PDA

View Full Version : Хапчета ?!?



play23
02-03-2010, 20:20
Абе незнам какво ме прихвана тая вечер(всъщност знам - простотията) :D Ама както си седях се сетих за нещо, което няма много смисъл и аз си имам отговор за себи си, ама простотията :lol: Замислих си примерно едно хапче има ли някаква разлика дали ще го разделиш на 2/4/8/16... парченца и ще го изпиеш(има някой не могат да пият по-големи цели хапчета) или пък примерно ще го сложиш в някаква храна, хляб, салам и т.н и ще го сдъвчеш. Незнам защо, но се замислих ще има ли значение за действието на хапчето, ако направим някой от по-горе изброените работи?

8-) :lol: :D

ecstazy
02-03-2010, 20:42
:lol: :lol: :razz: :razz: съжалявам ама не се сдържах :razz: в салам :lol:

иначе мисля че ако го разделиш на 2/4/8/16 парченца пак ще си е като едно цяло (ако ги изпиеш едно след друго) ... а иначе с храна незнам... но мисля че пак няма разлика :-o

play23
02-03-2010, 20:45
Няма за какво да съжаляваш :-D Както казах простотията :lol: :D

bonbogoko
02-04-2010, 05:07
Еми както каза по-горе - няма значение, ако го изпиеш на части, но не с храна. Хапчетата се пият с голяма чаша вода или кисело мляко, за да се подобри резорбцията в стомаха. 8)

KadifWerewolf
02-04-2010, 06:48
Ако е вътре в някаква храна ще отнеме повече време да подейства защото първо тази храна трябва да се разгради и тогава хапчето..
Иначе има специални хапчета в капсулки, който не трябва да ги пиеш на части, защото могат да навредят на стомаха ти, или просто няма да имат толкова силен ефект.

kalpazanka
02-04-2010, 07:03
Еми както каза по-горе - няма значение, ако го изпиеш на части, но не с храна. Хапчетата се пият с голяма чаша вода или кисело мляко, за да се подобри резорбцията в стомаха. 8)
И доксициклин ли препоръчваш да се пие с мляко?! :shock:


Има си специално предупреждение в листовката на пациента за някои медикаменти, че таблетката не бива да се раздробява.

batkodoki
02-04-2010, 22:30
Еми както каза по-горе - няма значение, ако го изпиеш на части, но не с храна. Хапчетата се пият с голяма чаша вода или кисело мляко, за да се подобри резорбцията в стомаха. 8)
И доксициклин ли препоръчваш да се пие с мляко?! :shock:


Има си специално предупреждение в листовката на пациента за някои медикаменти, че таблетката не бива да се раздробява.

Точно така!
едни са несъвместими с основна среда, втори с киселинна, трети са несъвместими с други сложни съединения - цяла Наука си има за това, а мисля в този форум имаше хора студиращи Фармация! - да казват!!!

play23
02-05-2010, 10:56
Ако има наистина, ще е хубаво да пояснят. Ама тва с парченцата може и да има разлика, защото като вземеш примерно хапчето на 4 части, то е същото количество, но като са отделни парченца би трябвало да се разгради по-бързо в организма и организма ще получи лекарството за доста по-кратко време, примерно ако е цяло(числата са само за пример) ще се разгради за 4 часа, а ако са отделни само за 1 час. Тва просто си го мисля, дали наистина е така е съвсем отделен въпрос 8-) :-D

LuxurySk0B
02-05-2010, 16:41
темата ме кефи и не слагай хапчета в кисело мляко!

amk933
02-05-2010, 18:59
темата ме кефи и не слагай хапчета в кисело мляко!

Има неща като пектина, например, които се усвояват най-лесно, разтворени в кисело мляко и мед. Не знам защо, просто така пише на опаковката... :o

И на мен като по-малък са ми давали Аугментин в кисело мляко. :)

Има хапчета, които няма проблем да счупиш, разтвориш, етс като Пектин, Ентерол, етц.

С други не става. Например Геломиртол, Зинат, Хелицид. Просто не трябва. Не знам защо.

ПС: Не препоръчвам и не изписвам никакви лекарства, просто давам примери.