PDA

View Full Version : Съчинение Какво ни дава право да твърдим , че България спася



OkTiM99
03-21-2010, 08:20
Трябва ми спешно СЪЧИНЕНИЕ на тема: "Какво ни дава право да твърдим , че България спасява делото на Кирил и Методий ? - Ще ми бъдете от полза , благодаря Ви предварително много ! \:D/ :o :-o :-o :-o [-o< :smt022 :neutral:

Липсва описателно заглавие!
Грешен раздел!
kalpazanka

moonlitcandy
03-21-2010, 08:48
Кой клас си? ( извинявам се за оф-топика )

OkTiM99
03-21-2010, 08:54
9 клас

moonlitcandy
03-21-2010, 08:59
Завръщането на Кирило-Методиевите ученици в България



Една държава, едва навършила два века от своето създаване, която дотогава се е изявила най-вече с храбростта на своите воини по бойните полета, извършва през 865 г. постъпка, предизвикала възхищението на бъдещите поколения както с хуманното, така и с националното и дори с интернационалното си значение. Тази млада държава е БЪЛГАРИЯ, току-що започнала да подготвя по мирен път навлизането си в световната история. Тогава в България управлява княз Борис, който ... е вече разбрал, че наследеното от неговите прадеди езичество издига преграда между неговата държава и цивилизования свят от онова време...



Едно непредвидено събитие идва, за да помогне за осъществяване намеренията на княз Борис – това е присъдата на изгнание, стоварила се през 885 г. върху учениците на Методий, които след смъртта на своя учител брутално са прогонени от Моравия.

Борис съумява да покаже в пълна мяра своето великодушие и политическия си гений, именнйо той – бъдиринът, владетелят на една довчера езическа държава, спасява от гибел делото на Кирил и Методий като приема в България с големи почести техните преследвани ученици, най-известни от които са Климент, Наум и Ангеларий.



Тези скнтащи, изгладнели и дрипави монаси носеха със себе си безценни съкровища, каквито бяха от гледна точка на християнизацията и славянизацията на държавата славянската азбука и елементите на славянския литературен език; съкровища, които след дълги митарства се завръщаха отново в своята родина, ала обогатени от придобития в Моравия опит и обгърнати с ореола на престижа, който им даваше мисията в чужда земя.



Но от всички съкровища най-ценно беше славянското богослужение, което папата беше забранил в Моравия и което княз Борис успя да наложи в България с помощта на учениците на Кирил и Методий, след като ги приюти. По такъв начин дотам, докъдето се простираше властта на княз Борис, Бог можеше да бъде възхваляван на славянски език въпреки забраната на папата. А това беше първата стъпка, която щеше да ни доведе до времето, когато старият език на славяните в България – СТАРОБЪЛГАРСКИЯТ, щеше да стане свещен език за другите православни славяни…



Това бе също и подготовка за времето, когато България щеше да се изтръгне от религиозното опекунство на Византия със създаването на Българската патриаршия – мечта, която княз Борис не успя да осъществи, докато беше жив, но която щеше да бъде записана в историята като едно от най-значителните събития по време на царуването на неговия син Симеон. При него раждането на един нов свят щеше да достигне своя връхв цялостния подем на българската книжнина, която, служейки на християнизацията и просвещението на другите славяни и разпространяваща своето сияние под други небеса, щеше да направи името на България известно далеч извън нейните предели и щеше да й спечели за дълги векове международен престиж.



Така мъдрата политика на княз Борис успя само за няколко десетилетия да превърне създадената от грубите тюркско-татарски воини държава в първенец на славянския свят в литературно и духовно отношение и в съперник на Византия. Други щяха да продължат започнатото при неговото царуване дело, да събират плодовете на неговите благородни усилия. На княз Борис принадлежи несравнимата, необикновена заслуга: да прояви достатъчно дързост да скъса с миналото и достатъчна прозорливост да изкове бъдещето.







Ако това ще ти помогне с нещо.. :-)

OkTiM99
03-21-2010, 09:04
Благодаря , но мисля , че не е точно по-тази тема , защото не видях да има някъде отговор на въпроса - "Какво ни дава право да твърдим , че България спасява делото на Кирил и Методий" ? Но все пак БЛАГОДАРЯ !

OkTiM99
03-21-2010, 09:06
Моля за помооооооощ - очаквам Ви :-o :o

SmilezZz
03-21-2010, 09:53
Благодаря , но мисля , че не е точно по-тази тема , защото не видях да има някъде отговор на въпроса - "Какво ни дава право да твърдим , че България спасява делото на Кирил и Методий" ? Но все пак БЛАГОДАРЯ !

E то няма да ти го пише това в текста..ТИ сам/а трябва да го откриеш..А и напии своето мнение по темата :? :?

OkTiM99
03-21-2010, 10:01
нали аз искам да ми помогнете - точно тази тема ми е много отвратителна - аз ако можех да се справя сам - нямаше да търся помощ от ВАС ! :o :-o :oops: :oops: :oops: :oops: :oops: