PDA

View Full Version : Олимпиада по БЕЛ.(12 клас )



bEbsI
03-01-2010, 19:53
Едно мъничко запитване: на 2ри кръг имам ли право да ползвам текста,в/у когото ми задават съответната тема? Въобще цитати?

plmn
03-01-2010, 19:57
На първи имаше ли право? Ако, да, защо да не можеш сега 8-)

bEbsI
03-01-2010, 20:00
На първи имах.Защото четох някакви неща от форума на Софийски,че им дърпали текстовете от ръцете. 8-)

LadyDi
03-01-2010, 21:22
Само на мен ли ми се струва, че във въпроса на авторката има граматическа грешка?

Ако съм права, как си стигнала до 2-ри кръг на олимпиада по БЕЛ?

sh3_1s_7h3_0n3
03-02-2010, 16:18
Само на мен ли ми се струва, че във въпроса на авторката има граматическа грешка?

Ако съм права, как си стигнала до 2-ри кръг на олимпиада по БЕЛ?

Тъкмо това ме учуди и мен.
Как така стигате до втори кръг на олимпиада по БЕЛ, след като не можете да напишете едно граматически издържано изречение?

ospower
03-02-2010, 16:24
Само на мен ли ми се струва, че във въпроса на авторката има граматическа грешка?

Ако съм права, как си стигнала до 2-ри кръг на олимпиада по БЕЛ?

Тъкмо това ме учуди и мен.
Как така стигате до втори кръг на олимпиада по БЕЛ, след като не можете да напишете едно граматически издържано изречение?
С мерак и с много труд, а не със стоене пред компютъра и злобеене срещу другите.

sh3_1s_7h3_0n3
03-02-2010, 16:28
Личи си.

ospower
03-02-2010, 16:29
Личи си.
Ако става въпрос за вас - да!

jghgh
03-02-2010, 16:30
Пък и са много занижени критериите, струва ми се : )


Например, олимпиадата по италиански беше зверски лесна! От 100 точки имам 91, а съм си запуснала страшно много нивото и считам, че езика не го знам вече толкова добре - поне като набор от думи де, граматиката си е ок.

И тъй де..


Не мога иначе да отговоря на въпроса. Питай учителката си.

explorer
03-02-2010, 16:49
Е, аз не можах да намеря граматическата грешка във въпроса на авторката, с изключение на ненужните съкращения. Някой ще ми я посочи ли?

Sham
03-02-2010, 17:09
който;

LadyDi
03-02-2010, 17:20
текста, върху КОЙТО... а не върху когото...

Не мисля, че злобея, аз моя дял от олимпиади отдавна си го минах, но това е много груба граматическа грешка. На всичкото отгоре, като го прочетете на глас, просто не ви ли звучи неправилно?

explorer
03-02-2010, 17:22
И аз така си мислех, но нали правилото е, че "когото" се слага за допълнение, а "който" за подлог?

LadyDi
03-02-2010, 17:24
Когато допълнението е одушевен предмет.
Когато е неодушевен предмет - който и за подлог, и за допълнение.

explorer
03-02-2010, 17:28
Мдаа, явно трябва да се довериш на благозвучието в този момент. Това правило не го знаех, ама след като си написах втория коментар, ми дойде на акъла:)

_raztrevojenaaa_
03-03-2010, 10:13
На втория кръг се дават текстове. Вече на последния мисля, че не може. Въпреки че навсякъде е различно и като бях 8клас не ми дадаха текста на обласната олимпиада :?


Иначе до LadyDi, по тази логика как е правилно:
Автобуса/ът го нямаше.

explorer
03-03-2010, 10:16
Иначе до LadyDi, по тази логика как е правилно:
Автобуса/ът го нямаше.

Е то това няма нищо общо с "който/когото". Пълен член се използва.

_raztrevojenaaa_
03-03-2010, 10:20
Иначе до LadyDi, по тази логика как е правилно:
Автобуса/ът го нямаше.

Пълен член се използва.

Не е вярно

explorer
03-03-2010, 10:21
Защо не е вярно?

