PDA

View Full Version : Предразсъдъци и ненавистничество в любовта



gir
03-25-2010, 07:07
Искам да запозная хората, които се интересуват от теория на любовта за някои често-срещащи се предразсъдъци под формите на ненавистничество в любовта (някои са отдавна утвърдени, други съм въвел аз, което ще се бъде упоменато).

1. Расизъм

"Мъ нидей тъка, мамъ, тоя цръния нйегър, аку го види баща ти шъ гу заколи въ!"

Няма значение дали негърът е певецът DMX, президентът на САЩ - Обама, някой студент от Замбия по медицина. Негър е и точка. Друга раса. Не става. Ние сме бели (макар, че в Северна Европа често ни бъркат с турци, араби, иранци, щото те пък са съвсем бели и ги хваща рака на кожата в отрицателно време) и щом сме бели не може да се даваме на черни.

(В ИНТЕРЕСН НА ИСТИНАТА РАСИЗЪМ ИМА И ПРИ ЧЕРНИТЕ, НЯКОИ ОТ КОИТО НЕ СИ ДАВАТ ДЕЦАТА ДА СЕ ЖЕНЯТ ЗА "ОДРАНИ КОТКИ" като белите и пр.)



2. Колоризъм

"Глей сигЪ! Онзи бйеши нйегър, ъмъ туоз пък приличъ нъ цигънин ве мамъ! Како шъ кажът съседити, куит съ уженихъ бели?"


Същата работа като расизма, но още по-прецизна. Т.е. за любов и брак не става не само някой черен или жълт, но и всякакви с малко по-светла или по-тъмна кожа. Трябва да е еди-колкок си бял или еди-колко си черен...Сложна работа...


3. Лингвицизъм

"Мъ той ни гувуори пу нашйенски! Шъ му съ смейът!"

Т.е. всеки, който не говори или не му е майчин език "Нашият, най-велик, Космически, Великопено-красив и Точен език" не става!

ЛЮБИМ ВЪПРОС : КАКЪВ ТИ Е МАТЕРНИЯ ЕЗИК?

4. Зодизъм (мое въведение)


"Ти си РАК, маминуту! Тоз как пък мужа дъ съ случи УВЙЕН?!!! Ти си воднъ зодийъъъъ! Той - огнйенъ! Ми вий шъ си прибийти ут бой въ мамъъъъ! Шъ си търсиш само СКУРПИОН, ъмъ бял, уктумврийски! Или у краен случъй - РИБЪ!"

Имах и случай в чужбина:

"Аз съм "петел", а ти си "заек"...сигурно затова не се разбираме /а ние не се разбирахме, щото искаше да хойка с други мъже/...Аз преди , в чатовете, само като видя, че някой е "заек" и веднага спирам да си чатя с него!"

Т.е., ако някой е различна зодия (без значение източна, западна и пр.), това директно го прави аутсайдер в религиозното съзнание на зодиста/зодистката.

Любим въпрос: ТИ КОЯ ЗОДИЯ СИ? /В ГОДИНАТА НА КОЕ ЖИВОТНО СИ РОДЕН?/

5.Ейджизъм

"Мъ как муожи дъ съ излагъш тъй ваааа? Туоз многу малък зъ тйеби!"

Друг вариант:

"Мъ нидей тъка, дйе! Туоз пък многу гулям!"

Има и трети:

"Ъмъ как тъй шъ сти нъ идни и същи гудини сигъ?! Ни съ излагъй въ! СЕКИ ЗНАЙ, ЧИ МЪЖЪ ТРЯБЪ ДЪЙ ПУНЬЕ ДЙЕСИТ ГУДИНИ ПО-ГУЛЯМ УТ ТЙЕБИ!"


Т.е. това са хора, които ходят със сметалото и елката в мозъка си и първият им въпрос е на колко е години. Предварително са си намислили някакъв идеал и някаква граница - примерно, че момичето трябва да е до 20 иначе е "стара" или пък, че трябва да е връстничка ("за да сме на един акъл") или пък, че разликата трябва да е НАЙ-МН ОГО 5 години (ако е повече, ще се отровим :razz: )
Не си дават никаква сметка, че с годините съотношението се изравнява и, че съвместния живот нагажда евентуалните разлики!

Любим въпрос: ТИ НА КОЛКО СИ ГОДИНИ?

