PDA

View Full Version : Влияят ли парите на връзката?



plus
01-27-2010, 17:21
Любовта е причината двама души да заживеят заедно, но успехът на връзката не зависи само от любовта. Една тънка невидима нишка важна за щастието или нещастието на двойката са парите. Със сигурност те не са гарант за щастие, но споровете за пари определено не водят до нищо добро. Споровете за пари са една от най-честите причини за развод.

Когато влезе недоимъкът, любовта си отива

„Едно е да се обичате, докато имате пари, друго става, когато парите свършат. Липсата на пари убива любовта.“

Това сподели един мъж, който току що се беше развел с жена си. Беше останал дълго време без работа, парите не им стигали, започнали скандали, взаимни обвинения. .. стигнало се и до раздяла.

Липсата на пари отваря врата на конфликтите в двойката. Партньорите сякаш за първи път откриват нови неща един за друг, но тези нови неща са основно негативни. Започваме да се чудим как сме се влюбили в този човек, който е толкова различен от нас и който няма способност да се справи с проблема.

Когато нямат пари, повечето мъже губят самочувствие, а жените стават тревожни. Често жените оказват натиск на мъжете, за да ги предизвикат да предприемат нещо по въпроса – да работят допълнително, да си намерят нова работа, просто да намерят повече пари и т.н.. Това допълнително усилва напрежението в двойката. Мъжът от една страна, се чувства недооценен и натоварен с прекомерна отговорност от жена си. От друга страна, съпругата чувства безсилие и възприема половинката си като лишен от инициатива.

„Жена ми харчи твърде много. Аз нямам възможностите на съпрузите на нейните приятели. Не мога да харча толкова пари за дрехи и почивки.“

„Какво да кажа на децата – тази година няма да има подаръци за рожденните дни, защото татко ви не печели достатъчно.“

„Аз не харча много. Ти печелиш малко.“

„Спри да взимаш пари от майка си. Унижаваш ме.“

Звучи ли ви познато?

Този подход обаче е разрушителен за двойката. Добре е да си даваме сметка, че когато изискваме от партньора си да реши проблема с безпаричието, всъщност ние самите бягаме от отговорност.

Проблемът с парите е проблем като всеки друг и затова и двамата трябва да са еднакво ангажирани и отговорни в търсенето на решение. Заедно трябва да планирате приходите, разходите, за какво ще се пести, кои са ви финансовите приоритети и т.н. Ако имате притеснения относно отношението на вашия партньор към общите ви пари, заявете го ясно, без да „доукрасявате“ с обидни епитети и емоционални обвинения.

Успех=пари. Няма време за любов.

Ако липсата на пари може да доведе до конфликти, то прекаленият работохолизъм за печеленето им определено води до отчуждаване. Гонейки кариера, престиж, определен стандарт на живот, много хора приемат доброволно да работят по повече от 10-12 часа на ден. Цената на професионалния успех е загубата на време за общуване със съпруга/та, за общи моменти заедно. За да излезете от клопката на този дисбаланс, просто си спомнете онези моменти в началото, когато заедно сте мечтали да постигнете значими неща. Ключовото е „заедно“.

Не мога да понеса жена ми да ме издържа

Неравенството в приходите е друг проблем. Не е толкова рядко единият от партньорите да печели повече от другия. Проблемът е, когато този който печели по -малко е мъжът. Реакциите в този случай са крайно индивидуални, но истината е, че все още патриархалният морал не е излязъл от главите ни. Това е въпрос на его. Мъжът изпитва чувството, че не се е реализирал достатъчно и затова жена му го издържа, може да развие ниско самочувствие, неудовлетвореност, дори завист, която да се прояви на повърхността като пълно омаловажаване на постиженията на жената. Мъжете наистина не се чувстват комфортно, когато постигат по-малко от жените си – най-вече що се отнася до парите. Но в крайна сметка животът е пълен с възможности и ние можем сами да направим избор за това какво да правим и как да живеем. Освен това има и други начини, с които мъжът да допринася за семейството, без непременно да се вторачва единствено в парите.

Неразбирателства, свързани с парите, наистина убиват любовта, но с пари не може да си купите любов. Научете се да споделяте преживяванията си и заедно да разрешавате възникналите проблеми. Защото парите понякога разкриват истини за взаимоотношенията ни, които дълго време са били прикривани.

BlueParadise
01-27-2010, 18:03
престани бе

Lucho
01-27-2010, 18:10
Да. За къде си без пари...с к'во ще купиш цветя, сладолед, пуканки, билети за кино или театър...мисли трезво...

ErRoR19
01-27-2010, 18:10
престани бе
+

soul1199
01-27-2010, 18:41
:shock:

kypo
01-27-2010, 18:53
проблема не е в парите, а в количеството им

krem4et0
01-27-2010, 21:37
Докато сте гаджета - изобщо нямат значение. Заживеете ли заедно и градите ли общ дом и семейство, тогава имат. И то немалко.

ivcheto0o
01-28-2010, 05:08
Докато сте гаджета - изобщо нямат значение. Заживеете ли заедно и градите ли общ дом и семейство, тогава имат. И то немалко.

Linns
01-28-2010, 06:31
Имат значение, но любовта не се гради на парите и не си отива с тях ..

LadyDi
01-28-2010, 06:34
Имат значение, но любовта не се гради на парите и не си отива с тях ..
Но е много възможно. Когато няма пари - има скандали. Факт.

Linns
01-28-2010, 06:37
Така е, но е глупаво.. Не бива да се позволява на двете неща да се мешат.. По тая логика и скандалите относно децата, къщата и каквото и да било оказват влияние на любовта.. Не отричам, че се случва, истина е, но според мен е грешно и не мога да го приема..

ceballos1990
01-28-2010, 06:44
еми влиаят и то много най вече при семействата докато ви гледат мама и тате и ви спонсорират всичко е ок гаджето ти и 2 кинта да ти даде ще се усмихнеш обаче свършат ли парите в семейството се почват някви разправий и наи често се разделят така че нямаш ли пари в йерархията си ниско пък и най вече и то в повечето случай мимичетата обичат да си ларж и да ги глезиш богатите побеждават после да не ми се чуди някой що мацката му е с пича който прави подаръци черпи и тън мън стиснат ли си си лооозъъъррр

LadyDi
01-28-2010, 06:46
Така е, но е глупаво.. Не бива да се позволява на двете неща да се мешат.. По тая логика и скандалите относно децата, къщата и каквото и да било оказват влияние на любовта.. Не отричам, че се случва, истина е, но според мен е грешно и не мога да го приема..
Не, напротив, напълно нормално е. Всеки скандал влияе на любовта и връзката. И за децата, и за къщата. Друг е въпросът колко е силна двойката и дали може да оцелее.

Biskfitka
01-28-2010, 10:57
Докато сте гаджета - изобщо нямат значение. Заживеете ли заедно и градите ли общ дом и семейство, тогава имат. И то немалко.

GossipGirl89
01-28-2010, 11:16
Съгласна съм с мнението на krem4et0 , че докато сте гаджета не се усеща толкова много, но предприеме ли се стъпка за съвместно съжителство 100% започват да оказват влияние и за съжаление доста често липсата им или неправилната им употреба пораждат скандали и неразбирателства.
Но в никакъв случай не съм съгласна с ceballos1990, че щом нямаш пари си looser и т.н. Всичко зависи от човека - има момичета, за които парите и материалните неща са всичко, има и такива, които ценят по-важните неща ;)