PDA

View Full Version : Гражданско общество - що е то и има ли почва у нас?



semantics
01-30-2010, 20:58
Темата живо ме вълнува и вярвам, че би трябвало да вълнува всеки млад човек, желаещ промяна, поне малко. Имам два въпроса:

1. Какво за вас е гражданското общество, как го разбирате? Какво, според вас, се включва в него, как функционира и прочие? Най-вече примери за активно или спящо гражданско общество в последно време, във вашия опит - м?

2. Смятате ли, че в България съществува гражданско общество? Отговорете в анкетата и се аргументирайте. Не забравяйте, че всеки протест, всяка кампания, всяка обществена дейност, която малко или много ви е вълнувала в съзнателния ви живот досега има стабилна връзка с гражданското общество. Така че дали става дума за протест срещу закона за електронните съобщения или кампания за утвърждаване на "На Баба тежките манджи" - все тая.

За това доколко у нас има и ако има - какво е гражданското общество, мога да дам пример, който поне веднъж вече съм дал: имаше протест за ГМО от студентите, докато същите студенти, плащайки си такси, мръзнат в мизерни аудитории, за което нищо не се прави. Това е пример.

Неправителствени организации, кампании, проекти - тяхната ефективност, идеи, разпространеност и т.н. (това като жокер).

Вие сте на ход!

slaveto1989
01-31-2010, 09:32
1. Какво за вас е гражданското общество, как го разбирате? Какво, според вас, се включва в него, как функционира и прочие? Най-вече примери за активно или спящо гражданско общество в последно време, във вашия опит - м?

Дефиниция на Уикипедия,доста изчерпателна,откъм теория,едва ли мога да ти го дефинирам ей така,прима виста.Пък и да стане ясно систематизираното определение какво е,всеки иначе си има свои тълкувания.

Гражданското общество е онази форма на обществото, в която частният интерес и личната сфера на човека са основата на системата от отношения. Частната собственост е материалната субстанция на гражданското общество, а свободата - духовната. Социални регулатори в гражданското общество са правото и моралът, като важна роля играе моралът. Заедно с държавните институции в свободното гражданско общество действат освободени от държавна опека организации на гражданите, изразяващи техните интереси. Същевременно държавата запазва за себе си само най-главните функции, като оставя на гражданското общество възможност да се саморегулира. Тези организации регулират отношенията вътре в гражданското общество, а някой от тях служат и за връзка между структурите на държавата и тези на обществото. Но главен регулатор на отношенията между държавата и гражданското общество се явява правото, което с еднаква сила важи и за държавата и за обществото.

Тук е мястото на различния тип тълкувания на гражданското общество (оптимистичен или песимистичен), които оперират с различен обем на самото понятие. В широк смисъл под гражданско общество се разбира самоосъзнатостта и самоинициативата на гражданите на националната държава, която в тяхно име регламентира дейността на националния бизнес. В тесен смисъл гражданското общество обхваща само регистрираните юридически структури на гражданите.

Примери за спящото гражданско общество в България - много. Била съм свидетел на побоища и никой не се е месил,просто защото не го касае,самия акт на злодеяние не е част и не е нарушил спокойствието в кутийката,в която се е затворил и в тоя смисъл защо да се меси,създавайки си неприятности.
За активно общество мога да ти дам пример,но не от България.
Кротко си чаках автобуса и видях как стара жена с колело се блъсна в някакъв младеж и падна,нищо сериозно,но отвсякъде се стекоха хора,някои бяха с покупки и се затичаха да я вдигнат,помогнаха й,извикаха линейка. Най-важната ценност на гражданското общество за мен е взаимопомощта,а тук ми се демонстрира нагледно. Имаме доста какво да учим...

2. Смятате ли, че в България съществува гражданско общество? Отговорете в анкетата и се аргументирайте. Не забравяйте, че всеки протест, всяка кампания, всяка обществена дейност, която малко или много ви е вълнувала в съзнателния ви живот досега има стабилна връзка с гражданското общество. Така че дали става дума за протест срещу закона за електронните съобщения или кампания за утвърждаване на "На Баба тежките манджи" - все тая.
За това доколко у нас има и ако има - какво е гражданското общество, мога да дам пример, който поне веднъж вече съм дал: имаше протест за ГМО от студентите, докато същите студенти, плащайки си такси, мръзнат в мизерни аудитории, за което нищо не се прави. Това е пример.

