PDA

View Full Version : За кого се поделя душата ?



Shia
03-14-2010, 20:59
Говоря изцяло хипотетично.В истинската наука се казва,че е невъзможно,но ще питам все пак.


Имаме със себе си свръх модерна лаборатория,в което време е разрешено всякакъв вид клониране или генно инжинерство.
Отглеждаме жив човешки организъм изцяло в лабораторни условия от извлечени яйцеклетка и сперпатозоид.Без никакъв престой в реално човешко тяло,но в лабораторните условия на такова.Симулация.
За да бъде всичко по правдоподовно до "клетката" с растящия организъм има поставени предполагаеми родители,които както истинските говорят на бъдещото си дете сякаш е в утробата на истинската си майка.
Този лабораторен организъм(да се разбира периода зигота-9месеца) ще има ли душа?Бог дотолкова ли е щедър,за да даде душа на нещо създадено извън неговата религия и творения,на нещо,което неговия опонент в живота(Науката и Религията винаги не са били в хармония) е създал?





Хипотетично.

filmimilmi
03-14-2010, 21:35
Създателя не е от значение, важен е продукта. Съществото, което се роди в следствие на подобен експеримент само ще трябва да докаже, че притежава душа. Ето един много подходящ филм по темата. http://www.imdb.com/title/tt0182789/
В историята разказва за робот, който доказва, че има човешка душа. Всичко в състояние на живот, ако мога така да се изразя, притежава смисъл, следователно притежава и душа.

YouDontKnowMe
03-14-2010, 21:40
Науката не е враг на Бог. Тя е била / все още е враг на църквата. Според мен ще има душа. Какво пречи да няма ? Това пак е жив организъм, пак е човек. Не е генно-модифициран , по нищо не се различава от другите хора. Ще чува гласовете на родителите си . Просто не е износен от майката.
По тази логика бебетата , износени от мъже, не би трябвало да имат душа, защото това не са естествени условия. А има такива случаи и всичко си е наред. Или пък недоносените бебета , родени в 6-7 месец - те също си имат душа. Инвитро оплодените - и те си имат душа.
So, what's the problem ?
Това са случаи на частична промяна на нормалните условия за зачеване/износване/раждане на бебе.^
Няма проблем при тях , предполагам , че и в лабораторни условия може да се създаде нормален човек.

ZipFail
03-14-2010, 22:55
Извън коя религия ? Защо само една религия да е 'божията' ? А защо Бог трябва да има 'своя' религия и тя да е единствената вярна ? Защо науката да е враг на 'Бог' ?


доста дупки имаш в темата ^^ :)

Shia
03-15-2010, 16:01
Науката оборва съществуването на Бог.
Религията е универсална-според предпочитания и вярвания,защо да слагам една религия като пренебрегвам всички останали?

NamelessRomantic
03-15-2010, 16:46
Говоря изцяло хипотетично.В истинската наука се казва,че е невъзможно,но ще питам все пак.


Имаме със себе си свръх модерна лаборатория,в което време е разрешено всякакъв вид клониране или генно инжинерство.
Отглеждаме жив човешки организъм изцяло в лабораторни условия от извлечени яйцеклетка и сперпатозоид.Без никакъв престой в реално човешко тяло,но в лабораторните условия на такова.Симулация.
За да бъде всичко по правдоподовно до "клетката" с растящия организъм има поставени предполагаеми родители,които както истинските говорят на бъдещото си дете сякаш е в утробата на истинската си майка.
Този лабораторен организъм(да се разбира периода зигота-9месеца) ще има ли душа?Бог дотолкова ли е щедър,за да даде душа на нещо създадено извън неговата религия и творения,на нещо,което неговия опонент в живота(Науката и Религията винаги не са били в хармония) е създал?





Хипотетично.

Не.Няма как да даде душа на лабораторното лапе,понеже господ не съществува.

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-16-2010, 11:29
Естествено, че науката е враг на Бог(който не съществува, но хипотетично).Тя, както казаха, оборва съществуването Му.
За душата също никой не знае че съществува, въпреки че е доказано че след като човек умре олеква с 23 грама.Но да предположим че съществува-то всяко живо същество има душа.Било то животно,човек,изрод или вообще всяко живо същество.Дори може би клетките на тъканите и тн. :?

