PDA

View Full Version : Как да пиша есе



linaXX
02-23-2010, 14:00
имаме за домашна да напием есе,а аз не знам как
теза,уводи такива неща трябва ли да има ?!

iiordanova
02-23-2010, 14:11
I. Подготовка:

1. Избери подходяща тема.
2. Определи целта на есето.
3. Направи план - подреди информацията по степен на важност.
4. Събери необходимата информация

II. Структура

1.Увод - напишете няколко встъпителни думи, не е задължително да са пряко свързани с темата.

2.Изложение - разсъждавайте върху:
- разсъждавай върху причинно - следствени връзки между факти и явления
- направи съпоставка на факти и явления
- включи подходящи житейски, исторически и научни примери
- подбери цитати, пословици, поговорки, свързани с темата.

За да се засили убеждаващото въздействие на есето, се използват:
- реторични въпроси
- статистически данни

3.Заключение - напишете заключителното мнение.

III. Проверка на изпълнението

Проследете:
- дали тезата е формулирана правилно и точно.
- дали е избран подходящ композиционен вариант на есето.
- дали са налице връзки (смислови, логически и езикови) между микротекстовете в есето.
- дали са спазени нормите на съвременния български книжовен език.

Източник : google >> статия в teenproblem

SoStarstruck
02-23-2010, 15:29
Аз лично като пиша есе си представям,че си драскам от моите словоизлияния. Разсъждавам си най-спокойно,никакви норми не спазвам и винаги ми се получава перфектно. :wink:

pitbullxx
02-23-2010, 15:53
имаме за домашна да напием есе,а аз не знам как
теза,уводи такива неща трябва ли да има ?! :shock: :shock:

та по темата.. : iiordanova е права ! :P

ecstazy
02-23-2010, 19:31
имаме за домашна да напием есе,а аз не знам как
теза,уводи такива неща трябва ли да има ?! :shock: :shock:

та по темата.. : iiordanova е права ! :Pхехе дай едно есенце насам, че ми се допи 8-) п.с. SoStarstruck е права.. и аз така правя.. то попринцип пишеш своите мисли и гледни точки и т.н. :-D

PurpleStar
12-01-2012, 18:32
Искам и аз да ви попитам: имаме да пишем есе по БЕЛ на тема "Успехът ни създава приятели, а неуспехът ги проверява". Та, въпросът ми е, може ли цялото есе да се напише нещо като случка, ако ме разбирате, или трябва точно и стриктно да се следи увод, теза, изложение и накрая заключението? Ще съм благодарна, ако получа отговор.. :))

CoNviCt
12-01-2012, 19:42
Може. Хубаво е, че имаш собствена идея. Но не прекалявай с излишните детайли, това не е разказ. Нека да е просто, точно и ясно. И завладяващо. Най-вече. По тази причина те съветвам да пропуснеш увода. Целта е да оставиш читателя безмълвен, зашеметен. Или пък объркан и ядосан. Целта е да оставиш НЯКАКВО чувство.

П.С. Не пиши това, което се иска от теб. Изрази себе си! Пиши! Пиши! Защитавай тезата си! Дори и да е най-грешната на света! Просто мисли различно! Мисли! Търси! Пиши!

PurpleStar
12-02-2012, 09:50
Мерси много!!! :)

CoNviCt
12-02-2012, 10:19
Би ми било интересно да го прочета. Ще го качиш ли?

PurpleStar
12-02-2012, 16:39
Добрем, ще го кача..дано да се получи нещо :D

PurpleStar
12-06-2012, 14:33
Есе на тема: „Успехът ни създава приятели, а неуспехът ги проверява.”
Мъдрите хора са казали, че истинските приятели ще останат до теб и в най-трудните ти моменти. Ще бъдат с теб дори, когато не им е изгодно. Фалшивите приятели са с теб само, заради успеха, който си постигнал. Заради някакви облаги. За съжаление, щом човек се провали, ”приятелите” му гледат грешките, които е направил. Това ми напомня на една история, която баба ми разказваше като малка.
Историята се случила с най-добрата приятелка на баба на времето. Тя била отличничка в училище, гимназията, а по-късно се издигнала като поетеса. Стиховете й били публикувани във всяко списание и вестник в града, а приятелите на момичето ставали все повече и повече. Приятелката на баба, завладяна от славата и новите си познати, съвсем забравила за приятелите, които познавала преди да стане известна, преди да се прочуе. Тази нейна слава я отдалечила от баба. Двете започнали да се срещат с различни компании, засичали се рядко. Баба ми разказа, че чула, че вече никъде не публикували творбите на приятелката й. Няколко години по-късно, не помня колко точно, на вратата на баба се почукало. Тя отворила и срещнала лице, с подпухнали зачервени очи. Това била най-добрата й приятелка. Баба импулсивно я поканила да влезе, а приятелката й не спирала да плаче. След няколко неуспешни опита да я утеши, приятелката на баба й споделила, че баща й е починал. Опитала се да потърси приятелско рамо, но уви, не намерила такова. Чак тогава осъзнала, че ”приятелите” й са били привлечени от успеха и славата й.
Винаги молех баба да ми разказва тази история, когато бях малка. Тогава не осъзнавах, че успехът може да ти донесе много фалшиви приятели и дори надежди за приятелско рамо, което всъщност може да не съществува. Проблемът идва от там, че когато човек постигне нещо повече, нещо, което не е постигал досега, той така се захласва от всичко ново и хубаво, което го заобикаля, че дори не забелязва приятелите, които искат да се доберат до него, само заради успеха му. За да го използват. А когато изведнъж всичко рухне и успехът бъде заменен с неуспех, тогава тези ”приятели” си тръгват толкова бързо, колкото и са дошли. Усмивките биват заменени със сълзи от предателство, лъжите излизат наяве, човек бива наранен.
В живота истинския приятел не е този, който бърше сълзите ти и те използва, а този, който е винаги до теб и не те кара да плачеш.

P.S.: Искам само да кажа, че това есе ми е първото, затова не знам как се получи..Дано да ти хареса :)

CoNviCt
12-06-2012, 14:43
Как се чувстваше по време на писането? Как ти дойде идеята да започнеш така? Как ти дойде идеята да вмъкнеш точно тази случка?

PurpleStar
12-06-2012, 15:31
Ами докато го писах чувствах, че това е, което мисля..Идеята да започна така дойде спонтанно. Нямах друга идея за начало. Преди тази случка, на чернова бях измислила какви ли не, обаче накрая тази ми се стори най-добре от всичките.

CoNviCt
12-06-2012, 20:32
Чувстваше ли, че си добра в това? Почувства ли удовлетворение?

PurpleStar
12-07-2012, 17:13
Мда, почувствах се много добре, определено почувствах и удовлетворение.

CoNviCt
12-07-2012, 17:26
Поизлъга ме тук.
"Война". Започни по тази тема. Интересно ми е какво ще роди мозъкът ти.

П.С. Темата е първата, по която писах. Чрез нея преоткрих света на писането. Внимавай! Специална е.