PDA

View Full Version : есе по литература



malkataa
03-07-2010, 14:09
Спешно ми трябва есе по някоя от темите:
1) Обичам природата
2) Обичам морето
3) Обичам планината
Знам,че са тъпички,но наистина са ми спешни.. плс хелпп!!! :)

Enigma691
03-07-2010, 17:11
Моите чувства към природата

/есе/

Природата вдъхновява писателите, за да създадат най-хубавите си стихове и разкази. Тя движи четката на художника и ръката на скулптура, които с любов и преклонение запечатват частица от нея в творбите си. Аз също обичам природата, възхищавам се на нейната красота, но едновременно с това изпитвам към нея и страхопочитание. Защото тя е непредсказуема, защото силата й е могъща.
Обичам природата, заради нейната красота, харесвам всичко, което тя е сътворила: зелената гора с вековни дървета, които предлагат с готовност прохлада и спокойствие на всеки, поискал да отдъхне под техните сенки. Приятно ми е да слушам волната песен на птичките, прелитащи игриво от клон на клон. Не разбирам техния език, но по мелодичното им чуруликане усещам, че ми казват нещо мило, от което ми става радостно и леко на душата. Чувствам се безкрайно щастлива. Красотата на природата се допълва и от планинските ручеи, езера и реки. Бистрата им вода е благодат за всяко живо същество.
Трудно ми е да изразя с думи колко много обичам природата. В сърцето има и винаги ще има кътче за нея. Освен любов и възхищения, към природата изпитвам и страхопочитание. Понякога тя изпраща знак на недоволство към човешкия род. Изригват вулкани, които изпепеляват цели градове. Огромни вълни “Цунами” помитат всичко по пътя си. Урагани, наводнения, земетресения-бедствия, пред които ние, хората, сме безсилни. Не можем да ги спрем и чакаме безпомощни да отминат. През това време се молим природата да ни пощади и обещаваме пред Бог и пред себе си, че ще станем по-добри. Тя обаче безпощадно ни наказва заради лошото отношение, което често пъти проявяваме към нея.
Ние хората-единствените разумни същества на Земята, също сме част от природата. Най-малкото, което можем да направим за нея, е да нея замърсяваме. Аз вярвам, че тя няма да остане равнодушна към проявената добросъвестност. Природата щедро ще я възнагради.