ZipFail
03-16-2010, 18:23
Науката никога не е отричала съществуването на Бог ;)

Досега съществуването на душа и т.н. нито е доказано, нито отречено, и затова всеки учен който казва че няма душа, Бог и т.н. изразява просто мнение, а не научно твърдение ;)

А това мнение, че науката и религията са врагове идва от християнството, инквицията, лова на вещици и т.н. което няма общо с религията, а с църквата

Науката обяснява как е създаден света, а не защо, но някои хора го възприемат грешно... :)

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-17-2010, 10:58
Ами всъщност научно доказано е, че когато човек умре олеква с 23 грама което е установено.Макар и аз сам скиптично настроен откъм такива фантасмагории, но е факт. :)
А за Бог не е доказано и няма никфи знаци че съшествува.
Църквата сумвол на мястото което се явява дядоти Божи, а църковните лица са посредници м/у Него и хората.
Никой не знае защо, как, къде е създаден света. :?

gir
03-19-2010, 09:18
Говоря изцяло хипотетично.В истинската наука се казва,че е невъзможно,но ще питам все пак.


Имаме със себе си свръх модерна лаборатория,в което време е разрешено всякакъв вид клониране или генно инжинерство.
Отглеждаме жив човешки организъм изцяло в лабораторни условия от извлечени яйцеклетка и сперпатозоид.Без никакъв престой в реално човешко тяло,но в лабораторните условия на такова.Симулация.
За да бъде всичко по правдоподовно до "клетката" с растящия организъм има поставени предполагаеми родители,които както истинските говорят на бъдещото си дете сякаш е в утробата на истинската си майка.
Този лабораторен организъм(да се разбира периода зигота-9месеца) ще има ли душа?Бог дотолкова ли е щедър,за да даде душа на нещо създадено извън неговата религия и творения,на нещо,което неговия опонент в живота(Науката и Религията винаги не са били в хармония) е създал?





Хипотетично.


За такава хипотеза първо е нужно да се докаже, че има богове, души и пр. Не са доказани, следователно не може да се построи и хипотезата.

gandalfepi4
03-19-2010, 12:29
Ами всъщност научно доказано е, че когато човек умре олеква с 23 грама което е установено.Макар и аз сам скиптично настроен откъм такива фантасмагории, но е факт. :)
А за Бог не е доказано и няма никфи знаци че съшествува.
Църквата сумвол на мястото което се явява дядоти Божи, а църковните лица са посредници м/у Него и хората.
Никой не знае защо, как, къде е създаден света. :?

21 грама бе не 23 :D всъщност това е едно единствено изследване на Др Дънкан McDougal (не мога да го транслитерирам сори) преди 100 години. то обаче е лошо- с 2 думи има само 6 пациенти с 2 резултата които били игнорирани и всъщност се е ОПИТВАЛ да докаже, че хората имат души, а животните не... затова и повторил експеримента с кучета-БУМ нямало нищо значи те са бездушни. обаче поради етични причини нямло повтаряне на изследването и това остава една интересна, но доста несигурна хипотеза.

същото и с онзи електрически заряд по време на смърт който се засича в мозъка-има го но няма обяснение :( ...

...което е много жалко зщото доста би ми хареслао да живея вечно :-k

ПОУКА правете малко рисърч преди да пишете съмнявайте се във всичко !!! :smt026

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-19-2010, 21:12
Ами всъщност научно доказано е, че когато човек умре олеква с 23 грама което е установено.Макар и аз сам скиптично настроен откъм такива фантасмагории, но е факт. :)
А за Бог не е доказано и няма никфи знаци че съшествува.
Църквата сумвол на мястото което се явява дядоти Божи, а църковните лица са посредници м/у Него и хората.
Никой не знае защо, как, къде е създаден света. :?

21 грама бе не 23 :D всъщност това е едно единствено изследване на Др Дънкан McDougal (не мога да го транслитерирам сори) преди 100 години. то обаче е лошо- с 2 думи има само 6 пациенти с 2 резултата които били игнорирани и всъщност се е ОПИТВАЛ да докаже, че хората имат души, а животните не... затова и повторил експеримента с кучета-БУМ нямало нищо значи те са бездушни. обаче поради етични причини нямло повтаряне на изследването и това остава една интересна, но доста несигурна хипотеза.

същото и с онзи електрически заряд по време на смърт който се засича в мозъка-има го но няма обяснение :( ...

