PDA

View Full Version : Химияя :S



spprt
03-07-2010, 04:11
9 клас съм,но съм в езикова гимназия и уча химията за осми клас..
утре ще ме изпитват на окислително-редукционни процеси и така нататък..но нещо немога да схвана това,което е написано в учебника..тааа..някой ще може ли с по-простички думи да обясни :
как разбираме каква цифра да пишем над елемента при уравнение?
и от къде разбираме колко електрона се отдават?
как по-точно да се изравни уравнението?
ако някой ми го обясни по-елементарно ще му бъда много благодарен :(

poni4kat1
03-07-2010, 07:22
Аз съм 7 клас и ние сега учим това мисля :D
http://www.kaldata.com/forums/index.php?showtopic=117381 <-- виж тук може да има нещо аз не съм добра по Химия .. :( но
Успех ! Дано да ти поомогне някой маика ти не ги ли разбира :D ? или някои от приятелите ти ?Ако не :? питаи госпожата си или господина си !
Пожелавам ти Успех!! :)

opaaaaaaaaaaaa
03-07-2010, 08:10
Виж сега първо ще ти отговоря на първия ти въпрос и когато го схванеш ще ти обясня как стават нещата по нататъка
Първо трябва да запомниш някои правила
1.Кислородът винаги е -2
2.Водородът е +1
3.Колкото са положителните, толкова са и отрицателните
4.Когато елементът е само един (самичък, просто вещество) винаги е 0
5.Принципно степентта на окисление (цифрата отгаре,която се пише) е равна на номера на групата (но има и изключения)
Пример: КMnO4 по правило 1 знаем че кислородът е -2 затова я пишем над нея
К e първа група и затова над калия пишем +1 (правило5)
Mn е +7 защото по правило 3 знаем че колкото са положителните толкова трябва да са и отрицателните, а отрицателните са ни 8 (-2*4=-8 ). Виж уравнението КМnO4 (кислородът е O4 и има степен на окисление -2 и затова умножаваме тези числа. Калия в уравнението няма индекс отзад (това означава че е 1) но казахме че степентта на окисление е +1 затова умножаваме 1*1=1. Тук вече имаш чиста математика първо се умножава индекса отзад зад елементите с цифрата която се намира над тях (но всеки елемент по отделно) Мn е +7 тъй като от калия виждаме че имаме +1 а от кислородът
-8 и за да станат и положителните 8 (по правило 3) трябват още седем (1+7=8 ) и затова пишем над Мn +7

Или

F2O знаем че кислородът е винаги -2 за да станат и положителните 2 трабва да сложим над F единица (+1) защото 2*1=2 (повтарям индекса до елемента умножено по цифрата над него)

Или Al + S --> Al2S3

Над Al пишем 0 (правило 4)
Над S също пишем 0 (правило 4)
Над Al2 пишем +3 (правило 5)
Над S3 пишем -2, защото 2*3=6 ( гледаме Al2 индекса по стапентта на окисление ) за да станат и отрицателните 6 трябват още 2 защото 3*2=6 (гледаме S3)

Дано си ме разбрал въпреки че е много трудно да се обясни през компютъра
Ако имаш някакви въпроси до тук питай :)

mrtn
03-07-2010, 08:19
opaaaaaaaaaaaa, пропусна, че водорода е от -1 при метални хидриди, тоест NaH, CaH. :)

opaaaaaaaaaaaa
03-07-2010, 08:21
opaaaaaaaaaaaa, пропусна, че водорода е от -1 при метални хидриди, тоест NaH, CaH. :)

о да напълно си прав и това трябва да се има впредвид

spprt
03-07-2010, 09:16
Виж сега първо ще ти отговоря на първия ти въпрос и когато го схванеш ще ти обясня как стават нещата по нататъка
Първо трябва да запомниш някои правила
1.Кислородът винаги е -2
2.Водородът е +1
3.Колкото са положителните, толкова са и отрицателните
4.Когато елементът е само един (самичък, просто вещество) винаги е 0
5.Принципно степентта на окисление (цифрата отгаре,която се пише) е равна на номера на групата (но има и изключения)
Пример: КMnO4 по правило 1 знаем че кислородът е -2 затова я пишем над нея
К e първа група и затова над калия пишем +1 (правило5)
Mn е +7 защото по правило 3 знаем че колкото са положителните толкова трябва да са и отрицателните, а отрицателните са ни 8 (-2*4=-8 ). Виж уравнението КМnO4 (кислородът е O4 и има степен на окисление -2 и затова умножаваме тези числа. Калия в уравнението няма индекс отзад (това означава че е 1) но казахме че степентта на окисление е +1 затова умножаваме 1*1=1. Тук вече имаш чиста математика първо се умножава индекса отзад зад елементите с цифрата която се намира над тях (но всеки елемент по отделно) Мn е +7 тъй като от калия виждаме че имаме +1 а от кислородът
-8 и за да станат и положителните 8 (по правило 3) трябват още седем (1+7=8 ) и затова пишем над Мn +7

