PDA

View Full Version : Красива/грозна тема



ShtrudeL
03-10-2010, 14:33
Преди да продължа искам да кажа,че става въпрос за външната красота/грозота.

От къде идва цялото това схващание за това кое е красиво и кое е грозно? Защо една пеперуда е красива,а един камък да кажем не е? Защо разделяме хората на красиви и грозни? Защо се гнусим от собствените си вътрешности и кръвта,които виждаме във филмите? Защо се съгласяваме с общоприетата красота,а не създаваме своя? Защо всички буболечки,змии,паяци и т.н насекоми са отвратителни,грозни и гнусни? На скоро имаше клипче във вбокс за паяк,който носи малките на гърба си...95% от коментарите по-долу бяха от сорта на "уу колко е гнусно и отвратително"...кое му е гнсното като това му е природата? Все едно да е гнусно и ужасно майка да се грижи за детето си по какъвто и да е начин.Общоприетата красота е скучна...

machoka
03-10-2010, 14:37
Защо не пуснеш своя снимка, а аз обещавам максимално да се разгранича от рамките на общоприетите схващания и да дам меродавна оценка за това красива ли си, или не чак толкова :-o

antiWHAT
03-10-2010, 14:37
а ти не делиш ли нещата и хората на красиви и грозни?
ти не приемаш общоприетата красота, значи предпочиташ

http://www.gearfuse.com/wp-content/uploads/2007/10/nerd.jpg

пред

http://goremasternews.files.wordpress.com/2009/10/jason_statham.jpg


да речем?

ShtrudeL
03-10-2010, 14:39
Просто ми е интересно от къде се е зародило всичко ^_^

Едит:...И не говоря само за външния вид на хората...дадох го като пример...

kypo
03-10-2010, 14:42
грозен е много относително понятие.

да не би някой да предпочете тоя стейтъм пред
http://techblog.dallasnews.com/bill-gates-mugshot.jpg
? едва ли, щото на снимката е нашия приятел били 8-)
а съм му чел биографията и има случай истински - той поканил някакво момиче на абитуриентския си бал, но тя му отказала. бил влюбен в нея. и само след няколко години тая си е изяла гъза от яд, защото били става мултимилионер и после мултимилиардерчевич :lol: тей че внимавайте с грозните! някои са скрити лимонки и имат огромен потенциял, с горната история показах нагледно!

antiWHAT
03-10-2010, 14:48
тя говори за красота... парите ест. че тежат повече от всичко

и пак въпрос към авторката, която продължава да не ми дава отговор.
Даде сравнение между пеперуда и камък. Ок.

аз те питам Пеперуда или Лайно? кое е по-красиво?



п.с.: това ми е последния въпрос в тая тема.

kypo
03-10-2010, 15:13
аз пък в последно време чувам, че тоя пичага е мокрият сън на милиони жени по цял свят
http://www.delo.si/assets/media/picture/20090305/sz5_Mark_Zukerberg_facebook_AFP.jpg

красив е, нали? 8-)

Infinity
03-10-2010, 15:28
Ауу, мамин убавец :-) :D
Според мен авторката на темата също не може да си даде
точен отговор, както всички останали.
Аз това да избера едно красиво момче пред едно грозно момче
го приемам, като уважение към себе си. 8-)
Обичам се , харесвам се и искам всичко най-добро за себе си , а това
определено не е това момче^^ примерно.

