PDA

View Full Version : Животът има ли смисъл?



02-15-2010, 13:52
Някой задавал ли си е въпроса,има ли смисъл да живеем?раждаш се...после умираш...така е със всеки естествено,това продължава с векове...за какво?Каква е целта на човечеството въобще?

wallmart
02-15-2010, 15:04
Смисълът е да оставиш поколение след себе си. Децата са продължение на рода и народа ни. И нещо много важно - да живееш честно и да пазиш честта на потеклото.

HRaBr0TyYKeBaPcHe
02-15-2010, 15:35
Да, от 1 страна wallmart е напъно прав.Но от друга не най.Значи раждаш се,живееш,умираш.може да направиш нещо велико през живота си-но за какво е ? В крайна сметка всички ще умрем.Някой ще кажат "да ама нали следващите поколения треа живеят добре".Но все накога, няма зн кога ще умрем - било то от комета, от извънземни, слънцето и тн.Та живота не е кой знае колко смислен.Дори великите герой.Известни са за хилядолетие, две но се забравят.Погледнато от тази страна няма никакъв смисъл. :)

wallmart
02-15-2010, 15:43
Че защо ти е да бъдеш записана в учебниците по история :D Имало на времето един човек Херострат. Той желаел да бъде запомнен вовеки из целия свят. Чудил се какво да прави и накрая подпалил храма на Артемида в Ефес. И наистина, помним го и днес, повече от 2000 години, но като символ на разрушителното самолюбие и егоизъм.
Да те помнят внуците ти като почтен човек - какво по-ценно :)

filmimilmi
02-15-2010, 15:44
Смисъла е да разбереш, че много от въпросите, които си задаваш за този свят остават без отговор. Ще се запитате тогава, къде е смисъла, като не можеш да си отговориш на тези въпроси. Смисъла е в това просто да си ги зададеш. Окончателно и крайно становище по темата няма. Всеки трябва сам да си постави цел и ето ти смисъл на живота. Деца, кариера, развиване на талант... Смисъла е около всички нас, просто някои не успеят да му обърнат внимание занимавайки се с търсене на отговор на въпроси, на които дори Бог не би могъл да отговори.
Според мен е това. :)

Jigi
02-15-2010, 16:16
ако сам не си придадеш смисъл на живота , защо всеки ще се страхува от смъртта ? дори и най-малкия такъв страх означава , че лично ти си намерил смисъл в живота , колкото и незначителен да е .. все пак всеки не може да е аристотел , платон etc.

kalokairi
02-15-2010, 16:40
Смисъла на живота е да оставим сввоята следа във времето, да направим нещо значимо, но не за себе си а за света. Трябва да се възползваме от възможността си да променяме нещата. Трябва да се научим как да бъдем емпатично общество и да вземаме решенията си по един красив начин присъщ за един хомосапиенс каквито твърдим че сме. И най-важното да разберем мястото си в света и да отстояваме правото си да живеем а не просто да съществуваме.
"Това което прави живота интересен, е възможността да осъществим мечтите си " Пауло Коелю

02-16-2010, 12:50
-Всъщност аз сам си намерих отговора. :grin:
**********************

Живота има ли смисъл?

Интересното е самият въпрос,който дава отговора.Да си представим планетата Земя без живи същества...то би представлявало една безмислена пустош,която няма никава роля!,а сега да си го представим както си е в днешно време...смисълът се открива в съществуването на живота...всяко живо същество се опитва да постигне своята цел,ако индивида няма цел,няма и смисъл...следователно си правим извода,че:"Животът сам по себе си смисъл няма,смисълът се открива в това да постигнеш своята цел".

Hopegiver
02-18-2010, 06:31
ето как мисля аз по темата
смисъл има в всичко живота не прави изключение. за всеки смисъла на живота е различен намира го в различни неща , било то в любим човек или нещо любимо което обичаме да правиме и го правиме с желание.
като цяло се натрупва опит от живота нима тва е безсмислено, както казват и хората преди мен, натрупваме опит... и нима опита е безсмислен...вървиме напред и постигаме нещо та след тва някои може да се захване от там където сме свършили та ето че това което сме правили ще бъде довършено , може би не така както сме искали но ще се развие. и като цяло сам по себе си живота на 1 индивид няма смисъл, но когато към този жиовот се намеси живота на 2-ри 3-ти индивид почва да придобива смисъл и колкото повече се добавя топлко повече се усмисля, не говора само за хората...а за всичко живо като цяло .. един идиотски пример за които се сещам е ''живота на маймуната би бил ако не безсмислен то по малко смислен без живота на дърветата''
- макар че и аз не намирам смисъла в тва да се катериш по дърветата .... то кат се замисля и шебека не намира смисъл да трака по клавиатурата xD...
да ще спра до тук че почвам да губя смисленото в тва което пиша :D

Hopegiver
02-18-2010, 06:34
-Всъщност аз сам си намерих отговора. :grin:
**********************

Живота има ли смисъл?

