PDA

View Full Version : Да обогатим речника си!



FlowerPower
03-06-2010, 14:16
Предлагам всеки да излага тук думи и изрази, които са го затруднили, заинтригували или които наскоро е научил ( от Българския език или чуждици ) с техните значения и/ или синоними.
Например следните думи се срещат често, но точното им значение не ми е било ясно:

концепция: мнение, представа, възглед, идея, план

субституиране: заменяне

берекет: плодородие, изобилие

по гурбет = в чужбина

еродирам: руша, подкопавам

Хайде сега, ваш ред е :)

Bimmer
03-06-2010, 15:09
Ето такива теми трябва да се правят... Евала
Ами консенсус ми направи впечатление :D Според уикипедията това е "общо съгласие между членовете на дадена група или общност"

TheOneAndOnly
03-06-2010, 15:19
Анжамбман :)

FlowerPower
03-06-2010, 15:30
Е изтълкувай го, де! :x Означава пренасяне на част от фразата от един стих в началото на следващия, при което се получава краестишна ритмическа пауза, несъвпадаща с паузите произлизащи от синтактичния строеж на изречението.
Това обаче е литературно понятие, не дума или израз ( за всеки случай да се знае ).

UnForgettableDream
03-06-2010, 17:46
Много интересна тема! Аз мислех да си купя речник с някои по-сложни думи, подходящ като за моята възраст, за да обогатя речника си, Ако може препоръчайте нещо.

FlowerPower
03-06-2010, 19:46
Да, на мене също ми се иска да си взема такъв речник, но не съм чувала да има. Питах в книжарницата днес, продавачката ми предложи Английско- Български речник на думи, затрудняващи учащите :lol:
Явно само с четене на книги можем да разширим речниковото си богатство.

liim0nka
03-06-2010, 20:28
Преди няколко дни мислех да направя такава тема.. :) доста ще ни е полезна..
хайде да не спамя.. рецидивист?

FlowerPower
03-06-2010, 20:34
За съжаление не съм срещала такъв речник. По принцип тълковният може да ни помогне.А с времето, надявам се и тази страница :)
Добавям още думи:

безпрекословно: категорично, без възражения, безропотно, напълно

раболепен: угоднически, сервилен, лицемерен, смирен, боязлив

FlowerPower
03-06-2010, 20:39
Рецидивист: престъпник, извършващ еднотипни престъпления ( или такива,за каквото вече е бил осъден )
Между другото, като потърсих тази дума в мрежата, ми излязоха безброй резултати за свободата нашенски рецидивисти :?

FlowerPower
03-07-2010, 08:24
Така, май само аз ще си пиша в темата 8-)
Все пак:

кански мъки: големи, непоносими мъки

Амин! = Истина! Тъй да бъде!

прекомерен: огромен, прекален, краен

Luscious_Heart
03-07-2010, 08:30
За тези, които се чудеха, предлагам да си купите някой едър синонимен речник. :P

SmilezZz
03-07-2010, 08:38
Ами мене ме заинтригува ---
констатирам > мислех я за друга дума,то пък излезе,че означава "установявам"

FlowerPower
03-07-2010, 09:52
Всяка дума може да се провери без помощта на форума, но ми е любопитно какво ви е направило впечатление :)
Добавям още:

бел. ред. = бележка от редактора

нескончаем: непрестанен, постоянен, неизменен, вечен, безкраен, неизмерим, безконечен

linaXX
03-07-2010, 10:07
Направило ми е впечатление правописът на думатите - вЕртолет и отверТка :D

полемика - спор,дискусия

onestar
03-07-2010, 10:37
Тараба - широка дъска

Хаир - добро, благополучие

Хабер - вест, известие

Бърчини - грижи

:)

TERIER4ETO
03-07-2010, 11:37
мимикрия- При някои животни и растения - приспособление за самозащита чрез приемане на цветове и форми на обкръжаващата ги среда ; приспособяване :smt045

Margoto0
03-07-2010, 12:20
В 5 клас си мислех,че ''инфантилен'' е човек,който се ядосва бързо :-D

Инфантилен-детински,глупав, наивен.

Също и ''космополит'' е доста интерсна дума .

Космополит-Човек, който се чувства гражданин на света и не признава отделните държави, традиции и т.н.

И ''пиетет'' миналата година ми се беше паднала на пробен изпит и така ми се запечата в съзнанието.

