PDA

View Full Version : Въпроси от начинаещ /КИТАРИ/



FlashMX
02-03-2010, 16:46
Дори не мога да се нареча начинаещ. Докосвал съм се до китара 2-3 пъти през живота ми (на 17г. съм) Та незнам дали не е късно , но искам да се науча да свиря. Главната ми цел е да стигна до ел.бас китара. Въпросите ми:
1. Прекалено късно ли е въобще да се захващам в тази сфера?
2. При приложение ,че искам да свиря на ел. бас китара мога ли направо да си взема такава или трябва задължително да почна 1во с класическа?

FuCkInBuBbLeGuM
02-03-2010, 16:52
1. Стига да имаш желание, възрастта ти не е от значение
2. Аз лично започнах с класическа, защото не знаех дали ще се справям ии ако не ми хареса да не се ядосвам после, че съм дала много пари за ел. китара. Много мои приятели обаче са започвали направо с бас/ ел. китара и нямат никакви проблеми.

Охх искам да напредна още малко, че и аз да си взема електрическа.

Айде успех.

explorer
02-04-2010, 15:49
Аз почнах на 18, така че никога не е късно. И наистина няма проблем да започнеш направо с бас, ако това те влече. Работата е там, че басът до една степен е за свирене в група.

Но не те обезкуражавам, избирай каквото искаш и свири, защото няма по-хубаво нещо от това.

iLovePussyJuice
02-04-2010, 16:52
1. Определено не. За музиката никога не е късно...
пък и баса се учи по-лесно от колкото китара. :)
2. Аз се научих на електрическа, после ми дадоха една акустична (която скоро подарих), но малко съм свирил на акустична...и смятам, че това не ми пречи?
Не казвам, че съм Петручи, но това че не съм хванал първо акустична ми е най-последния проблем.
Иначе преди бях посъбрал пари за хубава китара, но си счупих ръката...и изпих парите 8-)
Сега пак мисля да събера...дано се получи (не ме бива в събирането на пари)

Прехода от акустична към електрическа китара звучи по-логичен...акустичните са с по-широк и по-дебел гриф...струните са "по-високи"...
Струните са значително по-обтегнати са (натискат се с повече напрежение)...
Примерно 9ки на акустична и 9ки на електрическа...разликата е немалка
Та когато се научиш на акустична с електрическа трябва да ти е по-лесно след това (то е и по-лесно де)...

Прехода от акустична към бас е по-различен.
Ако можеш да намериш китара или имаш пари за китара няма да е излишно...но ако изираш между двете, започвай с бас!
За "задължително" не може и дума да става, това са глупости... ;)
Повечето басове са с 4 струни (най-добре да започнеш с такъв, лично мнение)
Като цяло с бас китарите не съм много запознат, но аз бих взел бас. :)

Няма да е лошо да разгледаш форума за музиканти (muzikant.org)
Ще ти бъде доста полезно...

Айде успех.

NamelessRomantic
02-04-2010, 20:43
Никога не е късно,само мерак се иска...Иначе - свири на каквото ти се свири,иначе може да си убиеш желанието - само че ЗАДЪЛЖИТЕЛНО започни с учител.Не се залбуждавай,че учителите учат само на класическа - ако даскала го бива на електрическа,ще се съобрази с теб и ще те учи на такава.
Давай смело!

FlashMX
02-05-2010, 08:32
Благодаря на всички за отговорите. За сега съм наумил да почвам направо на електрическа. Малко се разколебах за бас-а понеже наистина се замислих в/у " Работата е там, че басът до една степен е за свирене в група. "

FuCkInBuBbLeGuM
02-05-2010, 09:03
Браво, че си решил. Успех :)

iLovePussyJuice
02-05-2010, 15:00
Благодаря на всички за отговорите. За сега съм наумил да почвам направо на електрическа. Малко се разколебах за бас-а понеже наистина се замислих в/у " Работата е там, че басът до една степен е за свирене в група. "аз бих се отказал, за да не ме повреди :razz:
съпоставка между бас и китара

+ китара, - бас
по-евтини струни, ключове...
китарата е доста "по-богата" от баса :) (тук събирам плюсовете на китарата)
няма да те ебават, че си с половин мозък (rofL)

-китара, + бас
техниките за китара са повече и са по-трудни (лично мнение)
басовете са тежки! :D

:d

китарата дава повече възможности, но е по-трудна за изучаване...