Lestat357
03-10-2010, 15:37
Този аватар ти е по-хубав от катеричката, макар и да има доста общо помежду им (към което препращат.)) Не прозвуча ли красиво?>

Не ти разбрах съвсем питанията. Има общоприети норми някакви, да. То е защото хората не са чак толкова различни като цяло. И толкова. Виждал съм много по-красиви камъни от пеперуди (а и те не ми допадат много лично на мен, докоснеш ли ги и бързо-бързо се превръщат в обикновени буболечки), кръвта не ми пречи и определено не считам паяците за грозни, камо ли за гнусни. И не само. Отделно, далеч не съм само аз. Създаваме своя? Пак не разбирам. Някои създават – нарича се творчество. Други плагиатстват от otkrovenia и/или си мислят, че произволно редене на красиви думи(*въздиш*) може да бъде наречено така и дори публикуват в съседен раздел на този форум. А има и такива, които наистина творят. Доста труд отнема, умения, мъничко талант. И определено не е задължително да се съобразяваш с общоприетите понятия за красиво, за да го правиш. Може дори да наложиш нещо свое, което в последствие да се окаже толкова успешно, че да бъде използвано за еталон. Основното е да ти носи удовлетворение. Това, освен че е клиширано (и така погл. отново общоприето) е и вярно. Вибокса е смешен. Този форум също. Ако искаш по-обективни или поне малко по-добре обосновани мнения и наблюдения, ще се наложи да се поразтърсиш повечко. Дори на подобна тематика. Това е.

Примерите нагоре донякъде са показателни – разбира се, има общоприети норми. Оттам нататък – всеки сам си решава (усеща) как и кое намира за красиво. Представите на хората варират, отделно се и променят с годините. Поне на повечето хора. Незадължително градация или промяна към по-хубаво.)

От друга страна, грозотaта е доста по-лесна за дефиниране. Колкото и крайностите винаги да се набиват на очи – доста малко хора биха нарекли красив някои от примерите по-горе. Това е нормално.




Общоприетата красота е скучна...

да, така е. е, и?

MakeMeLaugh
03-10-2010, 15:43
Защо винаги задаваш само въпроси без никакви отговори?
Защо те интересува?
Като разбереш ще откриеш нещо велико, което ще промени всичко ли?
:?
:smt069

Freddiee
03-10-2010, 15:50
Ауу, мамин убавец :-) :D
Според мен авторката на темата също не може да си даде
точен отговор, както всички останали.
Аз това да избера едно красиво момче пред едно грозно момче
го приемам, като уважение към себе си. 8-)
Обичам се , харесвам се и искам всичко най-добро за себе си , а това
определено не е това момче^^ примерно.
Само, че това момче, което kypo е постнал е най-младият милиардер в света. Като разбереш колко пари има - може и да го харесаш. :wink:

earthquaker
03-10-2010, 15:54
еволюция, скъпа ;)

погнусата от лайна, змии и паяци е много смислена и е един от перфектните еволюционни процеси на естествения отбор - инстинкта. Хората ги е гнус от гоМна, хиляди години, преди някой да им обясни за заразите и бактериите ;) а торните бръмбари ги търкалят най-безцеремонно..

физическата красота и симетричност, означават ДОБРИ ГЕНИ и устойчивост срещу болести.. а в твоето съзнание излиза чувството за красота.

за паяците можеш да се досетиш предполагам..

filmimilmi
03-10-2010, 16:06
Красотата не е нищо повече от осъзнатите ни перверзии. 8-)

kypo
03-10-2010, 16:10
Само, че това момче, което kypo е постнал е най-младият милиардер в света. Като разбереш колко пари има - може и да го харесаш. :wink:
най-младия милиардер ерген, създателя на фейсбук-а 8-) към 10тина милиардчета струвал фейлбука, па нека е грозен :lol:

ZipFail
03-10-2010, 16:23
Поне при хората това дали възприемаш един човек за красив се определя от качеството на гените му, т.е. дали е способен да създаде здраво потомство..примитовно, но факт :)

Всички общоприети стандарти за красота водят към това...примери - стегнатото дупе и крака при жените значи лесно раждане, големите гърди - повече кърмене, малкото подкожни мазнини - редовно хранене и здраво тяло..и т.н.

Другия фактор е езика на тялото - при животните той изразява позицията им в йерархията, а колкото по-нависоко толкова по-добре ;)
Затова когато видиш един човек да ходи прегърбен и да си гледа в земята с ръце в джобовете го на мираш за невзрачен, точно защото това означава пораженческо поведение..