Или

F2O знаем че кислородът е винаги -2 за да станат и положителните 2 трабва да сложим над F единица (+1) защото 2*1=2 (повтарям индекса до елемента умножено по цифрата над него)

Или Al + S --> Al2S3

Над Al пишем 0 (правило 4)
Над S също пишем 0 (правило 4)
Над Al2 пишем +3 (правило 5)
Над S3 пишем -2, защото 2*3=6 ( гледаме Al2 индекса по стапентта на окисление ) за да станат и отрицателните 6 трябват още 2 защото 3*2=6 (гледаме S3)

Дано си ме разбрал въпреки че е много трудно да се обясни през компютъра
Ако имаш някакви въпроси до тук питай :)
разбирам те до тук :)
цяла сутрин се занимавам с проклетата химия..научих това,за което питах сутринта,ти също ми помогна
а сега нещо,което ми е стар проблем - изравняването..как подяволите !?

opaaaaaaaaaaaa
03-07-2010, 10:19
Радвам се за което :)
Ми нека да вземем за пример последното уравнение Al + S –-> Al2S3
Степените на окисление ги разяснихме и затова нека сега да ти обясня кое се приема и кое се отдава. Представи си линията с която чертаеж по математика (или триъгълника)

-----1-----2-----3-----4-----5-----6-----7-----8-----9-----10------

Отдават се
-------------------------------------------------------------->
<-------------------------------------------------------------
Приемат се

Надясно се отдават, а наляво се приемат

Винаги гледаш тези елементи в уравнението които променят степентта си на окисление
В този случай това са Al и S
Al променя степентта си на окисление от 0 на +3, а S от 0 на -2

И сега гледаш линията от 0 на +3 се отдават (-е)
От 0 на -2 се приемат (+е)

И сега става страшно трудно за писане тук

Al(0) – 3e --> Al (+3)
S(0) +2e --> S(-2)

Това в скобите да знаеш е степентта на окисление (защото не знам как да я запиша 8-) ) иначе ти си я пишеш отгоре

И сега намираш на 2 и на 3 (т.е. на електроните,които са в средата) колко е най малкото общо кратно и това е 6

Al(0) – 3e --> Al (+3)
S(0) +2e --> S(-2)
-----------------------------
6

После до тях пишеш числото което се получава от деленето 6/2=3 и 6/3=2


Al(0) – 3e --> Al (+3) | .2
S(0) +2e --> S(-2) | .3
-----------------------------
6

След което тези цефри ги вмъкваш пред елементите и пред електроните


2Al(0) – 2.3e --> 2Al (+3) | .2
3S(0) +3.2e -->3 S(-2) | .3
-----------------------------
6

След това се връщаш в уравнението и слагаш тези цифри и в него

2Al + 3S --->Al2S3

Дано са ти станали по-ясни
Успех

L0ST
03-07-2010, 10:22
Много хубаво си и ги обяснил. Химията в 8клас ми се струва толкова лесна сега (в 9ти съм :D )...

spprt
03-07-2010, 11:38
огромни благодарности за обяснението,сега ще направя няколко уравнения така..а винаги всяко едно уравнение ли така се изравнява?

spprt
03-07-2010, 12:18
разбрах почти всичко..само това не можах :

взех за пример : Ca + Cl2 --> CaCl2
върху Ca слагаме +2 , а върху Cl -1
редуктора е : Ca - 2e- -->Ca (отгоре+2)
окислител : Cl + 1e- --> Cl (отгоре -1)

умножаваме долното (окислителя) по 2 и всичко това става

2Cl + 2.1e- --> 2Cl(отгоре -1)

а сега в горното уравнениет навсякъде където има Cl ли трябва да пиша 2 отпред?!
и ако може кажи дали това което съм написал е вярно :)

mrtn
03-07-2010, 12:23
Не, тея двойки се пишат, защото молекулата на хлора е двуатомна.

spprt
03-07-2010, 12:26
а редуктора като си има двойка , трябва ли след като намеря НОК пак да умножа ?!

opaaaaaaaaaaaa
03-07-2010, 12:43
Виж сега когато имаш само калций или само кислород или пък само хлор тогава степента е 0, а когато е в съединение например CaCl2 тогава калция е +2 а хлора е -1
т.е. Ca (0) + Cl2 (0) --> Ca(+2)Cl2(-1)

spprt
03-07-2010, 14:16
да аз това имам предвид..но просто не се разбира от "компютърния език"
а иначе така ли е..както съм го написал по-горе ?