PDA

View Full Version : Истината за протеина



DimovB
01-22-2010, 19:29
Колко протеин трябва да приемаме дневно и безопасно ли е превишаването на препоръчителната доза? Доста интересни факти по темата на този адрес:
http://www.smart-strength-training.com/protein-to-build-muscle.html

Накратко. Трябва да следим внимателно приема на протеини, защото излишния протеин се превръща в нежеланите от всички мазнини, последвани от наднормено тегло. Задължително е да съобразим количеството прием с нуждите ни според физическото натоварване --

1 грам на килограм телесно тегло за неспортуващи

1,5 - 2 грама на килограм телесно тегло за спортуващи

Посочени са и вредите и рисковете от нисковъглехидратните и нискомазнинните диети.

Myrth
01-23-2010, 06:54
Протеинът не се трансформира в мазнини обаче. Това е функция на въглехидратите, когато са в енергиен излишък. Също така, всеки дневен прием на над 2 г / кг протеин е излишен. Пилеене на материал. А отделно, всеки организъм си има индивидуална поносимост на дозите, но със сигурност големите количества протеин не са най-добрата услуга, която можеш да направиш на отделителната система.

Аз съм фен на нисковъглехидратното хранене (но не безвъглехидратно!!) с увеличен прием на мазнини. Мазнините са много по-пълноценен енергиен източник, защото се разграждат по-бавно, носят повече енергия, а отделно от това имат страшно важна роля за процесите в организма, например за хормоналния баланс. И не покачват инсулина, както въглехидратите. Всъщност единствената незаменима роля на въглехидратите е, че те в малки количества са необходими за храна на нервната система, затова не трябва да се изключват напълно от менюто.

Затова приемайте сирене, вместо извара, цели яйца, вместо само белтъци, приемайте зехтин, масло, мазна риба.

И пийте много зелен чай. Лично аз съм изпитал невероятното му действие и го препоръчвам на всеки.

DimovB
01-23-2010, 09:19
именно поради бавното активиране на мастните резерви ти е нужен въглехидрат, иначе рискуваш да разградиш мускулна тъкан


Протеинът не се трансформира в мазнини обаче.
това не е вярно

от поста ти съдя, че изобщо не си прочел статията или поне не цялата :)
никаде не се говори за надвишаване на 2гр протеин.

Myrth
01-23-2010, 10:21
Просто уточнявам.
Иначе грешиш, прочтох статията, в нея се казват много истини, най-вече, че ВВД не ни прави дебели, а дебели ни прави заседналия начин на живот.

Високият прием на протеин обаче не води до затлъстяване. Има обаче два проблема:
- белтъчната диета води до дехидратация
- изключително високият белтъчен прием естествено носи много калории, както всяко хранително вещество в големи количества. Това увеличава много дневният калориен прием и излишъкът естествено води до образуване на подкожни мазнини. ОБАЧЕ! 250 г протеин, което е сериозно количество, носи енергия колкото 250 г въглехидрати, което не е много. А въглехидратите са предпочитан източник на енергия от тялото, аминото се разгражда до АТФ само в краен случай.

Накратко, от много протеин не се става дебел, но се затормозява отделителната система.

DimovB
01-23-2010, 10:27
Високият прием на протеин обаче не води до затлъстяване.

Това увеличава много дневният калориен прием и излишъкът естествено води до образуване на подкожни мазнини.

тука си противоречиш
затлъстяването си е точно трупане на подкожна мазнина

Myrth
01-23-2010, 10:28
Да, но не протеина е причината.

300 г протеин са много, но сами по себе си това не е мн енергия!

My point is, всичко, което води до прием на повече енергия от нейното изразходване за ден, води до натрупване на мазнини (в общия случай).

DimovB
01-23-2010, 10:48
добре, ако натрупваш повече калории поради завишена употреба на протеин, кое е причината :lol:

Myrth
01-23-2010, 11:40
Това мисля, че значи нещо от рода на 600 г протеин, даже повече. Не знам за човек, който е поемал такова количество.