Все пак не сме толкова далеч от животните колкото смятаме ;)

jghgh
03-10-2010, 16:33
Защо винаги задаваш само въпроси без никакви отговори?
Защо те интересува?
Като разбереш ще откриеш нещо велико, което ще промени всичко ли?
:?
:smt069
Хората не обичат да мислят, изглеждаш ми удачен пример ;)

Виж, момичето се е замислило все пак, което говори добре за нея, независимо дали тя самата има отговор на въпросите си.
Самият факт, че такова нещо е провокирало ума й, мен ме впечатлява.
Браво, Щрудел.

Красотата според мен идва от нагласата. Един оптимист, вървейки по пътя си, ще забележи сивия камък и той също ще му се стори прекрасен, както и пеперудата, която е видял по пътя си. Например.
Както и любителят на природата, като гледа клипа за паяка, който ти спомена, ще въздъхне и максимално ще се накефи, това ще му се стори приятна гледка, за разлика от много други хора, които ще асоциират насекомото с разни си техни неща, най-често негативни

Просто има дни, в които прашния път, по който вървиш ти се струва прекрасен, личен ако щеш. Това е за по-творческите личности, естествено. :) Сигурно на някои от вас се е случвало.
Но не се надявай някой прагматик да те разбере. Просто то си е до нагласа, емоционалност. Има дни, в които се събуждаш и целия свят ти се вижда красив. Зяпваш в някоя ръждясала катерушка, която не си забелязвал досега, и търсиш в нея едва ли не екзистенциалния смисъл .. *въздъх*. Но туй си е за по-романтичните хора;)

За мен няма грозни хора, много често съм го казвала. Е, има, докато все още не значат нищо за мен. Ще излъжа ако кажа, че не определям хората като грозни в много случаи, но съм напълно наясно, че те ще спрат да са грозни за мен, ако ги опозная.
Така че - въпрос на отношение. :)
Бившият като го видях за 1ви път ми се видя малко, смешно човече. Като го обикнах стана най-красивото момче за мен.
И други примери... много хора са ме отблъсквали на едно повърхностно ниво, но след време усмивките им стават най-хубавите за мен, те самите ми стават много мили, сладки.
Това е предимството?* на човека, може да пренебрегва "добрите гени" в името на чувствата.
Не ми казвайте, че нямате грозни приятели, които поради отношението си не виждате като грозни. Изобщо не забелязвате къв е носа им, чепа им или някоя там пъпка, изкривеност и т.н. Те се превръщат в друга личност за вас; тях като ги видите да седнат в автобуса не си казвате "Какъв грозен човек седна", а си казвате "Я, приятелчето ми". И тъй де.


Да живее романтиката - паяк, който носи малкото си е сладка гледка ;P<3


*не съм сигурна всъщност дали е предимство, много се замислям даже, но си е факт.

stefity
03-10-2010, 16:55
jghgh... искрено ме трогна, ей... Всеки път мненията ти ме карат да разбирам, че все още има хора, които умеят да говорят добре и го правят. Благодаря ти, мнението ти ме върна към стари, хубави спомени. :)

jghgh
03-10-2010, 17:22
Няма файда от такива кат' мене, но мерси :)

Canis_Dirus
03-10-2010, 17:29
Аз съм грозен :(

Serseri91
03-10-2010, 17:34
jghgh това което мисля аз по този въпрос се препокрива с това което си написала, за това бих искал да добавя един блед спомен.

Бях чел какво е "красиво", за сравнение се използваха 2 снимки на момичета.И общо взето научно погледнато нещата се свеждаха до симетрия на лицето и хармонично излъчване.Отделно някои преди мен споменаха за физическата красота на тялото погледнато като здрави гени, което по природа ние търсим.