Пиетет-Дълбоко уважение, благоговение, преклонение. :) :)

FlowerPower
03-07-2010, 15:57
езотеричен: таен, поверителен

прозорлив: проницателен, досетлив, схватлив

не му цепя басмата ( често каруцарски израз 8-) ) = 5 пари не давам за него

LoupGarrou
03-07-2010, 17:13
езотеричен: таен, поверителен

прозорлив: проницателен, досетлив, схватлив

не му цепя басмата ( често каруцарски израз 8-) ) = 5 пари не давам за него

Поздравления за темата, но дай някои по-рядко срещани думи : ) !
Иначе, е често срещано явление хората да използват думи, а да не могат да ги дефинират ; ) !

iiordanova
03-09-2010, 10:49
Поздравления за темата!
Нека всички тук прочетем по един разказ на Вазов и редица други писатели. Тогава хем ще сме направили нещо полезно за себе си , хем ще разберем много неща!
Аз се включвам в темата. :)
досущ - съвсем
чиляк - човек
кахъря се - безпокоя се
жътвар - ципокрило насекомо!
начева - започва
бохча - покривка
сондирам - проучвам
берекет - плодородие
чутен - славен , прочут
В разказите се срещат думи като : зъмя - змия , кай - казва , тейко - татко , юзеле - взели .. и т.н.

ospower
03-09-2010, 11:00
Тараба - широка дъска

Хаир - добро, благополучие

Хабер - вест, известие

Бърчини - грижи

:)
Това са турски думи. :razz:

iiordanova
03-09-2010, 11:07
^ Турски са , но се използват в българския език.
Което не трябва да е така , но .. нали това се опитваме да научим в темата , да говорим с български думи , а не с чужди.
А знаеш ли колко хора използват тези турски думи , а даже не знаят , че не са български. :-o

Infinity
03-09-2010, 13:51
Замисляла съм се каква е българската дума за " язък ".
Предполагам всички сте я чули. :-o
Нооо... не мога да намеря точната бг дума.

ospower
03-09-2010, 14:15
Замисляла съм се каква е българската дума за " язък ".
Предполагам всички сте я чули. :-o
Нооо... не мога да намеря точната бг дума.
Язък - Съжалявам

Не е българска дума, а турска.

ameli
03-09-2010, 14:16
язък - може да се използва за много неща според мен ... не може да стане, не става и т.н...

Язък, че счупих новия часовник.
Защо (беше толкова хубав) счупих новия часовник.
Да му се невиди - счупих новия часовник ...

нещо от тоя род 8-)

Infinity
03-09-2010, 14:40
Не , аз нямах предвид , като съжелявам.
Използвам го по скоро ето така:
Язък за хубавата блуза, изцапах я . 8-)
Примерно. 8-)

GAS
03-09-2010, 15:06
Момчета и момичета, съвсем случайно попаднах на вашата тема. Много ми хареса желанието ви да си обогатите речника. Факт е, че това само по себе си е голямо богатство, да имаш богат речник, но също така ще ви е и полезно за всякакъв вид изпити - навсякъде има лексикални въпроси, и то доста. Четене - разбира се, това е най-важното. Четене и упражнения. Ето ви едно от мене, да се пробвате:
Речник. Поставете на мястото на многоточието думата, която отговаря на определението
Пример: .................. – плодове или сладки, които се поднасят в края на ядене. Търсената дума е десерт
а) ............... – страстно и голямо желание за постигане на нещо; честолюбие, самолюбие
б) ............... – посредник при търговски сделки, борсов посредник
в) ............... – кръвно отмъщение (на о-в Корсика и Сардиния)
г) ............... – наука за родословието, за историята на рода; история на рода, родословие; родословна книга
д) ............... – беглец от войската; лице, което не се явява на военна служба
е) ............... – единичен предмет от редица еднакви предмети, животни, растения и др.; парче, бройка, къс
ж) ............... – професионален ездач при конни състезания
з) ............... – малко отделение войска, което охранява определен участък от държавната граница
и) ............... – изображение, което пояснява или допълня текст
й) ............... – степенуване, точно определен ред на длъжности в известни области (военна, духовна, административна и др.)
к) ............... – жена, която се старае да се хареса със своите външност и маниери
л) ............... – специално обзаведено помещение за технически и научноизследователски опити, за контрол на технологични процеси, за приготвяне на препарати и др.
м) ............... – малка тръба, която служи за съединяване на тръби, валове и др.; съединителна тръба
н) ............... – осветен при литургия хляб; малък къс от този хляб, който се приема при причастие
о) ............... – нарязани и изсушени сливи, круши, ябълки и др. плодове; варени плодове
п) ............... – мрачен възглед за живота, черногледство, унилост
р) ............... – предмети, необходими за театрална постановка; необходимото за някаква дейност
с) ............... – одрана кожа на главата заедно с косата като трофей у някои народи в миналото
т) ............... – обичай, навик, ред, наследени от миналото, предавани от поколение на поколение
у) ............... – предложение или искане, което не търпи разисквания и възражения, безусловно искане и последно предупреждение, придружено със заплаха, ако не се приеме
ф) ............... – който обича хората, човеколюбец; благодетел
х) ............... – сбирка от изсушени растения, които служат за помагало при научни занимания
ц) ............... – граждански; който не е военен и не е духовно лице
ч) ............... – едър пясък и дребни речни или начукани камъни за настилка, бетон и др.
ш) .............. – изнудване някого чрез заплашване да се направят обществено достояние компрометиращи го дела или документи
щ) ............... – специалист по управление на кораб или самолет, който определя направлението, отбелязва на карта пътуването и пр.
ю) ............... – преносима колиба на народите в Централна и Средна Азия с покрив от кожа
я) ............... – укривател или помощник на дирени от властта лица

