PDA

View Full Version : Дайте ми насока.



shadowOne
03-17-2010, 06:01
Може ли да ми предложите някаква насока какво да уча за нататак защото съм много запален по информационните технологии и разбирам доста от софтуер и хардуер. Сега съм 9-ти клас. Ако може да ме насочите с конкретни предложения какво да запиша за нататак да уча във висшето учебно заведение и следователно с каква професия ще изляза и какво ще върша и долу горе какво може да е заплащането за да мога да преценя какво ще ми е приятно да работя и в същото време доходоносно. Ще се радвам на дълги и изчерпателни отговори. Благодаря за отделеното внимание.

Chacho
03-17-2010, 12:39
За в България:

Компютърните специалности в Софийски университет - програмист.

КСТ (вече е поток телекомуникации, компютри и нещо си) в ТУ София - хардуерен специалист, може и програмист.


Всичко зависи от това, колко искаш да учиш и самият ти какво искаш да работиш. Има уеб дизайнери, има хиляда вида програмисти, има системни администратори, други техници, че и преподаватели. Заплащането зависи от възможностите ти, от упоритостта ти, от връзките ти, от стажа, от чистия късмет, и от града, в който работиш. Все пак, най-вероятно ще е из задоволяващите четирицифрени суми.

Със сигурност ще ти трябва да учиш математика, ако смяташ да следваш. За технически уни не е лошо да наблягаш и на физика (пък и на химия малко).

Ако изпиташ от първо лице работата, ще ти е доста по-лесно да вземеш решение, кое точно те влече.


Има и други университети като възможности, аз мога за тези да коментиран, че познанията са ми само за тях. Не съм следвал в нито един от двата, макар че имам намерение.

ivanstef
03-17-2010, 20:39
И аз съм в същото положение като теб, същата възраст. Интересно е, че една от най-хвалените специалности е Софтуерно инженерство. Хем не те конкретизира в една насока, хем не е нещо общо... 8)

Petrow
03-17-2010, 20:50
Щом е време за реклама Окей.. :P
И аз уча КТТ - компютърна техника и технологии имам още 1 година и действително и аз незнам после накъде ? 8-)

shadowOne
03-18-2010, 11:31
първият отговор беше бомба толкова изчерпателен беше много ми хареса благодарности на човека :Р

Chacho
03-18-2010, 12:39
първият отговор беше бомба толкова изчерпателен беше много ми хареса благодарности на човека :Р

Моля, но събирай и други мнения, аз ти казвам главно какво съм слушал и наблюдавал, а не от личен опит.

shadowOne
03-18-2010, 18:46
ами за момента съм си избрал да ставам програмист защото паскала и HTML ми се отдават а пък колкото повече програмиращи езици науча толкова по добре английския си го владея отлично знам и приличен френски сега като приключа с HTML-а започвам да уча PHP и MySQL и май ще се ходи в софийски :P а относно матурите смятам да записвам математика дори и да не е задължителна а пък ако имате друго предложение моля казвайте целият съм ваш :)

Chacho
03-18-2010, 19:05
Защо не хванеш и някой OOP език? Delphi e ООP варианта на Паскал. C# е доста вървежен. VB ще го учиш в училище (най-вероятно)

werwer
03-21-2010, 14:17
Щом научиш PHP е хубаво да научиш и някой силно типизиран като Жабата(Java).Ученето на такива два различни езика PHP-скриптов и Java-типизиран ще погледнеш програмиранто от всички посоки и в последствие ще ти е по-лесно да минеш на какъвто и да е език.Друго което искам да кажа: в тази сфера IT дипломата не е толкова важна най-важни са знанията.И последно: Насочи се къп нещо определено дали програмиране дали дизайн ,но не учи много езеци посредствено.По-добре е да научиш един на високо ниво и още няколко посредствено.

shadowOne
03-21-2010, 20:22
Щом научиш PHP е хубаво да научиш и някой силно типизиран като Жабата(Java).Ученето на такива два различни езика PHP-скриптов и Java-типизиран ще погледнеш програмиранто от всички посоки и в последствие ще ти е по-лесно да минеш на какъвто и да е език.Друго което искам да кажа: в тази сфера IT дипломата не е толкова важна най-важни са знанията.И последно: Насочи се къп нещо определено дали програмиране дали дизайн ,но не учи много езеци посредствено.По-добре е да научиш един на високо ниво и още няколко посредствено.

Намирам това за доста добър съвет и смятам да го последвам само още не съм сигурен дали ще е програмиране или дизайн. По принцип ако ще ставам уеб дизайнер или нещо подобно ще ми трябва малко креативност, а аз много нямам усет за тези работи, но ще се види за нататък аз сега да науча това, което в училище преподават. :P

Chacho
03-21-2010, 20:42
Абе да ти кажа, какъвто и език да учиш, алгоритмите са си алгоритми. Почти всички са общоважащи за всички езици и това е истинската база, която трябва да градиш. Да знаеш много програмни езици не значи, че си програмист. Ако имаш алгоритмично мислене нещата вече придобиват съвсем друг облик.