PDA

View Full Version : помощ за есе



siskoveca
02-14-2010, 22:15
моля Ви помогнете-Идеите на ЛЕвски за държавност,претворени в България днес-есе :) :) Чакам отговор

Tedi4ka
02-15-2010, 13:07
Идеите на Левски и нашето съвремие

Бях ученичка в трети клас,когато за първи път в час по история чух името на Васил Иванов Кунчев. Заинтригува ме силата на желанието му да види свободна родината си. чудех се как така ще остави близките си за да организира тайни комитети,как така тръгва из непознати краища и се среща с непознати хора, за да им даде част от своята мечта за свобода. Осъзнава, че не с монашеско расо и в уединение ще е полезен на народа си.Голямата му мечта е да събуди заспалите дълбок сън българи у да ги поведе в свещена борба за национална независимост.
Момъкът с руси коси и сини очи ме беше очаровал и попитах вкъщи знаят ли нещо повече за него. Оказа се че не само сестра ми,която е по голяма от мен, а и майка ми, и баба ми знаеха предания за него.Както винаги баба беше по словоохотлива и ми разказа с увлечение за случки от живота на Апостола,които ми звучаха като вълшебни приказки. Предрешен,често той е неуловим за турските потери, седи в кафенето и се бръсне, макар наоколо да гъмжи от заптиета. Приказният за мен герой беше не само смел и решителен според случките,които чувах,но и добър по човек,според които турският народ не ни е враг,защото той стада,както и българският.Моята баба ми разказа и за писмата на Левски, в които той е разкрил представата си за будещото устройство на свободна Българя.Честен по душа.никога не злоупотребил с народна пара.Едва сега ,вече ученичка в шести клас.осмислям една от основните му идеи.Апостола мечтае за чиста и свята република,в чието управление ще участват представители на различните етноси в България. Прозорлив, Левски е смятал че свободата е възможна само ако народът я пожелае.Затова не жали сили, лишава се от сън и спокойствие, за да организира тайни комитети из цяла България.
Кратък е земният му живот (1837- 1873), заловен той не издава съмишлениците си и увисва на бесилото. И странно- остава без гроб, но вечно жив в народната памет, пред която времето е безсилно.
Днес още по- силно чувства въздействието на невероятния българин върху себе си и ми се иска мечтите му да се сбъднат напълно. Зная, че повечето от идеите му са осъществени в нашата действителност- България е свободна, демократична, в управлението и участват представители на различни етноси. Но има и неща, които помрачават радостта ми. На последните избори свършиха бюлетините и хората коментираха, че някои съзнателно е допуснал това да се случи, за да бъдат избрани и определени хора. Задавам си въпроса: Честно ли е това и защо се случва? Разочарована съм от такива хора, нали не бива да се лъже!
Градът ни е прекрасен с хубавия си парк, с “ Мирото” , където обикновените хора се лекуват. Но има такива, които искат да печелят и на мястото му да построят скъп Спа- център. Така те ще печелят от природните богатства (минералната вода), които принадлежат на всички.
Ходя на състезания по карате, но всички участници усещаме, че сякаш предварително състезанието е предопределено. И в нашия детски спорт за съжаление парите са тези, които решават крайния резултат. Така взаимно се лъжем, а от това никой не печели.
Убедена съм, че Левски ни е нужен днес и като политик, и като човек. Надявам се, че в нашето съвремие има морално чисти и неподкупни хора, които като Апостола милеят за народа, а не сам за себе си, и са готови да се преборят с апетитите на властолюбците и егоистите. С общи усилия можем да запазим чисто името на републиката ни.
Искам идеите на Левски напълно да се осъществят, защото са благородни. Искам управляващите да обичат България, както той я е обичал, защото няма по красива и по прекрасна от моята България.
Левски днес е с нас, и винаги като ярка светлина ще огрява пътя на народа ни във времето. Ще го помним, ще се борим за идеите му и ще го следваме, до като ни има.