Интересното е самият въпрос,който дава отговора.Да си представим планетата Земя без живи същества...то би представлявало една безмислена пустош,която няма никава роля!,

според мен дори безсмисленото има някаква роля :D

Deadlock
02-21-2010, 03:17
ако спре да ти пука за смисъла, напипал си го

Nam3less3
02-22-2010, 11:23
Според мен, животът е като игра. Целта е еволюция на душата един вид. Да станеш по-добър. Рая и ада за мен са състоянията на човека при прераждането му. Ако си примерно убиец, изнасилвач, определно си далеч от правия път, и в следващия си живот ще живееш тежко, а вероятно ще пострадаш от същите грехове, които си вършил. Това е ада. Рая е обратното. Вярвам в прераждането и с тези определения за рая и ада, намирам замисъла на всичко и виждам цялата картинка. Според мен такива неща обясняват всичко, и макар в християнството уж да няма прераждане, ако интерпретираш неща в евангелиетата по различни начини, може да стигнеш до обратното заключение.
Сега може да се каже, че вярвам в това, което намирам за логично и изгодно, но не е така. Вярата ми е изцяло християнска, та смисълът на живота(или многото животи) е постоянна борба за духовно израстване и целта е, да се доближиш максимално до идеалите и добродетелите, за които Христос е говорил.

janmichelangel
02-24-2010, 12:06
Отговорът е: 42

Ebullience
02-27-2010, 14:23
Смисълът е да се чувстваш щастлив и да се радваш на живота :)

Infinity
03-05-2010, 13:05
И аз понякога си задавам същия въпрос.
Смисъл според мен има. След , като един вид всичките , които пишем
тук сме " избрани " , за да сме точно на този свят - значи има.
Смисъла за мен е да направиш хората , които обичаш щастливи,
да виждаш усмихнатите им лица ежедневно.
Да има нещо , на които самият ти да се радваш . Неща , които да те топлят , да ти дават щастие и любов.
Смисъл според мен за всяка жена са децата.
Едно малко създание , появило се на този свят от любовта на двама човека. Същество , което да отгледаш , да научиш , и на което после
цял живот да се радваш.
Кажете после , че няма смисъл.

kukli4kata001
03-19-2010, 19:52
Има смисъл много ясно. Какъв въпрос! Като смятамш, че няма смисъл вземи се самоубий, прережи си вените като емо. 8-)

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-19-2010, 20:47
И аз понякога си задавам същия въпрос.
Смисъл според мен има. След , като един вид всичките , които пишем
тук сме " избрани " , за да сме точно на този свят - значи има.
Смисъла за мен е да направиш хората , които обичаш щастливи,
да виждаш усмихнатите им лица ежедневно.
Да има нещо , на които самият ти да се радваш . Неща , които да те топлят , да ти дават щастие и любов.
Смисъл според мен за всяка жена са децата.
Едно малко създание , появило се на този свят от любовта на двама човека. Същество , което да отгледаш , да научиш , и на което после
цял живот да се радваш.
Кажете после , че няма смисъл.

Тука пак ще се вклуча с двустранно мнение :-D
Да прав/а си от 1 страна.Но от друга не.Всъщност всичко умира рано или късно.А ти дадеш ли живот на каквото и да било ти го обричаш на смърт.Така че не това е смисъла може би.
А самия въпрос "какъв е смисъла на живота" не е ясен.Не се знае какво се пита. :? Не може да се даде отговор на несвързани думи :-o

filmimilmi
03-19-2010, 21:18
Сетих се за нещо важно. Нека първо обособим смисъла на самата дума "смисъл". Има ли неща лишени от такъв? Въобще трябва ли да се търси универсален смисъл на живота, който да е подходящ за всеки. Според мен всеки има своя формула за това как да живее и именно тя е тази, която придава някакъв реален смисъл. Ако живееш заради нещо значи животът ти има смисъл. А дали ако просто живееш заради самия живот това също може да се разглежда като смисъл или реално в такъв случай животът ти е безмислен? Има толкова много гледни точки наистина. Според мен не е важно да се нищо смисъла до толкова, че да намираш смисъл на живота в търсенето на самия него, когато той може да е очевиден и да е пред теб. Не знам дали успяхте да хванете логиката ми покрай тази тавтология, но все пак ще обощя. Смисълът представялва нещо, което всеки сам трябва да открие. Той не е универсален. Някои намират такъв в работата си, други просто в съзерцанието на залеза...

gandalfepi4
03-19-2010, 22:20
Има смисъл много ясно. Какъв въпрос! Като смятамш, че няма смисъл вземи се самоубий, прережи си вените като емо. 8-)

ехх де не толкова негативно! и не обиждай тези, които са си посегнали на живота. гадно е някакси.