И ако все пак го направиш, калориите ще са ти най-малкият проблем :D

DimovB
01-23-2010, 12:04
или аз не мога да ти схвана логиката или се самообъркваш жестоко

няма значение дали е 6 или 600 гр.
всяко количество над нормата се преработва в мазнина. организма няма енергиен буфер.

иначе не се притеснявай. влез в един макдоналд'с КФС или квото друго си избереш и си направи едно меню за 10-20 лв. Гарантирано ще преядеш с протеини.

ПС: човек с тегло 80 кг иам нужда от 80х1,5 = 120 гр. протеин дневно, а ти говориш за някви 600 гр., които са доста над тази граница. :)

Chacho
01-23-2010, 14:30
или аз не мога да ти схвана логиката или се самообъркваш жестоко

няма значение дали е 6 или 600 гр.
всяко количество над нормата се преработва в мазнина. организма няма енергиен буфер.

иначе не се притеснявай. влез в един макдоналд'с КФС или квото друго си избереш и си направи едно меню за 10-20 лв. Гарантирано ще преядеш с протеини.

ПС: човек с тегло 80 кг иам нужда от 80х1,5 = 120 гр. протеин дневно, а ти говориш за някви 600 гр., които са доста над тази граница. :)


Логиката на човека е желязна и е следната:

Протеините не са единственото нещо, което приемаш. За да затлъстееш от протеини толкова, колкото от въглехидрати трябва да поемеш гореспоменатото количество 600гр (примерна цифра). Защо?

Колкото енергия добиваме от 1гр протеин, толкова добиваме и от 1гр въглехидрати. Протеините обаче ни засищат многократно повече.

Какъвто и да е калориен прием над нормата, ако не го балансираш с достатъчно изгаряне, ще се натрупва. Било то мазнини, протеини или въглехидрати. Техните функции обаче не са да изграждат единствено мускулите и трупат сланини, и големите дози се отразяват и на други функции от организма.

Факторите при определянето на диетата за един човек са толкова много, че е като да броиш звездите на небето. В крайна сметка, ако ядеш храни, спомагащи храносмилането, пиеш достатъчно вода, приемаш разнообразни витамини, когато трябва и тренираш, когато трябва преспокойно може да си похапваш големи количества белтъчини.

Диетите с висок прием на мазнини пък увеличават риска от инфаркт, запушват кръвоносни съдове. Яжте спокойно, така или иначе няма да се измъкнете живи от живота. Живи и здрави!

DimovB
01-23-2010, 14:39
истЕната е че трябва да се консумира от сички вещества по сравнително равни количества

въглените са най-бързия източник на енергия и са необходими при тежки физически натоварвания

белтъците изграждат тъканите, някои хормони и ензими

мазнините са резерв на енергия и спомагат за усвояването на голяма част от витамините

за мен диетите, които ограничават строго приема на кое да е от горните съединения, са абсолютно вредни.

Myrth
01-24-2010, 07:00
въглените са най-бързия източник на енергия и са необходими при тежки физически натоварвания

И какво като са най-бързият източник. Това не ги прави непременно най-добрия. Чети в интернет ВМ-НВД. Обяснявал съм го безброй пъти, за мен това е изключителна диета, разбира са модифицирана според спецификата на съответния организъм.

Chacho, съвсем вярно си ме разбрал :)

LuxurySk0B
01-24-2010, 08:06
Здраво анаболи протеините са МНОГО МНОГО БАВНИ

Myrth
01-24-2010, 08:10
Бан за теб!

DimovB
01-24-2010, 09:21
Въглегидратите са най-добрият източник на енергия преди силови тренировки и тренировки за издръжливост. Организмът се захранва почти моментално с енергия и не "посяга" към белтъците, като алтернативен източник, което автоматично води до разграждане на мускулатура. Всеки опитен спортист може да потвърди тезата ми.


