PDA

View Full Version : Съвети за вратари



dreamboat
02-01-2010, 14:19
На 13 без 1 седмица съм и играя вратар но не тренирам, защото смятам че в училищния двор с упорити тренировки може да се постигне повече отколкото на терена, защото в последните 4-5 години футболът в България е под всякаква критика и най-вече ДЮШ. Понякога правя много добри спасявания (така казват съотборниците ми поне...), а с тях идват и много елементарни грешки... Та дайте ми малко съвети за по-добро пазене на вратата... :)

mech0
02-01-2010, 15:49
Излизай уверено при центрирания без да те е страх дали някои ще те бутне (като видят 2-3 пъти, че излизаш без да се замисляш едва ли ще ти скочат за топката). Непрекъснатао командвай защитата, защото като си отзад най - добре виждаш кой нападател може да се измъкне или откъде да дойде опастността. При корнери винаги някои да ти пази гредите, а ти стой в наказателното, за да уловиш топката. При дузпи винаги гледай очите на противника, на която страна гледа, там ще бъде удара, освен ако не е много крив и уцели по погрешка другия ъгъл. Това с футболът ни е вярно донякъде, но ако искаш да се занимаваш сериозно с футбол започни тренировки в някой отбор. Ще видиш колко полезни неща можеш да научиш, а и това да пазиш на 7 метра с ръкавици е съвсем друго. По - скромните детско - юношески отбори не тренират кой знае колко сериозно (зависи от треньора най - вече) и затова лесно можеш да станеш 1-ви вратар в някои от тях. Най - важното е да тренираш с постоянство и вяра, че ще те вземе някои по - добър отбор.

dreamboat
02-02-2010, 10:09
Екипиран съм напълно... Имам ръкавици - Adidas Response Training. Взимам си с тънка част за дланта (3 мм), защото ми казаха ако почна с големи ръкавици които 6-7 мм след това няма да ми е удобно с тежка топка (каквато се играе официално). Имам горнище на Каменица Фен Купа 08' нали с подплатено на лактите и долнище на Uhlsport. На 7-метрова съм пробвал по е яко защото на 4 метрова на каквато играем само си протягам една ръка и тва е. При високи центирания си вдигам коляното за да преотвратя влизането на противников играч. Като излизам напред и фокусирам очите върху топката и я следя и в момента който се открие - правя спасяването... :)

plezlio
03-28-2010, 12:25
Имам същата история като тебе много съм добър в училище,но не тренирам никъде 8-)
Когато има дуспа не следи очите на този които я бие ами гледай топката :-D

SemperFidelis
03-28-2010, 16:34
На 13 без 1 седмица съм и играя вратар но не тренирам
Ти на това в училище на малките вратички ако му викаш футбол вземи се застреляй...
Второ там всеки може да пази и всеки става за вратар - иди на един стадион на истинската врата и ще те дупчат откъде си искат.
Ако искаш да тренираш - няма да ти пречи нито ДЮШ нито нищо - те са направени за да помагат...
Няма да казвам повече, че ще ти дойде много и вземеш да се откажеш.

jamaeca_96
09-22-2012, 22:25
az treniram kato vratar i iskam da vi kaja che daje na malki vrati ne e tolkova lesno
ot lichen opit go znam
na golqma vrata duzpite se hvashtat mnogo trudno tam prosto si nabelqzvash ugul i tva e. Ima i drugi nachini no te sa mnogo slojni. Primerno da izchakate da vidite nakade otiva topkata, no v tazi situaciq trqbva da imate strashno barzi reflexi
drugoto predpolagam si go znaete

TheProblemIsChoice
09-22-2012, 22:34
тренирай професионално ако искаш нещо повече от игра с приятели...

al4enzasport
11-12-2013, 17:14
Ето съветите на вратаря на Манчестър Сити и националния отбор на Англия - Джо Харт

http://al4enzasport.com/images/%D0%94%D0%B6%D0%BE_%D1%85%D0%B0%D1%80%D1%82_%D0%B0 %D0%BB%D1%87%D0%B5%D0%BD_2.jpg
1. Лице в лице
Стой прав и следи топката

"В тези ситуации трябва да си готов да се хвърлиш в краката или да направиш спасяване. Ключът и при двете е да изглеждаш едър и да следиш топката. Видиш ли шанс за атака, се възползвай. В противен случай остани прав, скъси ъгъла, сниши се, разпери ръце и гледай топката - трябва винаги да си готов за изстрел"

2. Подаване
Дръпни, намали - и действай

"Когато уловиш топката, спринтирай към границата на наказателното поле и пробвай пас. Не бързай. Първо трябва да откриеш някой на добра позиция. Срещнете погледите си, за да знае, че ще го потърсиш. Топката е редно да бъде изпратена на крилата или в празно пространство, в зависимост от това дали отборът разполага с бързаци или със здрави тарани. За да подобрите изритването, докоснете топката - ако имате време. И тренирайте шутове с двата крака".

3. Спасявания
Внимавай, бъди готов, отрази!

"Понякога нямаш време - реакцията е инстинктивна. Но има случаи, в които е хубаво да си преценил добре позицията си. Също така трябва да си наясно каква е обстановката около теб, за да решиш дали да опиташ хващане или боксиране. Ако ударът е нисък, тръгни към топката с ръката, която е по-близо до земята. Ако пък шутът е в горния ъгъл, може да се наложи да използваш по-силната ръка. Най-важното е да си готов за удара".

4. Дузпи
Спечели надлъгването и дуела

"Бъди сигурен: увери се, че знаеш от езика на тялото на играча срещу теб къде смята да насочи изстрела. Представи си цялата картинка. Аз лично се опитвам да ги накарам да изпитат колебания. Стремя се да не се движа по гол линията - искам да съм готов да реагирам, независимо къде е пласиран ударът, но понякога правя залъгващи движения с рамо. Все едно смятам да тръгна предварително в една посока, но рязко се извъртам и поемам в обратната."

5. Свободни удари
Нареди стената, дебни, не бързай

"Не изпускай топката от поглед - необходимо е да си подготвен за всякакъв развой. Нареди стената, като вторият човек в края трябва да е на една линия с топката е гредата. Предпочитам да съм на 2-3 метра пред гол линията, с леко подвити колена и застанал на пръсти, но същевременно се старая да изглеждам огромен. Трябва да знаеш и каква точно е позицията ти на вратата преди удара, а ако се получи рикошет или смяна на посоката, не бързай с плонжа".

6. Командвай в пеналта
Излез късно и решително

"Ключ към успеха е всеки да си знае работата преди срещата - не ме кефи да крещя и лая по хората. Когато ти предстои да уловиш топката, излез възможно най-късно и бъди стабилен, дори мощен, за да скочиш високо. Гледай топката, но също така внимавай за играчи готови да те пресират. Ако успееш да хванеш топката, успокояваш съотборниците си. Но в противен случай не изглупявай и ако усетиш колебание, направо боксирай".

Източник (http://al4enzasport.com/%D0%B3-%D0%BD-%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%B5%D0%BD2/69-%D1%81%D1%8A%D0%B2%D0%B5%D1%82%D0%B8-%D0%B7%D0%B0-%D0%B2%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D 0%B5-%D0%BE%D1%82-%D0%B4%D0%B6%D0%BE-%D1%85%D0%B0%D1%80%D1%82.html)

Kalinavil
11-17-2013, 17:39
Пич, всичко е инстинкт , а пък някой ако ти се развика , да не ти пука :) пиши на лс