живота е пълен с избори, той е симфония... огледай се!! навсякъде виждаш красиво до гротескно, невинно до покварено, борбеност до ленност, живот до смърт. това е животът-не процесът на живеене, а свободата. свобода да правиш каквото си искаш, да вярваш в каквото желаеш, да се отдадеш на каквото заслужава преди да умреш завинаги :)

можеш да видиш пълната красота на нашия безбожен свят в снимка на лешояд до умиращо дете. това не е дело на бог или съдба

http://i31.tinypic.com/30bkxfk.jpg

това е доказателство, че сме сами.
нашата свобода-избирай си смисъл, животът ти е реален и смъртен... и най-вече твой. можеш да бъдеш каквото пожелаеш да правиш каквото поискаш, птговорността за действията ти принадлежи изцяло на теб :)

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-20-2010, 20:38
А може би нашия смисъл на живота е като плъхове в лаборатория.Не сме експериментални мишки.Дори и да не го усещаме.И смисъла на нашия живот е да подобрим живота на друг вид. :-o

А gandalfepi4 как ще имаш свобода??? :shock: Няма подобно нещо.Ограничен си от всякъде(не говоря конкретно за тебе).Само си мислиш, че си свободен.Тфоя живот се контролира.Все 1 да си в затвора, да имаш избор между ориз и боб за вечеря и да си мислиш, че си свободен. :?

ZipFail
03-20-2010, 20:58
Всеки усеща свободата по-различен начин, физическата свобода е невъзможно, но това не пречи на духовната такава ;)

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-20-2010, 23:01
Напротив.Точно "духовна" свобода нямаш.Ограничен си от всякъде :?

ZipFail
03-22-2010, 19:33
Духовната свобода е неограничена и зависи само от теб и съзнанието ти, никой не може да ти наложи ограничения в нематериален аспект, освен ако сам не избереш да ги приемеш ;)

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-23-2010, 12:11
Ти си толкова ограничен духовно(имам впредвид съвремения човек не конкретно теб), че няма накъде.А като си мислиш, че можеш да размишляваш, молиш или нз кво не значи, че имаш свобода на духа. :?

mince
03-29-2010, 15:45
Не мисля, че животът има някакъв смисъл....Струва ми се напълно безсмислен, хората тотално са се изродили и от поколение на поколение става все по-зле ....

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-29-2010, 19:18
Не мисля, че животът има някакъв смисъл....Струва ми се напълно безсмислен, хората тотално са се изродили и от поколение на поколение става все по-зле ....

А може би това е смисъла-да ставаме по-зле и по-зле за да се самоунищтожим.Дали като експримент за 1 дали като цел за нас самите... :?

ScionOfStorm
03-29-2010, 23:37
Ти си толкова ограничен духовно(имам впредвид съвремения човек не конкретно теб), че няма накъде.А като си мислиш, че можеш да размишляваш, молиш или нз кво не значи, че имаш свобода на духа. :?

напротив

но тези без граници често наричаме луди. свободата според мен води до това - до тотално размиване на правилата и нормите на света и ти с рязък скок просто ги надхвърляш и спираш своето пълноценно съществуване като определен редови кадър от обществото.

зипфайла е много прав всъщност. физически нямаме криле, или поне са печатани с неразгъваема плът и не могат да мръднат особено. духовно можем да имаме КАКВИТО искаме криле и да ги използваме както искаме.

gir
03-30-2010, 07:07
Някой задавал ли си е въпроса,има ли смисъл да живеем?раждаш се...после умираш...така е със всеки естествено,това продължава с векове...за какво?Каква е целта на човечеството въобще?

1. Няма смисъл изначален. Всеки си го осмисля сам. Примерно някой го осмисля като помага на другите. Друг като си прави кеф - търси пиене, секс...Трети въобще не се запитва за смисъл и си кара по течението...

2. За какво ? За нищо, бе. Ей-така. Ми хлебарките що се раждат? Ми мухите? Някои неща са така. След време може и всичко да измре, примерно, ако свръхнова звезда избухне наблизо и стерилизира целият живот на Земята.

3. Каква е целта? Ами каквато си я измислиш. Същото като смисъла. Ако искаш се цели да ходиш на Луната, ако искаш пък се цели да измислиш лекарство за вечен живот. А, ако искаш се цели в някоя мацка :) Всеки с целите се.

4. Някой ден може и да няма хора. Много видове са изчезнали - от динозаврите до торбестите вълци...това да има хора или да има крокодили на Земята е едно и също. НИЩО не е налагало съществуването на хората и няма и да го налага. Просто част от живото по Земята...

gir
03-30-2010, 07:22
Има смисъл много ясно. Какъв въпрос! Като смятамш, че няма смисъл вземи се самоубий, прережи си вените като емо. 8-)

ехх де не толкова негативно! и не обиждай тези, които са си посегнали на живота. гадно е някакси.

