PDA

View Full Version : Защо Бог желае ние да убиваме?



gandalfepi4
02-12-2010, 07:38
Ми въпросът ми е простичък(като мен)-

Иисус ни казва да "обърнем другата буза", да обичаме враговете си и с две думи да сме добри и неагресивни човеци.

Дори има заповед НЕ УБИВАЙ

но....

ако Бог ни каже да убием някой който е невинен, за да покажем че Го обичаме то тогава ние сме задължени да се подчиним и дори получаваме награди за това?

http://www.orfeomusic.org/images/abraham_sacrifice_caravagio.jpg

защо не се очаква от нас да помислим, че е некъв демон, който се опитва да ни накара да извършим зло дело или (най-вече) защо да мислим че Бог който желае от нас да убием някой невинен само и само от ревност(както излиза) не ни изпитва а наистина иска от нас такова отвратително дело като детеубийство????

ПП картината е на Авраам който се готви да заколи детето си от любов,
не искам някой да се аргументира с това че бог го спасява в последната секунда а конкретни отговори защо готовността да изкормим невинното си дете за да задоволим нечия жалка ревност(или така да изглежда) да е нещо достойно за велика награда а не отвратителен грях дори и според атеист

van4o
02-12-2010, 08:05
Бог ни е заповядал да не убиваме , наистина е така.Случая с Авраам е изпитание за самият Него.Бог искаше да го изпита дали Авраам ще направи това което Бог му каза или не.Авраам остана верен на Бог , отиде и се приготви да убие сина си.

Битие 22 глава
1 След тия събития Бог изпита Авраама, като му рече: Аврааме. А той рече: Ето ме.
2 И рече Бог: Вземи сега единствения си син, когото любиш, сина си Исаака, та иди в местността Мория и принеси го там във всеизгаряне на един от хълмовете, за който ще ти кажа.
3 На сутринта, прочее, Авраам подрани та оседла осела си и взе със себе си и двама от слугите си и сина си Исаака; и, като нацепи дърва за всеизгарянето, стана та отиде на мястото, за което Бог му беше казал.
4 На третия ден Авраам подигна очи и видя мястото надалеч.
5 Тогава рече Авраам на слугите си: Вие останете тук с осела; а аз и момчето ще отидем до там и, като се поклоним, ще се върнем при вас.
6 И взе Авраам дървата за всеизгарянето и натовари ги на сина си Исаака, а той взе в ръката си огън и нож; и двамата отидоха заедно.
7 Тогава Исаак продума на баща си Авраама, казвайки: Тате! А той рече: Ето ме, синко. И рече Исаак: Ето огъня и дървата, а где е агнето за всеизгарянето?
8 И Авраам каза: Синко, Бог ще си промисли агнето за всеизгаряне. И двамата вървяха заедно.
9 А като стигнаха на мястото, за което Бог му беше казал, Авраам издигна там жертвеник, нареди дървата и, като върза сина си Исаака, тури го на жертвеника върху дървата.
10 И Авраам простря ръката си та взе ножа да заколи сина си.
11 Тогава ангел Господен му викна от небето и рече: Аврааме, Аврааме! И той рече: Ето ме.
12 И ангелът рече: Да не вдигнеш ръката си върху момчето, нито да му сториш нещо; защото сега зная, че ти се боиш от Бога, понеже не пожали за Мене и сина си, единствения си син.

Виж историята внимателно и виж че Бог не позволява на Авраам да убие сина си.Бог искаше да види верността на Авраам,изпитанието наистина беше голямо но Авраам го издържа.

Може някой да попита : "А защо е искал да го изпитва,и защо чак такова голямо изпитание?"

1 Петрово 1:6-7
6 В което блаженство се радвате, ако и за малко време да скърбите сега, (ако е потребно), в разни изпитни,
7 с цел: изпитването на вашата вяра, като е по-скъпоценно от златото, което гине, но пак се изпитва чрез огън, да излезе за хвала и слава и почест, когато се яви Исус Христос;

Яков 1:2-4
2 Считайте го за голяма радост, братя мои, когато падате в разни изпитни,
3 като знаете, че изпитанието на вашата вяра произвежда твърдост.
4 А твърдостта нека извърши делото си съвършено, за да бъдете съвършени и цели, без никакъв недостатък.

