PDA

View Full Version : Реализация в България



Celence
02-27-2010, 15:57
Кои специалности и/или професии мислите, че имат бъдеще в България?
Можете ли да откроите положителни и отрицателни страни на "масовите" специалности, а и като цяло на всички? / под масови имам предвид най-желани - технологии, икономика, право.../; Мислите ли, че има недооценени специалности сега, които имат какво да дадат занапред? /примерно свързани със селското стопанство?/; Кои професии смятате за най-ефективни? Въобще, на какво мислите, че ще разчита света занапред?


Не съм убедена, че тук е мястото на темата, но раздел Училище ми се стори крайно неподходящ, предвид... средната възраст на хората там.
Аз ще кандидатствам другата година, но съм крайно съм объркана, поради ред причини - сещате се амбицията на родителсткото тяло, средата, идеалистичните цели и т.н. Безпристрастно мнение или мокър парцал винаги е от полза.

Sham
02-27-2010, 17:55
//темата ти е за 'Всичко тийн накуп";

Nam3less3
03-01-2010, 08:12
Аз се надявам на развитие в сектора на ИТ, засега мисля, че е добре, и ще продължавва да се развива.

Mooo6no
03-01-2010, 09:06
В доста специалности човек може да постигне сериозна реализация стига да е интелигентен, амбициозен и пробивен. И историк да си, пак имаш шанс да станеш доста повече от учител. Иначе право, финанси, МИО, МО, архитектура, геодезия, компютърни науки (които са и най-популярни) все са добри специалности. Въпросът е какво ти се отдава, доколко ти е интересно, дори и какъв тип живот искаш. Защото едно е да си адвокат, който (особено, ако не пробие) не знае какви пари ще има през месеца, друго е да си учител, който макар и малко има сигурни пари всеки месец, големи почивки и т.н..

ScionOfStorm
03-01-2010, 10:04
Фармацията има нелоша реализация, даже е по-добра понякога от някои 'емблематични' специалности.

wallmart
03-01-2010, 10:53
Аз следвам медицина. В България вече има глад за медицински персонал - лекари, специалисти, сестри, спешна помощ.

amk933
03-01-2010, 14:21
Много ми е интересно след 30 години кой ще преподава в училище...

Иначе и аз мисля, че медицината е преспектива. Финанси може би също - банки винаги ще има и ще се търсят хора. Застрахователно дело, право, фармация...Зависи дали предпочиташ чистите или хуманитарните науки повече... :)

antiWHAT
03-01-2010, 14:26
а филологиите според вас имат ли реализация? английска, руска, китайска, японска... такива.

а туризъм?


адвокати много, кадърни малко... пък да станеш нотариус без връзки съм чувал, че е страшно трудно.

plmn
03-01-2010, 15:23
а филологиите според вас имат ли реализация? английска, руска, китайска, японска... такива.

а туризъм?

адвокати много, кадърни малко... пък да станеш нотариус без връзки съм чувал, че е страшно трудно.

филологиите. хубаво е да знаеш езици.. но после какво следва? учител? преводач? :-o

то и с право/икономика е така, де. всяка година излизат доста хора с тия специалности. и какво? като по филмите ли е? да не всички да са милионери, да имат яхти и мерцедеси? дрън-дрън. иначе, да, нормално е хората да се насочват натам, където уж има реализация, пари и пр.

много е относително всичко. има хора само със средно, но същите са пробивни, сън не спят дето се вика, правят, струват, пак по-далеч стигат.
висшето? и с връзки да те вкарат, и да те избутат през годините, и на работа да те сложат, като си некадърен кой и колко ще те трае после? не знам, до човека си е.

и да не забравяме, колкото и несериозно е да се разчита на това - късмет. като почнеш от тва, кво ще ти се падне на изпита, после как ще ти мине мине обучението и пр.