Ако имаш време и пари за учител, само ще ти бъде от полза
(какво са 2 часа седмично и 40-50лв. месечно...примерно, не знам как са сега)

explorer
02-05-2010, 15:05
Абе не са малко пари 40-50 на месец. Аз никога не съм ходил на урок по китара, а се понаучих сам (и с помощта на един приятел). Факт е обаче, че ако бях ходил на уроци, щях да съм много по-добър в момента. Така че ако имаш парите, ходи 1-2 месеца поне колкото да се ориентираш в нещата.

iLovePussyJuice
02-05-2010, 15:27
е не са, така е...но сметни някои други разходи да видиш, че е на фона на тях не е невъзможно...
това казвам...ако има възможност, да не се замисля...
процеса ще се ускори, да не говорим, че ако заучиш нещо грешно и го затвърдиш, в един момент ще ти е тежичко :)

той ако ще ходи 1-2 месеца, до никъде няма да стигне...
не може даскала да ти покаже на 2рия месец суийп пикинг техниката и да се очаква да я научиш...
всички техники трябва да се затвърдят...

Но идва момент, в който вече всичко си е до упражнения и желание...макар, че винаги ще има какво да ти покаже даскала :)

explorer
02-05-2010, 15:33
Мдам. Ето затова може би аз не умея суийп пикинг ;р

Но на мен ми трябваха 1-2 месеца с малко тормозене от страна на този мой приятел, за да направя доста голям напредък (в сравнение с година и нещо свирене преди това)

Абе така си е, ако имаш желание и си упорит, всичко става. Най-важното обаче е да си свириш за кеф, а не за да ставаш най-добрия;]

iLovePussyJuice
02-05-2010, 15:37
именно.

ти иначе на какво ниво си?
в момента до къде си стигнал...к'во мъчиш
к'ва китара
(автора, сори за офф-а, ама нема се пуашиш xD)

explorer
02-05-2010, 15:45
Виж сега, първата ми китара беше класическа. След това взех назаем един скуайър с кубе, но нещо не ме кефи особено на електрическа. Колкото и странно да е, предпочитам естествения звук на китарата. Затова си свиря най-вече на класическата. Пък и трябваше да се разделя с кубето наскоро, така че нямам голям избор вече:)

Нивото бих го определил като средно аматьорско ;р Не ме бива в шрединга и солирането като цяло, точно защото свиря на акустични най-вече. Най-много обичам свирене с пръсти, идва ми най-отвътре.

А иначе кои песни "докарвам" на класическата - RHCP - Under the Bridge, Blackmore's Night - Minstrel Hall, RHCP - Road Trippin'

В момента се мъча с Classical Gas, но не съм от най-упоритите:) Научил съм рефрена и дотам.

Иначе китарата ми е Ямаха ..

FlashMX
02-05-2010, 16:22
Нямам нищо против в оффтопиците в тази сфера. Полезни са ми информационално!

iLovePussyJuice
02-06-2010, 09:18
Виж сега, първата ми китара беше класическа. След това взех назаем един скуайър с кубе, но нещо не ме кефи особено на електрическа. Колкото и странно да е, предпочитам естествения звук на китарата. Затова си свиря най-вече на класическата. Пък и трябваше да се разделя с кубето наскоро, така че нямам голям избор вече:)

Нивото бих го определил като средно аматьорско ;р Не ме бива в шрединга и солирането като цяло, точно защото свиря на акустични най-вече. Най-много обичам свирене с пръсти, идва ми най-отвътре.

А иначе кои песни "докарвам" на класическата - RHCP - Under the Bridge, Blackmore's Night - Minstrel Hall, RHCP - Road Trippin'

В момента се мъча с Classical Gas, но не съм от най-упоритите:) Научил съм рефрена и дотам.

