PDA

View Full Version : Българското изкуство е импотентно



kris4ety14
02-27-2010, 19:01
Българското изкуство е импотентно

Мога да заявя на пълен глас „Българското изкуство е импотентно” в празната кинозала, в която се прожектира български филм или в галерията на някой български художник. Да, там няма да ме чуе никой, освен случайно мотаещ се човечец, който е прекалено безчувствен, за да се трогне от думите ми. Той навярно ще ме упъти, ако го запитам къде в момента са другите българи.Отговорът му не ме изненадва. Често минавам покрай голямата зала, винаги претъпкана с хора. От нея непрекъснато кънти мазна чалга, измиваща последните остатъци на разум у присъстващите. За опитното око не е трудно да се взре в лицата им, за да открие отразеното в тях жалко състояние на ценностите ни.
Съвременното българско изкуство ми прилича на фурна за сладкиши, която бълва предимно грозни, криви, безформени или безвкусни произведения. Рецептите, обикновено са взети от някое чуждо кулинарно списание. Главният готвач – нашата държава нехае за нас. Политиците имат съвсем други грижи и за да отбият номера пред другите държави просто назначават готвачи, които по правило са некадърни и не могат да подбират продуктите. Пълнежът на сладкишите или е недоопечен, или е твърде малко. Доста често те са и противни на вкус. Опитните познавачи все пак избират за себе си и децата си по-добре приготвените, но нерядко улучват нещо съвсем неподходящо. При преяждане с негодните сладкиши се стига до прогресивно изпростяване.
Импотентността на българското изкуство се изразява и в изграждането на ценностите в нас. Днешното общество не обръща поглед назад към великолепните творби на предшествениците ни. Техният труд се обезсмисля, борбата им за по-доброто ни бъдеще се забравя и заменя с безнравствени идеали за живот. Надявам се един ден епохата на безсилието на изкуството ни да свърши и хората да излязат вън от онази зала, за да опитат едни по-добри сладкиши.

Слушам критиката ви :) .

Dumb
02-28-2010, 09:46
Не го дочетох.
В България изкуство има! И то стойностно. Само дето хората вече не виждат.

Sham
02-28-2010, 11:11
Струва ми се, че не знаеш значението на "импотентен". Към този момент у нас изкуството струи отвсякъде. Понякога ми се струва, че покълва м/у счупените плочки по тротоарите дори. Както с всичко хубаво, количество > качество, но несъмнено качество има, стига да свалиш капаците, да скъсаш общия разговорник и да се о/вгледаш.;

kris4ety14
02-28-2010, 16:29
Съгласна съм, стойностно изкуство има. Обаче то е неравномерно разпределено. Докато в големите градове има обширен достъп до различни културни мероприятия, то в малките населени места това не е така. Освен това то е неспособно да привлече голяма аудитория, заради неубедителната политика, която се води от вече доста години насам.

WILD__BOY
02-28-2010, 18:57
някои хора си мислят, че като обидят, като се направят на сърдитковци, ще спечелят уважението на хората като много компетентни.

българско изкуство има! едно изкуство не може да е импотентно... не знам как е успял да ти го роди това мозъка

има креативни хора, които бягат от некреативната, задушаваща среда тук. абсурда на съвременна България струи от всякъде. оставете на страна мизерията и безпаричието, говорим за тотална интелектуална криза. учат ли децата в училище що е изкуство и какво са морални ценности, какво е стойностно и какво е преходно и безвкусно? не.

смятам дискусията за безсмислена. всички знаем какво трябва да се случи, за да се създаде подходяща среда за изкуство в България, знаем също така, че това няма да се случи, докато се управляваме само от користни цели и докато живеем само с битовото и пошлото.

поздрави,
d.