6.Шовинизъм и ултра-национализъм


"Ний сми бългъри (респ. турци, анголци, башкири, баски) и н и могъ дъ тъ разбиръ що искъш дъ предъдйеш пъметтъ нъ тйез дет умряхъ зъръд нас!?"

Т.е., ако някой не е българин, без значение дали е татарин или мексиканец, няма да стане работа. Всеки знае, че българите са най-добричките, най-чистичките, най-хубавите, най-интелигетните и най-великите, великолепни хора. Всичко останало "от нас се е учило" и е "мангал" или "пидираси", следователно ако не е българин - не може и няма да може.

Любим въпрос - ТИ СИ БЪЛГАРИН , НАЛИ?

7. Кастизъм, Класизъм

"Ни муожи мамъ, ни можиии! Ний имамИ двайси дйекъръ лузя, 50 кукуошки, 3 крави, едно мули и карами джип "Чируоки", а тоз къкъй тъкъв бйедин? И съ прай нъ умин, писъл бил стихутвурйенийъ и бил студйент пу мидицинъ! И кво ут туй? Ни сме ут идин сой с нйегу!"

Ако ние сме богати, а той е беден - не става. Ако ние сме прости, а той има такива "вредни навици" като ходене по изложби, четене на книги и писане на поезия (вместо да се знимава с нещо по-така като слушане на новата чалга или препродаване на трактор за пари!), то не може да се събираш с него!
Или пък - "Ама аз съм рапър, а тя е ему, да не съм луд с тая, уе?!"

8. Религиозна нетолерантност


"ИИииииииии, мъ нъли шъ идиш у адъ, аку съ събирйеш с будис мъ, мамъ! Страх ут буогъ ич ли нямъш!"


Даже и да не са много вярващи, религиозните фанатици не дават люб ов между хора, които не са приели тяхната вяра.

Любим въпрос - ВЯРВАШ ЛИ В БОГ? (често придружено с маняшки поглед)

...

nymphadora
03-25-2010, 07:55
Добра тема,хареса ми :)

antifashionshit
03-25-2010, 08:28
добра идея gir. въпреки че можеш да добавиш още няколко струва ми се.

fenastz
03-25-2010, 08:58
Пълна шитня...

gir
03-25-2010, 08:59
добра идея gir. въпреки че можеш да добавиш още няколко струва ми се.

Ами не се сещам или не съм учил за други. Чакам предложения. Потенциално са възможни.

gir
03-25-2010, 09:01
Пълна шитня...

Really?...Сигурно се шегуваш...

w0sh
03-25-2010, 09:33
Аз съм всичките наведнъж.

w0sh
03-25-2010, 10:15
Какво толкова се натягате на темата, тя е толкова ограничена, колкото въображаемите герои в нея.

DevilWish
03-25-2010, 10:22
Мразя всичките видове.Важно е да си допадате, да се разбирате, да се обичате...Какво повече ти трябва.черен = бял и тн и тн и тн.

xPafx
03-25-2010, 10:30
Е добре де,постваш я темата и кво?!
Мислиш,че ние,всички ние не знаем това..?!
Всеки по един или дрруг начин се е сблъсквал с нехаресването на родителите ни спрямо половинките ни,било то заради цвят на кожата,акцент,религия,раса или прочие.. Но в крайна сметка,дали един подител наистина може да контролира любовния живот на детето си..е да,ако си някоя пикла на 14-15,която дейста само за момента и не мисли за нищо друго,да могат,но ако си зрял човек..или още повече ако имаш годините,за да вземаш напълно самостоятелно решенията за живота си,дали родителите ти могат да ти казват с кого да живееш,кой да обичаш и от кого да имаш деца..Искат или не,рано или късно се премиряват,защото си им дете и не искат да те загубят..

gir
03-25-2010, 14:50
доста добра тема.. често казано, запитвам се кога ще дойде денят в който всеки ще се обича и жени за когото си пожеляе, без предразсъдъци и граници.. не може ли просто да се обичаме, няма ли светът да е по- добър? :-o

И аз това казвам. Хората сами си правят ограничения и страдат от тях.
Някои ограничения са здравословни, но ограничения, поради предразсъдъци са безсмислени. И правят нещастни много хора. От никой не зависи това, кога точно ще се роди (каква зодия ще е или кой набор ще е), но заради тези две негови "качества" може да бъде предпочетен или пренебрегнат...Никой и не избира с каква коса да е или от коя раса да е...Но външността може да му коства даже живота. Никой не е виновен, че майка му и баща му говорят испански, а не английски. Но това може да го направи аутсайдер в много места по света...
Всеки има право на избор дали да харесва или да не харесва други:

-раси
-възрасти
-езици
-религии
-пигментация на кожа, очи и роговица (коса)
-и др.

