PDA

View Full Version : Питане за уиндолс и температура



beretta92sd
03-17-2010, 15:12
Здравеите имали някои запознат които да каже, възможно ли е ако уина ми е много стара версия в случая Windows XP първо беше СП2 преди 1 година някаде го упдеитнах до СП 3 с упдеит пакет.Версията на уина като чиста инсталация от диска е от 2003-2004 година някаде.
Та възможно ли е уина да бърка по някакъв начин термпературния датчик на процесора.
Имам следния проблем още от както съм купил компа преди 2 години някаде.Значи при първоначално пускане на компа за деня ако в стаята е студено компа тръгва от температура около 17-18 градуса и постоянни обороти на охлаждането 1457 рпм горе долу .Когато е под товар оборотите не падат а температурата започва да расте стига до 58 градуса и се включа алармата на дъното.Когато спра товара се охлажда, пада температурата.
За да се оправи това давам рестарт на компа тогава си влиза в нормалните обороти на перката около 320 рпм и работна температура в диапазона 32-36 градуса без товар.При товар стига наи много до 42-48 градуса без да минава 50 градуса и обороти на перката около 1030 рпм.
Страмното е че този проблем го прави само и единствено зимата когато в стаята е студено, лятото този проблем изобщо го няма.
Компа е :

Core 2 Duo 8200 2,66mhz 6 mb kech
Gigabyte DS4-P35 с големите радиатори по цялото дъно
2x1GB 800mhz SUper T
Zotac 8800GT AMP! 512DDR3 фабрично клокната
Core Clock 700 mhz
Shader Clock 1700mhz
Memory Clock 2000mhz

Cheftec 550W
кутията е Thermaltake Soprano с два 120мм вентилатора и един 90 мм. на страничния панел.

Температурата и оборотите ги меря със Everest Ultimate

L0ST
03-17-2010, 15:21
Съмнява ме да бърка датчиците, а рпм-ите не се регулират от вин-а, а от дъното...

doomkillerr
03-17-2010, 15:43
"beretta92sd" - Виж в Биоса има настройки за "CPU Smart Fan Control" - По твоя преценка можеш да го "Disabled"-неш тоест дъното да не регулира автоматично оборотите на вентилатора спрямо температурата на процесора! В този случай вентилатора ще се върти с максимални обороти и ще предотвратява вдигането на високи температури на CPU-то. Неприятното е че ще се чува "бученето" от високите обороти, ама може да няма друг начин...

Друг решение може да е "ъпдейтването" на Биоса с по нова версия, ако има такава пусната в сайта производител на дъното.

П.С. - Възможно е самия датчик да е проблемен или да не показва верни температури, защото се е случвало такова нещо и преди. Понякога има разлика в температурите между показанията на "Everest"-а и показанията на Биоса. Случвало се е също така датчика да не измерва вярно! 8)

http://www.xbitlabs.com/images/mainboards/ga-ep45-ds3/bios_health.jpg

Petrow
03-17-2010, 16:02
Може би пък "евереста" да лъже.. :-o

AnzaRe
03-17-2010, 16:15
Нормалната температура трябва да е от 30 до 50 градуса,а при игра или товарене на компютъра до 65 най-много.

beretta92sd
03-17-2010, 16:18
аха е тои няма как да лъже и алармата на дъното да се вкл.
до doomkillerr

а ако е от датчика тогава как след рестарт отчита вярно.
А има и още нещо примерно някои път прави следното пускамго пак е така температурата висока изчаквам малко 5 мин примерно и пускам някои приложение примерно мозилата тя малко натоварва докато се вкл.
и в този момент като се вкл. оборотите от 1400 падат на 1000 и нещо и през това време докато неса се вдигнали пак ( щото се вдигат ако няма товар) влизам във facebook има една игра зоо нещо си там правиш си зоопарк.И влизам в нея и като зареди играта вече е под товар нали и оборотите падат и температурата се нормализира, смисал без да рестартирам само като го издебна от 1400 да падне на 1000 оборота и пусна нещо за товар.И така около 5мин и като я спра играта си работи нормално тоест в границите на температурата и оборотите .30-36 градуса и 300 оборта и нещо.

beretta92sd
03-17-2010, 16:20
Anzare
туи е Интел не АМД :) преди имах един Дерон 900 дето и до 80 градуса стигаше под товар.

doomkillerr
03-17-2010, 17:00
Алармата също се настройва при какви градуси да се пуска... Примерно на моя съм го направил на 60 градуса, но може да го променя и на 80 да предупреждава. Недей да си правиш някакви прибързани изводи... Може действително датчита да е проблемен и при едно пускане да отчита грешно, а при рестарт да отчита вярно! Това може да се разбере само ако го отнесеш в някой сервиз да го погледнат.