живота е пълен с избори, той е симфония... огледай се!! навсякъде виждаш красиво до гротескно, невинно до покварено, борбеност до ленност, живот до смърт. това е животът-не процесът на живеене, а свободата. свобода да правиш каквото си искаш, да вярваш в каквото желаеш, да се отдадеш на каквото заслужава преди да умреш завинаги :)

можеш да видиш пълната красота на нашия безбожен свят в снимка на лешояд до умиращо дете. това не е дело на бог или съдба

http://i31.tinypic.com/30bkxfk.jpg

това е доказателство, че сме сами.
нашата свобода-избирай си смисъл, животът ти е реален и смъртен... и най-вече твой. можеш да бъдеш каквото пожелаеш да правиш каквото поискаш, птговорността за действията ти принадлежи изцяло на теб :)


Ама не си прав. Това там на снимката само от твоята нисша, човешка, ГРЕХОВНА :D гледна точка, о, НЕПОКАЯЛ СЕ ГРЕШНИКО, отричаш СПАСИТЕЛНАТА МИСИЯ НА ТОЯ-ДЕТО-УМРЯ-НА-КРЪСТО-ЗАРАДИ-НАС!
Сега ще ти обясня Божествената гледна точка, на "Триъгълника":


Това не е умиращо дете с лешояд! Това е Лешояд-Християнин, който ще изяде дете-Атеист, защото Бог го е възнаградил със следобедна закуска! Сега получи ли Просветление?

Аз мога и да ти докажа, че това е работа на бог, ОПА, не на бог, а на Бог! Още по-точно на Бог, абе, дай за всеки случай, да го кажем на Бог !

(Вземай пример как да се подмазваш Богу като мене, за да можем после заедно да купонясваме на някой облак в Рая!)

Та значи ДОКАЗАТЕЛСТВОТО (което ти казвам с вперен маняшки поглед и треперещ хистеричен глас) е :

ЛЕШОЯДЪТ-ХРИСТИЯНИН Е САМ! Ако беше обикновен лешояд, който яде нещо умряло, щеше да е в компанията на онези грешни, атеисти-лешояди. И щяха да ядат някакъв си дърт лъв! А тука - съвсем друга работа, личи си Божествения дар : млада мръвка за вечеря и никаква конкуренция на себеподобни!
Ако още не си ми повярвал и, което е по-важното, ако още не си се подготвил тази неделя да идеш на църква, ще те анатемосам и тогава и Господ не може да те спаси!
:D :-D :P

Кажи сега не ставам ли за пастор от кварталната секта? Аз даже може и да се издигна в йерархията, ама пусто не съм религиозен...А ме каниха едно време мормоните :)

gandalfepi4
03-30-2010, 08:50
oh noez!!! i haz been deluded halp me jezuz pls

gir
03-30-2010, 12:21
oh noez!!! i haz been deluded halp me jezuz pls

Не разбирам добре, но ми се струва, доколкото разбрах, че вече си открил Спасителя (той е по-голям спасител и от "Спасители на плажа" с Дейвид Хазелхоф). Най-после си усетил, че смисълът е в Него, по-скоро в Тях-тримата или в Него?...Обърквам се в тая Триада, ама то е, защото съм Смъртен, от кал направен и на кал ще стана...мдааа...
Успех на църковната служба в неделя!

scrooper
10-28-2011, 18:09
Някой задавал ли си е въпроса,има ли смисъл да живеем?раждаш се...после умираш...така е със всеки естествено,това продължава с векове...за какво?Каква е целта на човечеството въобще?

1. Няма смисъл изначален. Всеки си го осмисля сам. Примерно някой го осмисля като помага на другите. Друг като си прави кеф - търси пиене, секс...Трети въобще не се запитва за смисъл и си кара по течението...

2. За какво ? За нищо, бе. Ей-така. Ми хлебарките що се раждат? Ми мухите? Някои неща са така. След време може и всичко да измре, примерно, ако свръхнова звезда избухне наблизо и стерилизира целият живот на Земята.

3. Каква е целта? Ами каквато си я измислиш. Същото като смисъла. Ако искаш се цели да ходиш на Луната, ако искаш пък се цели да измислиш лекарство за вечен живот. А, ако искаш се цели в някоя мацка :) Всеки с целите се.

4. Някой ден може и да няма хора. Много видове са изчезнали - от динозаврите до торбестите вълци...това да има хора или да има крокодили на Земята е едно и също. НИЩО не е налагало съществуването на хората и няма и да го налага. Просто част от живото по Земята...

е те т'ва е!