1 Коринтяни 10:13
Никакво изпитание не ви е постигнало освен това, което може да носи човек; обаче, Бог е верен, Който няма да ви остави да бъдете изпитани повече, отколкото ви е силата, но заедно с изпитанието ще даде и изходен път, така щото да можете да го издържите

Всички тези стихове показват че изпитанието за един християнин(или в случая с Авраам, вярващ в живия Бог) е много ценно.Чрез изпитанието вярващият става по-твърд във вярата.Бог не ни дава изпитания който не можем да издържим.Той ни дава според силата ни.А заедно с изпитанието дава и изходен път.Той иска да види дали в изпитанието ще му останем верни или ще му обърнем гръб.В случая с Авраам , Авраам остана верен на Бог.Бог добре знаеше че няма да допусне Авраам да убие Исаак. :)

Това дава ли ти отговор? :)

ZipFail
02-12-2010, 08:09
Става по твърд във вярата си като я предава, така ли ? :-o

gandalfepi4
02-12-2010, 08:13
ПП картината е на Авраам който се готви да заколи детето си от любов,
не искам някой да се аргументира с това че бог го спасява в последната секунда а конкретни отговори защо готовността да изкормим невинното си дете за да задоволим нечия жалка ревност(или така да изглежда) да е нещо достойно за велика награда а не отвратителен грях дори и според атеист

това горното е оффтопик в случая, аз просто желая да разбера защо
ако Бог ни каже да убием някой който е невинен, за да покажем че Го обичаме то тогава ние сме задължени да се подчиним и дори получаваме награди за това?


а не за изпитания за вярата.... аз лично не бих се изпълнил с вяра ако баща ми се опита да ми резне главата но това също е оффтопик уви



отново-ЗАЩО АВРААМ ЛЪЖЕ СИНА СИ ЗА ДА ГО ПОДМАМИ НА ЗАКОЛЕНИЕ(КАКТО ТОЙ СИ МИСЛИ) И СЛЕД КАТО ДОКАЗВА ЧЕ Е СПОСОБЕН НА ТАКОВА ОТВРАТИТЕЛНО ДЕЛО ПОЛУЧАВА НАГРАДА?

SolusChristus
02-12-2010, 08:25
ако Бог ни каже да убием някой който е невинен, за да покажем че Го обичаме то тогава ние сме задължени да се подчиним и дори получаваме награди за това?

Бог не накара Авраам да убие Исаак, за да покаже, че Го обича, а за да покаже, че е готов да изпълни всяка заповед на Бог.

Другото, което е, според Библията невинни хора няма, затова ако Бог каже на Авраам да убие Исаак като наказание за греховете му, то Авраам ще може да го направи без да съгрешава нито той, нито Бог.

Бог може да ни избие всичките до един и пак да бъде любов, просто защото такива тъпи копелета като нас любов не заслужават, нито прошка, нито живот.

van4o
02-12-2010, 08:33
Има едно голямо АКО.В Новият Завет Бог даде своя син за да умре, за да се жертва за хората.А жертвата на Исус Христос е толкова голяма че стига за греховете на целият свят и вече не се налага хората да правят разни жертви.Достатъчно е само да приемат Христос в живота си и Бог ще им прости.Така че в Новият Завет жертви няма. :)

gandalfepi4
02-12-2010, 08:42
solus темата е сериозна ако искаш да се правиш на емо вместо да даваш коментари... просто недей моля.

после- изобщо не разбирам последния коментар на ван4о за това че вече жертви нема, може ли тогава и аз да убия некой?

SolusChristus
02-12-2010, 08:54
solus темата е сериозна ако искаш да се правиш на емо вместо да даваш коментари... просто недей моля.

wtf?

Naman07
02-12-2010, 09:07
Ганди, човек или иска да знае или не иска... аз ще те помоля просто да спреш с глупавите си теми. Знам, че е невъзможно за кръгъл ИДИОТ като теб, но все пак си струва опитът :Р
Със здраве.

tonie__
02-12-2010, 09:15
няма Бог.

van4o
02-12-2010, 09:23
Не мога да те разбера.Казах ти , и не само аз че Бог е искал да изпита Авраам.Бог не го остави да убие сина си.Авраам се подчини на Бога като знаеше Кой е Бог и какво може.

Евреи 11:17-19
17 С вяра Авраам, когато го изпитваше Бог, принесе Исаака жертва, да! оня, който беше получил обещанията принасяше единородния си син, -
18 оня, комуто беше казано: "По Исаака ще се наименува твоето потомство",
19 като разсъди, че Бог може да възкресява и от мъртвите - от-където и го получи обратно като преобраз на възкресението.