Все пак аз точно заради този предразсъдък "Ау, този е грозен" загубих доста потенциални приятели,и от двата пола, преди да съм ги опознал.Заради това, както Щрудел сега търси отговор, аз започнах да осъзнавам, че всеки човек е красив по някакъв начин.Започнах да не гледам нещата цялостно и да не* действам с предразсъдъци, а да раздробявам, да гледам усмивката, очите ... примерно.

Still1ME1Still1HERE
03-10-2010, 19:37
Всичко е относително ;) 1 метър дълъго разстояние или късо е ;)

Пък и съм виждъл немалко "горзни" двойки :)


Пък и това не е точно вярно,което каза jghjgh.Все пак,ако е грозен и тъп за теб няма да го заобичаш.Но ако е грозен и пирпокрива твоят начин на мислене,то пак се свежда до инстинкта да имаш готино поколение,ако не го,то той си бил паснал с някой,който има същото мислене.Целта е да си пасват хората,визията е немалък плюс просто :)

sh3_1s_7h3_0n3
03-10-2010, 20:25
Аз пък не намирам май почти нищо за грозно, та дори и хората.
Не ми пука дали някой е красив, или грозен, ако е стойностен като човек примерно. Имало е много случаи, в които са ме питали еди-кой-си красив ли е и аз не мога да дам отговор, защото никога не съм се замисляла какъв е всъщност. Просто никога не ме е интересувало. Може някой да ми е скучен, досаден, арогантен, но не и грозен. Само защото другите не харесват някого като външност, това не означава, че аз ще го възприемам по техния начин.

f17n3s
03-10-2010, 20:40
Аз пък не намирам май почти нищо за грозно, та дори и хората.
Не ми пука дали някой е красив, или грозен, ако е стойностен като човек примерно. Имало е много случаи, в които са ме питали еди-кой-си красив ли е и аз не мога да дам отговор, защото никога не съм се замисляла какъв е всъщност. Просто никога не ме е интересувало. Може някой да ми е скучен, досаден, арогантен, но не и грозен. Само защото другите не харесват някого като външност, това не означава, че аз ще го възприемам по техния начин.

евала

jghgh
03-10-2010, 22:08
Пък и това не е точно вярно,което каза jghjgh.Все пак,ако е грозен и тъп за теб няма да го заобичаш.
Е кво ще рече грозен и тъп :lol:
Ти описа вече отношението. Ако е тъп за мен, и грозен ще е, даже да изглежда приятно.

Ако човекът не е тъп за мен, харесва ми и като личност, много лесно бих пренебрегнала грозния външен вид. И това става неусетно, не си дърдоря просто така.
Дори като оставим настрана физическата красота или грозота, аз все осъждам хората на смешни, тъпи, грозни, а преди да съм ги видяла, вече и психопрофили съм им направила - характерно си е за мен. 8-) Но друго е като опознаеш човека - той става красив за теб, въпреки че доскоро ти е изглеждал смешна поза, например.
Колко ли момиченца съм хейтвала, щото ми се струват тъпи пози. Като ги опозная гледам на тях с други очи. Вече не виждам, с премрежен поглед от негативизъм, тъпо лапе със смешен анорак на черепи, а свястно момиче с добра душевност, което явно съм подценявала. Само например. :)

Така че това за отношението спрямо човека си е напълно вярно. Зависи какво изпитваш към него - тогава гледаш на грозния/несимпатичния с други очи. Не говоря само за любов, даже имам предвид най-обикновени отношения.

От теб зависи дали ще позволиш на 'тъпия и грозния' да се изкачи в очите ти и оттам да се превърне в 'готин и приятен'
Ти решаваш дали ще го (за)харесаш, стига реално да не му куца нещо в характера де.

Хич не ти говоря за любов. За нея все пак е нужна някаква химия и приемам, че "добрият ген" привлича повече.

Psychoman
03-10-2010, 22:46
Всички общоприети стандарти за красота водят към това...примери - стегнатото дупе и крака при жените значи лесно раждане, големите гърди - повече кърмене, малкото подкожни мазнини - редовно хранене и здраво тяло..и т.н.

