PDA

View Full Version : Живота в Америка, или защо българите сме сбъркана нация...



CH3OH
03-23-2010, 18:06
Пуснах го в кофата първо, но го пускам и тук, защото смятам, че това е доста актуална тема за дискусия...
Отсега ви казвам - предстои един доста дългичък роман, ако не ви се чете, не го правете и не коментирайте. На който му се занимава - нека го прочете, да се замисли, и да отговори.
Днес говорих с един стар приятел, който живее от няколко години (сега е на 22) в средно голям град в щатите и ми разказа за живота си сред американците...
Значи, както ми обясни, стандарта на живот е с пъти по-висок от в която и да е балканска държава.
Първо - цените... Стоките - цените са горе-долу същите, каквито са в България. Цената на горивата - двойно по-ниски. Заплати - американците просто не се хващат на работа, която плаща по-малко от $14/час! Това прави грубо $2200 на месец... Най-нископлатените работи са между $7 и $10/час, което прави по средно $1400 на месец... Ако работиш на 2 работи, което е абсолютно възможно - изкарваш доста добри пари.. Обаче има доста високи такси, квартира за 1 седмица е около $100, но с $1000 на месец можеш да живееш повече от нормално. Там да караш чисто нова кола от 2009-2010, че и дори и поръчкова, си е абсолютно нормално. А ако с такава кола се върнеш в България - веднага те одумват, изкарват те мафиот и всякакви други глупости...
Второ - държанието на хората. Няма НИЩО общо с българското... Те са някак си доста приветливи, услужливи, помагат винаги, когато могат, рядко спорят, почти никога не псуват. Например всяка сутрин е абсолютно нормално поне 20-30 абсолютно непознати хора да те спрат на улицата, за да ти кажат "Good morning, have a nice day" или "Hi, enjoy the rest of the day.", или просто да те питат как си... Странно, нали? Това веднага ти вдига настроението за целия ден... В България това НИКОГА няма да стане. А пък услужливост - винаги ти помагат, дори да имат работа. Пример - докато вали дъжд и някой с кола ви види, че сте без чадър, веднага настоява да се качите в колата му, и да ви закара докъдето ще ходите, и не приема "не" за отговор... Като цяло са доста спокоен народ - всички са приятелски настроени, няма както тук да те напсуват... Идеите им за купони също са различни - за тях купон е да викнеш няколко от съседите за час-два в задния двор на къщата ти, да си направите барбекю, да размените две-три приказки, да размените малко фалшиви усмивки и това е. Това, което гледате по филмите, са пълни глупости... Не, че няма студентски купони, но те са рядкост. Също така голяма част от хората са абсолютно отдадени на работата си - това им е деня - работят (доста с кеф!) - после се връщат от работа при семействата си, и следващия ден отново така. Обаче тук е огромната разлика от България - тук си заслужаваш повишение, дават ти го, и след няколко години успешна работа, дори може да те назначат като директор на цялата компания или някой друг висок пост... Например - започваш обикновена евтина работа като оператор да кажем оператор, след време те назначават като началник отдел, после началник на целия етаж, после нещо по-голямо и т.н.. В България това няма начин да се случи - тук работиш като луд 30+ години на минимална заплата, и единственото, което получаваш са обиди и моооже би много малко увеличение на заплатата, защото са увеличили минималната заплата... Тук като остарееш се мъчиш да живееш на мизерна пенсия от 150-200 лева, а там пенсиите са четирицифрени суми, с които ще си живееш като цар в останалите години от живота ти... Също така американците просто обожават чужденците - като кажеш, че си българин, те просто светват, радват ти се като на малко дете... Помагат ти да се приобщиш в обществото, абе всичко, което ти е нужно, за да се чувстваш добре...
Трето - чистотата и редът... Там просто ти е жал да хвърлиш едно боклуче - толкова е чисто. Всичко е идеално почистено, няма мизерии, няма нищо. Ако хвърлиш боклук - те глобяват веднага някаква голяма сума от порядъка на $100. Улиците не са както в България 6 метра широки, а са по 10 и отгоре метра, всяка от тях, дори и малките. Дупки няма - всичко е поправено още преди да се е появила голяма дупка. Всичко се документира - сечеш на някого пътя, догонва те патрулка и те водят в районното да видиш записа, ако не си съгласен. Същото е и при преминаване на червено - важи и за пешеходците.
И така нататък, много подробности има... Като цяло - защо трябва да живееш тук в мизерия, като можеш да водиш с пъти по-добър начин на живот на друго място, за същите усилия?! А ако решиш да се върнеш в България с многото напечелени пари, у вас ще си живееш като цар, излезеш ли навън - настроението ти се скапва на секундата заради мизерията и неприветливостта на хората...
Съжалявам за дългия текст, ама неговите думи ме трогнаха и ме накараха да се замисля... Вярно, тук губя семейство, приятели, близки и всички, които познавам, ама според мен си заслужава...

amk933
03-23-2010, 19:05
Абе виж, това, което казва приятелят ти до голяма степен е вярно, но това, че ти казва хай, гуд морнинг, не значи, че след 30 крачки няма да ти говори глупости зад гърба. Американците принципно са честни, но има и лицемери и трябва да се пазиш. За цените...зависи от щата. Има щати, в които и с 200 долара може да се храниш цял ден без проблем. Но иди в Калифорния да видим до къде ще ти стигнат. ;)

Аз смея да твърдя, че все повече и повече съм с американския манталитет, защото раста в такава среда, с такива хора съм, прибирам се да спя у нас само. И от тази си позиция мога да ти кажа, че дори някой да не те харесва, това не му пречи да ти се усмихне. Въпросът е, че няма да е искрен...Не всичко е мед и масло. Да супер е, но не се лъжи, че всички ще са супер мили и добри. Да такива са, защото етикетът ни го налага. Но след определен интервал от време етикетът се откъсва...

