PDA

View Full Version : Трябва ми есе на някоя от тези 3 теми



MaVrOv
02-11-2010, 14:33
Здравейте трябва ми добро есе на някоя от тези теми,но есето да бъде ОБВЪРЗАНО Със стихотворението ,,Потомка''
Ето ги и темите:
1.Фамилната книга в моят род.
2.На какъв завет мога да бъда верен?
3.Грехът.

Моля давайте есето всякакви (дълги,къси) аз мога и да си ги преработвам
:-)

stelit0
02-11-2010, 15:25
Грехът

Грехът е възникнал още с появата на първите хора - Адам и Ева. Ева взима ябълката от райската градина, подтикната от коварната змия и двамата биват изгонени от неземното място.
Точно от първата жена/майка ние сме получили сякаш в наследство това лошо качество. Съществуват всякакви видове грехове и грешки. От най-незначителни, до такива с огромни последствия. Зависи единствено и само от нас нашето провинение в какъв размер ще е.
Никой не се ражда грешник, не може едно току що родено бебе да е виновно за убийството на новопристигналата съседка или за вчерашния обир на банката, например…
Всички идваме на този свят чисти и неопетнени. Но и всичко си опира до нас в каква среда ще растем. Сами избираме как и къде да се развиваме.
Няма човек, който не е извършвал грях през целия си житейски път. Дори монасите и монахините… Та нали и те са били обикновени хора като нас преди да се отдадат на Господ Бог.
Но защо прощаваме на този, който обичаме, а непознатите осъждаме до край, макар и грехът да е с еднаква стойност?... Защо обвиняваме грешните, след като няма безгрешни?... Защо пълним затворите, щом всички сме греховни?...
Но каквото и да правим или казваме няма безгрешни хора (поне според мен). Ако сгрешим сега и после се покаем за греховете си, бихме били по- доволни от себе си, а дали не защото “Признатият грях е половин грях” ?!? Или пък с надеждата греховете ни да бъдат забравени и да почувстваме удовлетворение от самите себе си?...
Но както споменах и по-горе, дали сме грешни или праведни зависи само от нас. Затова трябва да научим кое е правилно и кое не, за да можем да сме по доволни от себе си, без угризения…
_________________
Радвай се на този миг. Този миг е твоят живот.

stelit0
02-11-2010, 15:27
преработи го малко и вкарай за тва стихотворение разни неща

MaVrOv
02-11-2010, 15:32
преработи го малко и вкарай за тва стихотворение разни неща



Да мерсе много ще го преработя :)

но дай и още есета ако можеш :grin:

stelit0
02-11-2010, 15:46
На какъв завет мога да бъда верен?


Стара като света е истината, че началото на всеки от нас започва от любовта между двама влюбени. Това са хората, които ни дават живот и които се стремят да възпитат у децата си чувство на чест, достойнство, доброта и уважение. Хората, които така силно копнеят един ден да видят порасналите си деца постигнали мечтите си и осъществили целите си. Както всеки от нас и аз съм вярна на завета на моите родители. Те са хората, които са ми дали живот, които са се грижили и продължават да се грижат за мен, които са ми дали сила да се боря срещу несправедливостите в живота и воля да бъда вярна на техния завет.От това, което са ми разказвали родители ми знам, че дълго време не са имали деца, докато не съм се появила аз, като светъл лъч в тъмнината. Не бих могла да си представя или да опиша щастието, което са изпитвали когато съм се родила. Пред очите ми нахлува образа на майка ми, която с треперещи ръце за първи път прегръща новороденото си дете. Представям си как разплакана от вълнение, вярва, че аз ще постигна всичко онова, което тя не е успяла, че там където тя се е отказала, аз ще продължа. До нея е баща ми, блясъкът в очите му издава с колко радост е изпълнено сърце му. Представям си го как вижда в мен наследникът на неговите дух, воля и чест. Още от малка са ме възпитали в уважение и доброта към другите. Винаги са ми казвали, че завистта и злобата рушат човешкото щастие и са най-големите врагове на човека. Учили са ме винаги да постъпвам честно и достойно, да съм отговорна към себе си и към другите. Днес, когато съм вече голяма разбирам силата на думите им, осъзнавам важността им. През житейския си път мога да бъда вярна на техния завет, защото съм сигурна, че това е пътят към пълноценно изживяния човешки живот. Чрез отговорността, волята и честността ще постигна целите си и ще осъществя мечтите си. Винаги ще изпълнявам дълга пред семействата си – да съм вярна и да пазя завета им. Винаги ще спазвам техния морален кодекс – никога да не се предавам пред трудностите, да вярвам в благородни идеали, да съм горда от това което съм. Като единствено дете в семейството, аз съм и единствена пазителка на семейните ценности и завети и за това осъзнавам, че трябва да съм силна и вярна на себе си. Осъзнавам, че заветът им е най-голямата ми богатство. Днес отново виждам блясъкът в очите на баща ми, но този блясък издава удовлетворението от това, че неговият наследник пази и вярва в заветите му. В топлата прегръдка на майка ми усещам радостта от досегашните ми успехи, но чувствам и още по-големите надежди, които влага у мен. В съзнанието ми прозвучава бащинския завет на Стамен Панчев към сина си: Сине мой, живей със светлий спомен на родинолюбците деди,гражданин бъди ти сявга скромен, честен в мисли и дела бъди, вярвай в идеали благородни, с тях окрилен в мирен труд ил в бойд ай живота си за края родни – българин бъди горд, сине мой! Родителите завещават ценностите и идеалите на децата си. Децата трябва да ги запазим и да ги предадем във времето, за да останат вечни…

stelit0
02-11-2010, 15:48
http://download.pomagalo.com/75742/na+kakyv+zavet+moga+da+byda+veren/ ako ti vyr6i rabota

MaVrOv
02-11-2010, 17:08
Мерси на всички мнения. :) :) :)

Но сега след тези есета ми трябва ЕДНО ЛИС на тема:


Как е внушено усещането за свобода?

Тази тема е свързана със стихотворението ,,ПОТОМКА''.


Моля дай!
Спешно е