PDA

View Full Version : Английски думи



Bimmer
02-09-2010, 18:16
Тъжно или не, досадно или не, английският език е един от най-важните в света. Учейки го, стигнах до едно ниво (олигофрен+) и ми хрумна, че словесното ми богатство на този език се равнява точно на един... Не-толкова образован човек. Сетих се за една идея - да направя тема, в която потребителите могат да споделят интересни за тях ( и не само, надявам се) думи, които не са точно 'Everyday English', и все пак е добре да бъдат знаени и разбирани. Не знам нито каква ще е реакцията на тази тема, нито дали тук е правилния раздел, но темата вече е факт.
Предлагам всеки потребител, който има желание да помогне на някой друг да научи интересна дума/и, да я напише на английски и по възможност с български превод. Описанието стана доста дълго, но се надявам темата да бъде полезна. Колкото и нахално да звучи, почвам с две думи, които ми направиха впечатление последните дни:
*
bigot [’bɪgət] [US] listen
o
noun
+
сляп привърженик
+
ограничен фанатик
+
фанатик
+
тесногръд човек

*
otiose [’əʋʃɪ‚əʋs] [US] listen
o
adjective
+
излишен
+
безполезен
+
свободен (за време)

Нека видим накъде ще отиде тази тема :)

iPurple
02-10-2010, 12:31
Темата е интересна, но въобще не разбирам тия думи как си ги сложил и някви +ове ... :-o

Bimmer
02-10-2010, 12:54
Eми в онлайн речника беше така написано. Ще рече, друго значение.
Ама явно не е толкова интересна, за колкото я смятах тая тема :-D

1n5ub0rd1na73
02-10-2010, 16:10
Здрасти,

Интересна тема.

Аз започвам с нещо просто, което обаче създава проблеми на много хора. По-долу са най-широко използваните значения на думита.

Lie - v. лежа; v. намирам се; n. лъжа; v. лъжа.

Трите форми: lie - lay - lain.

Lay - v. поставям, полагам.

Трите форми: lay - laid - laid.

Примери:

"The book lay on the table."
Книгата беше/лежеше на масата.

"I laid the book on the table."
Поставих/положих книгата на масата.

Объркващо.

Друга често допускана грешка е употребата на "loose" вместо "lose".
Докато първото означава "not tight", второто е "fail to win".

Също така препоръчвам не научаването на помпозни думи, които при употреба рискуват да бъдат неразбрани от слушателя, а по-скоро да се учат всички значения на "по-елементарните" думи, както и да се практикува безпрепятствената им употреба в речта.
Така например думите "wage" и "contract" имат значения, които за масовия обучаващ се по английски са непознати, но са доста по-важни от "bigot", "otiose", "idiosyncrasy", "eleemosynary", "rabid" и много други почти никога използвани думи, звучащи смешно (поне на мен) от устата на когото и да било, а дори и в писмената реч.

Поздрави

amk933
02-10-2010, 16:57
^Далеч не бих нарекъл idiosyncratic помпозна дума...

Аз ще се включа с глагола влошам, които на повечето от вас е известен като worsen. Worsen, обаче, е най-елементарен английски. По-добре биха звучали aggravate или в писмен английски и на съвсем официално ниво exacerbate.

Освен това обърнете внимание на глагола quit. Някой ще си прост глагол... А замисля ли сте се как е миналото време?

В Америка и по-голяма част от Англия трите форми биха били следните:
quit - quit - quit

В Англия обаче може да бъде третиран и като правилен с удвояване на "t" + ed.

И последно да не досаждам много. Albeit е един достоен и стилен синоним на although, както nonetheless на nevertheless.

Освен това, за да не повтаряте if го замествайте с when, should, providing или инверсия, когато може. :)

Rotate95
02-10-2010, 17:52
European mole cricket-попово прасе

crayfish-речен рак

plaetipus-птицечовка

cod fish-треска

sheat fish-сом

turbot-калкан

Мога и още морски гадинки да напиша.

Също така за охладено питие не е лошо да се използва chilbed вместо cool.