А и още нещо. В тази рецесия малко трудно ще си намериш работа, камо-ли на 2 места. Не че е невъзможно, но е трудно. Не очаквай някой с червеното килимче да те чака на летището и да те води към офиса.

И има една истина много тъжна. Истински успелите и богатите хора в Америка, нямат личен живот. Готов ли си да си се отдадеш на професията 24/7, да нямаш приятели, личен живот, гадже, дори жена и деца? Онзи ден точно слушах един меко казано успял човек от фамилията Родшийлд. Нито веднъж не спомена семейство или купон. ;)

Америка много дава, но и много взима в замяна. Всеки си решава сам за себе си. Зависи какво търсиш все пак.... ;)

ospower
03-23-2010, 19:07
Разбира се, че си заслужава.

God bless America!

ospower
03-23-2010, 19:09
amk933, ти бил ли си в САЩ?

Serseri91
03-23-2010, 19:34
Май ще се съглася със amk ... хората там са меко казано роботизирани във всякакъв аспект, работа, семейство дори и храна... не знам, аз бих предпочел Германия, защото тя е най - стабилната в момента европейска държава.

sh3_1s_7h3_0n3
03-23-2010, 19:40
За стандарта на живот няма какво да говорим.
Само не се залъгвай, че навсякъде се отнасят приветливо и добронамерено с теб. :) Ако отидеш в някой по-голям град, изобщо никой няма да те погледне, камо ли да те поздрави. Там всичко е бизнес.
Иначе аз, където имах невероятния късмет да попадна, хората бяха повече от дружелюбни, мили и услужливи. Попадала съм в такива ситуации, че дори и в България да си бях, никой нямаше да ми подаде ръка. Факт е, че на подобно отношение не бях свикнала и бях много резервирана към тях, но накрая мнението ми коренно се промени.
Но предполагам, че е било по-скоро късмет от гледна точка на мястото, където бях и хората там, отколкото да го възприемам като 'типично американско поведение'. :)

Wildchildd
03-23-2010, 19:42
Финландия -
http://www.ideyazabulgaria.org/index.php?option=com_content&view=article&id=1818:2010-02-16-10-28-55&catid=102:2010-01-23-11-11-54&Itemid=151

Статията по-горе показва моят идеал за държава, в това искам да се превърне България.А иначе, че сме сбъркани, сбъркани сме.Всеки би бил след толкова време комунизъм...

amk933
03-23-2010, 20:09
amk933, ти бил ли си в САЩ?

Да. Но дори, когато не съм, около мен 95% от деня ми има масово американци.

Сега ми хрумна нещо...авторе прочети Великият Гетсби. Струва ми се, че си залитнал малко с розовите очилца.

Serseri91
03-23-2010, 20:10
Аз малко ще си противореча на плановете, но нали знаеш, че приятелят ти който е разказал това малко е преувеличил ? И аз съм слушал много приказки, но накрая се оказва, че разказвача е бил под влиянието на някакви емоции и е идеализирал, малко.
От друга страна, ние не можем да се адаптираме към съседските ни страни - а как ще ти дойде да живееш на океан разстояние от родината ?
Америка е рай <> Америка е конспирация - двете най - разпространени мнения.Както не едното, така не и другото.
Може да те поздравяват на улицата, ама може и да ти откраднат колата пред очите ти, и да не можеш да направиш нищо, а крадците може да са същите тези които са те поздравявали.

Та да не влизам в дълбоки размисли, недей много да вярваш на чужди приказки.Особено на българин, ние го имаме навика да идеализираме или да оплюваме до последната дупка на кавала.

ospower
03-23-2010, 20:17
amk933, ти бил ли си в САЩ?

Да. Но дори, когато не съм, около мен 95% от деня ми има масово американци.

Сега ми хрумна нещо...авторе прочети Великият Гетсби. Струва ми се, че си залитнал малко с розовите очилца.
Като чета сюжета на книгата и ми напомня за една друга книга "Американски Психар". Има и филм по книгата. Разказва за живота на младите юпита в Манхатън, за живота на богатите американци и като цяло за живота в САЩ.

ArrowsOfDeath
03-23-2010, 21:43
Засега съм замислил да работя толкова в чужбина, че да взимам после добра пенсия оттам, а пък може и там да си остана, не знам, времето ще покаже. Прекалено дългосрочни са тея планове, че да ги мисля толкова сериозно все още.

techCandy
03-23-2010, 22:56
Страхотните американци, които обожават българи, които те карат насам натам, ако вали, а ти нямаш кола и ти се усмихват не един и двама, а цели 30 човека....Живо заинтересовани от това как си? Аре бе?! Ти на колко си, мойто момче? Ако си на 15- 16... ще ти простя глупостите, които си написал. Това е пълен абсурд, но...мението е като гъзъ, всеки го има. Щом толкова много те кефи, хващай си самолета и изчезвай в прекрасния запад. Който не е отишъл, той не е разбрал. Някой трбва да те свали на земята, но първо не мисля да си правя труда и второ- по- добре сам да се убедиш. Въпреки това, не мога да повярвам, че си се хванал като шаран...

slavito007
03-24-2010, 05:56
Aми прочетох ти текста и някои неща са прекалени, но каквото и да си говорим качеството на живота в България не може да се сравни с това в САЩ. Тук живеем в такава мизерия, мръсотия, шум, беззаконие и още около 100-200 розови мечти, че дори и да не е вярно това за чужбина, ние вярваме. И аз много харесвам това, че са учтиви. Но при тях като ти кажат "Hi, how are you?" за тях това е просто поздрав, не питат съзнателно как се чувстваш очаквайки неположителен отговор. Само храната на амерриканците не ми харесва.

w0sh
03-24-2010, 09:14
Много приказки наизуст, много нещо.

