PDA

View Full Version : Архитектура - има ли бъдеще?[за и против]



Gwendoline
02-27-2010, 14:26
Здравейте
Другата година ще кандидатствам и много се колебая... аз съм се насочила към друга сфера, но нашите много държат да уча архитектура. Не мога да ги разбера и искам да се допитам до вас, дали според вас тази специалност има бъдеще.
Според мен за вбъдеще тази специалност няма реализация, особено в България. Имам предвид това, че градовете са презастроени и не виждам какво толкова ще се строи повече, не виждам да има нужда от това. Според мен света се ориентира в друга посока - аграрни специалности, промишлени, технически и вечните право и медицина.
Кажете според вас?

mech0
02-27-2010, 14:37
Как архитектурата да няма бъдеще - винаги ще има нови и нови строежи. Ти как си предствяш - дали хората преди 2000 години са си казали, че просто няма нужда от архитекти, защото няма повече да се строи? :lol: А ако не ти харесва мисля, че ваште не са прави да те карат да учиш това, което не искаш.

Gwendoline
02-27-2010, 14:40
Постоянно се строи и постройките стоят полу-празни и след година гледаш - телефон за контакт, продава се.
:-o Не знам, оборете ме.

mech0
02-27-2010, 14:49
Ами пътищата, моловете, гарите, летищата, пристанищата, паметниците, изложбените зали, кафетата, казината, бензиностанциите, хотелите, вилите Господ ли ги проектира ?

SmilezZz
02-27-2010, 14:50
Не знам..Според мен има бъдеще..

Но ако ти нямаш желание да учиш за това - най-добре не го прави..Защото после е трудно да се работи "нежелана" работа

Gwendoline
02-27-2010, 15:06
Ами пътищата, моловете, гарите, летищата, пристанищата, паметниците, изложбените зали, кафетата, казината, бензиностанциите, хотелите, вилите Господ ли ги проектира ?

Молове, хотели, вили,... колко още? Те вече ги затварят, именно тях имах предвид, че е претъпкано навсякъде с тях.
Летища, пътища, паметници - не се строят всяка година. Даже и въобще не се строят, струва ми се.

--
Освен 'за' и 'против', кажете и защо така мислите. :)

Christine
02-27-2010, 15:47
За съм, защото има бъдеще. Постоянно нещо се строи.
Против съм, защото не искаш да учиш това.

Chacho
02-27-2010, 15:48
Ами пътищата, моловете, гарите, летищата, пристанищата, паметниците, изложбените зали, кафетата, казината, бензиностанциите, хотелите, вилите Господ ли ги проектира ?

Молове, хотели, вили,... колко още? Те вече ги затварят, именно тях имах предвид, че е претъпкано навсякъде с тях.
Летища, пътища, паметници - не се строят всяка година. Даже и въобще не се строят, струва ми се.

--
Освен 'за' и 'против', кажете и защо така мислите. :)

Теоритично имаш право. На практика обаче стоят по друг начин нещата. Архитектите ще имат работа доста по-дълго време отколкото много други специалности.

В България цялото население се изтегля в София. За сметка на малките градове и селата големите увеличават броя на жителите. Оттам и нуждата за повече жилищни сгради.

Не всяка сграда е годна за всякакви цели. Било то заради местоположението, размерите, възрастта си или просто защото "не е мойта си къща". Отново причина да се строят нови жилищни сгради.

Административните повечето или са построени, или използват стари сгради, но понякога също се налага да се изграждат нови. Все пак и тук има "материал".

Ремонти.

Преизграждане.

Заводи, фабрики, електроцентрали, пр. , пр.

Дострояване.

Ландшафтна архитектура.




Ти се изучи за архитект, пък работа ще имаш. Целият свят дори да застроят, пак може да станеш даскал. И без това те са доста по-"на изчезване" от архитектите. А парите от частните уроци са доста примамливи.

Айде успех!

zink
02-27-2010, 18:55
мии да ама си е вярно че много жилища стоят празни и от тфа следва че хората повече продават отколкото купуват което значи че цените падат и к*рац пък и кат викат по бТВто че намаляваме и до 2060 нямало да има българин уж чист етнически нема бъдеще учи си кфото си искаш ама ти да го искаш да не се прецакаш като мене ся се чуда кфо да права :-x

rtpghhfcz
02-27-2010, 20:39
Здравейте
Другата година ще кандидатствам и много се колебая... аз съм се насочила към друга сфера, но нашите много държат да уча архитектура. Не мога да ги разбера и искам да се допитам до вас, дали според вас тази специалност има бъдеще.
Според мен за вбъдеще тази специалност няма реализация, особено в България. Имам предвид това, че градовете са презастроени и не виждам какво толкова ще се строи повече, не виждам да има нужда от това. Според мен света се ориентира в друга посока - аграрни специалности, промишлени, технически и вечните право и медицина.
Кажете според вас?