MichellePhan
03-09-2010, 15:44
:shock: Повече от половината не ги знам.Може ли на ЛС да ми ги кажеш,че ми е интересно.
експанзивен-Който бурно изявява своите чувства; несдържан, невъздържан, избухлив.
алюзия - Загатване, намек.
боаз - Планински проход; дефиле, теснина.
боязън-Плахост, смущение, нерешителност; страх.

webmast3rche
03-09-2010, 21:33
Аз пък предлагам темата да стане важна :)

MichellePhan
03-09-2010, 22:14
Аз пък предлагам темата да стане важна :)
+1,но все пак не я оспамвайте :o
Безапелационен- не допуска, не търпи възражения; категоричен.
Бет-Лошо,некрасиво;неудобно, неприлично.

mrazqkindergarten
03-09-2010, 22:16
В 5 клас си мислех,че ''инфантилен'' е човек,който се ядосва бързо :-D

Инфантилен-детински,глупав, наивен.

Също и ''космополит'' е доста интерсна дума .

Космополит-Човек, който се чувства гражданин на света и не признава отделните държави, традиции и т.н.

И ''пиетет'' миналата година ми се беше паднала на пробен изпит и така ми се запечата в съзнанието.

Пиетет-Дълбоко уважение, благоговение, преклонение. :) :)

Инфантилен не е ли безразличен? :-o

Аз думите фантасмагония и меркантилен съм се чудила винаги какво означават... :-o

MichellePhan
03-09-2010, 22:24
В 5 клас си мислех,че ''инфантилен'' е човек,който се ядосва бързо :-D

Инфантилен-детински,глупав, наивен.

Също и ''космополит'' е доста интерсна дума .

Космополит-Човек, който се чувства гражданин на света и не признава отделните държави, традиции и т.н.

И ''пиетет'' миналата година ми се беше паднала на пробен изпит и така ми се запечата в съзнанието.

Пиетет-Дълбоко уважение, благоговение, преклонение. :) :)

Инфантилен не е ли безразличен? :-o

Аз думите фантасмагония и меркантилен съм се чудила винаги какво означават... :-o

Фантасмагория-1. Причудливо фантастично видение.
2. Разг. Пренебр. Измислица, приумица, небивалица. Няма да слушам разни фантасмагории.същ.) измислица, лъжа, фантазия
Меркантилен-меркантилна, меркантилно, мн. меркантилни, прил.
1. Който е свързан с меркантилизма.
2. Който е пристрастен към печалбата; спекулантски, търгашески.
• същ. меркантилност, меркантилността, ж.

Синонимен речник
(прил.) търговски, комерчески, лукративен
(прил.) сметкаджийски, пресметлив, търгашески, спекулативен

HuKowe
03-18-2011, 19:07
Имам проблем с някой думи! Не мога да ги изговоря както трябва, от време на време дори не мога да създам едно смислено изречение! Кажете как да оправя проблема си! ;( на 14 години съм, скоро влизам в Гимназия а е ужасно да срещна някое момиче, да я заговоря и да зацепя... Кажете как да оправя проблема си може ли да купя от някъде речник.

Chacho
03-19-2011, 00:02
С повече четене ще започнеш да усещаш и по-тънките разлики в значенията на думите, а оттам ще си обогатиш речника и ще стане по-точен изказът ти.

