PDA

View Full Version : Тютюно пушене



dobrev
02-05-2010, 08:08
Имам проблем със тютюно пушенето .Изразява се в следното получавам изсъхване наустните и ностната кухина впоследствие силно главоболие ако седя в задимено помещение.Започват да ми кървят венците. Какво мога да направя за лечение на това нещо като мой здравен проблем. Но основно питането ми е във връзка със закона за тютюно пушенето . Слушал съм че има решение ако само един човек в дадено работно помещение не пуши съгласно този закон и другите които работят в него не трябва да пушат. Бих искал да намеря тази наредба чрез вашия форум ако някой знае. Налага ми се да работя с такива хора и трябва да зная дали съм защитен от закона в моя случай.

theteacher
02-05-2010, 14:53
Тютюнопушенето (една дума е) е забранено на работното място независимо дали има или няма непушачи. Извадка от закона за здравето - Чл. 56. (1) Забранява се тютюнопушенето в закритите обществени места, включително обществения транспорт, и закритите работни помещения.
Изключения се допускат на следните места - (от наредбата за тютюнопушене) -

Тютюнопушене в закритите обществени места по чл. 3 се допуска, при условие че се извършва в обособени зони.

(2) Обособена зона по смисъла на ал. 1 е:

1. специално предназначено затворено помещение, което има осигурена механична вентилация и трайна маркировка на вратата “Място за пушене”;

2. част от територията на търговска зала на заведение за хранене и развлечение с по-малко от 60 места.

Чл. 5. (1) Помещенията по чл. 4, ал. 2, т. 1 трябва да отговарят на следните условия:

1. да имат механична вентилация, която осигурява десеткратен въздухообмен на час чрез засмукване и която работи през цялото работно време на обекта, като по изключение при техническа невъзможност за изграждане на механична вентилация се използва естествена вентилация;

2. да са определени със заповед на лицето, което използва обекта.

dobrev
02-05-2010, 18:23
Благодаря за информацията за другото няма лек . Просто трябва да избягвам да бягам по-далеч от тютюневия дим. Ако знаят хората които пушат как е лошо да те боли глава. Но те никога не се съобразяват с това .

theteacher
02-06-2010, 11:47
Те са задължени по закон да не пушат на работното място, освен в специално определената за това стаичка. Можеш да се оплачеш на шефа си, на ХЕИ, къде ли не.