The faulty thought process of depriving oneself of carbohydrates is that if the body cannot use them for fuel, then it will naturally burn fat. However, fat is an extremely efficient fuel source and provides more than twice as many calories per gram as carbohydrates and proteins. When your body does not receive enough carbohydrates, it essentially kicks into a “survival mode”. If all it has to choose from for fuel is protein or fat, what do you think its instinct will be? It will hold onto the fat because it can last twice as long (due to the larger amount of energy or calories received from fat) and start to burn muscle for fuel. This defeats the purpose and lowers your lean tissue mass, thus contributing to slowing your metabolism.

Myrth
01-24-2010, 22:28
Така си е.. но ако тялото ти се адаптира към липолизата, тогава при ВМ-НВД може да се качва мускулна маса, горейки мазнини. Това се дължи на завишените нива на тестостерон поради богатството от животински мазнини в диетата, както и от адаптацията на тялото към горенето на мазнините като основен енергиен източник.

DimovB
01-24-2010, 22:43
Има ли начин да се адаптира, без преди т'ва да пострадат и мускулите?

Myrth
01-25-2010, 11:30
Вероятно ще загубиш известно количество вода и гликогенов запас от мускулите. Самата мускулна тъкан се губи много трудно. Това е мит, който да създава параноично чувсто в трениращите, така че те след тренировка да се бухат като луди с протеинов прах ''за да не загубят скъпоценните си мускули''. Реално мускулна маса се качва и губи много трудно, а това, което качват бързо повечето хора във фитнеса са вода и гликоген, компоненти на саркоплазмата, даващи бързо обемния и напомпан вид, без реално активната мускулна тъкан да нараства значително. Реално саркоплазмената хипертрофия се постига чрез помпане и вкарване на вода и глюкоза (която се превръща в гликоген в мускулите), ползват се леки до средни тежести. По-бавният начин, но качественият, това е миофибралната хипертрофия, където нараства сухото вещество в мускулните клетки. Постига се чрез големи натоварвания, големи тежести, висока интензивност, комплексни движения, дори и тренировки за експлозивност. Поставен при такива условия, организмът няма друг избор, освен да се приспособи към натоварването, образувайки истинска мусклуна тъкан. За съжаление това е много бавен процес.

DimovB
01-25-2010, 15:46
По-бавният начин, но качественият, това е миофибралната хипертрофия, където нараства сухото вещество в мускулните клетки. Постига се чрез големи натоварвания, големи тежести, висока интензивност, комплексни движения, дори и тренировки за експлозивност. Поставен при такива условия, организмът няма друг избор, освен да се приспособи към натоварването, образувайки истинска мусклуна тъкан. За съжаление това е много бавен процес.
Точно както аз тренирам. НО не консумирам достатъчно протеин по мое мнение, откъдето и слабите резултати са налице.

Dimana99
01-25-2010, 17:08
Напълно против тези неща съм! Не знам защо....

DimovB
01-25-2010, 17:09
Напълно против тези неща съм! Не знам защо....

против кое си?

shisharkatapz
01-28-2010, 19:54
Оф всеки чете от тъпи сайтове,но никой не разбира и само се правите на професори(нищо лично).Само със протеин нищо нестава прави се стак от 2-3-4 неща и отделно има 100 различни протеина които се делят на яйчен,суроватъчен и още някакъв беше,така че не ги слагайте под общ знаменател.Които не тренира и не се е интересувал от тези неща по добре да не пише и да не залъгва хората.

Myrth
01-29-2010, 09:14
От поста ти съдя, че познанията ти са повече от повърхностни. Когато съдиш някого, поне се опитай да бъдеш повече от него.

01-29-2010, 10:20
Здраво анаболи протеините са МНОГО МНОГО БАВНИ Е тва е истината \:D/