Художествената и научната литература могат да ти свършат по-добра работа от речник, тъй като думите няма да им учиш значенията наизуст, а ще ги свързваш със ситуации и ще ги запаметяваш по-трайно.


Ето няколко думи и от мен:

акуратен - точен
баджанак - съпруг на сестрата на съпругата. С друга дума, ако две сестри се оженят, то мъжете им са баджанаци
семантика
офтамолог - очен лекар

cherrygloss
03-19-2011, 07:46
Каква е тази безсмислена тема?
И какъв е смисъла тези от думи които никой не ползва :razz:
Спокойно. Няма нужда да се обаждаш.Знаем, че си фейк.


ПТ :
Чудела съм се какво точно значи 'аджеба' 8-)

айлак - незает, свободен
Поприще — мярка за дължина, около 200 м.

Chacho
03-19-2011, 10:09
Аджеба се използва във въпросителни изречения. Ефектът му е да подсили учудването.

Защо някой ще бере дренки?
Защо, аджеба, някой ще бере дренки?

xWandereRx
03-19-2011, 15:45
нихилизъм - липса на вяра
пантеизъм - обожествяване на природата

BrokenInnocence
03-19-2011, 15:56
Не, че е лоша темичката, но речника се обогатява с четене на книжки... така ако си мислите, че всеки като изреди по пет думи и вие ги прочетете по веднъж има особено ефект сте в грешка... Освен, разбира се, ако не сте решили да си ги записвате и някой като каже нещо извъртяно да го спирате за момент, за да си извадите листчето и да проверите какво значи думата преди да отговорите... В случая се получава същото като разликата м/у учене заради самите знания и зубрене, колкото на момента да запаметиш нещо... Похвални са опитите и услията, ама смисъла малко се губи.

Colouring
03-19-2011, 16:28
Ето няколко,за които се сещам:
мизантроп-човекомразец
катарзис-духовно пречистване
семантичен-смислов
контрапункт-противоположност
демиург-творец,създател
лепта-благородно дарение
:)

scrooper
03-19-2011, 17:05
В случая се получава същото като разликата м/у учене заради самите знания и зубрене, колкото на момента да запаметиш нещо... Похвални са опитите и услията, ама смисъла малко се губи.
Все пак е интересно да се разискват значенията на думите или кой какво си мисли, че означават :Р

По- горе ми направи впечатление определението на "инфантилен".
Винаги съм го използвала като "детински"...

anonymous708973
03-19-2011, 17:22
Лошо ми става, като виждам какви думи не знаете...

Colouring
03-19-2011, 17:37
^Ами,всъщност,според мен в момента няма значение кой колко знае.Нали за това е темата?По-рано аз споменах някои,които лично аз знам,но на някой друг може да са му от ползва.Помагаме си взаимно.
Естествено,с едно четене едва ли ще запомниш много,но все пак може би нещо ще ти влезе в главата.
Четене на книги му е майката,ама какво да се прави,че повече от това младо поколение не чете.Просто хората не знаят какво изпускат и как могат да с обогатят...
Добре,че излязоха тия книги 'Здрач',че някои хора поне прочетоха нещо,макар и лишено от смисъл.
Както и да е,отплеснах се. :)

iiordanova
03-19-2011, 18:27
Хах , миналата година съм писала.
Всичко става с четене на книги. Аз обичам да си взема една книга и да седна на тишина да почета. Ама като виждам колко малко от младото поколение четат книги , зле ми става.

fenastz
03-20-2011, 12:42
Айде по-малко офтопик простотии и повече по темата ?

Има голямя разлика между думите инфантилен и индеферентен, като последната значи безразличен.

Най-доброто тълкуване на думата язък за мен е "жалко, че".

Това е най-полезната тема, която съм виждал от много време :)

whitechocolate
03-20-2011, 13:10
Ужасно е да говориш с някого и той да не може да каже 2 думи като нормален човек,а да мънка,да говори на жаргон,да не е обърнат към теб,да започне едно изречение и да не го довърши,да се опитва да употребява думи,на които дори не знае значението и т.н.... Аз до преди две или три години не пипвах книга,но вече не мога да заспя без да прочета нещо.... Ако сте от хората,които не обичат да четат,отидете в някоя библиотека,дори само за половин час,разгледайте рафтовете с книги и вижте колко много сте изпуснали ..... Може и да не помогне,но да се надявамее... :)

scrooper
03-20-2011, 14:45
В началото на темата някой беше пуснал една викторина. Попълних колкото можах, като за доста неща се порових в интернет.
Пробвайте и вие, и нека сравним кой какво е измислил :)


