PDA

View Full Version : .....



fluffy1
02-04-2010, 18:18
......

Chacho
02-04-2010, 18:40
Катер изминава 13 км . , като най-напред се движи по течението на река 40 минути ,а след това 15 -в езерото,в което тя се влива.Намерете скоростта на кратера в спокойна водя,ако скороста на течението на реката е 3км/ч. ? ?


моля ви помогнете ми .. не мога да я разбера ,а ми трябва ми за понеделник ....

Да речем, че скоростта на катера е х

Тогава скоростта по реката е х+3, заради течението.

Езерото няма течение, следователно там скоростта му е х.

Да видим сега времената: В реката - 40 минути = 2/3 часа
В езерото - 15 минути = 1/4 час


Времето по скоростта в реката + времето по скоростта в езерото = пътя в реката + пътя в езерото = целият път

(2/3) . (х+3) + (1/4) . х = 13

2х/3 + 2 + х/4 = 13
8х + 3х = 132
11х = 132
х=132/11
х=12км/ч


Може би по-особеното в задачата е да прецениш, че в езерото водите са спокойни. Това е :)

ПС: Има тема за математика, пиши там следващия път.

ameli
02-04-2010, 19:01
Ех тоя ЧАЧО всичко знае беее 8-)

Chacho
02-04-2010, 19:04
Ех тоя ЧАЧО всичко знае беее 8-)

Моля те, викай ми "Боже" накратко :D

ameli
02-04-2010, 19:08
ваша Божественост, имате ли нещо против да ви пратя няколко задачки на ЛС :)

Bohis
02-04-2010, 19:27
Да речем, че скоростта на катера е х

Тогава скоростта по реката е х+3, заради течението.

Езерото няма течение, следователно там скоростта му е х.

Да видим сега времената: В реката - 40 минути = 2/3 часа
В езерото - 15 минути = 1/4 час


Времето по скоростта в реката + времето по скоростта в езерото = пътя в реката + пътя в езерото = целият път

(2/3) . (х+3) + (1/4) . х = 13

2х/3 + 2 + х/4 = 13
8х + 3х = 132
11х = 132
х=132/11
х=12км/ч


Може би по-особеното в задачата е да прецениш, че в езерото водите са спокойни. Това е :)

ПС: Има тема за математика, пиши там следващия път.

Загубих смисъла още на "x+3"/.... леле не ви знам как я разбирате тази математика :? аз хич не съм на "ти" с нея :D

Chacho
02-04-2010, 19:50
Да речем, че скоростта на катера е х

Тогава скоростта по реката е х+3, заради течението.

Езерото няма течение, следователно там скоростта му е х.

Да видим сега времената: В реката - 40 минути = 2/3 часа
В езерото - 15 минути = 1/4 час


Времето по скоростта в реката + времето по скоростта в езерото = пътя в реката + пътя в езерото = целият път

(2/3) . (х+3) + (1/4) . х = 13

2х/3 + 2 + х/4 = 13
8х + 3х = 132
11х = 132
х=132/11
х=12км/ч


Може би по-особеното в задачата е да прецениш, че в езерото водите са спокойни. Това е :)

ПС: Има тема за математика, пиши там следващия път.

Загубих смисъла още на "x+3"/.... леле не ви знам как я разбирате тази математика :? аз хич не съм на "ти" с нея :D

Ха. Добре, нека пробвам пак.

Представи си парахода да се движи в спокойна вода. Подават газ и върви с определена скорост. Толко си може тоя кораб. Тази скорост ще е х, защото не знаем колко е. Х в математиката просто е начина да кажем, "Не знам колко е, но определено е няколко".

Сега представи си същият кораб движещ се със скорост х. Махаме го от спокойната вода и го поставяме в реката. Там освен че се движи, реката допълнително го побутва, заради нейното течение. Течението е със скорост 3 км в час, това означава с колко го засилва. Ако пък беше в обратна посока на течението, течението щеше да го забавя. С колко? Ами отново с 3...

Всичко останало идва от формулата V.t = S

И ето конкретно при задачата какви изводи си направих, за да я реша.

Пътят, които изминава по реката е S1 да речем. Пътят по езерото е S2.

Греша ли ако кажа, че S1+S2 = S. S e целият път. Ами той е вървял по реката и по езерото така че общият път е ясно как ще го сметнеш.

Сега просто замествам S1 и S2 по формулите. S няма да го замествам по никаква формула, защото той наготово ми е сметнат в условието. Той е 13..

За S1 имаме t - времето, което се е движил в реката. Скоростта му през това време е собствената му, плюс бутането на течението. Оттук идва х+3. После в спокойната вода на езерото бутането на течението изчезва и неговата скорост става само х. Затова S2 е времето в езерото по х.

Събираме S1 и S2 след като сме ги преработили и ги приравняваме на S3, заради изводите които ти писах горе и просто смяташ едно лесно уравнение. Това е всичко.

Bohis
02-04-2010, 19:57
Обясни ми го като на някой умствено недоразвит :D но го схванах. Благодаря ;)

ProstoAz
02-05-2010, 13:13
Считам темата за приключена!