Nam3less3
03-01-2010, 15:56
и да не забравяме, колкото и несериозно е да се разчита на това - късмет. като почнеш от тва, кво ще ти се падне на изпита, после как ще ти мине мине обучението и пр.И все пак щом хората влизат в университет, значи го правят по желание, с цел сами да искат да научат нещо, за това си дават парите, за образование. Трябва с желание да си учат за изпитите. А университета обикновено дава само основата, студентите сами също трябва да се обучават. Не отразявам такива, влезнали колкото да си губят времето и парите, такива, които само за студентския живот са там или такива, които си купуват дипломата.

MakeMeLaugh
03-01-2010, 16:05
Ние сме толкова изостанали, че всяко нещо може да се реализира в БГ, ако го правиш правилно.

Иначе глобалните неща, които раазвиват света са винаги актуални - компютри (софтуер, хардуер), телекомуникации, телевеионна и радиотехника според мен са най-актуални и доходоносни. Понеже БГ сега навлиза истински в тия сектори.

В момента има глад на инженери примерно, надявам се аз да го задоволя :D

plmn
03-01-2010, 16:32
университета обикновено дава само основата, студентите сами също трябва да се обучават.

Абсолютно.


Не отразявам такива, влезнали колкото да си губят времето и парите, такива, които само за студентския живот са там или такива, които си купуват дипломата.

За съжаление, и да ги отрязяваме и да не го правим, не можем да отречем, че са много. А дали не са преобладаващи като брой спрямо другите? Май да.

Nam3less3
03-01-2010, 16:35
Не отразявам такива, влезнали колкото да си губят времето и парите, такива, които само за студентския живот са там или такива, които си купуват дипломата.

За съжаление, и да ги отрязяваме и да не го правим, не можем да отречем, че са много. А дали не са преобладаващи като брой спрямо другите? Май да.А от това губим всички.

wallmart
03-01-2010, 16:54
Тука не става въпрос за заплати, а за работа. В България царува капитализмът, т.е. колкото повече работиш - толкова повече печелиш.

Работа има немалко. Навсякъде се търсят кадърни и роботни хора. Ако си трудолюбив и способен навсякъде можеш да успееш. Особено голямо е търсенето на неквалифицирани работници, защото повече вече избягаха.

Disrespect
03-01-2010, 17:01
Еми според мен има бъдеще за икономическите специалности и тези свързани с компютри..
но кой знае кво може да стане в близкото бъдеще...

mrtn
03-01-2010, 17:45
Икономическите и компютърните специалности, аз също смятам така. А другите, какво? Сами ли ще се реализират. Всички забравяме за природните науки като математика, химия, физика. Аз смятам, че те са в основата на всичко това. За жалост тук наука не се развива.
Малко се отклоних, но мисълта ми е, че не трябва да са само компютърните и икономическите специалности. :)

kypo
03-01-2010, 18:07
криза е, всичко е в застой. обаче дебна из засада, защото кризата ще свърши и ако имаш добра идея, винаги ще печелиш пари. в една от книгите на Тръмп пишеше, че гениалните идеи се раждат винаги в кризи и лоши времена. аз сега бачкам неква тъпа работа обаче си имам и фирма, дето дебне момента и ще взривя IT пазара. Network Gear, запомнете името на фирмата ми, скоро ще се чуе 8)

аа да темата: реализация няма - бачкаш каквото има, за да ядеш.

Nam3less3
03-01-2010, 18:08
Икономическите и компютърните специалности, аз също смятам така. А другите, какво? Сами ли ще се реализират. Всички забравяме за природните науки като математика, химия, физика. Аз смятам, че те са в основата на всичко това. За жалост тук наука не се развива.
Малко се отклоних, но мисълта ми е, че не трябва да са само компютърните и икономическите специалности. :)Математика, химия, физика и т.н. са толкова развити, че само в богати страни може да има реализация за тях примерно в изследователски институти и т.н. Иначе основно учител да работиш с подобни специалности, и тук таме нещо по-специализирано. А и кой ползва физика и химия в ежедневието? Докато компютри примерно всеки ползва.

plmn
03-01-2010, 18:34
аа да темата: реализация няма - бачкаш каквото има, за да ядеш.