а) амбиция – страстно и голямо желание за постигане на нещо; честолюбие, самолюбие
б) брокер – посредник при търговски сделки, борсов посредник
в) вендета – кръвно отмъщение (на о-в Корсика и Сардиния)
г) генеалогия– наука за родословието, за историята на рода; история на рода, родословие; родословна книга
д) ............... – беглец от войската; лице, което не се явява на военна служба
е) екземпляр – единичен предмет от редица еднакви предмети, животни, растения и др.; парче, бройка, къс
ж) жокей – професионален ездач при конни състезания
з) полк– малко отделение войска, което охранява определен участък от държавната граница
и) илюстрация – изображение,което пояснява или допълва текст
й) йерархия – степенуване, точно определен ред на длъжности в известни области (военна, духовна, административна и др.)
к) дама – жена, която се старае да се хареса със своите външност и маниери
л) лаборатория– специално обзаведено помещение за технически и научноизследователски опити, за контрол на технологични процеси, за приготвяне на препарати и др.
м) нипел – малка тръба, която служи за съединяване на тръби, валове и др.; съединителна тръба
н) нафора– осветен при литургия хляб; малък къс от този хляб, който се приема при причастие
о) компот – нарязани и изсушени сливи, круши, ябълки и др. плодове; варени плодове
п) песимизъм– мрачен възглед за живота, черногледство, унилост
р) атрибути/ реквизит – предмети, необходими за театрална постановка; необходимото за някаква дейност
с) скалп – одрана кожа на главата заедно с косата като трофей у някои народи в миналото
т) традиции– обичай, навик, ред, наследени от миналото, предавани от поколение на поколение
у) уведомление– предложение или искане, което не търпи разисквания и възражения, безусловно искане и последно предупреждение, придружено със заплаха, ако не се приеме
ф) филантроп – който обича хората, човеколюбец; благодетел
х) хербарий – сбирка от изсушени растения, които служат за помагало при научни занимания
ц) обществен – граждански; който не е военен и не е духовно лице
ч) ............... – едър пясък и дребни речни или начукани камъни за настилка, бетон и др.
ш) .............. – изнудване някого чрез заплашване да се направят обществено достояние компрометиращи го дела или документи
щ) приложен специалист – специалист по управление на кораб или самолет, който определя направлението, отбелязва на карта пътуването и пр.
ю) керван– преносима колиба на народите в Централна и Средна Азия с покрив от кожа
я) ............... – укривател или помощник на дирени от властта лица

XxInn0cencexX
03-20-2011, 15:21
Замисляла съм се каква е българската дума за " язък ".
Предполагам всички сте я чули. :-o
Нооо... не мога да намеря точната бг дума.



Чудела съм се какво точно значи 'аджеба' 8-)


Туркиня съм и ще кажа че язък буквално значи жалко,а аджеба значи защо ли :)

crazybebe
03-20-2011, 18:17
аз съм си малко зле с речника .. така че ще питам дори и някои по-прости думички , които не ги разбирам точно и буквално :
1. мазохист
2. въплъщавам
3. безцеремонност
4. възпроизвежда
5. интерпретация
6. негодувание
7. eпископ
8. свиреп
9. своенравен
10. своеобразен
11. възхваляват

Colouring
03-20-2011, 18:31
crazybebe,
1. мазохист-човек,който обича сам да си причинява болка
2. въплъщавам-изразявам,символизирам
3. безцеремонност-безочливо
4. възпроизвежда-пресъздава
5. интерпретация-тълкуване на смисъла на нещо
6. негодувание-възмущение
7. eпископ-висше духовно лице в християнската църква,първосвещеник
8. свиреп-яростен
9. своенравен-човек,които постъпва както му дойде на ума.. твърдоглав,да кажем
10. своеобразен-различаващ се от другите,ексцентричен
11. възхваляват-превъзнасят,хвалят
Извинявай,ама е срам да не ги знаеш.Та те са елементарни..

theonlyone123
03-21-2011, 12:57
^Аз ,доколкото разбрах crazybebe ги знае думите , само че няма точния смисъл или нз ;дд

NqkfaNikakva21
03-21-2011, 13:20
профан-глупак

HuKowe
04-25-2011, 16:08
Ами, от време на време има думи, които здраво ги бъркам, но както и да е! Какво е Аргументация?