Иначе китарата ми е Ямаха ..Интересно мнение. :)

explorer
02-06-2010, 09:25
Е, кажи ти сега какви неща обичаш да свириш и докъде си я докарал.

NamelessRomantic
02-06-2010, 13:01
Благодаря на всички за отговорите. За сега съм наумил да почвам направо на електрическа. Малко се разколебах за бас-а понеже наистина се замислих в/у " Работата е там, че басът до една степен е за свирене в група. "аз бих се отказал, за да не ме повреди :razz:
съпоставка между бас и китара

+ китара, - бас
по-евтини струни, ключове...
китарата е доста "по-богата" от баса :) (тук събирам плюсовете на китарата)
няма да те ебават, че си с половин мозък (rofL)

-китара, + бас
техниките за китара са повече и са по-трудни (лично мнение)
басовете са тежки! :D

:d

китарата дава повече възможности, но е по-трудна за изучаване...


Ако имаш време и пари за учител, само ще ти бъде от полза
(какво са 2 часа седмично и 40-50лв. месечно...примерно, не знам как са сега)

Всъщност,макар фен на китарата,баса може да е по труден по простата причина че се свири с пръсти.Понякога трябва това,що се свири с перо на китара да се имитира от баса,обаче с пръсти.Което е трудно.Пръстите са по труди и пипкави по правило.

iLovePussyJuice
02-06-2010, 19:10
Е, кажи ти сега какви неща обичаш да свириш и докъде си я докарал.пънк, метъл, класическа музика, блус, рок...ама най-често прогресив, мелодет, фолк, пауър...
най-обикновено lead guitar

в момента работя върху суийп пикинг-а...
преди бях по-напред, аз свиря пак от около седмица
сега някакви


Всъщност,макар фен на китарата,баса може да е по труден по простата причина че се свири с пръсти.Понякога трябва това,що се свири с перо на китара да се имитира от баса,обаче с пръсти.Което е трудно.Пръстите са по труди и пипкави по правило.Има техники за китара с пръсти, има техники за бас с перо...
а и какво като се свири с пръсти?
не е трудно, трябва просто да свикнеш...

(аз лично не обичам да свиря с пръсти де)

XTREMEFREERIDE
02-06-2010, 21:48
Ооо бас китарата е едно твърдо и много ЯКО за мен нещо.Какви бас сола има,просто не е истина.Не,не,много добри звуци докарва бас китарата.Ако си със добър музикален слух и усет можеш много да се кефиш със една бас-ка.
Аз свиря на кухарка за сега,но от Събота започвам да ходя в едно студио да свиря с момчетата и .. абее направо ще си умра от кеф. :grin:
Ако питаш мен аз лично предпочитам да свиря на ел-ка.Дистъра ме кефи толкова много.. но бас-а като да го слушам изобщо не е за подценяване.
Ако ще свириш на бас,вземи си направо бас китара.Никакви класически не ти трябват.Ако искаш ел-ка вече е по-добре да започнеш със кухарчица.За предпочитане е да не е с пластмасови струни защото ако свириш на нея с метални,после на ел-ката ще ти е много по-лесно. ;) Така че,мани ги тия класически глупости ако се кефиш на по-хард музиката,грабвай една ритъм-кухарка и започвай да дрънчиш.Изисква много време и търпение - само да те предупредя.

Darth_Komorin
10-15-2012, 08:40
Хехе, аз в началото на лятото се запалих по бас китарите. Манията беше, че тогава ми даваха една яка стипендийка(1500 лв). И накрая имаха да ми дават още 600 лв и само като ги взех и се метнах в магазина. Взех си бас китара Cort и усилвателче Behringer. Аз все още не съм тръгнала на уроци, но мога много песни като Smells like teen spirit, Come as you are, Crazy train, Amour, Engel, Seven nation army, Smoke on the water и няколко теми от филми - The good, the bad and the ugly, Indiana Jones, Star Wars- Imperial March, Harry Potter, Saw. Скоро тръгвам на уроци, стискайте палци :)