PDA

View Full Version : Есе на тема " Явлението Бай Ганьо "



djidjikata
02-23-2010, 14:23
Ако може най-скоро време да ми помогне някой много ми трябва и е смешно МЕрси предварително ........

ponpon4eto
03-14-2010, 10:40
Книгата на Алеко Константинов „Бай Ганьо”е оригинална и неповторима.В образа на бай Ганьо е описано всичко негативно,присъщо на българина,балканеца,на човека изобщо.Подзаглавието на книгата е „Невероятни разкази за един съвременен Българин”Тя е писана през 90-те години на 19 век,но това не пречи тя да бъде актуална и в 21 век,защото както тогава така и сега има хора с подобно поведение на бай Ганьовото.
Бай Ганьо е алчен.Той е скъперник,егоист,лукав хитрец и лъжец,лицемер,има огромно самочувствие,причина за което е неговото материално състояние.Той е богат търговец,във всичко търси облага,иска да удари „кьоравото”.Ганьо е още грубиян,простак,нечистоплъ тен,нахален,невъзпитан,агр сивен,безпардонен,поддава се на низките страсти.Такива типове поведение се наблюдават и в наше време.
В почти всеки от нас има някои черти от поведението на Алековия герой.Навсякъде около мен виждам хора,които се държат невъзпитано-в автобуса,във влака,в училище,на улицата и къде ли още не,дори и някои възрастни се държат невъзпитано.Наскоро имах един такъв слчай:в автобуса имаше един възрастен човек на около 70 години и аз станах той да седне,но той ми се развика:”Ти какво?!Да не мислиш че немога да си седя на краката,а? Направо нямам думи.казах си само –бай Ганьо.Такива хора все търсят начин и нещо,с което да засегнат друг.Те са грубияни,лицемери и простаци.В наше време такъв тип „възпитание”се среща най-често,причината за което е неизвестна,а може би тези хора да нямат самочувствие и да си го повдигат,катио засегнат някой друг.Тези хора са съвременните бай Ганьовци.Те проявяват доста черти от характера на своя пра роднина Ганьо Балкански.Ганьо Сомов с когото се запознаваме в пътеписа на Алеко Константинов „До Чикаго и назад” на изложението в Чикаго е прототип на Ганьо Балкански.
Бай Ганьо е събирателен образ на отрицателните чрти на българинаматериализъм,пра матизъм,хамелеонщина,неве ество,арогантност.Героя е пълно отрицание на Щастливеца.
Четейки произведението,ние правим сравнение между героя и неговия автор и се опитваме да приличаме на щастливеца и да се поправим,ако имаме черти от поведението на бай Ганьо Балкански,а ние в нашия характер имаме малко и от поведението на бай Ганьо
Образът на бай Ганьо продължава да живее,символизирайки моралния упадък на едно общество в преход.
Бай Ганьо е лъжец,грубиян и лицемер.Той е необразован,невъзпитан,нах ален и агресивен.За съжаление може да се каже,че точно тези „качества”описват по-голяма от днешното младо поколение.Например учениците си извиняват отсъствията,подправяйки лекарски бележки,първи приятеки се псуват за д гърба си.Пак учениците.Те отговарят на преподаватели,тряскат вратите,крещят и се правят на много важни.С бодра крачка днешното младо поколение върви към новата „цивилизация”
Възпитание?Уважение?Съобра зителност.”Да,да!”би кзал Алековия герой;”Как ли пък не?”би се изсмял съвременният младеж.
Всеки малко или много е егоист;всеки има заложено в себе си нещо ганьовско.Хората се нараняват и обиждат,без да ги е грижа за другите,държат се така,като никога не биха искали някой да се държи с тях;подхранват си високото самочувствие с нереални умения и знания.Причините за този морален упадък са много.Една от тях е вероятно твърде виталният образ на прароднината ни бай Ганьо.