PDA

View Full Version : Моден дизайн !!!



bambinogirll
01-24-2010, 15:13
Нека някой който учи или който знае как се влиза в НБУ в София със специалност моден дизайн да ми каже.Също така дали дават учителите добри знания,заслужава ли си да уча моден дизайн.И ако някой знае унивирерситет в който се учи за журналистика или пък за фотография.Благодаря ви предварително,много ще ми помогнете. : )

black_baby
01-24-2010, 15:16
Ако искаш журналистика ходи бързо се записвай в СУ че до 25 януари ти е срока за подаване на документите.

SmilezZz
01-24-2010, 15:19
http://www.nbu.bg/entrance.php

XStyle
01-24-2010, 15:45
Те горе ти дадоха сайта, разгледай го. Аз уча Право в НБУ вече 3 години и вече мога да кажа, че с някои изключения, е много добър вариант за висше образование, особено пък в областта на артистичното изкуство, музиката и модата. Добре си се ориентирала.

За всички специалности е предвиден единен изпит - ТОП (тест по общообразователна подготовка), т.е. тест със 100 въпроса (10 дисциплини с 10 въпроса на раздел). Дисциплините са Български език, Литература, История, География, Математика, Физика, Химия, Биология, Разсъждения и Семантика. Максималният резултат е 100 точки.

За някои специалности обаче, освен задължителния ТОП, се изисква и полагането на Специален изпит. Най-често, той е свързан с представяне на портфолио с неща, които си рисувала, или пък свирене на музикален инструмент.

Общо взето теста не е много труден, така и би трябвало да бъде, за да могат повече хора да се пробват в желаната специалност, а тези, които не им е тук мястото, просто ще отпаднат на изпитите. Така е по цял свят, не така обаче е свещения СУ. Това е друга тема.

За университета като цяло:
ПЛЮСОВЕ:
- отлична материална база, напълно на европейско ниво;
- много богата и добре систематизирана университетска библиотека;
- много лесна информационна система на студента, който може през интернет от вкъщи да прави почти всичко, без да се реди по опашки;
- възможност за съставяне на гъвкав учебен график (т.е. може да си избираш часа на упражненията и курсовете, ако примерно не ти се става в 08:00ч. сутринта, отиваш на по-късно занятие);
- ако имаш брат или сестра, които също се запишат в НБУ, те ползват намаление от таксата си, мисля, че беше 25%;
- 2 големи паркинга пред университета;
- хубаво кафе/ресторант в двора на университета;

МИНУСИ:
- високи семестриални такси (за нашия стандарт, разбира се);
- не особено удачно местоположение (кв."Овча купел" се слави с лунния си пейзаж, кратери по улиците и малкото градски транспорт;
- понякога администрацията никак не си дава зор;
- не особено удачна кредитна система (в НБУ някои от дисциплините дават кредити, и накрая трябва да си събрал определен брой кредити, за да се дипломираш. Да, ама стават обърквания..);
- поне на мен така ми се струва, ама сносни неща за хапване има само в ресторанта в двора на унито, докато в лафките... субективно е!

Това е засега, ако има нещо - just ask! :)

П.С.: За журналистика - правилно ти казаха - СУ, а за фотография, мисля че в НБУ има подобна специалност, трябва да се провери. :)

BlackKeys
01-24-2010, 15:48
XStyle, на мен ми е рано, ама ще те питам, ти си с моден дизайн, нали?
Какво ти трябва, з да учиш това?
Ако не си ме разбрала, имам предвид за право примерно ти трябва история български доколкото знам, за моден дизайн какво?

playboyche
01-24-2010, 15:53
Те горе ти дадоха сайта, разгледай го. Аз уча Право в НБУ вече 3 години и вече мога да кажа, че с някои изключения, е много добър вариант за висше образование, особено пък в областта на артистичното изкуство, музиката и модата. Добре си се ориентирала.

За всички специалности е предвиден единен изпит - ТОП (тест по общообразователна подготовка), т.е. тест със 100 въпроса (10 дисциплини с 10 въпроса на раздел). Дисциплините са Български език, Литература, История, География, Математика, Физика, Химия, Биология, Разсъждения и Семантика. Максималният резултат е 100 точки.

За някои специалности обаче, освен задължителния ТОП, се изисква и полагането на Специален изпит. Най-често, той е свързан с представяне на портфолио с неща, които си рисувала, или пък свирене на музикален инструмент.

Общо взето теста не е много труден, така и би трябвало да бъде, за да могат повече хора да се пробват в желаната специалност, а тези, които не им е тук мястото, просто ще отпаднат на изпитите. Така е по цял свят, не така обаче е свещения СУ. Това е друга тема.