Serseri91
03-24-2010, 10:03
Колко от вас поздравяват продавачката в магазина ? А колко от вас казват "извинявай" и "благодаря".Колко от вас сутринта казват "Добро утро" вместо "К'о стаа ".И все пак, колко от вас поздравяват лелките в училище ? И колко от вас казват тези думички от сърце и с усмивка на лице ?
Не може да получиш нещо без да дадеш.Не може само да се оплакваш по форуми, че сме невежи и намръщени, а ти да си същия.Като знаете, че ние сме бъдещето, защо не се пробвате да промените самите себе си ?

Не виждам смисъл в това ... всичкото.Както автора каза: "усещаш ли омагьосаният кръг ? "

ospower
03-24-2010, 10:46
Аз пък винаги съм усмихнат и поздравявам, пожелавам лек ден и т.н. - навсякъде, в магазина, в маршрутката, в бачкането (подчинените ми и по-низшестоящи, които не са ми пряко подчинени)
Това е и част от работата ми, а и така съм си научен..


После отивам на кафе и ми идва някаква сервитутка, която ми фамилиарничи и говори на "ти", а аз й говоря на "вие"... :lol:

Днес учтивостта е толкова рядка, че май си прави голямо впечатление и щокира хората.
Ако ти говореше на "вие", тогава щеше да има проблем. :smt082

ospower
03-24-2010, 11:12
Само това ли можа да измислиш? :razz:

MissStunning
03-24-2010, 11:51
^охох , на къде отива България :(

Sham
03-24-2010, 11:59
аз, пък, никога не съм изпитвала влечение към Хамерика, може би е в главата ми, но цялата пластмасова действителност, не ми се търсят смисли в и за декори.
И театърът им не е точно театър, и киното им не е точно кино. Ако я нямаше Америка, не като териториална полянка, а като идеи, внушения, течения, моди и превъзпитателни нагласи и практики - светът щеше да е доста по-близо до идеалната му проекция в главата ми.


за парите - да, нещата са сбъркани, мисля, всички сме наясно. границите условно са паднали, не съществуваме преди Вавилон. аз космополит не съм, нечистоплътно ми е и леко неудобно, при продължителни туристически обиколки и застоявания.

CH3OH
03-24-2010, 13:09
Колко от вас поздравяват продавачката в магазина ?Аз я поздравявам.


А колко от вас казват "извинявай" и "благодаря".Редовно, понякога казвам за по-кратко мерси, ама пак същата работа.


Колко от вас сутринта казват "Добро утро" вместо "К'о стаа ".Когато е към по-възрастен или някой, който не познавам, казвам "Добро утро".


И все пак, колко от вас поздравяват лелките в училище ?Правил съм го, дори съм им помагал с преместването на торбата с боклуци.


И колко от вас казват тези думички от сърце и с усмивка на лице ?Защо да го казвам, като не го мисля?!

CH3OH
03-24-2010, 13:11
Ако ти говореше на "вие", тогава щеше да има проблем. :smt082Защо да не говори на "вие"?! Те познават ли се, че да са с приятелски отношения, че да говорят на "ти"?
Същата работа е с "Hello" и "Hi", двете са за различни групи хора.

skuck
03-24-2010, 15:29
аз на "ко'стаа? с глава не кимам!"!

Serseri91
03-24-2010, 15:35
И колко от вас казват тези думички от сърце и с усмивка на лице ?Защо да го казвам, като не го мисля?!

Защо тогава се влияеш от хора които го казват без да го мислят ? Всичко това при тях е .. автоматизирано.Като да вървиш, ляв крак напред после десен напред после пак ляв ..
В България, ако вървиш по улицата и поздравяваш непознати и им раздаваш усмивки, ще те вземат за луд.В Америка, най - вероятно, да вървиш намръщен и да не отговаряш на поздравите не е етично.

Защо смяташ, че само възрастните заслужават тази уважителна форма "Добро утро/ден" ?

"Правил съм го" ... Там някъде в миналото си го правил, нали, ама важното е, че си го правил ...

Света не е крив, ние сме.Най - добре е да престанете с тези дебати във форуми и т.н., ако нямате намерение да направите нещо .. ;)

CH3OH
03-24-2010, 15:51
Защото добронамереността на хората ми влияе добре, дори и да не е истинска... Нека е автоматизирано, един усмихнат човек ми ми оправил целия ден. :)
Не е само възрастните, също и непознатите. Познатите можеш да ги поздравяваш с "кво става", защото сте от една възрастова група, и се знаете.
"Правил съм го", защото вече не съм в училище, а в университета, където чистачките не се появяват през деня.

ospower
03-24-2010, 15:56
^охох , на къде отива България :(
Ти трябва да ми кажеш, клише такова. :)

Serseri91
03-24-2010, 15:57
В университет си, а не усещаш, че примерите които дадох са само ... примери.

CH3OH
03-24-2010, 17:09
И какво? Ти даде примери за нещо, което липсва при българите, и аз отговорих за себе си.

amk933
03-24-2010, 17:15
Защото добронамереността на хората ми влияе добре, дори и да не е истинска... Нека е автоматизирано, един усмихнат човек ми ми оправил целия ден. :)
Не е само възрастните, също и непознатите. Познатите можеш да ги поздравяваш с "кво става", защото сте от една възрастова група, и се знаете.
"Правил съм го", защото вече не съм в училище, а в университета, където чистачките не се появяват през деня.