1n5ub0rd1na73
02-10-2010, 18:05
"Помпозен" може би не беше правилната дума, amk933, а по-скоро излишното усложняване на речта, текста.

"Peculiar" или "idiosyncratic": кое би предпочел? Макар че Google не е най-добрият критерий, резултатите са приблизително 22 милиона срещу два милиона.

Нещо друго полезно е различаването между "respectful(ly)" (почтителен/почтително) и "respective(ly)" (съответен/съответно).

Пример:

"He spoke respectfully of his mother at the funeral."

"Tim and Johan were awarded with the gold and silver medals, respectively."

Chacho
02-10-2010, 18:18
Since в смисъла на "щом".

Since you want it that much, I will buy you your own car.
Since there was nobody left at the studio, he packed his stuff and left.

Yet и still в смисъла на "все пак" / "въпреки това"

The marines' line of work is one of great hazard, yet most of the soldiers do not doubt their decision, to serve their country.

The exam will be rather easy compared to ones from previous terms. Still, many students are overly stressed because of the upcoming event.

amk933
02-10-2010, 18:43
"Помпозен" може би не беше правилната дума, amk933, а по-скоро излишното усложняване на речта, текста.

"Peculiar" или "idiosyncratic": кое би предпочел? Макар че Google не е най-добрият критерий, резултатите са приблизително 22 милиона срещу два милиона.

Ами предвид това, че в американската система доста скоро ме чакат SAT-овете, не мога да те излъжа и да ти кажа, че не ползвам idiosyncratic. Ползвам го. Но аз лично много се дразня на опростяването на езика и доста често ползвам архаични думи и по-формални конструкции.

Например, много често правя множествено число не със -s, а с -e:
formulae вместо formulas
areae вместо areas

Освен това ползвам и стари съюзи като betwixt.

Много рядко използвам if и винаги гледам да го заместя с should. Например:
Should she settle down in the States, she may never come back.

Това също не се ползва много в днешно време. Така че на мен сложни думи не ми правят лошо впечатление. :)

1n5ub0rd1na73
02-10-2010, 18:57
Да, разбирам.

Думата "virtual" и производната `и "virtually" също могат да представляват интерес.

JCoutureJunkie
02-10-2010, 19:00
amk933 повечето неща,които изброи,например всякакви там по-архаични думи,съюзи и т.н. НЕ ги учим в училище... двете неща,които знам и ползвам е понякога е should вместо if и понякога образуване на мн.число с -е,например nebula - nebulae Та въпроса ми е дали тези неща наистина се изискват за SAT и TOEFL,защото има хора в моя клас,които смятат,че училищната подготовка ще им стигне,за да имат достатъчно добри резултати и по двата изпита.Аз лично съм се насочила към индивидуална подготовка от следващата година,но просто ми е интересно.
P.S. За първи път чувам,че тия phrasal verbs са знам за ниска грамотност :shock: Нас ни карат да ги учил,че дори и ни диктуват обяснение на английски...мога някой път да снимама учебника.Дори от зад на учебника на всеки там раздел са изведени глаголите с примерни изречения.Правят ни контролни на тях,карат ни да ги заместваме в текстове на мястото на нормалните глаголи и т.н.От сега нататтък ще се стремя да не ги използвам често!

Celence
02-10-2010, 19:10
за първи път чувам, че множественото число може да се замести с "е" 8-)
а albeit как се чете, че аз го карам по произношението от немския "албайт"?

amk933
02-10-2010, 19:20
amk933 повечето неща,които изброи,например всякакви там по-архаични думи,съюзи и т.н. НЕ ги учим в училище... двете неща,които знам и ползвам е понякога е should вместо if и понякога образуване на мн.число с -е,например nebula - nebulae Та въпроса ми е дали тези неща наистина се изискват за SAT и TOEFL,защото има хора в моя клас,които смятат,че училищната подготовка ще им стигне,за да имат достатъчно добри резултати и по двата изпита.Аз лично съм се насочила към индивидуална подготовка от следващата година,но просто ми е интересно.
P.S. За първи път чувам,че тия phrasal verbs са знам за ниска грамотност :shock: Нас ни карат да ги учил,че дори и ни диктуват обяснение на английски...мога някой път да снимама учебника.Дори от зад на учебника на всеки там раздел са изведени глаголите с примерни изречения.Правят ни контролни на тях,карат ни да ги заместваме в текстове на мястото на нормалните глаголи и т.н.От сега нататтък ще се стремя да не ги използвам често!

