PDA

View Full Version : Въпрос за формата на обучение!



Callisto
03-04-2010, 16:05
Напоследък много се дразня на класа си и, въпреки че се разбираме много добре с тях не може да се учи. Те искат повече да се забавляват докато са на даскало, а аз искам да уча и забавленията отлагам за междучасита и след училище. Нищо не мога да чуя от шума в стаята и като учителя ми каже да му отговоря на няко въпрос аз няма как да го аправя, понеже нищо не съм чула от урока. :(
Обмислям да почна да си уча от къщи и да идвам само за изпитите. така ще ми остава повече време за работата и ще мога да си уча като хората без някой да ме прекъсва докато се опитвам да кажа отговора и да го изтреля преди мен, с което намалява оценката ми...нищо че тях не ги изпитват.
Нз как се нарича това задочно или индивидуално обучение?
Според вас много ли ще ми е трудно и какво точно се прави при него. Всеки ден ли трябва да ходиш на училище, но просто отделно от класа или си седиш и учиш в къщи и да кажем 1 в седмицата отиваш да те изпитат? :)

LoupGarrou
03-04-2010, 16:51
Кой клас си ?

Подай молба да те преместят в друг клас ...
Иначе не мисля, че е така с индивидуалното обучение, май е по съвсем различен начин :-o

Callisto
03-04-2010, 18:08
10ти клас края. Еми една приятелка така учеше, но във седми клас. Тя даже и на изпитите не идваше да ги прави с класа, а отделно с учителите.
Не искам в съседен клас...те са още по-зле. Толкова са тъпи и мързеливи, че няма на къде. Искам да си уча и да ме изпитват, без някой да ми прези, за да получа оценката, която заслужавам, а не тази, която е била понижена от полувината клас за дето са дрънкали цял час и нищо не съм чула от тях.

nIkEnCeTy_bE
03-04-2010, 19:10
Кажи им, че искаш да учиш и да слушаш учителя, че има хора, които са дошли да учат.

h0usel0ve3r
03-04-2010, 19:26
Кажи им, че искаш да учиш и да слушаш учителя, че има хора, които са дошли да учат.
хах .. се едно ще помогне :D :D

nIkEnCeTy_bE
03-04-2010, 19:36
Ами като от думи на разбират, тогава към по лошите мерки направо 8-) И все пак по добри при тъпи и мързеливи, отколкото при шумни и невнимаващи. Поне мързеливите ще спят в часовете и няма да ти пречат.

Callisto
03-04-2010, 20:43
Мен ме интересува дали мога да премина на индивидуална форма на обучение и какво представлява тя...някой бил ли е така да ходи само за изпитите?
Аз така или иначе нямам много време да ходя на училище(по много неудобно време ми е). Аз ходя на работа и сега смятам да почна да уча в къщи, да ходя само за изпитите, да си работя повече и вечер както винаги да си уча. :)

BDM
03-04-2010, 20:58
До колкото знам можеш да минеш в СФО (свободна форма на обучение) при навършени 16 години и само със съгласието на родителите ти. Даже мисля, че щом сега си 10 клас, догодина можеш да вземеш 11 и 12 за една година, съответно през първия и втория срок. Обаче трябва много да учиш, защото съм чувал, че изпитите са много гадни. :(

Callisto
03-04-2010, 21:02
До колкото знам можеш да минеш в СФО (свободна форма на обучение) при навършени 16 години и само със съгласието на родителите ти. Даже мисля, че щом сега си 10 клас, догодина можеш да вземеш 11 и 12 за една година, съответно през първия и втория срок. Обаче трябва много да учиш, защото съм чувал, че изпитите са много гадни. :(

Ами родителите ми са съгласни с решението ми. Иначето аз го искам в момента само за до края на годината...то 11 и 12 клас при нас отпадат кам 15 предмета и остават само професионалните. Предимно е практика тогава. Определено не искам да взимам тези години толкова бързо.Все пак излизам с 2 дипломи и искам да си ги заслужа. Иначето за изпитите не виждам кое ще му е трудното. Аз много лесно запомням нещата. Чета ги 1 и съм готова. :)

nIkEnCeTy_bE
03-05-2010, 17:17
Сега тепърва ще почвате да се подготвяте за матури. В училище както казваш надали ще можеш да чуеш какво говорят учителите. Щом смяташ, че можеш да се подготвиш сама, учи във вас. Но не е хубаво да изпускаш училище според мен.

Callisto
03-07-2010, 14:45
Сега тепърва ще почвате да се подготвяте за матури. В училище както казваш надали ще можеш да чуеш какво говорят учителите. Щом смяташ, че можеш да се подготвиш сама, учи във вас. Но не е хубаво да изпускаш училище според мен.

Според мен вместо да губя тези 9 часа, които прекаравам на ден в училиюе, за да слушам как учителите ни говорят за чалга и правя свещи на катедрата мога да ги използвам за учене в нас. Имам си учебници, винаги се подготвям и от интернет и книги. Подготвям си много добре уроците...общо взето пред да науча даден урок си оформям в 1 папка на компютъра урока, доклади за него, есета, подробности, снимки, филми, ако има и тн. По-добре 9 часа в къщи учене, от колкото 9 часа да слушам глупости в училище и да си губя времето.

nIkEnCeTy_bE
03-07-2010, 16:13
Щом можеш сама да се подготвиш добре :)

L0ST
03-07-2010, 16:55
Недеи да ги правиш тези глупости. Не знам какво ще кандидатстваш, но за повечето професии се изисква и БАЛ (или поне за някои, не ъсм много запознат)..Сега може да завършваш с отличен успех...даже предполагм завършваш с пълно 6, но не си мисли, че изпитите можеш да си ги вземеш за отличен - едно е да те изпитват на 5 урока, друго е на целият учебник... Когато ти е важно да чуеш нещо ставаш о със всичка сила викаш "Я млъкнете бе идиоти!" и поне за няколко миутище замълчат, поне при мен действа :D . През другото време в часовете си чети нещо по урока, прави нещо полезно...