Виж човек. Аз също харесвам Америка много. Дните ми в България са преброени по ред причини и след 2 години заминавам финално натам при приятелите ми, хората от моята общност, хората, с които искам да завърша живота си. НО! Не слагай розовите очила. Колкото се усмихват и поздравяват, толкова не им пука за теб. Въпрос на добър етикет е. Аз също го правя това. Просто така съм научен и съм свикнал. За мен е въпрос на етика да попитам човекът срещу мен "How are you doing today?". Дали ми пука за отговора - рядко. Америка е чудесна страна, страна с много възможности и страна с много ограничения. Хората са готини, но любезността, която толкова те впечатлява е толкова истинска, колкото и надписа Welcome като си зареждаш компа. Толкова им пука и на тях. За да успееш в Америка, трябва да си от определен етнос в 90% от случаите и ще срещнеш мноооого коварни страни на държавата... ;)

CH3OH
03-24-2010, 17:23
Аз не казвам, че напускам държавата, казах да се замислите какво е тука, и какво е там.
Сигурен съм, че не им пука, просто гледат да са учтиви, така са научени, обаче дори и да не го мислят, на теб ти става по-добре, защото започваш социалните ти контакти още от сутринта.
Америка че е хубава страна, хубава е. Има и ограничения, това е ясно, не всичко е толкова перфектно. Обаче в сравнение със състоянието на държавата ни в момента, Америка е в пъти по-добре, дори да има много ограничения. За да се успее там, ти трябва опит, да си знаеш какво правиш, и да се отдадеш на работата.

NaOH
03-25-2010, 15:20
http://storage4.album.bg/f40/untit%D1%84_48514_22345013.jpg

Колко истина има в това..

ZipFail
03-25-2010, 15:26
И другия отличителен белег на България..

Навсякъде е пълно с индивиди, които нямат никакви реални възможности, но огромни претенции ^^
И когато трябва да се оплакват речника им е бездънен, ама когато трябва да се направи нещо действително, винаги има извинения :)

l0lz
03-25-2010, 16:59
повечето, (казвам повечето, защото мима и изключения) не са излизали от България, ама иначе много казват кво било тук и кво било там

в чужбина хич не е розово, ти кажа

padnaloblak
03-25-2010, 20:10
що се отнася до отношението между хората .. аз винаги се усмихвам на познатите си като ги видя по улицата всяка сутрин поздравявам с добро утро и тн в магазина също.... а и всичко свързано с живота ми харесва! да аз съм още малък и нищо не съм видл но нагласата ми е че така както аз искам така става. ако извръщам поглед от всеки който ме зяпне на улицата или вирна нос пред някой циганин как да очаквам че няма да правят и с мен така? когато човек се държи добре с околните и има полужителна нагласа всичко му е перфектно :)
половината млади българчета са влюбени в тая Америка заради всички филми дето ги гледат. но в един филм всичко може да се измисли.

b0Nb0n
03-26-2010, 04:02
в България е къде къде по добре от САЩ

sh3_1s_7h3_0n3
03-26-2010, 08:32
в България е къде къде по добре от САЩ

щеше да е по-интересно, ако се аргументираш някак си.

Bimmer
03-26-2010, 18:16
Прочетох ти целия 'роман'
Еми всъщност ми писна хейтването... К'во? Много по-интелигентен ли ставаш като плюеш родната си държава? К'во? Много по-могъщ ли се чувстваш да храниш цялата система, вместо да се опиташ да промениш нещо? К'во? Ще ми сравняваш американците с нас? Били учтиви не знам си к'во? Еми бъди ти учтив към другите бе мой, к'во се опитваш да промениш цялата нация? Еми сигурно една лястовица пролет не прави, ама можеш да се опиташ, нали? И к'во? Искаш да ми кажеш, че ако си истински кадърен няма да успееш ДАЖЕ и в територията на Р.България? Айде беее
Всичките богати в момента за тебе сигурно са мутри ли? Ми да, има ги, да, те преобладават, да, те сигурно управляват държавата, ма к'во от това?
Аз всеки ден виждам хора, които са успели (или не са с т.нар. 'минимална заплата') и то напълно легално?! Ми истината е, че каквато и система да беше, ако си кадърен успяваш. Ако не си и плюеш постоянно - поемаш
Играеш или те изиграват
К'во като имат нови коли там? Били се съсредоточили върху семейството си - АЙДЕ БЕ
Ти виждал ли си процента на разводите в т.нар. 'щати'?
Аз може и да съм тъп, ама последно видях най-добрите математици да са китайци, индийци, руснаци и БЪЛГАРИ, а американците сигурно са отишли в някоя лайняна държава да ми се правят на спасители и да си прекарват хероина да ги е*а в лайната
И аз не знам доколко американците са си американци, аз доколкото знам в тексас белите вече са малцинство на фона на мексиканците и негрите...
Oффф извинявай, ако съм бил твърде агресивен или съм ти направил кофти по някакъв начин ама леко избухнах
айде със здраве и да си вземеш някой ден зелената карта

Metal
03-26-2010, 19:11
Да живееш във Америка е страхотно! Сестра ми е там и съм бил там. Невероятно чисто всичко е подържано и това е държава мечта! ( поне където лях де 8-) и където тя е 8-) ) Далеч на по - високо нио са от Българите.... :)

amk933
03-26-2010, 19:18
^Помоли сестра ти да те заведе в Средния Запад, в някое село в Северна или Южна Дакота и, ако не те пребият/изнасилят/оберат/убият/напсуват/отвлекът се радвай на дивия късмет, който имаш... :D Не, шегата на страна, ама там наистина си е страшно и местните се адски недружелюбни. Нещо от тези изброените е с илно вероятно да ти се случи. Предполагам, че сестра ти е на източния или западния бряг и за това си с такова впечатление. :)