Аммм, точно should и архаичните единици няма да ги видиш, но гаранция, че на SAT ще срещнеш и idiosyncratic, и caustic, и adulation и какви ли още не думи...А това да се справиш на САТ без уроци няма как да стане просто. В смисъл ще изкараш 1500-1700, което си е чист average. Аз се стремя към 2250-2400. И цяло лято ще уча испански, немски и SAT. :x

Така наречените phrasal verbs не съм ги виждал на САТ и няма и да ги видя, защото наистина поне в моето училище в писмените работи, специално по английски, е задължтиелно да ги избягваме...Не че не ги знам, не че са трудни, просто не са добри и говори лошо, ако ползваш само тях. Звучат адски елементарно. Като си говоря с приятели, ок. Ама иначе... :? Най-често се ползват put up with, drop in on, drop by, pop in, pop up, turn off/on, switch off/on, hang out, hook up, make out...Други много, много...Не че няма да чуеш и clamp down on и всякакви такива, ама не са най-употребяваните сказуеми...

amk933
02-10-2010, 19:28
за първи път чувам, че множественото число може да се замести с "е" 8-)
а albeit как се чете, че аз го карам по произношението от немския "албайт"?

'олбиът

Множествено число не вингаи може да се замести с е и не ти препоръчвам да го ползваш в училище, защото е по-вероятно госпожата да го помисли за правописна грешка, отколкото да си помисли, че е архаично множествено число. Освен това множествено число се образува и с -ia Например:
medium - media
criterion - criteria

А да не говорим, че това множествено число с -е е било основно след думи завършващи на -а, така че не си правете експерименти на мой гръб... 8-)

А и има доста съществителни без мн.ч. като aircraft, например.

someonerandom
02-10-2010, 19:32
Dictionary phrasal verbs are very useful in improving the vocabulary in the language. Many individuals use the dictionary phrasal verbs in their day to day talks to enable a good vocabulary. Good vocabulary makes good impression whether it is in context to the speaking skill or writing skills. The use of dictionary phrasal verbs creates an impact on the person one is talking to, or on the reader who is reading the content written with good vocabulary. The best way to improve English and enabling a good vocabulary in routine talk is to use more of phrasal verbs and maintain fluency in it.

Read more: http://www.articlesnatch.com/Article/Dictionary-Phrasal-Verbs-Enabling-Better-English/817219#ixzz0fAPyLWnR
Under Creative Commons License: Attribution No Derivatives

Това намерих в гугъл,след като написах phrasal verbs impression,и така и не намерих нещо,че са признак за ниска грамостност.Добре ще е,ако поразясниш :)
А,и досега не бях чувал,че множествено число става и с -е.Любопитно :D

Chacho
02-10-2010, 19:33
Ето от мен едни думи, които се сетих, че са с особено множествено число:

crisis - crises
axis - axes
analysis - analyses
phenomenon - phenomena


Едит:

В същност ето ви сайт в който има правила за образуване на неправилни множествени. Кратичко и удобно е.

http://www.english-zone.com/spelling/plurals.html

amk933
02-10-2010, 19:35
Всичко де що завършва на sis прави множествено число с ses:
analysis - analyses
synthesis - syntheses
basis - bases

Ето и едно по-странно от мен:
ox - oxen

Едит: Отворих го този сайт и това половината са термини от учебника по математика и биология. 8-) Дори не ми правят впечатление... 8-)

someonerandom
02-10-2010, 19:42
amk933,прави ми впечатление,че имаш сериозни познания по английски.Ако не е прекалено нагло да те попитам,живял си в Америка ли,в специализирана паралелка ли си?Питам просто защото за 1ви път ми се случва да говоря с някой,който е по-добър от мен,и то дооста :D

JCoutureJunkie
02-10-2010, 19:51
Сега видях колко грешки съм допуснала в предишния си пост :oops: Извинявам се,от бързане често изяждам и разменям букви.
amk933 мерси за разяснението!Have a nice sleep :-)

amk933
02-10-2010, 19:55
someonerandom, пратих ти ЛС да не спамим.


