PDA

View Full Version : Панелните квартали, жилищните комплекси и гетата



Canis_Dirus
03-09-2010, 14:06
Да си поговорим и за тези неща. Доста от потребителите тук са живели/живеят в панелни постройки и имат преки наблюдения.
Аз съм отраснал в къща, а след като се изнесох живея в сгради подобни на "кооперация" - 4-20 апартамента в една сграда - доста по-различно от идеята за блок.

Та мисълта ми е...
Какво мислите за съсредоточаването и живота на големи групи хора в подобни жилищни комплекси. Съвместими ли са с днешната ценностна система? Какво ви е мнението за развитието на подобни проекти по света?

Известна ли ви е съдбата на проекти като Прюит Игоу (Pruitt-Igoe) например?

Каква роля са изиграли подобни комплекси в развитието на различни урбанистични култури (тук очаквам да се включат определени потребители те си занят). Но също така за няща като паркур, рап, графити и тн.

Мога да разясня и за санирането на един подобен квартал тук, ако има интерес.

filmimilmi
03-09-2010, 17:08
Това къде живееш няма нищо общо с ценностната система. Във вените ти може да тече и "синя" кръв, но ако си беден ще си живееш стандартно и според възможностите на работническата класа - в кутийка. Не може всеки да живее в палат. Парите не те правят благородник, ако си селянин по душа, такъв си оставаш завинаги, независимо къде си се настанил да живееш и какви финансови възможности демонстрираш. Иначе колкото до живота в панелките, действително е подтискащ за интелигентен човек, който е чел много и има романтична душа, която мечтае за повече от една кутийка, но уви. Животът е несправедлив.

Swinkenhoffer
03-09-2010, 17:56
Хм... на мен панелките винаги са ми оставяли едно доста грозно усещане за натъпкани хора, които просто съществуват там, колкото да има къде да спят. Знам, че това мое виждане хич не е вярно, защото почти всичките ми приятели живеят в блокове... ама панелките носят едно такова чувство - набързо скалъпени сгради с множество малки кубове вътре, построени за простовати люде със сив живот. От естетическа гледна точка вече са си бая брутални.

Съгласна съм с filmimilmi. Аз бих се чувствала ужасно в подобно място. Да, вътре може да е приятно и уютно, но толкова много хора, толкова нагъсто ще ме побъркат... или просто не съм свикнала.

HexGirl
03-09-2010, 18:11
ами точно онзи ден по архитектурно проектиране водихме дискусия с една преподавателка на тази тема ....
Да живееш в такава сграда като панелните блокове е непоносимо депресиращо . Идеята на такава голяма група хора събрани накуп е доста мъдра обаче . Пести се място .
Но пък аз съм си задавала един въпрос , какво ще се случи с хората когато срока на годност на панелните блокове изтече ? По принцип общината трябва да ги настани тези хора някъде но къде ?
То лошото е ,че срока им на годност е 50 години но от пестене и мераци за изпълняване на плановете примерно с 1 година по бързо са ощетили блоковете от доста свързващи елементи . Като съм слушала господина ми по практика който е бил ръководител на такъв обект и знам колко много материали са си прибирали...

FockidyFockFock
03-09-2010, 18:21
Винаги съм живял в надежденска панелка. Винаги.
Всичките ми приятели и познати, с изключение на няколко, броящи се на пръстите на едната ръка, също живеят в панелки.
Израснал съм в "междублоковите пространства", както се вика. Площадки, градинки, све. Никога не съм се чувствал като в коптор, нито пък съм усещал пръсиствието на множеството хора или поне не ме е притеснявало.
Един проблем, появил се в последните години, е наличието на прекалено много коли, засипващи всички улици и празни местенца около блоковете. Преди беше много по-празно, по обширно... Сега всеки свободен кът бива застрояван, използван за паркинг или превръщан в магазин/кафе.

За разлика от досегашните коментирали, аз не харесвам къщите и малките кооперациики.
Противоположно на Swinkenhoffer, къщите носят едно усещане на самотност, отделеност и липса на социалност. Вярно или не - на такова ми мирише, когато гледам къщите в квартала.