Metal
03-26-2010, 19:24
^Помоли сестра ти да те заведе в Средния Запад, в някое село в Северна или Южна Дакота и, ако не те пребият/изнасилят/оберат/убият/напсуват/отвлекът се радвай на дивия късмет, който имаш... :D
:lol: Па може :lol: Ще е забавно 8-) иначе то там където е тя имат Вредоизтребвачи :razz: Във стаята на сестра им беше влязал някакъв скакалец и съквартиранките и се обадили. Там тея дошли и им сложили капани за скакалци :razz: :razz: :razz: Та го хванали със капани :lol: ....
И има мрежи и капани за катерици :razz: Защото ако си на първите етажи те влизали и много обичали да уринират въху пособията на студентите :lol: и най - много върху лаптопите :lol:
А тяхните тоалетни и дървени стълбове ме убиват :lol: .

l0lz
03-26-2010, 20:04
метАле, на кво си бе, момче

Metal
03-26-2010, 20:07
метЪле, на кво си бе, момче Трева? :lol: не... Пийнах малко ракия и ми се повиши настроението 8-)

ZipFail
03-26-2010, 20:09
В Америка ще пиеш ракия само след 21 :-)

Metal
03-26-2010, 20:12
В Америка ще пиеш ракия само след 21 :-) Дам... И се пуши след 20.... Ама можеш да караш кола на 16 ! 8-)

NaOH
03-27-2010, 11:08
.........
чакай бе душа, изпий едно успокоително, нещо си се превъзбудил....
Не плюя държавата, казвам каква е реалността и съпоставям двете положения... Нито се смятам за по-добър, нито нищо друго.. Искам ти да ми кажеш по-точно как да успея да променя тази система, защото според мен тя е на толкова здрав автопилот, че няма оправяне. Един човек не може да я промени. И 1% от цялото население на БГ да иска да промени - няма да успее. Защото другите 99% си остават същите, и всичко, което се е променило, автоматично ще бъде разрушено. Такъв просто е манталитета на българина. Аз се опитвам да бъда учтив, като цяло загърбвам всички нецивилизовани черти от характера си. Като се опитвам, какво ще стане? Казвам на някой, който си хвърля боклука на земята да не го хвърли - той ще ме изгледа странно, и ще ми тегли една майна. Ако си истински кадърен ЩЕ успееш на територията на държавата, ама нали не забравяш, че ако събереш достатъчно пари, автоматично ти се намесва някой и ти ги взема? А да не говорим, че за същите, и дори по-малко усилия в щатите ще изкараш сигурно петорно повече. Ти толкова ли обичаш да те управляват мутри, които си изкарват парите далече от честния начин, докато ти се бъхтиш като роб, за да изкарваш 10 пъти по-малко от тях? Виждай такива хора, няма лошо, а точно тези на "минимална заплата" укриват данъци и гледат да платят по-малко, защото просто не печелят достатъчно, за да си обявят истинските приходи.
А ти повече ли предпочиташ да караш голф 2-ка от 90-та, една астра/вектра от 94-95та, отколкото някой чисто нов мерцедес/шевролет, или дори да е обикновен опел/воксваген, ама нов, с гаранция и т.н.?
Съсредоточават се върху семейството си, да. Поне повечето хора гледат децата им да не растат в мизерия. Нека има разводи, навсякъде ги има.
Никъде не съм казал, че американците са умни. Напротив, повечето от тях са малоумни, но това не означава, че нямат пари. А представи си да си умен - кво ще изкарваш според теб? За няколко години си директор на компания.
Вярно там са съвкупност от много народи, ама къде е проблема в това? Ако си кадърен, няма значение от коя държава си.

Bimmer
03-27-2010, 16:28
.........
чакай бе душа, изпий едно успокоително, нещо си се превъзбудил....
Не плюя държавата, казвам каква е реалността и съпоставям двете положения... Нито се смятам за по-добър, нито нищо друго.. Искам ти да ми кажеш по-точно как да успея да променя тази система, защото според мен тя е на толкова здрав автопилот, че няма оправяне. Един човек не може да я промени. И 1% от цялото население на БГ да иска да промени - няма да успее. Защото другите 99% си остават същите, и всичко, което се е променило, автоматично ще бъде разрушено. Такъв просто е манталитета на българина. Аз се опитвам да бъда учтив, като цяло загърбвам всички нецивилизовани черти от характера си. Като се опитвам, какво ще стане? Казвам на някой, който си хвърля боклука на земята да не го хвърли - той ще ме изгледа странно, и ще ми тегли една майна. Ако си истински кадърен ЩЕ успееш на територията на държавата, ама нали не забравяш, че ако събереш достатъчно пари, автоматично ти се намесва някой и ти ги взема? А да не говорим, че за същите, и дори по-малко усилия в щатите ще изкараш сигурно петорно повече. Ти толкова ли обичаш да те управляват мутри, които си изкарват парите далече от честния начин, докато ти се бъхтиш като роб, за да изкарваш 10 пъти по-малко от тях? Виждай такива хора, няма лошо, а точно тези на "минимална заплата" укриват данъци и гледат да платят по-малко, защото просто не печелят достатъчно, за да си обявят истинските приходи.
А ти повече ли предпочиташ да караш голф 2-ка от 90-та, една астра/вектра от 94-95та, отколкото някой чисто нов мерцедес/шевролет, или дори да е обикновен опел/воксваген, ама нов, с гаранция и т.н.?
Съсредоточават се върху семейството си, да. Поне повечето хора гледат децата им да не растат в мизерия. Нека има разводи, навсякъде ги има.
Никъде не съм казал, че американците са умни. Напротив, повечето от тях са малоумни, но това не означава, че нямат пари. А представи си да си умен - кво ще изкарваш според теб? За няколко години си директор на компания.
Вярно там са съвкупност от много народи, ама къде е проблема в това? Ако си кадърен, няма значение от коя държава си.