StolenBliss
04-25-2011, 16:32
Ами, от време на време има думи, които здраво ги бъркам, но както и да е! Какво е Аргументация?

Аргументация трябва да използваш когато примерно изказваш мнение, да си го защитиш със един вид 'доказателства'.

iiordanova
04-25-2011, 16:51
Да, аргументация означава точно доказателство. Да защитиш мнението си, с доказателства,факти и т.н..

Minwu
04-03-2013, 19:08
up

pifiella
04-03-2013, 19:54
И аз да се включа:
аутодафе-горене на книги
ексзистенциализъм- реално,съществуващо
трансценденция-отвъдно
перцепция-възприятие
Научих още много с философска насоченост,ако имате интерес мога да ги напиша.

pifiella
04-03-2013, 20:01
В началото на темата някой беше пуснал една викторина. Попълних колкото можах, като за доста неща се порових в интернет.
Пробвайте и вие, и нека сравним кой какво е измислил :)


а) амбиция – страстно и голямо желание за постигане на нещо; честолюбие, самолюбие
б) брокер – посредник при търговски сделки, борсов посредник
в) вендета – кръвно отмъщение (на о-в Корсика и Сардиния)
г) генеалогия– наука за родословието, за историята на рода; история на рода, родословие; родословна книга
д) ДЕЗЕРТЬОР – беглец от войската; лице, което не се явява на военна служба
е) екземпляр – единичен предмет от редица еднакви предмети, животни, растения и др.; парче, бройка, къс
ж) жокей – професионален ездач при конни състезания
з) полк– малко отделение войска, което охранява определен участък от държавната граница
и) илюстрация – изображение,което пояснява или допълва текст
й) йерархия – степенуване, точно определен ред на длъжности в известни области (военна, духовна, административна и др.)
к) дама – жена, която се старае да се хареса със своите външност и маниери
л) лаборатория– специално обзаведено помещение за технически и научноизследователски опити, за контрол на технологични процеси, за приготвяне на препарати и др.
м) нипел – малка тръба, която служи за съединяване на тръби, валове и др.; съединителна тръба
н) нафора– осветен при литургия хляб; малък къс от този хляб, който се приема при причастие
о) компот – нарязани и изсушени сливи, круши, ябълки и др. плодове; варени плодове
п) песимизъм– мрачен възглед за живота, черногледство, унилост
р) атрибути/ реквизит – предмети, необходими за театрална постановка; необходимото за някаква дейност
с) скалп – одрана кожа на главата заедно с косата като трофей у някои народи в миналото
т) традиции– обичай, навик, ред, наследени от миналото, предавани от поколение на поколение
у) уведомление– предложение или искане, което не търпи разисквания и възражения, безусловно искане и последно предупреждение, придружено със заплаха, ако не се приеме
ф) филантроп – който обича хората, човеколюбец; благодетел
х) хербарий – сбирка от изсушени растения, които служат за помагало при научни занимания
ц) обществен – граждански; който не е военен и не е духовно лице
ч) БАЛАСТРА – едър пясък и дребни речни или начукани камъни за настилка, бетон и др.
ш) РЕКЕТ? – изнудване някого чрез заплашване да се направят обществено достояние компрометиращи го дела или документи
щ) приложен специалист – специалист по управление на кораб или самолет, който определя направлението, отбелязва на карта пътуването и пр.
ю) керван– преносима колиба на народите в Централна и Средна Азия с покрив от кожа
я) ЯТАК – укривател или помощник на дирени от властта лица
Май ги дописах

dreamwalker
04-03-2013, 20:39
За "преносима колиба на народите в Централна и Средна Азия с покрив от кожа" съм почти сигурна, че е юрта. Керванът е нещо съвсем различно (той се състои от хора) и не трябва да се бърка с преносима колиба. ;]]

pifiella
04-03-2013, 20:41
За "преносима колиба на народите в Централна и Средна Азия с покрив от кожа" съм почти сигурна, че е юрта. Керванът е нещо съвсем различно (той се състои от хора) и не трябва да се бърка с преносима колиба. ;]]


Аха.Не съм съгласна и за компота,и за приложния специалист.

jasmins
04-03-2013, 20:58
Само да попитам какво означава израза "флора и фауна" ??

pifiella
04-03-2013, 21:06
Само да попитам какво означава израза "флора и фауна" ??

Растителен и животински свят на дадена територия - най-общо казано.