Но, когато, започва да ПРЕЧИ И ОГРАНИЧАВА ОСТАНАЛИТЕ , да ги сакнционира (морално, физически), да ги убива, само заради това, че са друга раса, възраст, език, религия, пигмент и пр., ТОВА Е НЕНАВИСТНИЧЕСТВОТО.


Между нехаресване ("Не ми допадат негрите") и расизма ("Нямаш право да се жениш за негър!", "Тези са нисши и трябва да мрат!") има разлика.

Ето защо в едно свободно, демократично, плуралистично общество е НЕНОРМАЛНО да има предразсъдъци, които са се появили още преди да има научно и хуманно мислене.

gir
03-25-2010, 15:00
Е добре де,постваш я темата и кво?!
Мислиш,че ние,всички ние не знаем това..?!
Всеки по един или дрруг начин се е сблъсквал с нехаресването на родителите ни спрямо половинките ни,било то заради цвят на кожата,акцент,религия,раса или прочие.. Но в крайна сметка,дали един подител наистина може да контролира любовния живот на детето си..е да,ако си някоя пикла на 14-15,която дейста само за момента и не мисли за нищо друго,да могат,но ако си зрял човек..или още повече ако имаш годините,за да вземаш напълно самостоятелно решенията за живота си,дали родителите ти могат да ти казват с кого да живееш,кой да обичаш и от кого да имаш деца..Искат или не,рано или късно се премиряват,защото си им дете и не искат да те загубят..

Поствам темата и кво? Ми учат се хората на ново инфо, усвояват някое и друго понятие. "Знанието е сила" (Ф. Бейкън)
Мисля ли, че не знаете това? Това "ВИЕ" сте от А до Я тука. В тоя форум влизат и ученици, и учители, и полицаи, и политици, и...каквито се сетиш. НЯКОИ ОТ "ВИЕ" (т.е. от четящите) знаят това, други - не го знаят, трети го знаят от части. Губещи няма. Даже и тези, които са го знаели, ще научат нещо ново (реакциите на тези, които пишат по темата, например, ще са за тях нещо ново!)...
За контролирането - ами де юре може до 18 години, а де факто :D някои и цял живот го контролират. Особено як контрол се постига с ИКОНОМИЧЕСКИ СРЕДСТВА "Като не ти изнася, имаш право да напуснеш, ама не очаквай да ти дам пари!" или "Ами добре, голяма си вече, ходи с него, ама от утре - никакви пари и сама ще си готвиш, сама ще си переш!"...Така че, който е зависим, може да бъде лесно контролиран.

