PDA

View Full Version : Средно образование в САЩ



saded
03-04-2010, 07:59
Искам да ви попитам някой запознат ли е по тази тема, ако може да ми обясни малко повече за нея. На 15 години съм и искам следващите класове да ги карам в САЩ, но нямам и идея дали се изискват много пари ( приемни семейства и т.н. ), също така трудно ли се завършва или по-лесно от България, може ли да се работи, по време на учебната година и т.н. ?

amk933
03-04-2010, 10:16
Искам да ви попитам някой запознат ли е по тази тема, ако може да ми обясни малко повече за нея. На 15 години съм и искам следващите класове да ги карам в САЩ, но нямам и идея дали се изискват много пари ( приемни семейства и т.н. ), също така трудно ли се завършва или по-лесно от България, може ли да се работи, по време на учебната година и т.н. ?

Зависи от училището колко ще е трудно. В моето училище успех, като 6.00 не съществува, но това е, защото е много трудно. :)

Изискват се пари. Самолетни билети, здравна застраховка, спане, такси. Това приемно семейство как ще го намериш? Няма да те гледа без пари...Освен това ти трябват някакви джобни. Според зависи къде си, тази сума ще варира. Освен това добрите частни училища и така наречените boarding schools са с таксите 40 - 50 000 долара. Има и стипендии.

Освен това английският ти трябва да е много добър. :)

ospower
03-04-2010, 11:15
@amk933, ти тук ли учиш?

http://www.acs.bg/en/index.php

amk933
03-04-2010, 12:54
Не.

Infinity
03-04-2010, 14:40
^Ама , много си потаен ! :o
Сори за спама , ама винаги ми е било интересно къде учиш. 8-)

ospower
03-04-2010, 14:42
^Ама , много си потаен ! :o
Сори за спама , ама винаги ми е било интересно къде учиш. 8-)
И на мен. 8-)

UnForgettableDream
03-05-2010, 07:11
До сега не бях чувала за това, но вчера като се поразрових ми стана доста интересно. Дано да си запазя добре успеха за да мога и аз като завърша 10 клас да отида там. :grin:

http://www.integral.bg/integraleducgi/catalog/programme.cgi?edu_kind_id=85&programme_id=1036
В този сайт има много полезна информация, но цена не пише. За сметка на това в този пише:
http://edlanta.com/index.php?page=32

amk933, това е доста по евтино и може да се намери някой добър университет на цена по-ниска от 40 000. Четох, че Харвард например е около 30 000. Но пък който иска да влезе на по-добро място и няма финансива възможност, трябва да се стегне и да учи.

Ето накратко по-важното свързано с цената:

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КАНДИДАТИТЕ
Да са на възраст между 15 и 18 години;
Да са редовни ученици в гимназиалния курс в собствената си страна;
Да имат среден успех от училище не по-нисък от мн.добър 4.50 за последните 3 години;
Да имат правилна мотивация за участие в програма по културен обмен;
Да демонстрират зрялост, самостоятелност и адаптивност;
Да не са участвали преди в програмата AYP;
Да докажат, че владеят английски език на необходимото ниво като:
положат успешно SLEP test, и
преминат успешно интервю на английски език с представител на ISE.
ТАКСИ
При записване за участие до 31 януари = $3800
При записване за участие след 31 януари = $4150
Депозит при записване = $750 (приспада се от общата такса)
SEVIS такса = $100
Таксата включва:
Настаняване в приемно семейство с осигурен полупансион (закуска и вечеря) от понеделник до петък и пълен пансион през уикендите;
Обучение в държавно училище;
Здравна застраховка за $ 250,000;
24 часа дежурен телефон за спешна връзка;
Интензивен ориентационен курс в България;
Местен координатор и рапорти за адаптация и учебен успех;
Фонокарта за САЩ;
Callback - по-ниски тарифи за телефонни разговори със САЩ.

Nakadah
03-05-2010, 17:26
До сега не бях чувала за това, но вчера като се поразрових ми стана доста интересно. Дано да си запазя добре успеха за да мога и аз като завърша 10 клас да отида там. :grin:

http://www.integral.bg/integraleducgi/catalog/programme.cgi?edu_kind_id=85&programme_id=1036
В този сайт има много полезна информация, но цена не пише. За сметка на това в този пише:
http://edlanta.com/index.php?page=32

amk933, това е доста по евтино и може да се намери някой добър университет на цена по-ниска от 40 000. Четох, че Харвард например е около 30 000. Но пък който иска да влезе на по-добро място и няма финансива възможност, трябва да се стегне и да учи.

