PDA

View Full Version : няколко въпросчета за протеините ...



Nebezizvestniq
02-02-2010, 16:22
таа на 16 години съм (правя 17 след 2 месеца) висок съм 193-4 , 70 кг ... таа един приятел пие протеини и ми предложи понеже си земал повече да ми даде некаква кутия , та да зимам и аз... знам че ми трябва повече маса и последно време на това наблягам, а и тренирам редовно ... таа
искам да питам за протеините : какъв точно е ефекта , как точно се пият , имат ли странични ефекти ии изобщо има ли вреда от тях някаква като от химията ... друго , после като ги спра примерно да не да се прецакам нещо ...
абе общо взето може да ми кажете препоръчвате ли ми протеини илии да си карам само с ядене :)
просто си кажете препоръките да ...

Myrth
02-02-2010, 16:57
Добре ве пич, виж малко по-надолу в темите колко много има писано по този въпрос :)
Поздрави :)

Bimmer
02-02-2010, 16:57
Стига протеина да е качествен, вреда на тялото си няма да нанесеш.
Протеина не е като "химията", която си мислиш.
Напрактика, това е веществото, което получаваш/усвояваш при приемането на различни видове храна в чист вид.
Приема на протеин трябва да се смята като килограмите си (като извадиш мазнините) умножиш по 2.2 . Числото, което получиш, ще са нужните ти протеини за един ден в грама. Мисля, че максимума беше 2.4 . Ако вземеш повече, страничен ефект, освен олекнал джоб няма да има, защото ненужния протеин се изхвърля.
Протеина се взима според дните

В тренировъчен - сутрин на гладно, преди и веднага след тренировка.
В нетренировъчен - сутрин на гладно и следобед между храненията..
Ако имаш пари, мисля, че няма да е зле и преди лягане, защото няма да имаш достъп до храна за ок. 9-10 часа, като това трябва някой да го потвърди, просто не съм сигурен.
А иначе - ето ти един друг цитат от bb-team

Тъй като всяка трета тема в този раздел се случва да е "вреден ли е протеина, какво може да ми стане ако го пия?!", може би е добра идея да се даде кратко обяснение във "ВАЖНА ТЕМА", така че начинаещите, на които не им се търси в гугъл, във форума или където и да било, вместо да се засилят да пуснат поредната тема, да видят тази...

Протеина на прах е млечен, яйчен, растителен или друг белтък (протеин идва от английското protein, чиито еквивалент на български е белтък, белтъчини). С ДРУГИ ДУМИ ТОВА Е ПРОСТО ХРАНА НА ПРАХ

В млякото има два вида белтъчини - суроватка и казеин. Казеинът е дълговерижен белтък, който се усвоява бавно, тъй като на черния дроб му трябва повече време да раздгради съединението. Съответно има например натриев, калиев и други видове казеинат, като калият тъй като е с по-дълга верига се усвоява още по-бавно.

Има методи за отделянето на белтъка от мазнините и лактозата в млякото и така се получава сравнително чист млечен белтък. От друга страна има методи за отделяне и сушене на суроватката от млякото, същото важи и за казеина. Така получавате:


- СУРОВАТЪЧЕН ПРОТЕИН НА ПРАХ
Неговото предимство е, че е бързоусвоим (тъй като е водноразтворим и преминава през стомаха за минути и няма какво в него да забави черния ви дроб). Има страхотен аминокиселинен състав и е богат на BCAA. Подходящ за след тренировка в комбинация с бързоусвоими въглехидрати като глюкозата и нейните полимери (малтодекстрин, декстроза и тн). В големи количества без да имате нужда от него, черния дроб не може да се справи и го метаболизира като глюкоза, за това ако го пиете по цял ден общо взето го хабите.

- КАЗЕИН НА ПРАХ
Както вече писах - бавноусвоим, подходящ за преди лягане, така по-голямата част от нощта когато спите бихте получавали аминокиселини. Подходящ и за през деня.


Има и други пудри - яйчен протеин, млечен протеин от смесен тип (казеин и суроватка). Те са подходящи да заместят хранене през деня, когато бързате на някъде или сте на училище, работа, etc.

Има и растителни изолирани протеини, най-популярен соевия. Растителните протеини имат лош и често непълноценен аминокиселинен състав, усвояват се частично и са подходящи само като добавка към друга храна или ДРУГ ВИД протеин на пудра. Най-популярен от тях е СОЕВИЯТ, КОЙТО СЪДЪРЖА ФИТОЕСТРОГЕНИ, ВОДЕЩИ ДО ХОРМОНАЛЕН ДИСБАЛАНС, ПРЕКОМЕРНАТА МУ УПОТРЕБА ВОДИ ДО ПОДТИСКАНЕ НА ТЕСТОСТЕРОНА, НАМАЛЯНЕ НА СИЛАТА, ПРЕДРАЗПОЛОЖЕНИЕ КЪМ ПО-ЛЕСНО КАЧВАНЕ НА МАЗНИНИ И ДРУГИ

ЗАКЛЮЧЕНИЕ:
Белтъците на прах (ПРОТЕИНА) са просто силнорафинирана храна. Не могат да заместят обикновената ви храна и не е това целта им. Могат да донесат положителен ефект при добре изградена диета, тъй като ще ви помогнат в определени моменти, в които храната не е подходяща (като шоковото за тялото състояние по време на и след тренировка). НЕ МОГАТ ДА БЪДАТ ВРЕДНИ ОСВЕН В СЛУЧАЙ НА ТЕЖКО ЧЕРНОДРОБНО ЗАБОЛЯВАНЕ. При чернодробни проблеми като цяло не се препоръчват високобелтъчни диети (такива богати на месо, белтъчни пудри и тн), но ако сте болен от нещо такова, то лекарят ви вече ви е уведомил да ограничите белтъчините в диетата си.


Като цяло очакванията към хранителните добавки са, че те са някаква мана небесна, някаква магия, която превръща всеки третокласник в камара, изглеждаща като професионален атлет/културист. Това са глупости, НЕ ЗАБРАВЯЙТЕ, ЧЕ ХРАНИТЕЛНИЯТ ВИ РЕЖИМ (ДИЕТА ИЛИ КАКТО ГО НАРИЧАТЕ) Е ОСНОВНОТО, ПОНЕ 90% ОТ ЦЯЛОСТНОТО ВИ ХРАНЕНЕ. ПРИ ПРАВИЛЕН ХРАНИТЕЛЕН РЕЖИМ ДОБАВКИТЕ (ПРОТЕИНИ, ВИТАМИНИ, КРЕАТИН и ПРОЧЕЕ) ЩЕ БЪДАТ СЛЕДВАЩИТЕ 10%, НО НИКОГА НЯМА ДА ИМАТЕ ДОБРИ РЕЗУЛТАТИ ПРЕДИ ЦЯЛОСТНОТО ВИ ХРАНЕНЕ ДА Е НА ЛИЦЕ.

Това е, ако някой се сети нещо да допълни. Може и някои неща да отпаднат, идеята да е стегнато и ясно. Би било добре ако в един момент се направи Важна тема, за да може всеки да я види преди да пуска нещо в раздела.

Nebezizvestniq
02-02-2010, 17:49
видях надолу някои теми но не ми дават нужната информация ..
иначе евалата за изчерпателния отговор - това ми трябваше ... темата може да бъдя заключена вече :) получих си отговора , мерси :grin:

kalpazanka
02-02-2010, 18:37
темата може да бъдя заключена вече :)
Ще, ще :D