Неправителствени организации, кампании, проекти - тяхната ефективност, идеи, разпространеност и т.н. (това като жокер).

На мнение съм,че в нашата скромна държавица има гражданско общество,но все още не се проявява често. Протестите,за които говориш са частна проява и са се състояли когато вече не е имало за кога да се отлага. Нашето общество е лениво,трябва нещо да го побутне,да има своеобразен враг насреща,под каквато и да е форма,чак тогава се сещаме,че не сме сами. Много по-лесно е да се обединиш срещу общ враг,отколкото да следваш неотлъчно обща цел.Казано е много преди напиша горния пост. :)

semantics
01-31-2010, 10:06
Е, определение отнякъде нарочно избягвах да дам в началото. Точно тълкуванията бяха важни, според мен, но нищо. Благодаря ти за мнението.

Колкото до "общия враг"... Концепцията е ясна, но не съм убеден, че всички работещи граждански общества действително работят, защото имат враг. Или защото някога са имали такъв, а после са си останали сплотени. Има логика, де, просто не съм го осмислял така до момента.

Иначе моето мнение за гражданското общество (ГО) у нас е, че е поне малко по-активно, отколкото масово се смята, и то не заради това, че всички елементи на това общество са активни по малко, а че един от тях е много деен, отколкот се смята. И тук визирам неправителствените организации.

В една друга тема малко ги засегнах. Мисля, че са ценен, а неизползван от нашето общество ресурс, що се отнася до образователни дейности, социални програми, свързани със здравето дейности и други - за децата, за младите хора, за хората в различен вид затруднено положение, за възрастните, за етническите малцинства; чрез проекти, чрез кампании и т.н. В този сектор има пари, т.е. има откъде да дойдат, когато бъде предложена смислена кауза.
Мисля дори, че този сектор на ГО може, макар и мъчително, да избута цялата маса към по смислена взаимопомощ и прочие.

slaveto1989
01-31-2010, 12:30
А колко от тези кампании биват опорочени поради един или друг фактор? Кампанията в помощ на различните има ли ефект ? Давам ти най-гнусния пример, спомняш ли си как опита за гей парад в София,опит който според Джемини,пак правителствена организация е имал за цел да промени глупавото отношение на българина към тях,беше брутално стъпкан,а те бяха пребити.
Няма особена полза от такива действия все още. Не сме узрели просто.
А и да не говорим за злоупотребите на синдикатите и другите организации.

dominating
02-07-2010, 20:13
Да не говорим за протестите пред парламента на 14 и 15 януари 2009 за какво ставаше на въпрос... Аз бях там и видях как полицаите съвсем спокойно биеха жени на по 40 години и пенсионери! Просто в БГ не само управляващите са зле, ами и полицията и армията. Мога да споря по темата щото баща ми е бил полицай, а брат ми военен... Да не говорим за манталитета на българина да плюе всичко и всички които живеят по-добре от негои и да не прави нищо за да промени положението си. Никакво гражданско общество не е налице в тази държава.

triggerhippie
03-23-2010, 13:12
Няма, а и не се очаква да има. Със селяни гражданско общество не се прави...

Sisi7u
04-24-2010, 11:24
Няма, а и не се очаква да има. Със селяни гражданско общество не се прави...
+++ би трябвало да сме единни и да се подкрепяме взаимно ..
ако един има даден проблем всички трябва да се борим да го разрешим ..
ако не си помагаме взаимно и не предприемаме нищо няма кой да ни помогне
но в тая държава всеки мисли за себе си и за собствения си iнтерес !! ...
би трябвало като нация да сме единни !! но тук в България го няма това и надали ще се промени това в идните 10 години ;]]
би било хубаво ако девиза на държавата ни е '' един за всички, всички за един''
но в държавата ни всеки е длъжен да се справи сам ... и всеки гледа да направи мръсно на другия ;]]