PDA

View Full Version : Как би трябвало да изглежда една добре подредена дискография



NaOH
01-25-2010, 17:53
В момента си подреждам музиката. Чудя се според вас как би трябвало да изглежда една хубаво подредена дискография.
Сега съм подредил единствено студийните албуми в следния ред:
група/0000 - албум/00. песен.mp3
Всички песни са ми по възможност VBR0 рип от loseless, ако няма такава възможност, 320kbps от някой надежден сайт.
Таговете им са перфектни, използвам mp3tag, MusicBrainz auto tag опцията му. Има вградени HQ предни обложки - 500х500 пиксела за всяка отделна песен.

Та въпроса ми е... Да добавям ли Singles, EPs, Demos? Лайвовете ги изключвам, не ги искам към дискографията ми (с малки изключения - Metallica - S&M, Scorpions - Acoustica и концерта с филхармонията).

Синглите: почти всички са добавени в следващите албуми. Някои от тях съдържат редки кавъри на други групи. Трети пък съдържат и лайв изпълнения. Ако песента се повтаря, но има нещо уникално в тоя сингъл, да запазвам ли целия албум? Аз не искам лайв, да изтривам ли въпросните песни, въпреки че албума няма да бъде пълен? Ако изтрия повтарящите песни (в следващ албум), албума със синглите ще стане непълен.

EP: същото като синглите, но има и демота към тях. Ако изтрия повтарящите песни и лайвовете, албума ще стане пак непълен. Въпроса с демотата остава.

Demo: това е историята на групата. Обикновено е с кавъри на други големи за времето си групи, с добавени парчета, които в бъдеще са миксирани в студио. Качеството е лошо, записа е любителски. Клоня по-скоро към да не пазя тези, които после са добавени в студийни албуми.

В някои албуми като bonus tracks са добавени лайв/демо изпълнения. Ако ги изтрия, албума няма да бъде пълен.

Вие как виждате нещата?