PDA

View Full Version : Помощ за задача по БЕЛ



PePsItY95
02-03-2010, 12:28
Днес ми дадоха домашна по БЕЛ а аз не знам какво да пиша.
условието на задачата е:
Знаеш, че речевият етикет включва изрази, в които използваме за поздрав, за сбогуване,за запознанство, за покана, за изразяване на благодарност, за блогопожелания.
Направи валко изследване върху една от тези ситуации - напр. запознанство, като запишеш изразите, използвани от теб и твоите близки. Уточнявай в каккъв тип общуване - официално или неофициално, е използван всеки израз.

II. Права и задължения на потребителите
1. Да публикуват своите теми и мнения в правилната категория и с текст на кирилица. Теми и мнения, които нарушават това правило ще бъдат редактирани а след 1-ви Април 2009 ще бъдат изтривани.
7. Да слагат пълно и описателно заглавие на темите си.
kalpazanka

MISkrisinkaaa
02-03-2010, 15:44
ми в кой клас си
не е толкова трудно,но за съжеление не мога да ти помогна.Питай майка си или някой който е до теб за помощ :)

PePsItY95
02-03-2010, 15:50
Ami 8 klas sam naistina zada4ata ne e tolkova trudna no ne mi idva ni6to na um na6te sa na rabota osven utre 6te prepi6a ot nqkoi :D vse pak mersi :)

SmilezZz
02-03-2010, 17:02
Знаеш, че речевият етикет включва изрази, в които използваме за поздрав, за сбогуване,за запознанство, за покана, за изразяване на благодарност, за блогопожелания.
Направи валко изследване върху една от тези ситуации - напр. запознанство, като запишеш изразите, използвани от теб и твоите близки. Уточнявай в каккъв тип общуване - официално или неофициално, е използван всеки израз.


Какви изрази (ТИ) употребяваш при запознанството ?
Или когато се поздравяваш..
Например поздравяване с приятел:
- Здрасти..как си,какво правиш и т.н. - това е неофициално общуване..
Неофициално е и общуването м/у:
1) Между приятели
2) Дете и родител
3) Общуването между роднини

Официално е:
1) Учител/Директор с ученик
2) Общуване с непознати хора
и т.н.

Например при покана използваш изрази от този тип:
Най-учтиво ви каним на нашата сватба - този тип също е официално общуване (ако греша някой да ме поправи)

И така - напиши няколко израза,които използваш при запознанството и ми ги дай..Ще се опитам да ти помогна

П.С - Ако съм грешила някъде моля някой да ме поправи

Infinity
02-03-2010, 17:12
Неофициално запознанство 8-)
- Здрасти, аз съм Мария / примерно / приятно ми е .
- Здравей , аз съм Иван на мен също. 8-)
И след това започваш диалог , който самата ТИ би провела.
Това моето не е най-добрият вариант , но все пак да се сетиш за какво става въпрос.

PePsItY95
02-04-2010, 17:17
Blagodarq vi mnogo :)