П.С. - Както ти казах и преди изключи си "CPU Smart Fan Control"-а от БИОСА и след това да не ти пука колко показва, че е температурата. Стига да не си с някакво стандартно боксово охлаждане, а някакво по-хубаво - компютъра няма да прегрее!!! 8)


Anzare
туи е Интел не АМД :) преди имах един Дерон 900 дето и до 80 градуса стигаше под товар.

П.С. - Недей да съдиш по старите АМД-та... Тогава разликата между АМД и Интел в тепмературите беше много голяма! В момента разликата е доста по-малка!!! Примерно на моето процесорце АМД Атлон 5200+, което съм клокнал на 2х3000 MHz (стандартно е 2х2700 MHz), температура повече от 59 градуса не вдига... дори да съм му пуснал 2-3 теста на SuperPI (защото само едно товари процесора само на 40%) :)

beretta92sd
03-17-2010, 17:13
гледах го аз туи за алармата ама несъм го барал щото когато е нромално всичко и играя примерно някоя игра всичко на макс тя температурата нестига до 58 градуса че да пищи, нали ти казвам наи много до 52 е стигала при игра и то лятото в голям пек , и кат имаш предвит че в стаята няма климатик или нещо такова и стаята е южна и цял ден вътре става кат парник.
Аз отначало още като беше като го правише туи нещо го закарах на тия във фирмата да го видят и като им обясних те ми викат ми то е нормално да е толкова температурата, щото тогава като го пуснаха не го направи тоз номер щото го бях пускал внас преди да отида при тях.И от тогава не съм се занимавал повече, да им го нося.

ivanstef
03-17-2010, 19:34
Anzare
туи е Интел не АМД :) преди имах един Дерон 900 дето и до 80 градуса стигаше под товар.

Попринцип температурата не е определяща, но не е изключено да се бъгва. Това е някаква техника все пак.

DarkAngelOfHope
03-17-2010, 20:46
А тоя проблем от кога се проевява ? от както имаш компа или от известно време насам ? отварял ли си компютъра (или някой друг да го е отварял) за да го чистиш и да сменяш термо паста. Има вероятност ако е отварян за смяна на термопаста охладителя да не е поставен както трябва ... и така да преви проблеми като прегряване или самия датчик да се шашка ... при мен се беше получило нещо подобно, при бърза смяна на охладител и при не добро захващане се получиха леко смущаващи резултати с Everest-а като ... 233 градуса на процесора :) (имам и screen даже :D)

Ако компютъра не е отварян до сега ... може да го отвориш (ако не е гаранционен) и да видиш как стоят нещата вътре ... :)

beretta92sd
03-17-2010, 21:36
Тоя проблем е от както го купих, отначало като го правише им го занесох както писах по горе ама те изглежда не им се занимаше и казаха че било нормално.Ама едно е да се ровиш в мозилата да си отворил няколко страници и температурата да расте до 60 градуса и другое като е нормално да седи около 32-36 градуса.
Не съм го отврял щото е в гаранция още и му седят лепенките.Тои е с прозрачен капак и така кат гледам няма прах вътре на предната перка има филтър и не се пълни с прахоляк много.Отстрани на прозрачния капак има още една перка по малка тя е с мрежа само по която се трупа прах.И отзаде има още една 120мм перка която извежда .

doomkillerr
03-17-2010, 21:43
Тоя проблем е от както го купих, отначало като го правише им го занесох както писах по горе ама те изглежда не им се занимаше и казаха че било нормално.Ама едно е да се ровиш в мозилата да си отворил няколко страници и температурата да расте до 60 градуса и другое като е нормално да седи около 32-36 градуса.
Не съм го отврял щото е в гаранция още и му седят лепенките.Тои е с прозрачен капак и така кат гледам няма прах вътре на предната перка има филтър и не се пълни с прахоляк много.Отстрани на прозрачния капак има още една перка по малка тя е с мрежа само по която се трупа прах.И отзаде има още една 120мм перка която извежда .

Както каза и "DarkAngelOfHope" възможно и проблема да се дължи на "неграмотно" нанесена термо паста върху процесора или пък да е засъхнала, или захващането на радиатора да не е закачено добре... Най-добре им го отнеси пак! Щом компютъра е в гаранция трябва да го оправят това!

DarkAngelOfHope
03-17-2010, 22:20
Много са му на тоя процесор дори и 55 градуса (особено ако става въпрос за пускане на Mozila) ... виждам че имаш перки на кутията които помагат за потока на въздуха. Аз до скоро бях с един процесор на Intel Celeron 2.8 GHz 90 nm 85-95W и го clock-вах до 4 GHz и не минаваше 56 градуса. А твоя CPU e по 45 nm технология и е 65W така че температурата трябва да е по ниска :)

Моя съвет е да го занесеш от където си го купил и да им кажеш как стоят нещата ... че вдига висока температура ... даже може да не им споменаваш че след рестарт температурите се оправят за да вземат по насериозно проблема. Да го отворят и да видят за какво става въпрос ...

ааа ... междо другото с какво следиш температурите ? :)

beretta92sd
03-18-2010, 15:06
с Everest Ultimate