clockwork
03-09-2010, 18:35
Това къде живееш няма нищо общо с ценностната система. Във вените ти може да тече и "синя" кръв, но ако си беден ще си живееш стандартно и според възможностите на работническата класа - в кутийка. Не може всеки да живее в палат. Парите не те правят благородник, ако си селянин по душа, такъв си оставаш завинаги, независимо къде си се настанил да живееш и какви финансови възможности демонстрираш. Иначе колкото до живота в панелките, действително е подтискащ за интелигентен човек, който е чел много и има романтична душа, която мечтае за повече от една кутийка, но уви. Животът е несправедлив.как ще си със синя кръв и ще живееш в панелка? тея дето са те създали се предполага че щом със синя кръв имат бая доходи. Тва за интелигентния човек е супер малумно, значи ако си романтичен и четеш много да живееш в панелка е некъв срам?? Ебати изводите....
Аз като видя панелки и веднага се сещам за комунизъм. Иначе едно време са се правели щото стават супер бързо и лесно и са евтини, а тогава точно тва им е трябвало. Има много монуси в панелките, примерно на последния етаж почти винаги пропуска вода на тавана и стават жълти петна, по фугите на панелите пак влиза вода, недай си боже да се наводни някой съсед на последния етаж, просто по фугите водата може да иде навсякъде, ако наводнението е на 4 етаж тя може да подмине 3 и да иде на втория... Изолацията им е много лоша и може да си караш без телевизор, всички съседи се чуват.
Аз бих предпочел къща, да ми е спокойно на мен, да не се съобразявам със съседите.

kypo
03-09-2010, 18:41
тва панелката не е лошо нещо, но само в най-скапаната и гадна държава бълхаристан панелките не са това което бяха! такива развалини има сигурно само в улан-батор, монголия. пълна скръб с тия сиви фасади, избушени входове, цветни кръпки, купища висящи кабели, графити и драсканици, буренясали и изпотрошени люлки в междублоковите пространства, бетонни гаражи, кучета, торбички и лайна навсякъде, счупени пейки, паркирани автомобили, построени нови блокове в нищото между панелките, всичко потънало в кал и дупки! ама в най-гадната и противна държавица какво да очаква човек? санирани блокове и инфраструктура кат ов германия ли? не- само смрад и мизерия в тая клоака... докато не се спаси човек някъде по белия свят.

пп. никога не съм живял в панелка, но в момента живея в люлин в един от новите блокове в морето от кал между силвър център и метрото, живеещ с една цел - емиграция и никога повече възвръщация в тоя кенеф бълхаристан.

започвайте обидите 8-)

Swinkenhoffer
03-09-2010, 18:41
Fockidy, мoже, ама аз не говоря за къщи, а за кооперация от 1-2 (максимум 3) апартамента на етаж. 8-)

clockwork, нямаше предвид, че е срамно, а че просто може да им действа подтискащо. Няма срамно място за живеене - всеки според възможностите, а и късмета си. :)

FockidyFockFock
03-09-2010, 18:46
Fockidy, мoже, ама аз не говоря за къщи, а за кооперация от 1-2 (максимум 3) апартамента на етаж. 8-)
Малко неправилно съм го написал.
Противоположно според това, че ти не харесваш панели, защото са пренаселени, а аз не харесвам къщи, защото са ненаселени. ;д

Canis_Dirus
03-09-2010, 18:50
Аз пък съм забеляза, че семействата в нашия квартал се познаваха по-добре и общуваха повече помежду си, отколкото семействата в един панелен блок. Пък има и по-добро отношение към общата собственост.
А и скандалите не стават обществено достояние.

Canis_Dirus
03-09-2010, 19:40
Какво имаш предивд под социализиране?

malone
03-09-2010, 19:42
През целия си живот още от раждането си живея в блок.Днес една от новите кооперации но до преди две-три години живее в блок,който може спокойно да се определи като архитектурно чудо-главно заради многото етажи-21 на брой + мазе на два етажа и тавански помещения на още един етаж.Живота в такъв блок е меко казано интересен,главно заради чисто битовия сблъсък на хора с различна,култура и възпитатине.Живота в такъв блок,наглед няма никакви приимущества главно заради множеството хора,които трудно спазват общи правила.Така нещо обичайно за такива сгради,които са достатъчно на брой из софийските квартали,а и не само,е надуването на музика в три през ноща или някоя пиянска кавга да прерасне в побой.Големия брой апартаменти позволява живота на хора от тъй наречения престъпен контингент(за миг се помислих за Цветан Димитров пишейки този клиширан израз :D ) така че ми е трудно да изброя пътите в които е идвала полицията да прибере някой дилър или просто наркоман,веднъж беше дошла да прибере и трупа на една самообийка.Целите тези панелки са символ на уж задружният живот и социлиазиран,който социализма уж беше изградил.За мен,както и за другите те излъчват сивота,но ми носят топли спомени от деството и за моменти прекарани мбу етажите или в градинките пред входовете и тн...