И успех!

anna93
03-07-2010, 17:13
Може да станеш частна ученичка и да си учиш вкъщи да се явяваш само на изпити. Но не знам дали ще ти позволят в даскалото.

titinkaa
03-08-2010, 10:03
Индивидуално обучение се води или по точно СФО(самостоятелна форма на обучение),учиш всичко в къщи там 5-6 урока и ти определят ден,вкойто трябва да идеш да те изпитат.Сядаш в една стая с учителя казва ти там въпросите и почваш да пишеш.Това е.Повече,които преминават в тази форма на обучение са хора,които на 16-17г. започват да работят и нямат време за у-ще,и само ходят да си изпитат.

niktodorovm
03-29-2010, 09:12
Аз съм на самостоятелно обучение. Преминах на самостоятелно по няколко причини:
1. Имах много работа.
2. Много време губя в училище.
3. Малко неща научавам там.
4. Не ми са приятни класа и учителите.
5. Не са обективни оценките, които получавам.
6. Понякога учим пълните глупости.

Сега искам да премина обратно на редовна форма. Защото:
1. Имам повече време.
2. Много е трудно да уча сам вкъщи.
3. Оценките пак не са обективни (Много зависят от това с какви отношения си с учителите и дали те познат.)
4. Липсва ми общуването с връстници.

Не ти го препоръчвам. Това са най-хубавите години от живота ти, гледай да се забавляваш повече в даскало. Гледай да учиш само това, което ще ти е полезно занапред. Иначе наблягай на оценките, защото ти влизат в дипломата.

Ако си решила твърдо. Хавата става така.
1. Говориш с родителите си. И те трябва да са съгласни.
2. Говориш с учителката. Тя ще ти обясни какви документи са нужни. И сигурно ще те пита за причината.
3. След като преминеш вече не си длъжна да посещаваш училище (но ако имаш желание примерно да посещаваш някой от часовете, можеш да подадеш молба. Иначе нямаш право)
4. Имаш изпити края на първия срок и в края на втория. Учителката сигурно ще раздели предметите. Имай предвид, че първия срок примерно имаш изпит по математика... Изпита е по материала за цялата година. Един предмет - един изпит.
5. Вземаш конспекти от учителката, която се занимава с учениците на самостоятелна форма. (конспекти тва са основните теми, по които трябвада учиш. За всеки предмет имаш по един- два листа конспекти.
6. В зависимосто от предмета носиш конспекта на съответната учителка. Тя трябва да ти обясни какво трябва да учиш и евентуално да поправи конспекта (щото понякога не са много актуални).
7. Трябва да ходиш от време на време, на консултации при учителите. И те ще те насочват...(това е важно).

Общо взето, това е. Имай предвит, че тази форма на обучение е наказание за ученици с непристойно поведение или нещо подобно. Тя не е препоръчителна на нормално развиващите се ученици.
Не ти я препоръчвам. Успех.

Mooo6no
03-29-2010, 14:59
Бил съм две години на индивидуална форма на обучение и изобщо не ти я препоръчвам, защото:
1. сега може и да ти се струват тъпи съучениците ти, ама определено е по-интересно да си с тях през деня, отколкото дълга част от деня да си стоиш в къщи иии... да учиш.
2. По доста предмети в училище се преписва. Това на изпитите не минава. Ако ти се случва често да преписваш индивидуалната форма не е за теб
3. Дават ти големи конспекти и по доста от предметите трябва да учиш доста повече, отколкото като ходиш на училище. По доста предмети си има правилни тактики за учене на точно определени уроци, части от урока, получавате отговорите за теста предварително и т.н. Освен това, като се явиш на изпита, трябва да знаеш всички уроци едновременно.
Примери от моя личен опит:
Така по един от предметите за изпита трябваше да знам 30 урока едновременно, докато сэучениците ми през цялата година за по-висока оценка са научили не повече от 10 урока и то не беше нужно да ги знаят едновременно. По литература ми бяха дали към 15 тотално различни теми за съчинение разсъждение от различни произведения. Отново всичко трябва да се знае едновременно. По трети предмет пък ми се наложи да знам, след като всичките съученици имаха предварително отговорите за тестовете си и имах 5 (всичко живо с 6). Естествено, имал съм и предмети, материалът за които е бил малък. Но в повечето случаи трябва да знаеш повече и да си го запомнил за много малко време.
4. нужна е сериозна самоорганизация, която повечето хора нямат. Много по-трудно се учи, след като изпитът ти е след 3 месеца и нямаш контролно утре.

В крайна сметка, ще са ти нужни повече знания
и труд за същите оценки. Освен всичко друго ще ти е по-тъпо сам/а и в училище ще учиш по-трудно няма да знаеш на какво набляга учителя и т.н.

П.п. Късметът в тия изпити играе важна роля, особено по т.н. "разказвателни предмети". Имал съм изпит на който знам само 2 от общо 18 теми и ми се падат точно тези две теми, но го е имало и обратното - да знам всичко останало по предмета и да ми се падне тема, която почти нищо не знам. Просто човек трябва да знае целия материал в момента на явяването на изпита, и то добре.

niktodorovm
03-29-2010, 16:17
Mooo6no ti po kvi pri4ini si preminal na samostoqtelno?