На какво да се надяваме ние тогава, 'бъдещето' на България? А по-малките от нас? С каква мотивация да отида да уча още, да живея, да се развивам, ако няма да го докарам по-далеч от това да работя за да си плащам сметките и да не умра от глад. После защо хората се изнасяли.

semantics
03-01-2010, 18:45
Ние сме толкова изостанали, че всяко нещо може да се реализира в БГ, ако го правиш правилно.

Много подкрепям!

Иначе ще ви разкрия една тайна:
Все повече се увеличава потребността на широката общественост от образователни услуги. Бавно, но славно гоним европейските (щото ни го изискват) и световни тенденци в ученето, така че никак няма да е глупав този, които се ориентира в тази посока.
Говоря предимно за обучителните практики извън официалните институции.

Справки:
http://www.hrdc.bg/plugins/content/content.php?content.54

BlueMushroom
03-02-2010, 06:44
Нищо не казахте за специалността туризъм. :) Има ли някакво развитие?

Canis_Dirus
03-02-2010, 07:22
Работещите в сферата на здравеопазването нямат право на ефективни стачни действия.
Те всъщност нямат право и да работят, ако не са членово на БЛС (Български лекарски съюз), който се явява доста странен орган със сбъркани функции.

А кой реално иска да учи ~ 10 години (висше медицина с практика и специализация продължава реално толкова) като след петата година взима по 600, а като специалист рядко над 1000-1200. После се чудим, защо същия този хирург изкарва 6-9 месеца курсове по английски и заминава за Англия, където получава 7-8000 паунда на месец.

За учителите пък да не говорим.

И изобщо тенденцията в България всеки втори да става икономист, а всеки втори икономист - финансист е абсурдна. Човек остава с впечталението, че в България има само банки и сме някакъв международен финансов център, ама...
Интересно след време колко финансисти ще трябва да се преквалифицират, когато на банките им стане по-евтино да инсталират автомати за банкови преводи, внасяне на пари и онлайн банкинга им стане на адекватно ниво.

Canis_Dirus
03-02-2010, 07:39
Жалко, е учителите не са повлияни от филма Опасен ум...

Но икономистите - много маймуни на клона. Реално чак толкова ли много финанси имаме за управление? Да не след време да се явят призиви всеки гражданин да си ткрие по 4 разплащателни сметки с 3 кредитни карти и да тегли по 6 заема, за да има работа за поне половината финансисти.

mrtn
03-02-2010, 07:43
Нищо не казахте за специалността туризъм. :) Има ли някакво развитие?
Наистина добър въпрос. Аз смятам, че точно тази специалност има голямо развитие, може България политически да е в кофти състояние, но туризма смятам, че е на добро ниво, но има какво да се желае още.
От този отрасъл ни идват парите според мен.

Canis_Dirus
03-02-2010, 07:47
България май е първата страна, кяото иска да реализира 99% от БВП от усуги. Е да, ама поне да бяхме супер добри в тази сфера.

Аз като прост инженер ще се надявам на машиностроенето, което от 60 години насам винаги расте тук.

Canis_Dirus
03-02-2010, 08:12
като ми кажат "Туризъм" в България и се сещам за началната сцена от Десперадо. В мръсната, опушена кръчма стой противен барман а над вратата свети надпис The client is always WRONG. 8-)

Disrespect
03-02-2010, 08:34
като ми кажат "Туризъм" в България и се сещам за началната сцена от Десперадо. В мръсната, опушена кръчма стой противен барман а над вратата свети надпис The client is always WRONG. 8-) :D
Ама е така де... грубо казано, хаха.

Sham
03-02-2010, 11:34
А под реализация пари ли имаме предвид?

//Защото аз (си) виждам реализацията в сферата на сценичните изкуства, но ми е ясно, че парите другаде ще се наложи да ги търся.

shadow4e
03-02-2010, 11:43
Относно туризма в България, винаги съм се чудела защо хората записват туризъм. Според мен е по-добре някаква икономика или стопанско управление и вече магистратурата да си я караш такава, ако ти трябва. В противен случай се получава, че ти завършваш нещо по-специализирано в област, в която приемат и хора с друго образование и то почти наравно.