PDA

View Full Version : Маргинални Разходи?



SpeakSoftlyLove
03-08-2010, 21:02
Здравейте.
Искам да ви питам за маргиналните разходи, защото имам предположение за значението им, но в учебника има само пример и не мога да съм сигурна.
В примера е показано, че при увеличаване на производството с един продукт (за нови поръчки), себестойността на продукта се намаля. Въпросът ми е защо?
Дали, защото вече във тази себестойност не се включва цената на машините (примерно), защото те са вече платени от предишните, 'планирани' продукти? Може ли да се каже, че маргиналните разходи са свързани със икономии от мащаб?

SpeakSoftlyLove
03-09-2010, 18:03
Благодаря за отговора, но имам един последен въпрос.
Този инструмент кога се използва? При възобновяване на производството след някаква пауза или просто профилактично?

DjBaloon
03-09-2010, 20:07
Маргиналните разходи това са ти разходите са производство на една допълнителна единица.
Те намаляват
поради факта че имаш 2 други вида разходи
Променливи и постоянни разходи.
Променливите разходи - това са ти суровини за производството,не става с продуктите за 1 кифла,да направиш 10 кифли,за 10 кифли си ти трябват суровини за 10,затова и са променливи,те зависят от това колко ще произведеш
Постоянни р-ди - Такъв типичен разход е наем,в една баничарница независимо дали ще продадеш 10 кифли или 10000 кифли,ти ще си платиш 500 лева наем.
Следователно с всяка следващата единица маргиналните разходи ти намаляват,защото постоянните р-ди се разделят м/у повече продукция.
Разбира се това е до един момент,кривата на маргиналните р-ди е У-образна

Не знам какви са тия горни обяснения дето сте си писали и какво и как сте се разбрали
ама google не винаги помага :lol:

ospower
03-09-2010, 20:27
А най-хубаво е като преписваш нещо да се опиташ да го разбереш... иначе е забавно с гугъл - можеш ли да ми кажеш източника ми? :)
От някакъв учебник. :)

SpeakSoftlyLove
03-09-2010, 21:46
Благодаря на Raybeez, DjBaloon за отговорите по темата.
Благодаря и за модераторската активност. 8-)

DjBaloon
03-09-2010, 22:08
Ако беше от учебник щеше да е доста по-конкретно, обяснявах нещо, което съм учил преди... 6-7 години. Ако някой прочете какво съм написал и помисли над него ще разбере. Следващия път и аз ще преписвам елементарните примери от учебника, които обхващат само няколко примерни разхода и ще се правя на важен... :lol:

:lol:
Та както каза поне след като го преписа тва да се беше помъчил да го разбереш :-D
Че сам не знаеш каква глупост си написал
Но все тая,доказвай се някъде другаде ;]
или поне пред някой друг ;]
да не осираме темата,знам че ти е мерак да се доказваш,но
при мене ще удариш на камък