PDA

View Full Version : Джеръм Селинджър .. R.I.P.



SoStarstruck
01-28-2010, 22:04
Не видях дали има такава тема,надавям се и изобщо това да е правилният раздел.. Харесвахте ли Селинджър като писател,чели ли сте "Спасителят в ръжта" ( :smt049 ) или други негови разкази и произведения.. До колко сте запознати с изкуството му??

R.I.P. Jerome David Salinger (1951-2010) ... (bow)

iveetyy
01-28-2010, 22:51
R.I.P. ;/

HanopkaH
01-29-2010, 07:03
rip

SoStarstruck
01-29-2010, 10:44
R.I.P. Jerome David Salinger (1951-2010) ... (bow)

Между другото - 1951-ва година излиза "Спасителят в ръжта", а Селиндър е роден през 1919 г.


Тъжно е, че тази тема е коментирана от трима човека, а за Джексън се направиха 100 теми, ама толкова ни е акъла...Ох,дааа,грешно съм копирала годината :booooomb: ..

Именно и на мен за това ми става мъчно,като влязох в раздела си мислех,че веднага ще намеря поне 2-3 такива теми,но нямаше нито една. Направих тази и си мислех,че много хора ще пропишат,но пак не познах. Какво повече да се говори..

shadow4e
01-29-2010, 11:06
Да почива в мир.


На мен също не ми хареса "Спасителят в ръжта", а я почнах, защото точно в този форум доста хора я бяха препоръчали.

SoStarstruck
01-29-2010, 11:13
за вокала на Кил Бейби Кил защо няма тема?Направи си я като си на зор.

vesito13
01-29-2010, 19:50
R.I.P.
Чела съм "Спасителят в ръжта", много ми хареса и определено ми допадна :) Други негови произведения не съм чела, но от тази книга останах очарована :)

ScionOfStorm
01-29-2010, 19:56
Семейство Глас. Велико е.

Спасителят така и не съм го чел - четох гореспоменатото негово + отделни разкази. Много добър и странен писател.

Мир на прахта му.

Pwnmaster
01-29-2010, 20:00
Почивай в мир.
Много добър автор, който ще остане в историята със своите страхотни творби!

bloodyF
01-30-2010, 12:39
нека почива в мир
много добър автор."Спасителят в ръжта" ми стана един от любимите романи след като го прочетох (:

SoStarstruck
01-30-2010, 15:14
Нещо интересно:


Около седем години след последното актуално влизане на името на Джеръм Селинджър в медиите, прочетох новината, че адвокатите му ще съдят автора и издателя на книга, претендираща да е продължение на „Спасителят в ръжта”. Романът ще бъде публикуван (освен ако Селинджър не спечели делото — януари 2010 - той все пак го спечели!) през лятото във Великобритания и през есента в САЩ, казва се „60 години по-късно. Пристигане през ръжта” и разказва за 76-годишен беглец от старчески дом, който се казва Холдън Колфийлд - да, познахте, това е името и на тинейджъра, който влиза в литературата през 1951 чрез „Спасителят в ръжта” и става емблема на младежкото бунтуване срещу ограниченията, наложени от по-възрастното поколение, пък и от собственото такова.

„Спасителят в ръжта” носи изключителна слава на Селинджър - оттогава до сега, в продължение на 58 години, няма година в САЩ, когато романът да не е бестселър - постижение, което не е постигано от много писатели.

Явно е обаче, че Селинджър има доста различно разбиране за известността, литературата и изкуството като цяло. След „Спасителят…” той написва „Девет разказа” (1953), сред които са „Идеален ден за лов на риба бананка” и „Теди”, и поредицата от истории за членовете на семейство Глас, сред които е „Франи и Зуи” (1961).

Седем разказа на писателя са публикувани в различни антологии (първите им издания са от периода 1940-1948), а още 15 са издадени в периодични издания (1940-1964).

Кое е интересното тук… Ами много просто - на 45-годишна възраст, един от най-обещаващите американски писатели просто спира да пише (поне за пред читателите). Обяснява го с грубо навлизане в интимния му свят (интервю в „Ню Йорк Таймс”, 1974). През 1980, когато е вече на 61 години, Селинджър дава и последното си интервю и категорично отказва да говори повече през медиите.

Не му харесва известността, иска да пише за себе си, не иска да пишат за него. Неведнъж е съдил хора за навлизане в тази забрана - през 1982 има юридическа разпра с мъж, опитал се да продаде на национално списание измислено интервю с него, през 1985 спира издаването на книга, в която са публикувани фрагменти от негови писма, през 2009 завежда дело за защита на интелектуалната собственост.

Не допуска негови творби да се филмират - отказвал е най-вероятно десетки пъти на холивудски, европейски и независими филмови студиа (сред които има и директен отказ към Спилбърг) правото да се заснеме „Спасителят в ръжта”.

Над петдесет години Селинджър е абсолютно непоклатим в убедеността си, че нищо негово няма да се филмира, нито че светът ще види какво е написал след 1965 - само си представете - 44 години литературна работа, която или не съществува, или писателят ще крие до смъртта си.

Защо до смъртта си ли? Не е тайна, че дъщеря му от втората му жена е обявявала, че баща й пише. През 2000г. тя дори издаде книга за Селинджър. По всяка вероятност, когато той почине, тя ще запази няколко години нещата, които е писал след 1965, но след това няма да се стърпи и ще ги покаже на света. Ако пък реши да изпълни бащиния си завет - ще има 70 години право върху неговите архиви, а след това те ще излязат извън интеректуалната и юридическа собственост на Селинджър и, ако не са унищожени, може би ще ги видим.

Но дали ние ще сме живи дотогава, един Бог знае… Едно нещо можем да кажем - Джеръм Селинджър е един уникален писател с твърди убеждения, които, макар и да са в наш ущърб като читатели, са признак на абсолютна класа. Единственият случай, за който се сещам да ми е правил толкова силно впечатление, е казусът с Харпър Лий и „Да убиеш присмехулник” - единствената книга на писателката, която въпреки изключителния й успех, така и не се самозабравя и не пише нов роман. Отново достойна за уважение постъпка…

Какво ни остава сега освен да четем пак и пак „Спасителят в ръжта”, „Девет разказа” и „Семейство Глас”, които никога не омръзват…

http://literaturatadnes.com/archives/323^^ Мерси много,това беше доста интересно. Надявам се наистина да доживеем да видим какво друго е писал Селинджър,много жалко,че не е искал да го сподели.. Наистина вълнуващ човек.

Благодаря и на всички,които се отчетоха в темата. :)