loliii
03-25-2010, 15:32
Е добре де,постваш я темата и кво?!
Мислиш,че ние,всички ние не знаем това..?!
Всеки по един или дрруг начин се е сблъсквал с нехаресването на родителите ни спрямо половинките ни,било то заради цвят на кожата,акцент,религия,раса или прочие.. Но в крайна сметка,дали един подител наистина може да контролира любовния живот на детето си..е да,ако си някоя пикла на 14-15,която дейста само за момента и не мисли за нищо друго,да могат,но ако си зрял човек..или още повече ако имаш годините,за да вземаш напълно самостоятелно решенията за живота си,дали родителите ти могат да ти казват с кого да живееш,кой да обичаш и от кого да имаш деца..Искат или не,рано или късно се премиряват,защото си им дете и не искат да те загубят..
Тук не си прав/а. 90 % и отгоре от хората тук съм сигурна, че никога не са имали връзка с хора от различна раса, различен етнос, различно семейно положение и пари, точно заради изброените от gir причини. Дискриминация, дискриминиция, дискриминация.
По въпроса за расата - мене това изобщо не ме бърка. Арабин, негър /ооо , обичам негрите!!!/ , турчин, австралиец, сумалиец, все едно, важното е да е УМЕН, ВЪЗПИТАН, КРАСИВ. Само за циганин бих се замислила, защото имам опасенията, че ще ме продаде за около 20 000 лв, ако ми вземат толкова де. :D Не че искам да проявявам расизъм, ама общата маса цигани са си... цигани. Това че не са образовани и че са крадливи е отделен въпрос и няма общо. Проблемът е, че просто откакто народът е съществувал той е предавал завета от баща на син и от дядо на внук, че търговията с булки и олесняването на кражбата чрез рязането на палците си е стремеж към ПО-ДОБРО БЪДЕЩЕ.
По въпроса за парите - пак не ме бърка. Първо, на моите години изобщо не ме интересува колко пари има, защото нито искам гаджето ми да ме издържа, нито имаме дете, че да очаквам от него подкрепа като съпруг. Е, когато пораства човек мисли и за семейство, тъй че винаги гледа и доходите, ама не ми е сега момента. И второ, парите наистина не са най-важното, защото когато искаш пари ИЗКАРАЙ СИ ГИ САМ, смотан, ясно?
За лингвицизма - не съм виждала да пренебрегват някого само защото не говорил по "нашенски" :? Но сигурно има. Всякакви селяндури има. /Да подчертая, че казвам селяндури, а не селяни!/ Въпреки това, смятам че това се застъпва с дискриминацията, свързана с местоживеенето. "Той/тя не е от нащо село, тъй че той/тя не е човек."
За религиозната нетолерантност - аз не съм вярваща и съм далече от религиозната нетолерантност. Но дори и да бях религиозна, не вярвам да бях толкова фанатична. Но, тук идва едно голямо НО, има религии, между които е трудно да има съжителство. Защото от религията следва културата, възпитанието, морала, съвестта и принципите на един човек. Да вземем за пример мюсюлманите - нямам нищо против тях, но е трудно да бъдеш с такъв човек. Те имат толкова правила за непорочност и изобщо за начин на живот, че чак си мислиш дали не сте от различни планети.

Исках да кажа само, че ако един индивид е интелигентен това че е негър или селянин не му пречи да бъде човек.

valdesbg
03-25-2010, 16:30
Расист, ейджист, нетолерантен.. както искате ме наречете.

България - за българите. Българките - за българите и обратното. И така нататък.

При положение че има поне 200 000 човека които са горе долу твои връстници и са на едно дередже с теб няма оправдание поради което да се заглеждаш по не-българин. Какво всичките 200 000 човека ли си минал за да кажеш "Те не ми харесват?"

При положение че в училището ти сте 6 паралелки по 25 човека(средно) това прави 150 човека САМО от твоя випуск. добави още 4 по толкова (600 човека) от които поне 300 ще са от противошоложния пол за да видиш колко богато разнообразие има САМО в твоето училище. При това положение какво правиш 25+ годишен?

Това са само два примера за това, колко непрактични сме.

А тия примери са само за нашата малка държавичка. Ми я да вземем един Лондон примерно дето там са повече от нас, към 8 милиона. Или Виена, или Москва... И тя стана една... :)

Всяка жаба да си знае гьола.

kindergarden
03-25-2010, 16:44
градовете които даваш за пример имат доста чужденци така че сяка жаба са ди знае гьола маааалко трудно :D

бе мамка му кво толкова се филмирате мен негрите адски много ме кефят :D

SpeakSoftlyLove
03-25-2010, 16:56
Щом си толкова широко скроен, не можа ли да уважиш хората със различни гледни точки, вместо да използваш хипербола във абсолютно излишни количества. Това говори много лошо за теб и настройва хората срещу теб. Приличаш на едно човече в момента.

ПП. Прости ми, че не пиша по темата, но до момента не виждам смисъл.

hahavteen
03-25-2010, 17:04
А може ли някой да ме светне какво значи "ненавистничество"? Чувала съм само за "ненавист" но все пак не съм живяла дълго в БГ и не общувам с българи така че може да съм пропуснала нещо... Наистина питам. :-o

По темата аз мога да общувам с всякакви хора но не бих тръгнала с всеки. С някой тъмнокож или по-мургав едва ли бих имала интимни отношения. Просто не ме привличат. Същото важи за мъже на моята възраст или по-малки, ниски мъже ( за мен това са тези под 1,83), такива с които не си пасваме като зодии (знам че е смешно но опита ми показва че с някои просто не си допадаме), мъже с по-ниско образование от моето и по-малко пари.... Абе като цяло трябва да е на моето ниво или на по-високо, да е зодия с която си пасвам и да е по-голям и по-висок от мен. Другите неща не ме интересуват толкова. Приятеля ми примерно е немец и е протестант. До сега не сме имали проблеми защото аз знам немски а той в момента се опитва да учи български 8-) Също сме решили че ако някога решим да се женим той ще си промени вярата защото православните църкви са по-хубави :D Не сме религиозни но искаме църковен брак :-D

xoxi
03-25-2010, 17:23
В темата има наистина много истина, но честно казано, не виждам никакъв смисъл темата да е тук.
Описаните 'индивиди' ходят с някой, колкото да не са сами и да ми кого да...!
Човек не избира в кой да се влюби. Може да се влюби в чернокож, турчин, невярващ, вярващ, китаец.. и т.н. Тогава няма да пита какъв е, що е. Но това разбира се е напълно индивидуално.