Сега видях колко грешки съм допуснала в предишния си пост :oops: Извинявам се,от бързане често изяждам и разменям букви.
amk933 мерси за разяснението!Have a nice sleep :-)

Няма проблеми.

Мерси. Лека и на теб! :)

cherrygloss
02-10-2010, 20:10
Аз знам тези:
ox-oxen
loose-lice
crisis-crises
thisis-theses
basis-bases
cactus-cacti
fungus-fungi
radius-radii
erratum-errata
phenomenon-phenomena
formula-formulal

Също и думите haemorrhage(мозъчен кръвоизлив) и diarrhoea(диария 8-) ) са единствените думи със съчетанието на "rrh".



Също и мъжки-женски пол:
fox-vixen
horse-mare
tomcat-pussycat
colt-filly
cock-hen
billy goat-nanny goat

Вие може да ги знаете от много време , но аз съм само 8ми клас и имам ограничени знания
:lol:

П.С:Ако някъде има грешки или неточности се извинявам,поправете ме :)

amk933
02-10-2010, 20:27
^Само че кръвоизлив и диария си ги написала на BBC English. На GNAmE са hemorrhage и diarrhea, както и не е aesthetic а е esthetic и на gynaecologist , a gynecologist. Тия ае са типични британски, като -our и -re. :)

BrokenInnocence
02-11-2010, 00:00
"Помпозен" може би не беше правилната дума, amk933, а по-скоро излишното усложняване на речта, текста.

"Peculiar" или "idiosyncratic": кое би предпочел? Макар че Google не е най-добрият критерий, резултатите са приблизително 22 милиона срещу два милиона.

Ами предвид това, че в американската система доста скоро ме чакат SAT-овете, не мога да те излъжа и да ти кажа, че не ползвам idiosyncratic. Ползвам го. Но аз лично много се дразня на опростяването на езика и доста често ползвам архаични думи и по-формални конструкции.

Например, много често правя множествено число не със -s, а с -e:
formulae вместо formulas
areae вместо areas

Освен това ползвам и стари съюзи като betwixt.

Много рядко използвам if и винаги гледам да го заместя с should. Например:
Should she settle down in the States, she may never come back.

Това също не се ползва много в днешно време. Така че на мен сложни думи не ми правят лошо впечатление. :)

Виж сега... сигурно си учил в Щатите, не знам... поне така се опитваш да представиш нещата със сигурност, както и да е... Point- a ми в случая е, че колкото и да са ти полезни тея думи за САТ- овете... мога да те уверя, че по- голямата част от тях ще си останат точно там... в графата "САТ- овски думи"... не е лошо да се знаят, разбира се, ако не друго носи лично удовлетворение за човек, който харесва езика и се наслажадава на това да го учи... но никъде, в Щатите включително (защото аз съм живяла там) няма да чуеш повече от много минимален процент хора да ги използват и то или като примерни или в много строго професионален контекст, например ако професията ти е нещо тясно свързано със самия език... Другото, което искам да кажа е, че... ясно се вижда от подписи, аватари и тем подобни, че си супер надъхан и си се амбицирал и т.н.... в което няма абсолютно нищо лошо, даже напротив, евала, но в реда на мисли, в който започнахме разговора... от няколко години съм студентка, извън Бг, уча на английски и то достатъчно сериозна специалност, която си върви ръка за ръка с нейната си там пак не много елементарна терминология (не че повечето специалности не си вървят с тяхната си)... и от позицията на такъв човек пак мога да ти кажа, че целта на САТ- овските думи, които ти използваш и във всекидневната си реч, е просто да ти помогнат да си вземеш изпита с точките, с които искаш... от там нататък е излишна показност, на която британците биха се изсмели доброжелателно, но леко иронично, както се получава в случаите, когато някой се опитва да им вади термини и да им говори като от учебник, а американците биха се опулили и биха ти теглили една майна наум. И така като за финал... да си показваш знанията във форум, където повечето хора са учили английски само на ниво училище (а всички знаем как стоят нещата в училище и колко се учи и как се преподава, като в повечето случаи учителките са завършили същото училище, в което преподават или поне някое много сходно такова, изкл. професионални езикови гимназии) не е особено впечатляващо и те кара да изглеждаш малко жалък и леко смешничък.