Canis_Dirus
03-09-2010, 19:56
Какво имаш предивд под социализиране?

Излагане и активно участие в разнообразна социална среда...

Тук не съм напълно съгласен. Вярно, че в един панелен блок имаш контакт с повече и по-различни хора, което е по-обър вариант от новостроените квартали от къщи, където обикновено живеят хора от приблизително еднакви поколения, но в повечето квартали в България е доста смесено населението - хора от всякакви възрасти и всякакви професии.

Под въпрос е, дали все пак не е по-добре като на "запад" примерно, където определени квартали предполагат определена социална среда. Тук например в панелния квартал социалната среда дори и след санирането не е съвсем разнородна...

__________________________________________________ _____________________

А какво мислите за проблема с общата собственост в такива места? Понеже за разлика от тук, където подобни блокове са почти изцяло фирмена собственост и се отдават под наем (фирмата се грижи за фасадата и зелените площи), в България много от апартаментите са частна собственост и общите площи реално са безстопанствени.

RatkoMladic88
03-09-2010, 21:08
За градове като Дупница, Самоков, Ботевград е глупаво да има панелки, за предпочитане къщички, но "великите" комунистически гении са преценили така, мене ме боли к*ра за панелките и хората живеещи там, имам много приятелчета от тия квартали, не са лоши, напротив, няма значение жилището, средата е важна, но определено като се сетя за панелка ми излизат ония грозни сгради насред нищото, надпис "район люлин" от първомайска манифестация и долна чалга.В немската държава доколкото знам всичко е санирано, както и в Унгария само тука май още общините не са предприели деиствия за удължаване животите на тия творения.За град като София е нещо нормално, има много работна ръка, която трябва да е в града.

Lestat357
03-09-2010, 21:23
Живея в блок - старо строителство, непанелен, 80-те, тухли, лят бетон. На комуникативно място (има метро, автобуси и трамваи съвсем наблизо), не е в центъра (там има няколко конкретни блокчета, в които бих живял с най-голямо удоволствие, вкл. тези около Народният театър, но това се подразбира)), не и особено далеч – около 15мин с кола при ненатоварено движение. Не е прилепен до други такива също. Даже хич. Квартала уж му поприключи застрояването, ама никога не е късно, да чукна на дърво, да ми построят друг блок в непосредствена близост, както в голяма част от Люлин или Младост (примерно) и т.н., и гледката ми от едната страна (от другата няма как – има основен булевард и киноцентър) да бъде заета от произволни типове без щори и техните открити/закрити тераси, вкл. предметите на тях. Спал съм неведнъж в панелно жилище, мерсим. От панелка до панелка има разлика, но прекалено много се чува всичко. Дразнещо много. Щастлив съм, че не живея в такава в момента. Дотук предимствата се изчерпват. Прекалено много коли, пренаселено, крайно недобре разпределени апартаменти и така нататък. Шумно – не бих казал. В рамките на нормалното. Този проблем с ‘общите площи’ и тук е актуален за съжаление. Отделно недостатъчно скъп квартал, поради което и тук масовите тълпи хора от произволни краища на страната не ме подминаха. С всичките възможни негативи от това.

Живял съм и в къща преди време (за няколко години), но не го свързвам с някакви особено приятни спомени, само че това е съвсем субективно. Ако трябва да бъда обективен, това за мен е по-добрият избор. Става въпрос за прилична къща (това се подразбира), предпочитам да не е в предградията, но това не би било голям минус за мен. На този етап (а и на предишни) хората не ме интересуват грам, таа, откъм социални контакти няма вероятност да се чувствам ощетен. Не мисля. Колкото по-малко, толкова по-добре. Като не броим неизбежните такива, всички останали съм ги ограничил от известно време насам и не възнамерявам да го променям. Без съседи е най-добре за мен (ползата от такива винаги е била минимална; освен в детските ми години, ама много неща се промениха от тогава) или в колкото по-малко, толкова по-добре. Доста по-скъп вариант откъм поддръжка и изолация за съжаление, но това е нормално. Разполагаш с много по-голяма свобода (колкото и относително понятие да е това) и се чувстваш много по-спокойно. Така мисля. Точно обратното на претъпканите панелки. Няма проблем, приемам и обратни аргументи в тази тема на драго сърце.> Относно идните поколения какво е по-добре за тях или с други думи евентуалното ми потомство – отново това не ме касае. Не възнамерявам да имам такова. Иначе – може би за социалните(и комуникатвните) им умения още от съвсем ранна възраст е по-добре да сме, ако не в панелка(тук няма 2 мнения по въпроса), то поне в кооперация, погледнато по-повърхностно. Ценностна система е доста комплексно понятие, не би следвало, това да им се отрази фатално в кой да е от случаите, освен ако не си говорим за крайности - 'Борово'(елитен столичен квартал) срещу 'Филиповци'(циганско гето в Сф), например.



