PDA

View Full Version : НВУ - В. Търново



tietie
01-29-2010, 13:39
Добър ден :)
Пиша Ви, защото се убедих, че сте компетентни по всякакви въпроси, а аз се нуждая, от някой, който малко да ме ориентира. :D
Реших, че искам след като завърша 12-ти клас да запиша висше в НВУ, НО за съжаление нямам почти никаква информация. В сайта четох, но почти нищо не ми стана ясно. 8-) Та към същността на проблема...
1. Харесаха ми тези специалности: "Стопанска логистика", "Национална и регионална сигурност" и "Защита на населението от бедствия, аварии и катастрофи", но честно казано изобщо не знам какво се учи, каква мога да стана след като завърша?
2. Не разбирам каква е разликата между обучение на курсанти и обучение на студенти. По-точно какво е това обучение на курсанти?
3. Много ли те натоварват физически и психически в този университет?
4. Много ли се учи? :D Не, че имам проблем с ученето. В училище имам хубави оценки, но просто ми се ще в университета да не ми е чак толкова натоварващо.
5. Има ли голям наплив на желаещи за този университет? В смисъл има ли шанс да вляза или е много малък? :D
6. Условията в общежитието, столовата, ако щете и в самия университет как са? :D
7. Като цяло какво е мнението Ви за НВУ?
Това е засега, ако се сетя още нещо, ще ви питам. 8-) Надявам се да ми помогнете. :) Благодаря предварително! :)

plmn
01-29-2010, 13:57
Добър ден :)
Пиша Ви, защото се убедих, че сте компетентни по всякакви въпроси, а аз се нуждая, от някой, който малко да ме ориентира. :D
Реших, че искам след като завърша 12-ти клас да запиша висше в НВУ, НО за съжаление нямам почти никаква информация. В сайта четох, но почти нищо не ми стана ясно. 8-) Та към същността на проблема...
1. Харесаха ми тези специалности: "Стопанска логистика", "Национална и регионална сигурност" и "Защита на населението от бедствия, аварии и катастрофи", но честно казано изобщо не знам какво се учи, каква мога да стана след като завърша?
2. Не разбирам каква е разликата между обучение на курсанти и обучение на студенти. По-точно какво е това обучение на курсанти?
3. Много ли те натоварват физически и психически в този университет?
4. Много ли се учи? :D Не, че имам проблем с ученето. В училище имам хубави оценки, но просто ми се ще в университета да не ми е чак толкова натоварващо.
5. Има ли голям наплив на желаещи за този университет? В смисъл има ли шанс да вляза или е много малък? :D
6. Условията в общежитието, столовата, ако щете и в самия университет как са? :D
7. Като цяло какво е мнението Ви за НВУ?
Това е засега, ако се сетя още нещо, ще ви питам. 8-) Надявам се да ми помогнете. :) Благодаря предварително! :)

Конкурсни изпити - кандитатите за всички специалност полагат писмен изпит по избор : математика или география.

Балоообразуване - 1. За специалностите Национална и регионална сигурност, Защита от бедствия, аварии и катастрофи, Адм. и инф. сигурност - оценките по история, география и БЕЛ от дипломата.
2. за всички др. специалности - оценките по мат., физика, БЕЛ от дипломата

Предимства да си курсант - Обучение при пълна държавна издръжка, право на стипендия при отличен успех, осигурена професионална реализация за успешно завършилите обучението, придобиване на образователно квалификационна степен Бакалавър по гражданска и военна специалност с възможност за придобиване на ОКС Магистър., възможност за придобиване на свидетелство за управление на МПС категория С и сертификат за владеене на чужд език и компютърна грамотност.

Конкурсен изпит по физическа подготовка - мъже - набиране на висилка - не по-малко от 6 набирания ; 100 метра гладко бягане, не повече от 15.6 сек ; 1000 крос - не повече от 4 мин. 10 сек

Предварителни изпити в НВУ през април и май -

Кандидати за студенти и курсани - 1. мат 2. история 3. география
Кандидати за курсанти - английски, френски, немски, физическа подготовка, проверка психичната пригодност на кандидат-студентите.