Aз за плюенето говорех попринцип...А за това кой кого управлява, мислиш ли, че щатите са нещо много по-различно? Мислиш, че я няма корупцията? Според мен за тях мутрите (нашенските) са политиците им и тея хора, които въобще не фигурират на 'радара' и се занимават с много по-големи измени и корупция спрямо народа, просто не много го забелязват... А то и в родината ни кредитни милионери - бол, след няколко десетилетия според мен американска икономика въобще няма да има, то като цялото им население взима кредити и като не може да ги изплати, все някой трябва да духа попарата, в тоя случай (т.нар. икономическа криза) европа го пое за колектива, ама следващия път ми се струва, че ще е по-различно...Китайците малко по малко ще им е*ат мамата на тея говеда, тогава много ще ми е хубаво да гледам сеир...
Еми хубаво, ти прави нещата както трябва (хвърляй си боклуците в кофата и т.н.) пък другите не ги гледай. Според мен и културата ще дойде след някоя друга година...
А за колите - предпочитам да си карам е*аната е36 ама за половина пари и с повече акъл да я направя да им режа на янките пишките да ги е*а
Успокоителните ей сега ще взема.
Peace
хаахахахахахах

Still1ME1Still1HERE
03-27-2010, 18:45
Идеите им за купони също са различни - за тях купон е да викнеш няколко от съседите за час-два в задния двор на къщата ти, да си направите барбекю, да размените две-три приказки, да размените малко фалшиви усмивки и това е.Така е,никога няма да се оправят.Всички си харесват работата после се прибират държат се като боклуци от стреса,за да получат повишение,което води повече стрес.Повишението е нужно за да си вземе само новия модел на гъзбъркачка Т 3000.Фалшиви усмивки валят.Как да не се побъркаш?Предпочитам да видя две искрени усмивки и 200 човека да ме напсуват.Предпочитам да няма самоубийци,които да отнасят по сумати хора.Нека има да имам най-гадния ден,но знам,че някой няма да ми каже Гут Морнинг с тъпа усмиФка,а мога да говоря с човек,който за 10 минути да ми оправи настроението.Това,което не ни убива ни прави по-силни.Българин отиде ли там няма да изпадне в депресия,виж децата му,ако са родени там може,но лигав американец да дойде тука...За това няма да се оправят знаят само сладката страна на живота,а сблъскат ли се с другата става лошо за всички.Тук дори най-големият идиот има истински приятел,а там не знаеш кой къв ти е.Нож с две остриета е за мен това.

tman
06-30-2011, 11:45
Ама вие половината хвалите тая ваша Америка, въпреки че най-западната точка, на която сте ходили е Люлин( максимум Пеуник) :D . Мога да ти кажа, че там системата е превърнала хората в роботи. Не мога сега да ти разкажа за всички методи, по които става това (мързел, брат), но живота хич не им е розов. Чисто е не заради манталитета, а защото има здрави глоби. Не можеш да сравняваш двете държави и по възпитание. Просто тук има определени норми, там има други.

PS: А и стига сте обобщавали (Българите били прости, тъпи ...). Лично аз срещнах най- неприятните хора в Швейцария. Правят се, че са ти приятел, но си личи, че ти се подиграват.

SuperBadSuperFresh
07-01-2011, 09:05
Извинявай,ама си го написал мега наивно.Нямаше как да не се изсмея.Всичко там е съвършено,няма боклуци,хората са мили,загрижени и всички се къпят в пари.

Да ти кажа ли малко по-различна реалност .Имам познати,живеещи близо до Манхатън.Вече 4 пъти ги обират за 2 години,а на няколко пресечки от тях преди месец и нещо се самоубил човек.Да не говорим,че едни от малкото им "приятели" ,се оказа замесен в някакви гнусотии с детска порнография.

slicky
07-01-2011, 12:40
Всеки човек с възгледите си.За някои хора се осъществила т.н "американска мечта",а за други не.

Nam3less3
07-01-2011, 16:52
Когато ние станем суперсила, която да владее икономически половината свят, и когато стандарта ни на живот е висок колкото американския, тогава ми сравнявай България със САЩ :thumbsdown:
Пък и от преди създаването си до днес там е струпан цвета на света и силни и здрави хора, отишли да работят и да забогатяват.
А за България - "когато няма пари, любовта отлита през прозореца".

3am
07-12-2011, 11:42
а искам да ви питам за колко време научихте английски за тези дето са ходили в USA

mitternacht
07-12-2011, 15:38
Пък и от преди създаването си до днес там е струпан цвета на света и силни и здрави хора.


И тъъъпи, тъъъпи... та чак вдлъбнати.

mitternacht
07-12-2011, 15:44
Пък и ми е интересно какво би било, ако някой чужденец си състави мнение за България само по сериалите и филмите. Примерно "прочутия" Стъклен дом.
"Бафмааму тая България! Там само далавери, бизнесмени, бандюги, екшън, застаряващите домакини са кат' порно звезди, тийновете са богати разглезени келеши" и т.н. Не че съм гледал повече от една-две кратки части от серии, но май горе-долу за това се разказва.

Америка е нормална държава, може би с малко повече негри, дебели и тъпи хора. Е да, икономическото ниво е по-високо от нашето, ама то и на Румъния е по-добро, така че надали е нещо необичайно.

Бих предпочел далеч повече да живея в една... Швеция, Финландия, Дания, Норвегия. Поне ще си спестя Бронкс и Харлем.

bloodyF
07-12-2011, 22:28
Колко от вас поздравяват продавачката в магазина ? А колко от вас казват "извинявай" и "благодаря".Колко от вас сутринта казват "Добро утро" вместо "К'о стаа ".И все пак, колко от вас поздравяват лелките в училище ? И колко от вас казват тези думички от сърце и с усмивка на лице ?



