PDA

View Full Version : някой добър по физика? /10 клас/



unicorn_f
02-02-2010, 14:48
съжалявам, че ви занимавам, но отсъствах на няколко урока опитах се сама да ги науча и чета, чета и нищо не разбирам, а имам домашно, та ако някой може да ми помогне...задачите са:

1.Защо за предпазване от слънчеви изгаряния се използват плажни масла? Защо при екскурзия високо в планината се препоръчва носенето на тъмни очила?
2. Двама приятели се пекат на слънце: единият на открито, а другият - на светлината, преминала през стъклата на прозорците. Кой от двамата ще почернее повече? Защо?
3. Пресметнете в какви интервали се намират честотите на инфрачервеното и ултравиолетовото излъчване.
(като дължините на инфрач. са 760нм и 2мм, а на ултрав. 400нм и 0,6нм
скоростта с=3.10^8) знам формулата, но просто не мога да се оправя със степените и не мога да получа отговора :( формулата е с=ламбда(дължината).честота та
откъдето честотата= с/дължината...ама тъпи степени :(

това е...благодаря предварително :oops:

LoupGarrou
02-02-2010, 17:02
1.Защото маслата съдържат цинков оксид и титанов диоксид. Това са инертни прозрачни вещества, които блокират почти целия спектър от вредни лъчи, без да имат неприятни и токсични ефекти върху кожата.
Цинковия оксид има способност да абсорбира светлината в зависимост от температурата. При обикновена температура тази област лежи изцяло в ултравиолетовата област -> пази от така вредните ултравиолетови лъчи на слънчевата светлината. При повишаване на температурата тя се измества към по-дългите дължини на вълната, като от части влиза във виолетовата и синята част на спектъра, при което оксидът се обагря в жълто.

Предполагам,че може би озоновия слой е по-разреден или има нещо свързано с налягането и температура или влажността,та има повече светлина,която може да увреди зрението. (тука не съм много наясно защо в планината трябва да се носят слънчеви очила,специално в планината за първи път го чувам)
Слънчевите очила имат UV филтър,който спира до 99% от ултравиолетовите лъчи.

2.Този зад стъклото ще почернее по-бавно.Мисля че обикновеното стъкло не позволява преминаването на ултавиолетовите лъчи,заради дължината на вълната (400 нм)

3. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/bg/thumb/2/2f/ElectromagnitenSpektur.PNG/289px-ElectromagnitenSpektur.PNG

Това мога ... Даскалката ми по Физика казва, че бавно мисля,едва ли не съм зле по Физика,но все пак,колкото мога ... Мисля,че горе-долу е това...И аз съм 10-ти клас,но ние не учиме такива работи : ) !
Бтв,ти по учебника po 10-ти клас ли си ?Аз съм 10-ти клас, само че езикова и съм по учебника за 9-ти ... Кое издателство ти е учебника ?

unicorn_f
02-02-2010, 18:02
мерси много
ами аз също съм в езикова, но съм 11 клас и учебника ми е за 10 клас на Булвест 2000 8-)

LoupGarrou
02-02-2010, 18:04
За нищо : ) ! И аз благодаря за инфото : ) .

Chacho
02-02-2010, 19:01
1.Защото маслата съдържат цинков оксид и титанов диоксид. Това са инертни прозрачни вещества, които блокират почти целия спектър от вредни лъчи, без да имат неприятни и токсични ефекти върху кожата.
Цинковия оксид има способност да абсорбира светлината в зависимост от температурата. При обикновена температура тази област лежи изцяло в ултравиолетовата област -> пази от така вредните ултравиолетови лъчи на слънчевата светлината. При повишаване на температурата тя се измества към по-дългите дължини на вълната, като от части влиза във виолетовата и синята част на спектъра, при което оксидът се обагря в жълто.

Предполагам,че може би озоновия слой е по-разреден или има нещо свързано с налягането и температура или влажността,та има повече светлина,която може да увреди зрението. (тука не съм много наясно защо в планината трябва да се носят слънчеви очила,специално в планината за първи път го чувам)
Слънчевите очила имат UV филтър,който спира до 99% от ултравиолетовите лъчи.

2.Този зад стъклото ще почернее по-бавно.Мисля че обикновеното стъкло не позволява преминаването на ултавиолетовите лъчи,заради дължината на вълната (400 нм)

3. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/bg/thumb/2/2f/ElectromagnitenSpektur.PNG/289px-ElectromagnitenSpektur.PNG

Това мога ... Даскалката ми по Физика казва, че бавно мисля,едва ли не съм зле по Физика,но все пак,колкото мога ... Мисля,че горе-долу е това...И аз съм 10-ти клас,но ние не учиме такива работи : ) !
Бтв,ти по учебника po 10-ти клас ли си ?Аз съм 10-ти клас, само че езикова и съм по учебника за 9-ти ... Кое издателство ти е учебника ?

Много точен, ясен и изчерпателен отговор. И аз научих нещо.

Моето предположение за планината е, че са се отразили по малко лъчи и е по-невъзпрепядстван достъпа им до кожата. Все пак на планина се и изгаря по лесно. Там и въздухът е по-разреден от височината.