Ако поста ми ти е прозвучал иронично, подигравателно, агресивно или злобно съжалявам, защото това не е била целта. Даже напротив. Айде малко по- спокойно и със здраве... А, и наздраве! ;)

amk933
02-11-2010, 14:36
^Темата в крайна сметка беше за това...

В тема английски думи, нали не очакваш да си обясняваме какво значи the, go, eat, sleep, drink, etc.? Британците не ме вълнуват изобщо. Както предполагам знаеш американците и англичаните са доста подигравателни едни към други и това, че англичанин ще ми се смее не ме интересува. Нямам намерения да имам много общо с Англия в близко бъдеще. Освен това не знам сред какви американци си расла. В средата, в която аз раста, такива думи и конструкции са ми част от деня. Освен това както най-вероятно си доловила от форумното ми пребиваване, искам да се занимавам с политика и право. Малко ще е смешничко, ако ми се наложи да кажа 5 думи пред хората да започна с Wassup guys... Освен това не виждам нищо жалко в това, че пиша по дадена тема и отговарям каквото се пита. Аз пиша изключително и само в теми за езици и история/политика. Жалко щеше да е, ако се правех, че разбирам от всичко и пишех във всяка тема "Помощ".

Това, че сатовските думи не се използват е невярно. Аз знам 90% от тях точно благодарение на хората покрай мен и ежедневието ми. Не съм седнал да ги зубря. Така че това какво е било при теб, не значи, че е при мен и постът ти изглежда заядлив...Освен това аз съм много спокоен. Хапливите постово не ги пиша, аз...по-скоро някой друг се е жегнал.

BrokenInnocence
02-11-2010, 16:31
^Темата в крайна сметка беше за това...

В тема английски думи, нали не очакваш да си обясняваме какво значи the, go, eat, sleep, drink, etc.? Британците не ме вълнуват изобщо. Както предполагам знаеш американците и англичаните са доста подигравателни едни към други и това, че англичанин ще ми се смее не ме интересува. Нямам намерения да имам много общо с Англия в близко бъдеще. Освен това не знам сред какви американци си расла. В средата, в която аз раста, такива думи и конструкции са ми част от деня. Освен това както най-вероятно си доловила от форумното ми пребиваване, искам да се занимавам с политика и право. Малко ще е смешничко, ако ми се наложи да кажа 5 думи пред хората да започна с Wassup guys... Освен това не виждам нищо жалко в това, че пиша по дадена тема и отговарям каквото се пита. Аз пиша изключително и само в теми за езици и история/политика. Жалко щеше да е, ако се правех, че разбирам от всичко и пишех във всяка тема "Помощ".

Това, че сатовските думи не се използват е невярно. Аз знам 90% от тях точно благодарение на хората покрай мен и ежедневието ми. Не съм седнал да ги зубря. Така че това какво е било при теб, не значи, че е при мен и постът ти изглежда заядлив...Освен това аз съм много спокоен. Хапливите постово не ги пиша, аз...по-скоро някой друг се е жегнал.

Да, нищо не си схванал от това, което написах, карай... Здраве да е.

П.С. Уча право с minors с политическа насоченост.

MichellePhan
02-11-2010, 19:09
M T W T F S S < Понеделник,Вторник....
WTF = what the fuck
:razz:

Rotate95
02-17-2010, 18:12
адаш-namesake

неприятна гледка-eyesoar

изгубвам се (разговорно за предмет)-to go walkabout