да на всичките
но това е до възпитание


а за Америка-и на мен ми е мечта да отида там, да видя свят както се казва, ама не смятам че е чак толкова розово и прекрасно място ;)
има си както плюсове така и минуси
а това че приятелят ти е случил на щат и на хора, не значи че всички ще ти се кефят, ще те поздравяват и ще ти носят пайове за добре дошъл

TheBeatles
07-16-2011, 22:27
Човек, ти в какви филми се вкарваш? Ти го изкара рай тая Америка. Всеки ти се усмихвал и ти се радвал, спират ти 20 човека за да те закарат, докато вали? Ти на 10 ли си? Като не ти харесва тук и се оплакваш ходи си в райската Америка.

kamkb
08-26-2011, 14:08
Извинявай,ама си го написал мега наивно.Нямаше как да не се изсмея.Всичко там е съвършено,няма боклуци,хората са мили,загрижени и всички се къпят в пари.

Да ти кажа ли малко по-различна реалност .Имам познати,живеещи близо до Манхатън.Вече 4 пъти ги обират за 2 години,а на няколко пресечки от тях преди месец и нещо се самоубил човек.Да не говорим,че едни от малкото им "приятели" ,се оказа замесен в някакви гнусотии с детска порнография.

направо ме разби...еми естествено , че ще има такива хора..навсякъде ги има..всеки човек е различен .както има добри така има и лоши..навсякъде

fenasf
09-03-2011, 18:06
:razz: излез от филма

DesireToFire
09-05-2011, 14:24
Колко от вас поздравяват продавачката в магазина ? А колко от вас казват "извинявай" и "благодаря".Колко от вас сутринта казват "Добро утро" вместо "К'о стаа ".И все пак, колко от вас поздравяват лелките в училище ? И колко от вас казват тези думички от сърце и с усмивка на лице ?

Аз. Абсолютно всичко от горепосочените. Даже повечето ми се чудят, защото не минавам без "Благодаря. Довиждане, приятен ден" или от сорта. Но съм била за малко в Англия и там е така със всички. Но си личи, че не е искрено. Вярно е, че до едно време ти става хубаво като ти се усмихват по улиците или ако блъснеш някой на улицата и му разлееш кафето той да почне да ти се извинява и да ти обяснява, че не си ти виновен, а той, но след време виждаш колко изкуствено изглежда и че на продавачката ѝ е все тая как си и прочие.

Lucho
09-05-2011, 15:18
Много "розово" ми изглежда написаното. Бил съм в европейска държава, да, някой неща наистина са по-уредени, ама чак пък толкова - звучи прекалено.


А за България - "когато няма пари, любовта отлита през прозореца".

И не само любовта. Имаш пари - някой си. Нямаш пари - г-н Никой. Това е.

Nikolcheto24
09-05-2011, 19:10
Напълно съм съгласна със всичко което си написал - CH3OH.Наистина колкото и да ги плюят повечето хора американците те са много по-добре от нас.

B.Kingston
05-16-2012, 13:24
Съгласен съм с теб там всичко е някак си по-ведро.Няма ги байганЮвщините,стандартът на живот е по-завишен и хората са приветливи. (със изключения разбира се!)

dude99
05-27-2012, 18:48
Така си е и моите братовчеди живеят в ЛА и говорят за същите неща , които ти описа . Мисля да се стегна с ученето и ако мога да се изнеса в САЩ.

Lunin
05-27-2012, 18:49
що сме идиотска нация ли... ми зарад мангалите бе

windowlicker
05-30-2012, 02:34
що сме идиотска нация ли... ми зарад мангалите бе

Не е луд тоя който яде баницата.

Cold_Tearsss
05-30-2012, 02:44
що сме идиотска нация ли... ми зарад мангалите бе

Виж в София само колко Бентлита, Лексуса и тъй нататък има, те всички взети заедно се равняват на себестойноста на всички ламбота в Италия.... Някой горе трупа милиони на гърба на мравките. ;)

Пример със СУ и новата специалност - фармация. Някой отново гепи с шепи от министерството на образованието под предлог, че видиш ли имало глад за фармацевти и също така трябвало да се прави конкуренця на двете МУ-та, това във Варна не го броя. Винаги и навсякъде ще си има далавери, ама в България далавери на всякъде, ама пак в телевизора бат Бойко ще ни хвали, че сме най-стабилни и най, най, най...

Cold_Tearsss
05-30-2012, 02:44
И не само любовта. Имаш пари - някой си. Нямаш пари - г-н Никой. Това е.
Навсякъде е така, не само в България.

DisappointedDreamer
05-30-2012, 05:01
Пък и ми е интересно какво би било, ако някой чужденец си състави мнение за България само по сериалите и филмите. Примерно "прочутия" Стъклен дом.
"Бафмааму тая България! Там само далавери, бизнесмени, бандюги, екшън, застаряващите домакини са кат' порно звезди, тийновете са богати разглезени келеши" и т.н. Не че съм гледал повече от една-две кратки части от серии, но май горе-долу за това се разказва.

Америка е нормална държава, може би с малко повече негри, дебели и тъпи хора. Е да, икономическото ниво е по-високо от нашето, ама то и на Румъния е по-добро, така че надали е нещо необичайно.

Бих предпочел далеч повече да живея в една... Швеция, Финландия, Дания, Норвегия. Поне ще си спестя Бронкс и Харлем.

Ъха, подкрепям. Скандиданвските страни са къде-къде по-уредени от Америка. Да, и тук всичко не е cream and peaches, но е 100 пъти по-добре от в Б-я.

portishead
05-31-2012, 19:41
Относно поста "защо искам да "остана" в България" просто няма да коментирам. Всичките ви научени наизуст фрази, за това как мразите животите си и как държавата е големият лош вълк дето все ни прави мръсно. А да, разбира се и основното: Навън задължително е по-добре. Тука държавата ми е виновна, че ме мързи да си мръдна гъза(в повечето случаи е така), а като отида на Запад пак няма да си мърдам гъза, ама тоя път държавата ще ми дава.
Недейте да живеете в илюзии скъпи българи и спрете да плюете в герана от който пиете вода.

