PDA

View Full Version : 8-ми Март



KadifWerewolf
03-06-2010, 15:01
Ден на майката или ден на жената?
_______________
Редактирано от hamilcar

SmilezZz
03-06-2010, 15:05
Ден на жената

Still1ME1Still1HERE
03-06-2010, 15:09
Супер ден - тогава празнувам една щастлива годишнина :D

yuyuto
03-06-2010, 18:08
И двете...

cherinka
03-06-2010, 22:24
Напротив. :)
Ден на майката.
За четвърта поредна година в този форум вече ми писва да споря, че 8ми март е ден на майката.

Bimmer
03-06-2010, 22:34
ДЕН НА МАЙКАТА :!:

Psychoman
03-06-2010, 22:38
На 8 март се празнуват два празника, които взаимно се допълват.

Албания, Армения, Афганистан, Беларус, Босна и Херцеговина, България, Лаос, Македония, Монголия, Румъния, Русия, Сърбия, Украйна, Черна гора (копирани) - това са страните, които празнуват деня на майката на 8 март.

Примерно в Грузия деня на майката е на 3 март. Сега идва интересното...

Международният ден на жената е на 8 март, а това го прави паралелен с деня на жената. Това са два различни празника, които имат една и съща дата на празнуване. Не си мислете, че е само ден на жената или само ден на майката.


ПП: Ще чакаме 6 или 19 ноември, тазгодишния ден на мъжа.

KadifWerewolf
03-07-2010, 00:39
И аз така знам, че е ден на майката!
Но ми казват и чета в нета, че е ден на жената и се обърках :-o

cherinka
03-07-2010, 04:36
то в нета пише, че е анцуг, а не ханцунг...

Infinity
03-07-2010, 09:20
Ден на майката!
А най-мразя , като в у-ще пикли на по 15-16 години ми се правят, че
празнуват... :o

godframedme
03-07-2010, 09:23
Така както първомайските бунтове в Чикаго по-късно стават основа за Международния ден на труда (1 май), така и бунтът на тъкачки от 8 март 1857 в Ню Йорк, с искания за по-човешки условия на работа за жените става основа за отбелязването на 8 март през XX век. Тези ню-йоркски размирици от XIX век са възприети като началото на женските движения за политическа, икономическа и социална еманципация. 50 години по-късно на когреса на II Интернационал, който се провежда в Копенхаген, се решава денят 8-ми март да стане Международен ден на жената (ед.ч.). След това различните социалистически, комунистически или феминистки кръгове в Европа и САЩ са разделени от противоречия относно значението на този ден и какво точно трябва да символизира. В крайна сметка той се трансформира в Международен ден на жените (мн.ч.). Жените-работнички започват да използват този ден като антивоенна пропаганда против Първата световна война, а по-късно и за извоюване на политическа свобода като право на глас в изборите. Социалистките не успяват да спрат войната, но не спират и отбелязването на Международният ден на жената/жените. Най-интензивните женски протести се провеждат през 1917 г. в Русия, където половин милион работещи жени излизат на демонстрации в Петроград. На 8-ми март 1917 (няколко месеца преди революцията) жените-работнички повеждат огромна демонстрация, в която се включват и много мъже-металурзи, въпреки че болшевиките смятали акцията за прибързана. До 12 март, Николай II е принуден а абдикира. Временното правителство дава на жените право на глас. В САЩ жените-суфражистки извоюват избирателни права през 1920. Ленин прави от Международният ден на жените комунистически празник през 1922 г, когато и китайските комунисти започват да го празнуват. В Испания, след победата на Народния фронт в изборите от 1936 г. Ла Пасионариа, една от лидерките на Испанската комунистическа партия, повежда хиляди жени на демонстрация в Мадрид на 8-ми март, за да изискат защита на републиката срещу растящата заплаха на фашизма. И докато през тези години 8-ми март има силно политизирано и идеологическо значение като ден за социална борба, с всяка следваща година след извоюването на избирателни права за жените и особено след края на Втората световна война женският въпрос се смята за окончателно решен и че жените са получили равноправието, за което са се борили, така 8-ми март става все по-деполитизиран, а болшевиките, които в началото го отбелязват като ден за социални права и част от класовата борба преобръщат неговото значение, свеждайки го просто до ден на “постиженията на майките и колежките".

Pwnmaster
03-07-2010, 09:24
Всяка майка е жена. 8-)
Both.

yuyuto
03-07-2010, 21:46
И двете...