няма реализация,така е. Съветвам те за право, ако ти се отдава бълг. език и историята и медицина - биологията и химията. За математиката - информационни технологии. Език и история - Межд. икономически отношения (Унсс) или Международни отношения (СУ), но гледай да си в софийски университет.
Това е мой съвет.

KpucmuHa
02-27-2010, 20:44
Не знам..Според мен има бъдеще..

Но ако ти нямаш желание да учиш за това - най-добре не го прави..Защото после е трудно да се работи "нежелана" работа
съгласна съм, мисля че има бъдеще, но няма смисъл да учиш нещо което не те влече

mech0
02-27-2010, 21:11
Ами пътищата, моловете, гарите, летищата, пристанищата, паметниците, изложбените зали, кафетата, казината, бензиностанциите, хотелите, вилите Господ ли ги проектира ?

Молове, хотели, вили,... колко още? Те вече ги затварят, именно тях имах предвид, че е претъпкано навсякъде с тях.
Летища, пътища, паметници - не се строят всяка година. Даже и въобще не се строят, струва ми се.

--
Освен 'за' и 'против', кажете и защо така мислите. :)
Ами като не се строи значи трябва да затворят УАСГ, Висшето строително, Лесотехническия и всякакви други университети и строителни техникуми. Само не ми казвай, че и паркове,детски градини, стадиони, яовири, мостове и тръбопровди не се строят. Chacho също много добре ти го обясни - бъдеще има !

rtpghhfcz
02-27-2010, 21:14
А ти влизал ли си в университетите, които спомена? Сблъсквал ли си се с положението в тях? Тук въпросът се свежда до това какво бъдеще искаш, хм?

FlowerPower
02-27-2010, 21:16
Естествено, че винаги ще има бъдеще! Най- малкото вътрешен интериор, хората (особено богатите ;) ) постоянно правят промени по жилищата си... Ако не ти харесва професията обаче, трябва твърдо да го заявиш пред ваште и да си непреклонна. Това си е твоят живот и няма смисъл да си губиш времето за нещо, което не харесваш :)

mech0
02-27-2010, 21:26
А ти влизал ли си в университетите, които спомена? Сблъсквал ли си се с положението в тях? Тук въпросът се свежда до това какво бъдеще искаш, хм?
Не, не съм, но имам достатъчно познати от там, а и майка ми работи в УАСГ и сестрата също учи там. Баща ми е геодезист и от 11-годишен ходя редовно събота и неделя на работа с него и мога да ти кажа, че за крехката си възраст от 17 години съм работил на доста места в и около София, и съм се запознал с доста хора, които са завършили тези университети и са се реализирали доста успешно. :)

rtpghhfcz
02-27-2010, 21:34
дано си прав. :)

sweet_bunny
02-28-2010, 07:33
Архитектурата винаги има бъдеще стига архитекта да си разбира от работата,да е учил много и да се старае.Знай че за архитектура трябва да си голям математик и добър художник.
Само да ти кажа,че щом заради родителите си искаш архитектура по-добре недей.Работи и учи това,което на теб ти допада.Ако ти имаше огромното желание да станеш архитект хич нямаше да се интересуваш дали има бъдеще.

Chacho
02-28-2010, 08:02
Ако ти имаше огромното желание да станеш архитект хич нямаше да се интересуваш дали има бъдеще.

Ти ми разби представите за понятието плануване.

mrtn
02-28-2010, 08:11
А написаното от теб разбрах, че никак не ти харесва, което не е никак хубаво. Но иначе си имат реализация, може тук да не е кой знае каква, но винаги ще се строи и винаги ще се търсят. :)

sweet_bunny
02-28-2010, 08:22
Ако ти имаше огромното желание да станеш архитект хич нямаше да се интересуваш дали има бъдеще.

Ти ми разби представите за понятието плануване.

Не то няма нищо лошо да го интересува да ли има бъдеще,но имам чувството,че той си търси предтекст ,за да не учи архитектура.По думите му си личи,че не е много въодушевен от идеята да стане архитект.

Chacho
02-28-2010, 10:01
Да, съгласен съм. На всички ни стана ясно, че не иска архитектура, то се вижда от километри, че не я влече. Но дори да не е архитектура, просто някоя переспективна специалност може да й даде началния старт и основата по-късно да сложи живота си на мястото, което иска - в кариерен и личен план.

40VEKA
05-10-2014, 18:23
Zdraveyte na vsichki