Авраам вярваше че Бог е верен и дори да би убил сина си , той вярваше че Бог ще остане верен.Вярваше че щом Бог му е казал да убие сина си значи знае какво прави.Той му се довери и не съжалява. Авраам знаеше че вярва в Живия и Истинен Бог , Който е Всемогъщ и може всичко! Знаеше Кой е неговият Бог! :)

gandalfepi4
02-12-2010, 10:33
Ганди, човек или иска да знае или не иска... аз ще те помоля просто да спреш с глупавите си теми. Знам, че е невъзможно за кръгъл ИДИОТ като теб, но все пак си струва опитът :Р
Със здраве.

това ми е първата тема бе пън 8-)
и защо трябва да съм "кръгъл ИДИОТ" по- точно????

Попитах
ЗАЩО АВРААМ ЛЪЖЕ СИНА СИ ЗА ДА ГО ПОДМАМИ НА ЗАКОЛЕНИЕ(КАКТО ТОЙ СИ МИСЛИ) И СЛЕД КАТО ДОКАЗВА ЧЕ Е СПОСОБЕН НА ТАКОВА ОТВРАТИТЕЛНО ДЕЛО ПОЛУЧАВА НАГРАДА?

ясно и просто

от друга страна ми казвате, че Бог не е наистина искал това, че му изпитва вярата и куп неща, които не се отнасят до оригиналния въпрос!!!!

питам още един път,ясно и просто,
ЗАЩО АВРААМ ЛЪЖЕ СИНА СИ ЗА ДА ГО ПОДМАМИ НА ЗАКОЛЕНИЕ(КАКТО ТОЙ СИ МИСЛИ) И СЛЕД КАТО ДОКАЗВА ЧЕ Е СПОСОБЕН НА ТАКОВА ОТВРАТИТЕЛНО ДЕЛО ПОЛУЧАВА НАГРАДА?]

нищо друго

PS Ганди е човек, който няма да отидe в рая, защото не е християнин, въпреки всичките си добри дела

PPS Исус казал да обичаме враговете си :-)

PPPS solusтова за емото беше по повод онов какви са гадни и неблгодарни хората и бла бла бла.... много декадентско просто- може да ти е мнение, жалко за теб, но си го запази за себе си защото обижда най- малкото тези които го четът а ти дори не ги познаваш, не е морално
.... или християнско :oops:

SolusChristus
02-12-2010, 15:34
gandalfepi4, скрий се някъде.

gandalfepi4
02-12-2010, 16:02
^why?

Naman07
02-12-2010, 16:10
Нужно ли е ние да ти вадим информацията, която е навсякъде? Всеки идва и поства всякакви пропити с невежество коментари и очаква някой да бъде "затапен" (понеже това ви е целта на повечето тук :Р ).
Поразрови се у нета, прочети една-три статии по въпроса. Регистрирай се в библиотека, виж и помириши какво е това нещо "книга". Както гореспоменах, или искаш да знаеш или не. Ти явно не искаш. Каквото и да ти напишат, все няма да го асимилираш по простата причина, че не искаш :Р. Има специални сайтове за идио...ъъъ... хора като теб, където спокойно можете да си чешете езиците, мисля, че това искаше да каже коуегата солус. Със здраве

van4o
02-12-2010, 18:46
Аз мисля че получи много хубави отговори на въпроса ти , само че може би ти не искаш да го разбереш. :) Ако целта ти е да се заяждаш че Библията е несъвършенна няма да успееш понеже Библията е съвършенана.Ако наистина искаш да разбереш отговора прочети пак отговорите който получи и се замисли и може би ще откриеш отговор на въпроса си. :)

Поздрави ;)

gandalfepi4
02-12-2010, 19:37
Нужно ли е ние да ти вадим информацията, която е навсякъде? Всеки идва и поства всякакви пропити с невежество коментари и очаква някой да бъде "затапен" (понеже това ви е целта на повечето тук :Р ).
Поразрови се у нета, прочети една-три статии по въпроса. Регистрирай се в библиотека, виж и помириши какво е това нещо "книга". Както гореспоменах, или искаш да знаеш или не. Ти явно не искаш. Каквото и да ти напишат, все няма да го асимилираш по простата причина, че не искаш :Р. Има специални сайтове за идио...ъъъ... хора като теб, където спокойно можете да си чешете езиците, мисля, че това искаше да каже коуегата солус. Със здраве

регистриран съм в народна и софийска, знам как изглежда книга уверявам те.