* това са извадки от кандидат-студентски справочник 2009-2010

дано отговарят на някои от въпросите ти.

tietie
01-29-2010, 14:09
Първо благодаря за информацията! :)
Но сега имам още няколко въпроса. 8-) В сайта четох, че конкурсния изпит е по математика, или гегорафия, или история.
За балообразуването намерих следното:
удвоената оценка от конкурсния /зрелостния/ изпит по математика, история или география;
оценката от държавния зрелостен изпит по български език и литература;
оценката от дипломата по история;
оценката от дипломата по география
Кое е вярното? 8-)

И отново не разбирам каква е разликата между курсант и студент? Студента няма ли същите права? Задължително ли е да съм курсант?

За жените има ли конкурсен изпит по физическа подготовка?

plmn
01-29-2010, 14:21
Първо благодаря за информацията! :)
Но сега имам още няколко въпроса. 8-) В сайта четох, че конкурсния изпит е по математика, или гегорафия, или история.
За балообразуването намерих следното:
удвоената оценка от конкурсния /зрелостния/ изпит по математика, история или география;
оценката от държавния зрелостен изпит по български език и литература;
оценката от дипломата по история;
оценката от дипломата по география
Кое е вярното? 8-)

това, което е в сайта, него гледай. в справочниците може да има неточности.


И отново не разбирам каква е разликата между курсант и студент? Студента няма ли същите права? Задължително ли е да съм курсант

мисля, че курсантите са милитаризирани демек към Армията.
студент - цивилен.


За жените има ли конкурсен изпит по физическа подготовка?

да.

100 метра гладко бягане - не повече от 17.2 сек ; 1000 метра крос - не повече от 4 мин. 40 сек. ; минимум 15 повдигания за 30 секунди - от положение тилен лег, ръцете на хълбок, краката събрани, се извършват повдигания напред до опиране с пръстите на ръцете пръстите на краката. Необходимо е да се допира земята с плещите.

пак от въпросният справочник. 1:1

tietie
01-29-2010, 14:25
Мхм. Мерси! Значи окончателно изпитите за приемане са конкурсния изпит и физическата подготовка.

tietie
01-30-2010, 07:56
Някой друг да има информация относно въпросите ми? :)

explorer
02-05-2010, 16:26
Аз имам информация. Намери си нещо друго.

Знам как стоят нещата там. Първо, разликата между курсант и студент. Курсант - влизаш там, след 40 дена ти е клетвата, дават ти пагони и униформа, живееш в границите на училището под военен режим. Излизаш навън, когато имаш отпуск. През другото време - ставаш рано, физзарядка, закуска, лекции и разни там обучения. Метене/копаене, каквото ти наредят. Ако си първи курс, всеки, който е над теб, може да ти дава заповеди и ти трябва да ги изпълняваш. Например да изчистиш тоалетната на някой третокурсник и всякакви други простотии.

Студент - ходиш на лекции в университета, като свършиш си се прибираш в квартирата и живееш нормален студентски живот.

А да. Ако си курсант, след завършване на 5-ти курс си обвързан с договор с република България за 10 години мисля (15, като първите 5 ти се приспадат). Така че няма мърдане.

Но така или иначе, след като завършиш - хубаво, ще имаш работа. Тя ще се състои в седенето в поделението и още метене или късане на нерви с някой тъп военен. А винаги го има шанса да те съкратят предсрочно, с тая военна реформа сега. Заплатата - ниска.

А тея специалности ... особено където видиш "логистика", го подминавай. Това е снабдяване на армията с храни и запаси.. което сравнено с другите специалности е още по-тъпо.

С две думи - не е така, както си го представяте.

Lud
02-22-2010, 17:13
explorer, Ако може да попитам твоята информация от кога е ? Понеже съм Задочник горе и имам стар съученик курсат и да ти кажа, информацията ни се различава коренно

explorer
02-22-2010, 20:05
Отпреди няколко години ми е информацията. Може малко и от себе си да съм дал, че преди известно време доста се изнервих с тея военни.

Lud
02-27-2010, 16:20
Все пак, да не забравяме, че това е Армия, а не диско и спане до късно 8)

explorer
02-28-2010, 10:39
Естествено, не съм казвал, че е за мързели армията. Просто в един момент човек си задава въпроса какво всъщност прави в тая институция. Няма бъдеще, все по-малко пари се дават за армията. Щом се стигна до затваряне на НВУ за 2 месеца почти заради неизплатени дългове.. смятай.

crazycecko
06-26-2012, 10:56
Здравейте приятели Искам да ви попитам нещо Тази година съм абитуриент и имам желание да кандидатствам в НВУ. Искам да ви попитам горе долу колко е минималния бал за влизане при момчетата студенти с география ?