Ето накратко по-важното свързано с цената:

ИЗИСКВАНИЯ КЪМ КАНДИДАТИТЕ
Да са на възраст между 15 и 18 години;
Да са редовни ученици в гимназиалния курс в собствената си страна;
Да имат среден успех от училище не по-нисък от мн.добър 4.50 за последните 3 години;
Да имат правилна мотивация за участие в програма по културен обмен;
Да демонстрират зрялост, самостоятелност и адаптивност;
Да не са участвали преди в програмата AYP;
Да докажат, че владеят английски език на необходимото ниво като:
положат успешно SLEP test, и
преминат успешно интервю на английски език с представител на ISE.
ТАКСИ
При записване за участие до 31 януари = $3800
При записване за участие след 31 януари = $4150
Депозит при записване = $750 (приспада се от общата такса)
SEVIS такса = $100
Таксата включва:
Настаняване в приемно семейство с осигурен полупансион (закуска и вечеря) от понеделник до петък и пълен пансион през уикендите;
Обучение в държавно училище;
Здравна застраховка за $ 250,000;
24 часа дежурен телефон за спешна връзка;
Интензивен ориентационен курс в България;
Местен координатор и рапорти за адаптация и учебен успех;
Фонокарта за САЩ;
Callback - по-ниски тарифи за телефонни разговори със САЩ.

мда... Харвард иска само $30 000, но оценките не са важни нали? или пък това че и първата година няма да искласиш? а забрви ли че Харвард иска само $30 000 на година за USA Citizens? или ти го пропусна... и пак мене не ми се вярва точно пък Харвард да иска $30 000 на година, по-може да е $100 000. и като не си USA Citizen го умножи по 3 ;)
приятен ден с финансирането.... бати у бг мноо крадете че да можете да си го позволите...

UnForgettableDream
03-05-2010, 18:54
Ми аз колкото и да са няма да имам възможност да ги взема, така че разчитам единствено на умствените си възможности, като се надявам да постигана успех, ако изобщо взема стипендия. Просто споделям какво съм видяла..
http://www.news-bg.com/story-4020.php
Това е малко старо, но горе долу това е цената и аз такава съм видяла, Съжалявам ако има нещо грешно. И не отричам, че таксата е за 1 година. Надали много са хората, специално от България, които могат да си я позволят, но за това са стипендиите.

amk933
03-05-2010, 20:07
Таксата на Харвард 30 000 долара? Може да е била толкова през 1980. В момента е между 48 - 53 000 долара със спането и учебниците. Без спането е към 35 000 долара, но то всички спят в колежа или поне 95%.

Университет в Брашлянената лига с такса под 40 000 долара не съществува просто.

На Харвард, Йейл и горе-долу останалите 6 университета в Брашлянената Лига мога да кажа финансовите полици на сън да ме бутнеш. Няма такова нещо като чужденец, нечужденец. Това са частни университети. Таксата е еднаква за всички било то за instate, out-of-state американци или чужденци. А admissions-ът е need-blind. Това най-ясно си личи при early action кандидатстването, но да не се отклоняваме от темата повече.

А тя е за цената на средното образование в Америка, а не висшето... :)

xSANYAx
03-06-2010, 07:06
Колко теми направихте за тоя човечец не е истина.. ''къде учиш? как се казваш? разкажи ми за тва..разкажи ми за онова'' :lol: таа по темата,аз дойдох в САЩ когато бях на 14 години,беше много теудно,защото две години кандидатствахме за виза и чак на втората ни одобриха. Ти си на 15,правилно ли съм разбрала? А и както си се изразил '' искам следващите класове да си ги карам в САЩ '' това не е толкова лесно,хоп..все едно прескачаш до съседния квартал :? Трябва първо да научиш английския добре,защото ще ти е ОЩЕ по-трудно,а от мен един съвет-отначало се цели на по-ниски училища,после се труди за престижен колеж..

п.п- пожелавам ти да отидеш! :)

saded
03-06-2010, 10:27
Ами то като гледам цената за една година обучение в Америка е колкото тази в Американски Колеж- В.Търново / там прекарах една година и имах добър успех , беше около 5 /. А що се отнася до английският език - него го знам доло горе добре, само някой времена ме бъркат / откъм граматиката /. Ами искам да попитам тези които учат в САЩ може ли да се работи, за да си изкарваш някакви джобни пари /например в ресторант, заведение за бързо хранене и т.н./ по време на учебната година. И друг въпрос - дали ще ме удобрят ако последната година в Б-я успеха ми е с малко по-нисък от 4.50.

saded
03-07-2010, 12:24
...

amk933
03-07-2010, 15:25
Еми не очаквай много с 4.50...Ще те приемат някъде, но въпросът е къде...няма да е нещо над средния клас обикновено американски училища. По-добре си стой в Аркус според мен...

L0ST
03-07-2010, 18:48
Как бе, в аркуса не е ли ъм 3000 на година?

Според мен, никакви времена не трябва да те бъркат. Хубаво е ако ходиш в Америка да си много добре подготвен и да влзеш в наистина хубав колеж или там както им викат. Имам няколко познати, които са учили в обикновенни училища и всички са единодушни, че нивото им е по-ниско от повечето училища в България. Някои потребители на форума те посъветваха да не се целиш на високо, че ще ти е трудно..може би така е добре, но за първата година, докто викнев...след това трябва да се целиш към нещо престижно..