Какво да ви кажа - няма значение къде живее човек, за да бъде щастлив или нещастен.

p.s.: по принцип, за да си щастлив и една стая с прозорец и легло би следвало да е достатъчна в най-мизерното възможно общежитие, например. това обаче е съвсем отделна тема.

LadyDi
03-09-2010, 21:32
Живяла съм много години в тухлен апартамент, в кооперация с по 2 апартамента на етаж. Рахат.
От 2 години и половина съм на квартира в едно панелно блокче. Няма такава мизерия. Съседите от ляво през вечер вдигат шумни пиянски чалга купони, последвани от цветущи скандали и от време на време някой шамар на нахалната съпруга.
Съседите от дясно имат 3-годишно хлапе, което тепърва се учи да спи самичко в стая и чието креватче за нещастие е точно на стената, до която е нашата спалня. Всяка нощ, като по часовник, в три и половина това дете се събужда и започна неистово да зове майка си и баща си (това придружено от обилна порция рев) в продължение на безкрайни минути, тъй като баща му хърка като дъскорезница и май освен мен, никой не го чува. Същата тази майка, по време на едно "гости" у дома пък ме попита как спя, при условие, че моят мъж хърка така силно :)
Та това близко опознаване на личния живот на комшиите е едно на ръка.

Отделно, преди няколко седмици протече покрива на блока. Домоуправителката, в чиито апартамент се оказа най-голямото наводнение, веднага свика събрание, на което присъстваха мнозинство от 7 човека, половината от които я напсуваха, че ги занимава с глупости, защото апартаментите им са на първия и втория етаж и те проблеми с покрива нямат. Съответно, женицата от тогава се мъчи да събере всички, за да се обсъди какво ще се прави и как ще се съберат пари за поправката на покрива (справка - 7 000 лв.). Хората, естествено, не се интересуват от това, на тях не им тече.

Как да имаш мерак да живееш в блок, когато ей такива елементарни проблеми те блъскат по такъв грозен начин в лицето? Винаги съм мечтала за къща...

Canis_Dirus
03-10-2010, 04:53
^ това е и споменатият минус.


Аз лично харесвам като идея този тип комплекси за който говориш, но в България не ми се вярва да се реализира.

Те в България тръгнаха да го реализират по най-нелогичния начин.
Тук има само един квартал изцяло от панелки - Tenever. Строен е през 70-те с цел - 4600 жилища. От тях са построени около 2500, но дори и за тях не са могли да намерят наематели - почти половината апартаменти остават празни. Причините са много: кварталът е далеч и няма удобна връзка с трамвай, а само 3 автобуса, от които едва един директен (тук за квартал в града е нормално да не са пътува повече от 30 минути до централната част на града), изглеждаше ужасно (видях го 2004 когато тепърва го санираха), пък и в тази част на Германия хората са свикнали на широко и на ниско - навсякъде е равнина.
Санирането на квартала включваше:
Събаряне на ~1/3 от блоковете (а не строене на още в междублоковите пространства)
Цялостно саниране на всеки блок
Повече зелени площи, детски площадки, скейт площадка
Удължаване на трамвайна линия
Входовете ги промениха - вместо типичните за панелки теснки и мрачни входове с железни врати се направиха едно големи стъклени (частично се жертваха апартаменти от първия етаж)
от това http://www.tenever.de/Tenever_2001/img/Bild_24.jpg
в това: http://www.anbindung-ost.de/visualisierungen/big/tenever2_big.jpg
http://www.bauherrenpreis-bremen.de/image/2008/preis_wonhnumfeld_gross.jpg
http://media1.weser-kurier.de/media/439/93408854833131/p1010325.jpg
http://media1.weser-kurier.de/media/439/87756288067729/p1010327.jpg
http://media1.weser-kurier.de/media/439/88411058888495/p1010347.jpg
Във всеки вход има портиер.
А така изглежда от птичи поглед http://www.gewoba.de/uploads/tx_thcbn/thumbnails/0fc7b9e7f23816893b78e0909109e53f.jpg
Онези кафяви полета до блоковете са дупки от разрушени блокове - сега са разни градинки.
В България в момента децата от паналеките реално няма къде да играят. Междублоковите трънища са заети от паркирани коли (някои неместени от 10-ина години), или от платени паркинги.
То и по улиците не е по-добре. Преди имахме 2 коли на улицата, сега са 20 и хората ги оставят на улицата, въпреки че имат гаражи.