JungleJaguar
06-05-2012, 06:26
що сме идиотска нация ли... ми зарад мангалите бе

Цветанов го каза-25% от населението до 5-6 години ше са цигани.
Циганските лидери отдавна казват,че циганите са около 2 милиона,а не 300 000.
И по-зле ше става.
Нацията ни изчезва,хора и НИКОЙ НЕ ГО ЕБЕ !

DisappointedDreamer
06-05-2012, 06:33
Тука държавата ми е виновна, че ме мързи да си мръдна гъза(в повечето случаи е така), а като отида на Запад пак няма да си мърдам гъза, ама тоя път държавата ще ми дава.

По-точно от това просто няма НАКЪДЕ!

Cloud9
06-08-2012, 09:40
Американците обичат чужденците за да могат да им се подиграват на акцента. За тях винаги има 2 варианта- или си от Русия (и те мразят, защото си шпионин) или си от държава, в която нямате собствена канализация. Всичко е заучено- цялата тая любезност винаги ме е плашела. Ухилените им физиономии на сериен убиец могат да ме откажат да изляла навън. Откраднаха ми доста неща в разстояние от няма и 2 седмици. Всички, ама повтарям всички, пушат трева както българите пушат цигари. Не че имам против тревата-просто след време тя не им е достатъчна. Ако четете световните новини може би сте разбрали за серията канибалистични убийства там, за развитието на детското порно и за сектите. Фалшиви са!И пари да ми дават, там няма да се върна. Работят по 20 часа на ден,а живеят под наем и с големи заеми към банките. Смятат се за голяма работа, а не знаят колко глупави са всъщност. Не че и тук сме цъфнали, но ако наистина младото поколение погледне себе си, а не към измисленият рай на чужбина ще се оправим. Оправйте се повече и по-честно,че да не са само циганчета в България след време!

Tikche
06-13-2012, 21:54
Прочетох началните редове и претупах останалото, поради преливащите глупости. Абсурдно е да кажеш, че в САЩ е по-добре от ВСИЧКИТЕ държави на Европа. Ми аз колко време прекарах в Холандия и къща си имаме и всичко. Храната е 10000 пъти по-евтина от тази в САЩ, застраховките са МНОГО по-добри от там, държавата е много по-оформена, развита и по-добре замислена. Била съм в САЩ и впечатлението ми е, че там има изобилие от тъпи хора. Хора, които нищо не са видели и нищо не знаят. Разглезени са и ги е страх от всичко. Говорят просташки и грам не се замислят, че са сред други хора. Някой са много работливи, а други много мързеливи. Да заплатите са супер, но и е Европа имаме доста по-големи + храната е по-евтина, качеството на живот също + бензина, което значи, че тези страни са много пред САЩ. Аз не желая да живея сред простаци, сред разглезени хора с имена като Мерцедес и Ферари....сред луди хора, кръщавайки децата си на коли и футболни отбори. В Холандия си ми е супер и нямам търпение да се върна там.

Съветът ми е: обиколи още малко света, виж какво е, какви са условията и тогава коментирай, а не да даваш оценка на първата или втората чужда държава, която видиш, без да имаш база за сравнение. Аз съм обиколила цяла Европа със самолет и кемпер. Ходила съм до Азия и до САЩ и къде ли не още. Имам приятели по цял свят на всякаква възраст.Ако трябва да кажа, кои са моите фаворити ето ги:
1.: Холандия-икономика, развитие и отлични грижи за хората.
2:о. Гуам-невероятна природа и животински видове. Хората са много добри и всички се познават и си помагат. Заплатите са доста добри. Един приятел българин работи там като лови змии и му плащат по 50 долара на уловена змия, а там са я изобилие.
3:Чехия-адски приятелски настроени хора. Когато отидохме за 1ви път там още не бяхме резервирали хотел. С баща ми отидохме в една кръчма и стана бой както винаги и баща ми се би, за да помогне на 1 чех, който всъщност нямаше нужда от помощ. Почнаха да си говорят той на чешки, тате на български и след няколко чашки езиците се сляха и вече вицовете си разбираха. :D Покани ни да нощуваме в замъкът му, при жена му и 2те му деца. Представете си колко са дружелюбни, за да поканят 2ма непознати в домът си при децата си.
4:Австрия -Уникална природа и развит туризъм.

Останалите места за мен не струват много-места като Турция, Индия, Франция, Италия са просто заринати с боклук. За жалост в този списък слагам и България. Жалко е, че имаме уникална природа (а докато на станах на 10 всяка седмица обикаляхме България на палатка с родителите си и съм посетила всяко едно кътче от нея от най-хубавите и големи, чак до най-малките. Родината ни е невероятна, но управлението, законите, правосъдието, замърсяването и заплатите не са като хората. Данъците трябва да се качат, за да може държавата да се развива. Трябва да има задължителни застраховки покриващи голям спектър от вероятности. Трябва да почнем отново да отглеждаме сами домати, картофи и тн, а не да купуваме от съседките си. Можем да отглеждаме храната си, да имаме качествено мляко и хляб, да произвеждаме електроенергия и да се стабилизираме, но не го правим. На фермерите си предлагаме мизерни пари, за целогодишния им труд и те хвърлят реколтата си на боклука, понеже не може да гледаш нещо 1 година и да го откупят от теб за 10/20 стотинки на килограм. С тези пари как се живее цяла година и се садят нови растения? Да дигнат заплатите за половин година на всички, после и данъците. Хората ще имат желание да се трудят, а не да киснат по цял ден във Фейсбук в офиса. Просто има много недообмислени неща и най-лошото-много хора, които си слагат парите на данъкоплатците в джоба.

windowlicker
06-16-2012, 16:01
Тикче, не знам дали знаеш, но Гуам е територия на САЩ и се отнася общо взето както Белене към България...