valdesbg
03-25-2010, 17:34
Ивенце, идеята е че в тия радове има в пъти повече от "твоя вид" отколкото тук. Така че пак нямаш оправдание :)

И да - всяка жаба да си знае гьола. Кво прави Бай Ганьо в Европа, я ми кажи? :) Ако ще се местиш в друга държава - нагаждаш се според нея - езици, обичаи, гражданство ала бала.. :)

А като те кефи негъра - можеш ли да събереш 25 санта в една от трите ти дупки? :D

И бтв - спрете да се бъдете зависими от чувствата си. Вие ги създавате и вие ще ги контролирате, а не обратното. Щото ако е обратното - тогава Хитлер и компания трябва да са ви ментори :)

lipsvashh_mi
03-25-2010, 18:17
Какво толкова се натягате на темата, тя е толкова ограничена, колкото въображаемите герои в нея.
ограничена е ,но колко от нас също са такива...героите макар и въображаеми онаглеждават положението не само в България,а по целия свят..Нима не е вярно,че на почти всяка страница има теми от сорта на-обичам я/го,но не мога да съм с него -и то не защото не е човека за мен,не ме обича,не се държи добре,не ме цени и не прави всичко за мен,а защото не знам как ще реагират родителите ми,че е туркиня/турчин или от сорта..и като е турчин,арабин,японец,негър-какво?Нали човека те обича и цени такъв какъвто си..ако искаш да си с този човек,защо да не можеш..колкото и да се говори, за свобода на избора и разкрепостеност повечето хора гледат на други раси,на различно социално положение,култури,традиции и т.н. пренебрежително...какво ще ни стане ако вместо да плюеме другите се опитаме да ге разберем-да не ни изядат случайно(не говоря за канибалите :D )

kindergarden
03-25-2010, 18:33
Ивенце, идеята е че в тия радове има в пъти повече от "твоя вид" отколкото тук. Така че пак нямаш оправдание :)

И да - всяка жаба да си знае гьола. Кво прави Бай Ганьо в Европа, я ми кажи? :) Ако ще се местиш в друга държава - нагаждаш се според нея - езици, обичаи, гражданство ала бала.. :)

А като те кефи негъра - можеш ли да събереш 25 санта в една от трите ти дупки? :D

И бтв - спрете да се бъдете зависими от чувствата си. Вие ги създавате и вие ще ги контролирате, а не обратното. Щото ако е обратното - тогава Хитлер и компания трябва да са ви ментори :)e добре де ама аз лично в Лондон не съм видяла толкова англичани колкото негри араби и китайци.Истината е ,че големите мегаполиси не са с такива ограничени разбирания,те се разширяват точно,защото там се приемат всички.Друг е въпросът,че различните раси са с различни физиологии ама пък представи си на една китайка кво ше и е яко с един негър и обратното 8-) А това за чувствата е тук от край време се знае,че сме на различни мнения :)

LadyDi
03-25-2010, 19:29
Отвори ми очите. Забравих си расовите предразсъдъци и "ейджизма".
Да не говорим колко неприятно впечатление прави тъничката злобица, с която авторът е изписал предполагаемите реплики на "родителят".

Съгласна съм с w0sh, че темата е пълен дебилизъм. Нито ще ме накара да приема за нормална (морално, юридически и всякакъв още -ически начин) връзка между 15 годишно момиче и 30 годишно момче. Както и не ми е по вкуса връзка между различни раси.

Освен расизма и "ейджизма" други предразсъдъци и ненавистничество нямам. Не ми пречи нито език, нито религия, стига от мен да не се иска да се променям.

DekoDenev
03-25-2010, 20:12
Расист, ейджист, нетолерантен.. както искате ме наречете.

България - за българите. Българките - за българите и обратното. И така нататък.