...което е много жалко зщото доста би ми хареслао да живея вечно :-k

ПОУКА правете малко рисърч преди да пишете съмнявайте се във всичко !!! :smt026

Бе 21 се тая :D Но и аз съм малко скиптично настроен за тази душа.А ако хората имат значи и животните имат.Дори бих казал, че хората са тези за които е по-малко вероятно да имат душа, а не животните.
Попринцип е доказано, че човек(за животни не знам) има аура.Сигурно има връзка с душата.Нещо като външно излъчване.

ммм...Можеш да живееш вечно.Е имам в предвит за старостта, защото ако те блъсне кола не моат те намерят после 8-) Всъщност няма причина да не живеем мн повече колкото живеем сега, но просто някой ни е ограничил(примерно рептилите).Не се е наложило.Тука ще последва въпроса "щом се знае как защо не се използва"?Ами все още не е надежно и недоизпипано.А и представи си да го предложат като услуга.Нали ората ще се избият...Експериментира ли сас животни като крави, свине и тн и е успешно.Но като се използва ще се увеличи броя на населението.Това ще е трагично.И без това сме двойно повече( а скоро ще достигнем тройно) колкото земята може да понесе и изхрани.То сега е пагубно пък камо ли ако се използва.Така че нещата по-добре да са така както са нормални в природата. :o

filmimilmi
03-19-2010, 21:26
Защо не приемете, че душата е просто метафора? Душа е твоето самосъзнание, твоят смисъл и т.н. Не е като да е нещо буквално, което можеш да го уловиш с мрежа за лов на пеперуди, когато "напуска тялото". Може би нищо не напуска тялото буквално, умреш ли, душата ти напуска този свят в смисъл на това, че вече теб те няма, а твота душа, онова, което се е изразявало в твоето съществуване, твоите емоции, твоите мисли и тревоги, вече са престанали да работят и както се казва "почиваш в мир". Теб те няма, следователно и душата ти я няма. Дали тя е умряла или пък има нещо, което да живее вечно след теб... Не може да отговорим, но поне предполагам, че не трябва да разбираме всичко толкова буквално. Ти може да продължиш да съществуваш в спомените на хората, следите които твоята душа е оставила като отпечатък в съзнанието на останалите, нещо което да напомня за твоето съществуване, че някога си дишал на земята. Дори този отпечатък да се изразява единствено в надгробната ти плоча... Но в действителност човек не престава да същестува като някаква форма, атомите, които са те изградили не се разпадат и не попадат в друга паралелна вселена или пък не изчезват магически от пространството. Ставаш на тор... Но по-романтично казано "Прах при прахта, пръст при пръстта..."... Такива ми ти работи. 8-)

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-20-2010, 20:42
Ами...да може би е така :)
Но има много хора подлагани на хипноза разказват за минали животи, преживявания и тн.Значи все пак е нещо матерялно може би, което си търси тяло и благоприятни условия(човешкия организъм) за съществуване :?

KumchoValcho
04-11-2010, 06:39
Не мисля, че душата, духа или както и да го наречеш е нещо материално, за да тежи 21 грама, примерно.. Това не мисля, че доказва нещо.

WaterLilly
04-11-2010, 14:11
Не мисля, че душата, духа или както и да го наречеш е нещо материално, за да тежи 21 грама, примерно.. Това не мисля, че доказва нещо.
True, true. Като се има предвид как като умреш кръвта престава да циркулира и водата се изпарява от тялото, заедно с всички други промени на разлагането, за мен е глупаво да се обсъжда подобно нещо. Душата не е нещо материално, както каза и filmimilmi.

А за точния въпрос на темата - разбира се, че ще има душа (ако вярваш в такова нещо, де). Ще е напълно нормално същество. Не виждам защо трябва да се мисли, че е създадено извън религията/волята на Бог (хипотетично съществуващ), при положение, че науката никога не е била враг на вярата. Дарвин примерно е бил вярващ и не е отричал по никакъв начин съществуването на Бог, макар че теорията му за еволюцията е в конфликт с християнската теория за Адам и Ева.

gandalfepi4
04-11-2010, 16:24
^ поздравявам мнението ти че науката не е враг на духовността \:D/

Само да знаеш обаче, че Дарвин спира да ходи на църква и да бъде много мног религиозен след пътуването си и последвалите го събития. Той тогава сам си казва че е агностик.

http://en.wikipedia.org/wiki/Charles_Darwin#Religious_views