Pwnmaster
03-10-2010, 07:27
Ако имаше такива кооперации, за дето Канис говори, щеше да е добре! :)
Живея в панелка, но се радвам че имам тихи съседи.

babity
03-10-2010, 08:00
Като бях малка живеех в панелка в града. Кой знае какви проблеми със съседите не сме имали, те не са ми пречили, нито аз на тях съм пречела. Обаче не ми харесва самия шум на града. Сама си настоявах и постепенно се изнесох да си живея на село. Къщата ми е къща, дворчето, беседката отпред, масата със столчетата под асмите (у бабини), разходките с колелото... Аз мисля, че дори и в града да съм в къща пак няма да ми е толкова спокойно.

dan40123
03-10-2010, 08:11
^и аз искам да си живея на село... ама няма. Не обичам големите градове, не обичам да е пълно с хора, ама е точно така. Мечта ми е да имам къща на село, да е спокойно и тихо.

cherinka
03-10-2010, 10:36
Аз ли не мога да ви влеза във филма, кво става, от какви гледни точки гледате, кво гледате, как го гледате, защо го гледате - това с "гъстонаселеността" ме уби, честно. :lol:

Canis_Dirus
03-10-2010, 10:37
Проблеми има много, но повечето са в главите на обитателите, а не в типа жилище специфично... Панелите не са качествени, но са по-достъпни като цени и това ги прави доста примамливи за всякакви хора, но... най-големите проблеми със седи, за които съм чувал са в блок- ново строителство (само по себе си, то май ще излезе по-некачествено и от "червените" панелки)...

Всичко си е въпрос и на късмет с какви ще се паднеш... :(
Обаче количествените натрувания водят до качествени изменения. Съсредоточаването на много хоа на малко пространство променя мисленето.
Примерно експериментите с мнимия припаднал и изхода в село/голям град (парк)/ обществен транспорт.
Дори и азиатски държави изпитват проблеми с урбанизацията, макар там да е много по-силен колективния дух и траиционно да живеят натясно.

kypo
03-10-2010, 13:35
Проблеми има много, но повечето са в главите на обитателите, а не в типа жилище специфично... Панелите не са качествени, но са по-достъпни като цени и това ги прави доста примамливи за всякакви хора, но... най-големите проблеми със седи, за които съм чувал са в блок- ново строителство (само по себе си, то май ще излезе по-некачествено и от "червените" панелки)...

Всичко си е въпрос и на късмет с какви ще се паднеш... :(
а! е тва е! сега живея в ново строителство и е мега ужасно и некачествено, прави се с гипскартон вместо замазка на стените и не са сложили даже вата и става като барабан - като съседа пърди, все едно ти е до ухото 8-) някой ако бяга горе все едно ти бяга по главата, а 3 етажа надолу ако има купон можеш да си слушаш чалгичка без да хабиш ток, гаражите са в половин метър вода щото изолацията не струва. друг въпрос е самото строителство - претупано, тухли на ребро, слягане на блока и пукнатини по плочките на баните и тн и тн. а е строена от голяма и сериозна фирма (билд системс) която има доста сгради (на кръговото на цариградско новия бизнес център същ ого правят те, ама са пред фалит като гледам как е замразен обекта, ама офисите са по 1 милион евро...) а апартаментите бяха с все цени по 1000 евро на квадрат и нагоре, за тия в люлин бяха по 700-800 евро квадрата на етап кота било. сметайте!

преди живеех на площад възраждане на ъгъла с христо ботев. тая кооперация беше от 23 година и там с топ да се гърми в съседите нищо няма да се чуе, стените бяха поне 30 сантиметра тухли единички със замазка 5 сантиметра. че даже носещите стени бяха още по-широки
ето за сравнение дебелината на стените в стария апартамент http://images01.snimka.bg/000347373.jpg (нямам снимка на най дебелата стена в центъра на апартамента, но тя беше около 40 сантиметра!!!) а в новия http://www.picvalley.net/u/274/68498_585.JPG около 15 сантиметра, като 14 мисля е минимума за плоча!) нема място за сравнение, а за самото изпълнение няма да говоря - новия гипскартон и тавани на 2,60, а в стария - дърворезба, ковано желязо, огромни стаи, гипсови тавани с уникални форми, високи по 3 метра и половина стени и тн. изобщо новото си е бало майката 8-)