За университета като цяло:
ПЛЮСОВЕ:
- отлична материална база, напълно на европейско ниво;
- много богата и добре систематизирана университетска библиотека;
- много лесна информационна система на студента, който може през интернет от вкъщи да прави почти всичко, без да се реди по опашки;
- възможност за съставяне на гъвкав учебен график (т.е. може да си избираш часа на упражненията и курсовете, ако примерно не ти се става в 08:00ч. сутринта, отиваш на по-късно занятие);
- ако имаш брат или сестра, които също се запишат в НБУ, те ползват намаление от таксата си, мисля, че беше 25%;
- 2 големи паркинга пред университета;
- хубаво кафе/ресторант в двора на университета;

МИНУСИ:
- високи семестриални такси (за нашия стандарт, разбира се);
- не особено удачно местоположение (кв."Овча купел" се слави с лунния си пейзаж, кратери по улиците и малкото градски транспорт;
- понякога администрацията никак не си дава зор;
- не особено удачна кредитна система (в НБУ някои от дисциплините дават кредити, и накрая трябва да си събрал определен брой кредити, за да се дипломираш. Да, ама стават обърквания..);
- поне на мен така ми се струва, ама сносни неща за хапване има само в ресторанта в двора на унито, докато в лафките... субективно е!

Това е засега, ако има нещо - just ask! :)

П.С.: За журналистика - правилно ти казаха - СУ, а за фотография, мисля че в НБУ има подобна специалност, трябва да се провери. :)

XStyle
01-24-2010, 15:59
XStyle, на мен ми е рано, ама ще те питам, ти си с моден дизайн, нали?
Какво ти трябва, з да учиш това?
Ако не си ме разбрала, имам предвид за право примерно ти трябва история български доколкото знам, за моден дизайн какво?

Ами:
1. Не уча моден дизайн, а Право.
2. За никоя специалност в НБУ не ти трябва нищо специално - трябва ти да изкараш възможно най-висок резултат на ТОП-а. Т.е. която и специалност да си избереш полагаш този тест по 10 предмета. Само мисля че има разлика във формулата на балообразуване за различните специалности. Иначе изпита е еднакъв за всички специалности.
Специално за моден дизайн, предполагам, че ще се изисква Специализиран изпит, в горния ми пост съм обяснил какъв е той обикновено.
3. Останах с убеждение, че мислиш, че съм момиче. Не е така, момче съм, на 22 години.

Ако има нещо, питай. Поздрави! :)

BlackKeys
01-24-2010, 17:52
Опа, съжалявам, че съм те писала като момиче.
Мерси. :)

bambinogirll
01-26-2010, 13:35
XStyle благодаря ти много...на мен също ми е рано чак догодина ще кандидатствам затова още от рано искам да видя за какво става въпрос,а пак и все още не съм сигурна какво ще кандидатствам,но ще бъде някаде в София и това се притеснявам,че ако уча моден дизайн незнам дали след това ще се развия някаде аз съм от малък град и незнам дали такава професия има реализация,а пък всъщност това искам да уча и да се занимавам след време,някой казват,че започват самостоятелен бизнес,амии ако аз не успея!А също искам да разбера има ли нещо общо с математиката,защото мен никаде ме няма с нея,също така и вътрешен дизайн ме интересува пак дали има нещо с математика ако има въобще го изключвам ии има ли развитие след като завършиш?Има ли такава специалност в НБУ ааа симестъра наистина е тлъст!!!И то догодина сигурно ще го увеличат!ОК май много въпроси зададох :-D Благодаря ти отновооо... :)

XStyle
01-26-2010, 19:01
XStyle благодаря ти много...на мен също ми е рано чак догодина ще кандидатствам затова още от рано искам да видя за какво става въпрос,а пак и все още не съм сигурна какво ще кандидатствам,но ще бъде някаде в София и това се притеснявам,че ако уча моден дизайн незнам дали след това ще се развия някаде аз съм от малък град и незнам дали такава професия има реализация,а пък всъщност това искам да уча и да се занимавам след време,някой казват,че започват самостоятелен бизнес,амии ако аз не успея!А също искам да разбера има ли нещо общо с математиката,защото мен никаде ме няма с нея,също така и вътрешен дизайн ме интересува пак дали има нещо с математика ако има въобще го изключвам ии има ли развитие след като завършиш?Има ли такава специалност в НБУ ааа симестъра наистина е тлъст!!!И то догодина сигурно ще го увеличат!ОК май много въпроси зададох :-D Благодаря ти отновооо... :)

Радвам се, че мога да съм ти полезен! Значи за реализацията не се приятеснявай, в днешно време е важно желанието и упоритостта, а не откъде си. Усещам, че ти имаш голямо желание да се занимаваш с моден дизайн и това е супер, ако имаш и известна доза късмет, успехът ти е в кърпа вързан. А това, че си от малък град, хич да не те притеснява - дойдеш ли да учиш тук в Сф, не след дълго ще забравиш за малкия град и ще имаш шанс за успешна кариера тук. Аз също живея от 8 години в Сф и съм от малък град и знам какво е.
Относно математиката - за модния дизайн незнам, но за вътрешния дизайн според мен ще се изискват някакви понятия. Просто самото определение за "дизайн" предполага изчисления, които без математика... няма как. Иначе такава специалност в НБУ има, и е най-добре да звъннеш по телефона на самата катедра и да ти обяснят подробно какви са изискванията. Но със сигурност ще ти кажа, че НБУ е идеалния вариант за подобни специалности, каквито те интересуват. Няма да сгрешиш! Еми това е, ако има нещо питай! 8)