PDA

View Full Version : Някой да ми разясни?



lubimata93
03-18-2010, 19:20
Вижте ся, може и да ме помислите за мноо тъпа, ама не ми пука чесно казано.. Та искам да питам какво е бал? Смисъл балообразуване?.. Как се изчислява или квото там се прави.. Нищо не разбирам, верно може да съм тъпа, ама искам да знам.. щото гледам кат кандидатстваш и пише балообразуващи предмети.. Е кво значи тва? Плс аре някой да ми изясни.. :o

Chacho
03-18-2010, 19:23
Има една решаваща оценка на изпита ти, която ще определя влизането ти. Тя се нарича бал. Балът ти се състои от оценките от изпитите + балообразуващите предмети от дипломата ти. Наричат се балообразуващи, защото участват в образуването на бала за кандидатстване. Такива са често математиката, българският, географията т.н. Ако кандидатстваш за паралелка Математика с Английски Език, очевидно физическото няма да е балообразуващ предмет. Затова идва нуждата от тази дума, да разграничава играещите роля предмети, от тези, които не са от значение.

ecstazy
03-18-2010, 19:23
балът се състои от оценката ти от изпита по математика и БЕЛ, от годишните оценки по математика и БЕЛ (зависи си от профила) и там нещо се умножава.С полученото число /балът/ влизаш в дадено даскало. Ето как се образува

Изчисляване на бала:
1) профил "Природоматематически"
Бал = Оценката от изпита по български език и литература + Утроената оценка от изпита по математика + Оценката по математика от удостоверението за завършен VII клас + Оценката по още един балообразуващ предмет от удостоверението за завършен VII клас;
2) профил "Чуждоезиков"
Бал = Удвоената оценка от изпита по български език и литература + Удвоената оценка от изпита по математика + Оценките по български език и литература и по математика от удостоверението за завършен VII клас;

всяко даскало си има определен бал и като си го сметнеш след като си видиш резултатите от изпитите и гледаш къде искаш да влезнеш и ако ти стига- перфе :) дано да съм помогнала, щото не обяснявам кой знае колко

Anf3tamin4o
03-18-2010, 19:26
Балът се образува от различни критерии за това е и балообразуване примерно
средна оценка от дипломата + оценка от изпита

критериите за всеки университет са различни трябва да погледне допълнително

Christine
03-18-2010, 19:28
Бал е оценка на представянето ти по дадени критерии. Нещо като сбор от оценки.
Например изпитите след седми клас. Там максималният бал е 36. Той - за езиковите гимназии например - се равнява на два пъти оценката на изпита по литература, две пъти оценката на изпита по математика, плюс срочните оценки. Тоест, ако имаш 4.00 по математика и шестици по вс останало бала ти става 32. Той може да ти стигне за езиковата в Пазарджик, но е и в Испанската гимназия в София (там не й знам инето и цифрите).

Малко странно го обясних, все тая.