после- не, не искам да си чеша езика, а да уточня за себе си щото ми е интересно-толкова.

това, което не разбирам е що се надървихте всички след като казах че питам не какво е мислел бог за цялата работа а какво е логичното на това да се награди човек който не е сигурен че бог ще съживи детето му и въпреки това се навив да го утрепе от раз

просто не ми се връзва с целия морал на библията па вие като почнахте- тъп съм неък съм грозен съм....

ми прави сте кво да кажа ма изобщо не ми отговаря на простия въпрос.

ако спрете само да левитирате около него а дадете ясен отговор ще кажа благодаря и тва е пуууууу аман от хейтъри начи :(

van4o
02-12-2010, 19:49
Приеми го така : Авраам издържа изпитанието като прави това което Бог му казва като счита че Бог може и да възкреси сина му, отива , подготвя се да убие сина си , Бог вижда верността на Авраам , казва му да спре, от което резултатът е издържано изпитание ,следствие награда. :)

Стана ли ясно ? ;)

Naman07
02-12-2010, 20:05
Пак ти казвам, извън форума ще намериш далеч по-богата информация за въпроса ти. Тук 2-ма ти отговориха, ти пак задаваш същия въпрос... Какъв да си... съдържанието на постовете ти определя какъв си, почти всеки твой пост е с някакво хапливо изказване и насмешлива интонация, която от своя страна ме кара да се замисля, дали изобщо искаш някой да ти отговори на въпросите. Не сме хейтъри, ако поразгледаш темите назад, ще прочетеш с каква сган сме си писали, а твоите въпроси и отговори не са по-различни от тяхните.


Дори и да предположим, че Авраам е убил сина си, то сина му ще отиде при Бог, далеч от земните страдания /според вярващите/ - хепи едн. Никой не отрича, че убийството е отвратително дело, и именно защото е такова, Бог е решил да тества с него Авраам. Бог вижда твърдостта на Авраам в решението си и го спира /така или инак синът е нямало да умре/ - хепи енд.

van4o
02-12-2010, 20:10
С няколко думи - Авраам издържа изпитанието,за което получи награда. :)

gandalfepi4 вярваш ли в Исус Христос ?

gandalfepi4
02-13-2010, 09:22
С няколко думи - Авраам издържа изпитанието,за което получи награда. :)

gandalfepi4 вярваш ли в Исус Христос ?

не, не питам за изпитанието на авраам, не питам за целите на бог.

питам за това(ще опитам да съм максимално точен този път)

защо авраам като му се казва да убие детето си първо се навива от раз въпреки че нито е сигурен че ще бъде възкресено нито че бог не го изпитва за нещо друго(например сляпо подчинение срещу рационално такова или пък морал или логика)

после той дори го натоварва като муле да носи дърва за собствената си клада въпреки че всъщност отива на заколение

после пък го лъже...


аз определям това поведение като зло- едно е да си решителен н той можеше да облекчи товара на детето си или да не го лъже(тъй и като то е фанатик)

той не действа като човек изправен пред тежък избор или (по-страшно) изпитващ жал

ей това ме гложди едно е да изпълняваш волята на всевишния а друго е да не ти пука че иска от тб нещо толкова ужасяващо дори и да имаш
некви надежди че работата ще се оправи в последния момент

не разбиртам как на такова безжалостно чувство за дълг може да се даде награда едно е да си готов да си утрепеш хлапето с сълзи в очите и жал към него а друго да го натовариш като магаре да го лъжеш ипосле да не кажеш едно сори на всичкото отгоре!

а по конкретния въпрос- не не вярвам в иисус христос(нали ако вярвах щях сляпо да приема м за вярно всичко което го пише в иблията) обаче не съм атеист, просто вярвам че стават много неща от които си нямаме и понятие и че трябва да постъпваме добре по принцип а не защото некво големо човече на небето така ни казва

janmichelangel
02-24-2010, 12:16
gandalfepi4, защо Бог да носи отговорност за филма, дето християните са си измислили. Дали Бог е накарал изобщо някой да направи нещо?
Или ни е дал свободен избор. Дали зад писменото слово, т. наречено "божие" въобще има някаква реална случка или е измислена история с определена цел и полза за определени хора? Послушанието винаги е добре дошло. Нали послушниците винаги са били готови да жертват и децата си за своя бог? И жертви има в човешката история колкото щеш. Все пак Бог държи на свободата дотолкова, че ни позволява да изберем и тези зверства. Аз предпочитам да съм му дете, не жертва.