PDA

View Full Version : техника на бягането



mitky
03-13-2010, 15:54
ЗДРАВЕИТЕ ИМАМ ПРОБЛЕМИ С БЯГАНЕТО .. КАК ДА СЕ НАУЧА ДА БЯГАМ С ПРАВИЛНА ТЕХНИКА.. НЯКАКВИ УПРАЖНЕНЯ МИ ДАИТЕ ИЛИ КАКВО ПОМОГНЕТЕ ...




ЗАНИМАВАМ СЕ С ФУТБОЛ НА 16 ГОДИНИ 1.75 ВИСОК И ТАКА .. :(

Valento
03-13-2010, 16:32
ЗДРАВЕИТЕ ИМАМ ПРОБЛЕМИ С БЯГАНЕТО .. КАК ДА СЕ НАУЧА ДА БЯГАМ С ПРАВИЛНА ТЕХНИКА.. НЯКАКВИ УПРАЖНЕНЯ МИ ДАИТЕ ИЛИ КАКВО ПОМОГНЕТЕ ...




ЗАНИМАВАМ СЕ С ФУТБОЛ НА 16 ГОДИНИ 1.75 ВИСОК И ТАКА .. :(
Кфа техника искаш .. просто като тичаш гледай да не вдишваш въздух през устата защото ще се изморяваш бързо : )

mitky
03-13-2010, 16:40
ПРАВИЛНО ДВИЖЕНИЕ НА КРАКАТА ИСКАМ ДА СЕ НАУЧА ДА ГИ ДВИЖЯ В ПРАВИЛНАТА ТЕХНИКА ... :?

Valento
03-13-2010, 16:53
ПРАВИЛНО ДВИЖЕНИЕ НА КРАКАТА ИСКАМ ДА СЕ НАУЧА ДА ГИ ДВИЖЯ В ПРАВИЛНАТА ТЕХНИКА ... :?

Леви , Десни ..

someonerandom
03-13-2010, 19:29
Аре обясни малко какво искаш.Какво за Бога значи "правилно движение на краката при бягане"?

fr33runner
03-13-2010, 21:06
Техника за бързо бягане или за дълги растояния?

Chacho
03-13-2010, 22:00
Правилно дишане. Друга техника не виждам. Отделно се тренира за бързина и издръжливост, но това не е техника. Valento ти е дал адекватни отговори.

mitky
03-14-2010, 08:14
правилно движение на краката при бягане!!!

ImmortalSportFreak
03-14-2010, 10:01
Посъветвай се с треньор-лекоатлетист.Ходи на тренировки и той ще ти покаже техниката и ще я усвоиш.Успех.

Valento
03-14-2010, 11:52
Посъветвай се с треньор-лекоатлетист.Ходи на тренировки и той ще ти покаже техниката и ще я усвоиш.Успех.
Да, и това е варянт не се сетих да му го предложа и аз !Лекотлетите бягат за време , разстояния и издръжливост , поне моята информация е таква .

Chacho
03-14-2010, 12:04
Според мен в лекоатлетичното бягане и бягането по футболния терен има разлика.

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-14-2010, 12:31
Според мен в лекоатлетичното бягане и бягането по футболния терен има разлика.

Разбира се

r3c0nn3c7w3
03-14-2010, 15:21
Точна техника за мен няма, защото всеки човек си изгражда собствен стил никой неможе да ти наложи стил или образец по който да се водиш.
А и точно за бягането е да следиш дишането вдишване прес носа издишане през устата и местенето на ръцете е много важно за да се определи колко точно да се отводят дробовете за да приемат вдишания въздух. При мен работи надявам се и при теб да проработи. ;)

lubomirky
03-14-2010, 22:35
отначало почваш с малки стъпки за да набереш скорост и после увеличаваш големината на крачките? нещо подобно ли искаш да прочетеш?

ZipFail
03-14-2010, 22:59
Посъветвай се с треньор-лекоатлетист.Ходи на тренировки и той ще ти покаже техниката и ще я усвоиш.Успех.
+1 :)

а като гледам май повечето хора в темата и представа си нямат, че има такова нещо като правилна техника при тичане...

kadishona
03-15-2010, 06:08
Тъй като никой не ти обясни точно какво трябва да правиш, аз ще опитам :)

Дишане - има няколко вида. Ще ти обясня най-простия и ще дам малко информация за дугите:
Вдишваш през носа (задължително) и издишаш през устата. Опитваш се да задържиш така максимално дълго. Ясно е че първите няколко пъти ще го правиш, но като се позимориш малко ще почнеш да прахтиш като кон, но се опитвай да държиш така, колкото можеш повече.
При кросовете можеш да пробваш бавно вдишване през носа и да издишаш (шумно и бързо) през устата.
Също можеш да пробваш 2 пъти вдишване и 2 пъти издишване (В В И И В В ИИ... )
Каквото и да правиш всичко се върти около дишането през носа и издишването през устата.

Ръце - Много важна част от тичане и често пренебрегвана. Ръцете може да са или напълно изпънати или леко свити, но не и на юмруци (нарушава се аеро диманиката и се потят, което овеличава дискомфорта). ТРЯБВА ДА СЕ "ЛАШКАШ" С РЪЦЕТЕ, т.е., когато си във въздуха, трябва да използваш ръцете да те засилват напред. Това е много важно. Трябва дам да осетиш ползата от тях.
Винаги дръж лакътя на ъгъл от 90*, в каквато и позиция да е ръката ти не трябва да го променяш

Крака - Не прави излишни движения, като отмяташ краката назад. След като си отлеши крака той веднага трябва да отиде пред другия, а не да се опитваш да си пипаш задника...