Ти вярваш ли си като пишеш? Това са пълни простотии...

skuck
03-10-2010, 23:05
Много интересна тема!

Значи... според мен работата е следната :
Златно сечение (известно още като златна пропорция, златен коефициент или [божествена пропорция][1]) е ирационално число в математиката, което изрязява отношение на части, за които по-малката част се отнася към по-голямата, така както по-голямата към цялото. То се отбелязва с гръцката буква φ и има стойност приблизително равна на 1,618...
Златното сечение е не само математическо понятие, но е символ за красота, хармония и съвършенство в изкуството, науката и природата. Терминът "златно сечение" е въведен от Леонардо да Винчи като пропорция за "идеалното човешко тяло". Той е бил познат на египтяните и древните гърци още в античността. Представата за хармония и отношение e в основата на философските идеи на Питагор. Египетските пирамиди и Партенонът са пример за използването на пропорцията φ в архитектурата.


Източник : http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%97%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%BE_%D1%81%D0%B5% D1%87%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5

Убедил съм се в правотата на написаното в уикипедия.

http://elrid.cult.bg/f/Pages/Golden_proportion_in_art.php

Ние хората подсъзнателно обичаме симетрията и хармонията. Ето защо пеперудата е красива а камъка(несиметричния камък) не е! Я си представи несиметрична пеперуда... май няма да е толкова красива...

dead_princess
03-11-2010, 06:26
Попринцип симетричното тяло и лице е признак на здраве, добри гени.Точно за това на подсъзнателно ниво ще изберем симетрията, пред асиметричното лице, например.

realantisocial
03-11-2010, 08:01
Малко факти.

Има една поговорка - "За всеки влак си има пътници". Само след като съществува, означава, че има подобна зависимост.
Какво означава, че за всеки влак си има пътници. Означава, че грозни, по-грозни, хубави и по-хубави хора биват разглеждани по различен начин от различните индивиди. И все някъде се намира някой, който ги оценява другояче. Това е доказан факт.
На медицинско ниво е доказано, че човешкото око е един от органите, които са най-индивидуални. Т.Е. нашият мозък възприема информацията от нашите очи по различен начин от този на Пешо, Гошо... Т.Е. е абсолютно възможно да има реални различия в това, което на практика виждаме и осъзнаваме. ( Разбира се в малки количества ).
На емоционално ниво - Хората казват, че любовта е сляпа. Виждаме хиляди случаи, в които някоя тъпа патка си е харесала и си обича миндила, който я бие и унижава и й кръшка, но тя продължава да си е тъпа патка и да си стои с него. Аз пък съм виждал как мой приятел зарязва много хубаво ( според мен ) момиче за неугледно такова ( пак според мен ). Ама дали според него е така ?!?
Иначе казано в днешно време русата моладжийка с пластмасови нокти, пластмасови цици и три тона грим е връх на сладоледа. Мен обаче тези момичета ме отвращават. И това не е само до възприятия. Просто не харесвам пластмасови девойки. Да, обаче, много други мъже не биха се съгласили с мен и това е факт.
Красотата и хармонията в повечето случаи вървят ръка за ръка, но понякога не, така че определението красив/красива/грозен/грозна е строго индивидуално. Точка.

MakeMeLaugh
03-11-2010, 08:45
Защо винаги задаваш само въпроси без никакви отговори?
Защо те интересува?
Като разбереш ще откриеш нещо велико, което ще промени всичко ли?
:?
:smt069
Хората не обичат да мислят, изглеждаш ми удачен пример ;)


