PDA

View Full Version : Какво са кодекси?



MichellePhan
03-09-2010, 14:02
:D Ем... не разбирам от компютри и се питам:Какво са кодексите и за какво служат?Интересно ми стана.
2 въпрос:Ам имам 1 игра,която не може да се деинсталира,защото няма такъв файл за деинсталация.Имам Your Uninstaller , но не му разбирам.Смисъл мога само да махам нещата,които са там-не мога да добавям :D Ако говоря глупости не ми се смейте,просто наистина не разбирам.Та как да си я махна?(играта).Не става и от Премахване/Добавяне на програми от контролноя панел.

rosenhristev
03-09-2010, 14:07
Ти вече явно си е махнал/а играта...
По принцип не те разбрах добре, но ако играта я няма в Добавяне/премахване и ако в играта няма някакъв файл който е за деинсталиране просто е изтрий с delete..

Кодек (http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BA)

MichellePhan
03-09-2010, 14:15
От там нищо не разбрах.Обяснете като на селянин,който сяда за 1 път на компютър :D

rosenhristev
03-09-2010, 14:24
защо не кажеш какво по-точно те интересува за кодеците ... ще е по-лесно да се обясни и да ти помогнем съответно

MichellePhan
03-09-2010, 14:31
ам... всичко.Аз не знам какво представляват.За какво са?Такива неща

Chacho
03-09-2010, 15:47
Нещо като речник на компютъра, да си "превежда" кои маймунски символи са музика, кои са филми. Също така да може да ги прочете и да ги "преведе" в картина и звук, която пък е нашият познат "език".

Когато сваляш филм, той обикновено се казва НекъвФилм.avi или пък НекъвФилм.mpeg, а музиката е: НекваПесен.mp3.

Ако обаче си свалиш НекъвШантавФилм.mkv, без качествени кодеци трудно ще отвориш тоя филм да го гледаш. Компютърът ще се сбърка кво да прави с тоя файл също толкова, колкото ти се сбъркваш с кодеците.


По-просто от това не мога да го докарам. Във линка, който е дал rosenhristev е обяснено много точно, кратко и ясно.

MichellePhan
03-09-2010, 16:01
Значи Някавапесен.mp3 и това .mp3 кодекса го разпознава и го изпълнява(възпроизвежда) с програмата,която е за такъв тип файл.Смисъл последните там mkv и т.н.? :D Аз така го разбрах

Reaper93
03-09-2010, 16:08
Играта може да не може да се деинсталира, защото може да е изтрита преди да е деинсталирана...
А за кодеците незнам, един път не иска да ми тръгне филм, и теглих кодеци, инсталирах ги и тръгна...Незнам за кво са, инсталираш ги и си гледаш кефа...Ако не си няква специалност в даскало с компютри, за кво ти е да знаеш :D :D :D

rosenhristev
03-09-2010, 16:12
добра логика за училището... не се бях замислял че не е хубаво човек да се интересува от други работи освен задължителните

Относно кодеците да нещо подобно...

Reaper93
03-09-2010, 16:22
Казах го на шега, ама кат ще да е...

http://it-light.net/forums/index.php?showtopic=787

Виж линка, може да има нещо което те интересува...

Chacho
03-09-2010, 21:20
Значи Някавапесен.mp3 и това .mp3 кодекса го разпознава и го изпълнява(възпроизвежда) с програмата,която е за такъв тип файл.Смисъл последните там mkv и т.н.? :D Аз така го разбрах

По-скоро на машинно ниво обяснява как точно от маймунджилъците код, каквито представляват файловете, компютъра да изсвири песен / излъчи филм.

.avi, .mkv, .wmv са различни маймунки, и кодеците имат указания как да се четат и трите вида символи. Затова по-добрите кодеци са тези, които имат указания за най-много видове код. Колкото повече файлови разширения поддържа, толкова по-малко препъни камъни ще срещнеш.

За какво са ти тези работи?

MichellePhan
03-09-2010, 22:22
:D Не знам.Искам да започна да разбирам малко к'во става в кампютъра ми :D .Просто се чудех какво е.Разбрах.Аз имам там K-lite ли нз.Те хубави ли са.Смисъл кой са най-хубавите :-D Ам...ся нещо ми прищрака и няма какво друго да правя-реших да се занимавам с компютри ама не много-само основни неща.

Chacho
03-10-2010, 04:18
Ми доста хора ползват K-lite, аз също ползвах и бях доволен. Понеже гледам аниме, което го качват в много шантави формати, си свалих СССР кодеци и са ми идеални.

MichellePhan
03-10-2010, 09:27
Ами как да си настроя кодексите(май) когато има файл mp3 да ми отваря файла с AIMP3,а не с winamp-a?И кажи някое хубаво аниме,Chacho :)

MichellePhan
03-10-2010, 16:19
Ами как да си настроя кодексите(май) когато има файл mp3 да ми отваря файла с AIMP3,а не с winamp-a?И кажи някое хубаво аниме,Chacho :)