Не подскачай като по филмите. Не трябва да се отлепяш много от земята. Може би ти изглежда, че е по-добре като подкачаш повече, но всъщност се уморяваш по бързо.

Стъпвай върху СРЕДНАТА част на крака, иначе можеш да си навлечеш и по-сериозно проблеми от бързо изморяване

Също много важно - вземи си хубави МАРАТОНКИ. Аз винаги ползвам NIKE и съм много доволен. Никога не са ме болели краката, а дори не ползвам такива специално за тичане а за тенис. Мога да ти кажа че вършат перфектна работа. Струва си, ако имаш възможност да заделиш 100лв, за маратонка, която ще хвърлиш, само когато ти стане малка...

УСПЕХ

lubomirky
03-15-2010, 10:53
точно пък за бягането на дълги разстояния не взимай найк, адибас или някоя друга марка, а обикновени маратонки за 20-30 лв.

Chacho
03-15-2010, 11:01
Любомирко, найк серията за тенис е идеална за бягане. И аз имах Nike air-ки и на толкова тренировки са издържали, да не говорим колко са леки и удобни. Пък и едвам ги скъсах за година и нещо, като редовно ги съсипвах на боксова круша.

Кадишона даде хубаво обяснение, за извънземни. Аз не познавам човек, който да не му идва движението при бягане отвътре. Неправилната техника обикновено е тази, която се чувства неестествено. Да не говорим, че за футбол има много по важни неща, на които да отделяш внимание.

fr33runner
03-15-2010, 12:28
Посъветвай се с треньор-лекоатлетист.Ходи на тренировки и той ще ти покаже техниката и ще я усвоиш.Успех.
+1 :)

а като гледам май повечето хора в темата и представа си нямат, че има такова нещо като правилна техника при тичане...

+1
При спринта коляното прави 90 градуса спрямо тялото,стъпва се на възглавничките и ръцете са близко до тялото като се движат колкото се може по-бързо.

kadishona
03-15-2010, 18:34
Любомирко, найк серията за тенис е идеална за бягане. И аз имах Nike air-ки и на толкова тренировки са издържали, да не говорим колко са леки и удобни. Пък и едвам ги скъсах за година и нещо, като редовно ги съсипвах на боксова круша.

Кадишона даде хубаво обяснение, за извънземни. Аз не познавам човек, който да не му идва движението при бягане отвътре. Неправилната техника обикновено е тази, която се чувства неестествено. Да не говорим, че за футбол има много по важни неща, на които да отделяш внимание.Да ти кажа всеки може да тича, почти всеки може да плува, всеки може да дига тежести и т.н., но проблема е че има неща, които хора са си блъскали главите и са решили, че ще е по-добре по една или друга причина. Ако някой треньор по лека атлетика забележи нормален човек да тича, може да му каже 10 неща с които той ще направи тичането си по-леко, но понякога ще си каже " то сега за толко малко няма значение "

kadishona
03-15-2010, 18:39
точно пък за бягането на дълги разстояния не взимай найк, адибас или някоя друга марка, а обикновени маратонки за 20-30 лв. Точно обратното, приятел ;) ! При дълги разстояния комфорта е от първостепенна важност, а една болка или айде не болка, а просто неудобство в крака би било сериозен проблем..

Комфорта при тичането не бива да се пренебрегва. Не трябва да си мислиш за мазола, който ти се образува, за якето, което си си взел, ако завали, за чантичката, за водата и други такива...

Като заговорихме за маратонки за тичане, търси твърда, дебела и гъвкава подметка!

littlemissplanet2009
03-16-2010, 19:03
Посъветвай се с треньор-лекоатлетист.Ходи на тренировки и той ще ти покаже техниката и ще я усвоиш.Успех.
+1 :)

а като гледам май повечето хора в темата и представа си нямат, че има такова нещо като правилна техника при тичане...

+++ :)

kadishona
03-16-2010, 19:30
Посъветвай се с треньор-лекоатлетист.Ходи на тренировки и той ще ти покаже техниката и ще я усвоиш.Успех.
+1 :)

а като гледам май повечето хора в темата и представа си нямат, че има такова нещо като правилна техника при тичане...

+++ :)бих се радвал да ме поправиш, ако намериш някаква грешка в това, което съм написал. Ако няма, просто поста ти е безсмислен..

EdinBulgarin
03-18-2010, 16:14
Аз не познавам човек, който да не му идва движението при бягане отвътре.

Повярвай има такива хора и са много забавни за гледане :razz:

lubomirky
03-18-2010, 18:52
интересно.. най-добрите супербегачи в света, хора, за които маратоните са нищо работа, не използват маратонки, по простата причина, че увреждат краката и правят крака по слаб и възможността да имаш контузии за вбъдеще е много голяма.
"Колкото повече изкуствена опора даваш на дадена област - толкова по-слаба ще става."

Ама съм сигурен, че сега ще излезе някой, който ще докаже как това, което пиша са пълни простотии и всичките анализи, правени от РАЗБИРАЩИ И ЗНАЕЩИ хора, са пълна глупост.

kadishona
03-19-2010, 09:05
Що не пуснеш няколко клипчета в ютуб на Haile Gebrselassie да видиш с кво тича? Ходи му разправяй, че гуменките са по-удобни!

SemperFidelis
03-26-2010, 21:30
Пич щом си футболист не ти трябва техника - на лекоатлетите им трябва техника. Не си ли гледал мачове - в Англия, в Испания, в Италия, в Германия на повечето футболисти са им криви краката - нормално е.

Rainov
04-28-2011, 20:20
техниката е да няма излишни движения иначе тука дето има някой казват за криви крака и така нататак това зависи на степента на pronation

ArrowsOfDeath
04-28-2011, 20:41
Стара тема.