LadyDi
03-03-2010, 10:25
Иначе до LadyDi, по тази логика как е правилно:
Автобуса/ът го нямаше.
Автобуса го нямаше.

explorer
03-03-2010, 10:26
Иначе до LadyDi, по тази логика как е правилно:
Автобуса/ът го нямаше.
Автобуса го нямаше.

Е как така ? Има някакво допълнително правило за пълния член ли?

LadyDi
03-03-2010, 10:28
Не е пълен член.
В случая, "автобуса" не е подлог в изречението.
И най-малкото, приложи правилото за заместване с "той" и "него", за да определиш дали ти трябва пълен или кратък член.

Кратък трябва да е в случая. Не можеш да кажеш "Той го няма"...

explorer
03-03-2010, 10:34
Заместването с "той" и "него" за пръв път го чувам. А се имах за грамотен човек.

Но все пак ми изглежда, че автобусът извършва действието. Няма го. Кой го няма? Автобусът го няма.

А примерно "Обекта/ът се охранява от фирма..." ? Пълен или кратък член?

LadyDi
03-03-2010, 10:40
Пълен член.

А ако обърнем изречението така:
Нямаше го автобуса?
Какъв въпрос ще зададеш? Кой го нямаше? Или какво нямаше? :) Нямаше автобус...

explorer
03-03-2010, 10:46
Тук вече се обърках. Предполагам, че ще продължа да слагам пълни и кратки членове както си знам:)

А другия въпрос, за обекта, ми е ясно, че е с пълен член, но виж какво прочетох като коментар към една статия за членуването:

"Обикновено пълният член се проверява с въпроса: КОЙ върши действието? Това естествено крие някои рискове, като например този, когато един приятел, студент по българска филология, ми каза, че е правилно "ОБЕКТА СЕ ОХРАНЯВА ОТ ФИРМА ЕДИ-КОЯ СИ", защото не обектът охранява, а самият е охрянаван (и следователно не бил подлог в изречението)."

Реших да видя дали има и други хора, които смятат, че е вярно това.

Глаголът е възвратен и подлог се явява обектът. Нали така беше?

LadyDi
03-03-2010, 10:51
Грешката на твоя приятел идва от страдателния залог :)
Подлогът в изречението не е задължително да бъде "реалния" извършител на действието.
Т.е. "Обектът се охранява от фирма". Кой се охранява? Той, обектът се охранява.

Страдателният залог в българския език е една много хлъзгава работа :) Кажи на твоя приятел да наблегне на него ;)

explorer
03-03-2010, 10:57
Е, той не ми е приятел, това го копирах от някакъв коментар на непознат:) Ама ако настояваш, ще му пиша, хаха.

Да, страдателен. А възвратен какво беше?

slavito007
03-03-2010, 11:01
Издребнявате :D
Има много по-фатални грешки от тази, която момието е допуснало. Може от бързина или погрешка да се е случило :)
Аз съм 11 клас и на първия кръг ми беше позволено да ползвам текста, като гледах и от 12 клас си носеха христоматиите. На 2 кръг (пада ми се неделя на мен 8-) ) няма логика да не позволяват произведенията. Ако не ми дадат ще си събера багажа и ще си изляза. На стихотворение да пишеш ЛИС без текста е голяма присъда 8-) Само анализи и по спомени караш.
п.с. Защо не попита(ш) учителя си по БЕЛ? :)

Mooo6no
03-03-2010, 12:28
Не е нужна всичката тази теория, с която се обяснява пълният член. Това е една от причините много иначе интелигентни хора да не знаят кога да го прилагат. На хората не им е нужно да я знаят всичката тази теория в нейните подробности, защото не са филолози. Това е като с ползването на електрическия ток - не е нужно човек да изучи цялата ел. инсталация, нужно му е само да го научат как, като щракне копчето, да си включва лампата.

Правилото за пълния член може да се научи с 3 прости взаимно допълващи се правила:
1. когато се замества с той, е пълен член; когато се замества с "него", е непълен член.
2. винаги, когато има предлози като "от", "пред", "на" и т.н., се пише с кратката форма.
3. винаги след спомагателния глагол съм (примерно "е", "беше", "бил", "са") се пише пълен член.