При положение че има поне 200 000 човека които са горе долу твои връстници и са на едно дередже с теб няма оправдание поради което да се заглеждаш по не-българин. Какво всичките 200 000 човека ли си минал за да кажеш "Те не ми харесват?"

При положение че в училището ти сте 6 паралелки по 25 човека(средно) това прави 150 човека САМО от твоя випуск. добави още 4 по толкова (600 човека) от които поне 300 ще са от противошоложния пол за да видиш колко богато разнообразие има САМО в твоето училище. При това положение какво правиш 25+ годишен?

Това са само два примера за това, колко непрактични сме.

А тия примери са само за нашата малка държавичка. Ми я да вземем един Лондон примерно дето там са повече от нас, към 8 милиона. Или Виена, или Москва... И тя стана една... :)

Всяка жаба да си знае гьола.



Доста време ти се възхищавах на цитатите и мислите които хвърляше в сайта но сега разбрах че ти си просто един от многото ОГРАНИЧЕНИ сладкодумници които не влагат и грам чувство в думите си ,а просто говорят като един добре написан учебник...няма нищо лошо в това да си изливаш чуството за малоценност в сайта но поне спри да казваш че си в мислите на хората ОПРЕДЕЛЕНО не СИ ТАМ!!!!!!!!!

gir
03-26-2010, 03:17
Отвори ми очите. Забравих си расовите предразсъдъци и "ейджизма".
Да не говорим колко неприятно впечатление прави тъничката злобица, с която авторът е изписал предполагаемите реплики на "родителят".

Съгласна съм с w0sh, че темата е пълен дебилизъм. Нито ще ме накара да приема за нормална (морално, юридически и всякакъв още -ически начин) връзка между 15 годишно момиче и 30 годишно момче. Както и не ми е по вкуса връзка между различни раси.

Освен расизма и "ейджизма" други предразсъдъци и ненавистничество нямам. Не ми пречи нито език, нито религия, стига от мен да не се иска да се променям.

Злобица, не-злобица, емоционалният заряд на автора не е от значение за ВЕРНОСТТА или НЕВЕРНОСТТА на научното съдържание, изложено в текста. "Без емоции не е имало и няма да има научно търсене на истината" (В.И. Ленин - философ и политик)

Темата не е пълен дебилизъм, защото отразява и изяснява научни понятия, които са в употреба при :

-сексолози
-социолози
-антрополози
-културолози.

Щом я смяташ за пълен дебилизъм, явно че не си от средите на хората, които имат по-солидно образование или ПОНЕ малко по-елеметарна научна база в опита си.

Имаш право да приемаш или да не приемаш тези неща, защото живееш в плуралистично общество и това е една от ценностите му - свободата да избираш. Също така имаш и правото да обосноваваш мненията си, особено, ако обвиняват нещо в дебилност, иначе се счита за обида.

gir
03-26-2010, 03:23
Расист, ейджист, нетолерантен.. както искате ме наречете.

България - за българите. Българките - за българите и обратното. И така нататък.

При положение че има поне 200 000 човека които са горе долу твои връстници и са на едно дередже с теб няма оправдание поради което да се заглеждаш по не-българин. Какво всичките 200 000 човека ли си минал за да кажеш "Те не ми харесват?"

При положение че в училището ти сте 6 паралелки по 25 човека(средно) това прави 150 човека САМО от твоя випуск. добави още 4 по толкова (600 човека) от които поне 300 ще са от противошоложния пол за да видиш колко богато разнообразие има САМО в твоето училище. При това положение какво правиш 25+ годишен?

Това са само два примера за това, колко непрактични сме.

А тия примери са само за нашата малка държавичка. Ми я да вземем един Лондон примерно дето там са повече от нас, към 8 милиона. Или Виена, или Москва... И тя стана една... :)

Всяка жаба да си знае гьола.

Валдес, политиката ти на автаркия (самозадоволяване ; самодостатъчност) не е просто националистическа, но и НЕПРИЛОЖИМА, защото светът се глобализира.
Колкото до практичността - за някои е по-практично да са с по-зрял, по-богат...т.е. точно УТИЛИТАРНО-ПРАГМАТИЧНОТО МИСЛЕНЕ ги кара да не са със съученик или със сънародник.
Остави хора да избират свободно. Останалото е хитлеризъм...

gir
03-26-2010, 03:58
Какво толкова се натягате на темата, тя е толкова ограничена, колкото въображаемите герои в нея.