Ден на майката е съветският вариант - иначе на 8-и е и международния ден на жената.
Значи съм си права... Достатъчно доказателства се постнаха тук.
А относно 15-16-годишните лигли, съгласна съм, нито майки могат да се нарекат все още, нито жени...
И аз засега няма да празнувам, но майка ми ще я уважа, най-малкото заради 14-часовото ми раждане и труда, който е хвърлила по мен през всичките тези години и който ще продължава да хвърля просто защото тя е човека, който най-много ме обича на този свят.

ospower
03-07-2010, 23:42
Изобщо има ли някакво значение този измислен "празник"? :-o

BlueKnife
03-08-2010, 00:15
жената

ZipFail
03-08-2010, 00:24
Изобщо има ли някакво значение този измислен "празник"? :-o
Усещам как ще си поемеш за тоя пост 8-)

FockidyFockFock
03-08-2010, 05:40
кога едно момиче официално става ЖЕНА и, съответно, може да празнува празника без притеснения и задръжки? искам отговор. 8-)

Pliok0019
03-08-2010, 06:00
Какво се стискаш за подарък, младежо! Бива ли така? Нима не би искал да ощастливиш дамата на сърцето си?

teenems
03-08-2010, 09:58
Нали казват ,че една жена става наистина жена когато стане майка ..
Следователно на майката ,но примерно 20-30 годишни дами ,които не са родили защо пък да не празнуват.
Ама ученичките .. :?

cherinka
03-08-2010, 10:01
^ прав си е raybeez
аз какво? като съм на 19 пак мога да родя, но още дълги години ще живея на разноските на тате, баба, баба 1, дядо, дядо 2, леля, чичо, братовчедка ми :D

ospower
03-08-2010, 10:05
кога едно момиче официално става ЖЕНА и, съответно, може да празнува празника без притеснения и задръжки? искам отговор. 8-)

Знам ти долните помисли, но ще ти отговоря аз...


естествено с доста противоречив и скандален по своему отговор, който ще прокира словесно насилие на днешния празник, от момиченца, които си мислят, че са жени, защото са ги дънили по няколко пишки вече...

... едно момиче става жена, когато изглади мъжка риза и закърпи миризливи чорапи, когато може да сготви ястие, което да става за храна или не живее на гърба на някой мъж...
... а не когато й дойде менструалният цикъл както мислят някои. 8-)

hahavteen
03-08-2010, 13:25
В нас го празнуваме като ден на жената и още като малки винаги аз и сестра ми получавахме по едно цвете а майка ми букет. Деня на майката празнуваме втората неделя на май месец.
За мен никога не е бил от значение и не съм получавала подарък или цвете от някой друг освен от мъжете в семейството. Тази година обаче получих шоколад и подарък и ми стана много мило :oops: (на 20 съм, мога да готвя, да гладя, да харча разумно и наще ми помагат само със ?100 на месец така че май мога вече да го празнувам тоя ден 8-) )

x3eme
03-08-2010, 13:54
ден на жената!
кви девственици,кви 5 лева.пиклите,дет се радват на празника,да ходят да учат,стига им толко радости
честито на останалите!
честито и на най-важната жена в живота ми

awesomesheepy
03-09-2010, 10:45
като цяло на жената,винаги получавам подаръци от близки на тази дата,така че..

b0Nb0n
03-09-2010, 11:00
имали значение нали най важното е да се подаряват подаръци

kypo
03-09-2010, 19:50
аз тая година не подарих нищо. криза е, казах 8-)

FockidyFockFock
03-09-2010, 19:57
помисли ли? МОЛЯ?

на тоя ден винаги се случва да го отнеса от някоя даскалка, с която съм се заял на темата "кой трябва да празнува", ама тая година просто получих салфетка с надпис "Ратко Пиратко ще чисти стаята"... от ... г-жа. :(
не се смях.

jghgh
03-09-2010, 20:06
... едно момиче става жена, когато изглади мъжка риза и закърпи миризливи чорапи, когато може да сготви ястие, което да става за храна или не живее на гърба на някой мъж...

Значи няма да стана 100% жена, защото бъдещият ми мъж не трябва да се надява на мен за ризите и чорапите.
За яденето, окей, ама да кърпя и шия.. нъцки.

Pwnmaster
03-10-2010, 08:43
Каква е тази жена, която не може да ти сготви, да изчисти и да ти зашие нещо?

Pwnmaster
03-10-2010, 08:52
За съжаление, това е тъжната гледка - Муцка, дай пари, Муцка изхвърли боклука!
Дъ фак!?
Не казвам, че всичко е задължение на жената, но ако не може да ти сготви ядене и да ти изпере нещо, защо си я взел.
Грижите трябва да са общи.

cherinka
03-10-2010, 12:54
говорим за способността и умението за горепосочените действия,
йгхгх, както каза модератора "въпрос на избор".
Важното е да можеш, а пък ти ако искаш го прави...

Liar
03-10-2010, 13:38
Ще им сготвим на момчетата,след като са сакати,кво да ги прайм!

Liar
03-11-2010, 12:42
Умишлено е,да.Нов световен ред!

BlackWings
03-11-2010, 18:59
Пак превърнахте темата в междуполови битки.

Аз винаги съм считала 8-ми март за деня на жената. Но не съм го приемала като свой личен празник , защото ще се почувствам жена когато започна отговорно сама да се грижа за себе си , без родителска или друга издръжка.

Serseri91
03-11-2010, 19:06
Обявявам днешният ден за междуфорумен ден на .. скаридата.Следващата година на тази дата чакам подарък, защото е ден на скаридата.Мерси.=)

stefity
03-11-2010, 19:09
Обявявам днешният ден за междуфорумен ден на .. скаридата.Следващата година на тази дата чакам подарък, защото е ден на скаридата.Мерси.=)

Хъх 8-)