Хаха, напълно грешно, бързаш да правиш заключения преди да познаваш човека.
Аз мисля и то доста, и по тези теми съм мислил, и по всякакви други такива идеалистични, на които няма точен 1 отговор, а всяка гледна точка е правилен отговор сам по себе си.
Общо взето каза неща, които всеки може да си отговори сам по този начин, ако се замисли. И изказа мнение от твоя гледна точка, за другите може да това да е грешна логика, за трети уникално вярна и така, не смятам, че някой ще даде правилния отговор, просто някой със сходно мислене като нейното в случая ти ще я зарадва и дотам.
Няма да се открие нещо феноменално.
Честно казано почти всеки тийн в пуберитета си ги задава тия въпроси и мисли по тия теми, и след време открива кое и защо го радва и защо другите са на друго мнение. Като бях 9-11 клас някъде с часове бистрихме такива неща с 1 добър пр-ел.
Такива тематики учихме по Философия във Вуз-а.

realantisocial
03-11-2010, 09:06
И да, красиви и грозни неща няма като общо, но ги има за вас като индивид, защото гледаме на всеки обект с различни очи, от различни ъгли и виждаме различни неща.
Йесте. 8)

ShtrudeL
03-11-2010, 09:16
Написахте един куп глупости, но никой не иска да даде дефиниция или да обясни какво трябва да означава понятието "красиво", за да тръгнем от него. Спокойно, няма и да можете, защото всеки от вас подхожда към "красивото" от своята си лична и единствена гледна точка и макар да можеш да изредим един куп неща, които са красиви или некрасиви, дори и да можем да си обясним защо ги смятаме конкретно тях за красиви - ние продължаваме да сме неспособни да дефинираме красивото като понятие. Красивото го свързваме с конкретни емоции, спомени или наложени еволюционни процеси, рефлекси и т.н., но това отново прави понятието частно.

И да, красиви и грозни неща няма като общо, но ги има за вас като индивид, защото гледаме на всеки обект с различни очи, от различни ъгли и виждаме различни неща. :)

Май само това ми хареса до тук...^^

dan40123
03-11-2010, 09:32
красиво наричаме това, което ние харесваме. Красивото за един човек не зависи дали то е такова за друг. Примери мога да дам не само с хора, а и с чисто недушевни предмети- коли например. Мерцедес или БМВ- един би избрал едното, друг другото. Защото за единия мерцедеса е по-красив, а за другия бмв-то ( това е само пример, защото има много други критерий специално за техника и автомобили). 8)

skuck
03-11-2010, 10:51
Ама май никой не ми прочете поста. Raybeez, смятам, че аз там дадох доста логино обчснение и дефиниция. Рабира се, тва се отнася за масата ... все ще се намери някой който не му харесва "мадоната" ама като процент хората които я смятат за шедиьовър са повече(За всяко правило си има изключение!).

realantisocial, ти описа и дефинира поговорката "Всяко правило си има изключение"

ShtrudeL
03-11-2010, 12:02
красиво наричаме това, което ние харесваме. Красивото за един човек не зависи дали то е такова за друг. Примери мога да дам не само с хора, а и с чисто недушевни предмети- коли например. Мерцедес или БМВ- един би избрал едното, друг другото. Защото за единия мерцедеса е по-красив, а за другия бмв-то ( това е само пример, защото има много други критерий специално за техника и автомобили). 8)

Ама не става въпрос за това кое смятаме за красиво и кое не...То е ясно,че всеки има различен вкус..Въпроса е "Защо точно така и точно на това ще казваме красиво,а на друго "грозно""

sh3_1s_7h3_0n3
03-11-2010, 12:09
Това като въпроса на шефа оня ден "Симетричното или хармоничното е по-красиво?"...

realantisocial
03-11-2010, 14:02
skuck, толкова си и прочел това, което съм написал :D

Аз пък си вадя извод, че след като приемаш красотата като парадигма, то и живота ти е едно голямо вървене по реда на правилата.

Lestat357
03-11-2010, 15:39
'За Кант красивото е представа, която отнесена към субекта поражда единствено удоволствие у него. В красивото представата съществува сама за себе си, а не с цел опознаване на някакъв обект. Красивото не изключва познанието, то може да е свързано и с произволно познавателно понятие..' - част от записки по Литературознание, първи курс, английска филология, СУ. На подобни неща ме скъсаха навремето, защото отказвах да ги заучавам. Ха-ха!