Няма такива работи, Уоши. Героите са за илюстрация на съдържанието в термините, които може да се окажат трудни за разбиране, без пояснение. Колкото до самите термини - те са плод на учени и се ползват като понятиен апарат в различни хуманитарни науки.
На накои от потребителите им харесва темата и се възхищават от нея. Не е работа на модератора да ги критикува, че някаква тема (с полезно за училището и университета съдържание, както и за живота, донякъде) им е допаднала. Нека младите хора се радват и на по-научни теми, а не само на субкултурни.
Да казваш, че темата е ограничена е като да кажеш, че учените (сексолози, социолози, философи и др., които си служат с тези термини) са ограничени.

valdesbg
03-26-2010, 05:54
Хехе :)

Глобализирания свят го остави да си почине малко. Няма да избяга. Я ми обясни защо така се случва? Щото няма кой да каже на пиклата че 30 годишния батко с когото е си е чист педофил(морално, щридически и пр.).

Щото няма кой да каже на кифлата че негъра има само 25 санта пишка повече, ама иначе е същия като съседа отсреща.

Щото няма кой да каже на заблудения тийн че куклата от съседния клас просто не е лъжица за неговата уста. И нашия почва да блъска във фитнеса като невидял, само и само да си напомпа random части. И сценария го знаеш.

Щото няма кой да каже на християнина че мюсюлманката има коренно различни ценности и обичаи от него, и тя НЯМА да изостави религията си, колкото и да го обича.

И такива неща.

Помисли малко и ще видиш че тая глобализация е просто следствие от жаби, които не си знаят гьола. И липсата на щъркели, които да контролират положението. Свободата - да, свободията - не. Пък вече обясних защо свободията все повече се намесва в човешките отношения.

Защото всеки си прави каквото си иска, когато си иска с идеята че това е свободата на личността. Да ама не е съвсем така. Сети се сам защо.

Денко - спести ми сълзливия чаршаф. Много неща пропускаш.

sh3_1s_7h3_0n3
03-26-2010, 06:07
От всички дотук почти никой ли не влиза в графата 'кастизъм/класизъм'?
По смъртно не мога да 'хлътна' по някой, чиято кратуна е полупразна.
Даже напротив. Ужасно много ме привличат интелигентните мъже. Мъжете обикновено казват, че е по-важно жената да е красива, защото 'не чу?али интелект', но пък аз като жена явно бивам привлечена именно от това. Не мога да си представя да изляза с някой и да няма какво да си кажем, да нямаме поне близки интереси или дори да няма какво да науча от него. Затова и ужасно много харесвам амбициозните и борбените хора. Това ме мотивира и провокира да се развивам и аз, за да бъда поне малко на неговото ниво. (:
Така че твърдо съм закотвена в тая графа на 'класизъм'.
А относно "кастизма" - направо се изприщвам от някакви богати момченца. Ако е успял благодарение на собствените си качества, ок. (Въпреки че на тия години около които гравитирам, възможността е много малка някой да е успял сам все още). Но да се разполага с парите на мама и на тати, да е получавал всичко на готово и да парадира с нещо, за което той няма принос - wtf? Просто имам отрицателно мнение за 'баровците' и не бих искала да се забърквам с такива.

gir
03-26-2010, 06:43
От всички дотук почти никой ли не влиза в графата 'кастизъм/класизъм'?
По смъртно не мога да 'хлътна' по някой, чиято кратуна е полупразна.
Даже напротив. Ужасно много ме привличат интелигентните мъже. Мъжете обикновено казват, че е по-важно жената да е красива, защото 'не чу?али интелект', но пък аз като жена явно бивам привлечена именно от това. Не мога да си представя да изляза с някой и да няма какво да си кажем, да нямаме поне близки интереси или дори да няма какво да науча от него. Затова и ужасно много харесвам амбициозните и борбените хора. Това ме мотивира и провокира да се развивам и аз, за да бъда поне малко на неговото ниво. (:
Така че твърдо съм закотвена в тая графа на 'класизъм'.
А относно "кастизма" - направо се изприщвам от някакви богати момченца. Ако е успял благодарение на собствените си качества, ок. (Въпреки че на тия години около които гравитирам, възможността е много малка някой да е успял сам все още). Но да се разполага с парите на мама и на тати, да е получавал всичко на готово и да парадира с нещо, за което той няма принос - wtf? Просто имам отрицателно мнение за 'баровците' и не бих искала да се забърквам с такива.

Приятно е да се разговаря с интелигентни хора, като теб.
Ще поясня - кастизма или класизма (да се съобразяваш дали някой е от някоя каста, както в Индия или от някоя класа, както при някой капиталистически аристократи и не само) е примерно да не приемаш някой само щото произхожда от работническо семейство (а ти си от царско) или пък ти си "пепеляшка" (бедно момиче и най-долу в социално-политичко-икономическата стълбица), а той е богаташко синче на майка-бизнесмен и баща-политик. Това е класизма/кастизма.
Няма нищо общо с това, че хората си търсят някой сходен по акъл.
Сходните по акъл може да са от всяка КЛАСА или КАСТА. Примерно студентите в една и съща специалност са от различни класи/касти, но това не значи, че не са сходни по акъл.

Абе за това, че е най-важно жената да е красива...не всички мъже казват така. За някои е най-важно да е БОГАТА, за други да е СЕКСИ (секси-жените понякога НЕ СА красиви), за други да е умна и отговорна (понякога се случва...)

Последно - ПОЗДРАВЛЕНИЯ, че си една от малкото, която използва WTF на място. Т.е. при тебе не звучи вулгарно, а научно! Евала!...

sh3_1s_7h3_0n3
03-26-2010, 07:07
Греда. :oops: Не, че се извинявам, ама сутринта наистина ми се спеше и не задълбах в 'класизма' :oops: и реших да си споделя мнението си на прима виста.
Но пък е факт, че предпочитам да съм в ролята на 'момичето от народа', което да няма общо с тия по 'височините'. Не съм и много съгласна с това 'всяка жаба да си знае гьола', защото това ще звучи по-скоро като подценяване. Просто не би ми се искало някой да е 'над мен' от материална гледна точка и да си мисли, че с това може да ме манипулира по някакъв начин. А тези, които 'много имат', се взимат прекалено на сериозно, смятат, че могат да имат всички и че всичко им е позволено или може да им бъде простено. Затова гледам да съм по-далеч от такива. :)

Niakoitam
03-26-2010, 07:47
С някой тъмнокож или по-мургав едва ли бих имала интимни отношения. Просто не ме привличат. Същото важи за мъже на моята възраст или по-малки, ниски мъже ( за мен това са тези под 1,83), такива с които не си пасваме като зодии (знам че е смешно но опита ми показва че с някои просто не си допадаме), мъже с по-ниско образование от моето и по-малко пари.... Абе като цяло трябва да е на моето ниво или на по-високо, да е зодия с която си пасвам и да е по-голям и по-висок от мен. Другите неща не ме интересуват толкова.

Другите неща не ме интересуват толкова казва. :D Е, че ти малко ли изброи и за толкова голям критерии трябва да имаш голяма самооценка за себе си. Ами ако мъжът е точно такъв, но и той има твоите или подобни на твоите критерии какво правим тогава?
"Да не е тъмнокож или мургав"-да кажем че се приема, всеки има вкус за цвят на кожата макар че любовта не пита.
Не те привличат по-малки мъже или такива на твоята възраст-Защо? Като е малко по-малък това не значи че не може да има и повече акъл от теб, но хайде така било възприето мъжът да е по-голям от жената. Пълни глупости, но карай. За щастие някои жени не се съобразяват с това.
Също и да не бил на твоите години- Защо. Още по-голяма е вероятността да има повече акъл от теб, на еднакви годините сте и т.н. И не минавай с номера че момичетата се развивали по бързо от момчетата, защото вече тоя етап си го минала отдавна. На твоите години вече нещата са равностойни и си зависи от самият човек.
Да не бил по нисък от теб- Защо. По ниските по-малко акъл ли имат от по-високите или се подчиняваш на тъпото схващане че жената трябва да е по ниска от мъжа и се страхуваш да не би случайно да ти се смеят приятелите?
Да си пасвате по зодиакални знаци- И аз мога да кажа че отчасти вярвам в зодиите, но чак пък толкова. Например...имам някакви спомени каква зодия беше казала че си , но може и да се бъркам. Май беше казала че си Близнаци. Опаааа точно попадение. Аз пък съм Рак.
В зодиаците пише че двете зодии не се разбирали много добре, а май ти беше казала че изобщо не понасяш раци. Само че за твоя изненада и за иненада на зодиаците, аз мога много добре да се разбирам специално с момичета от зодия Близнаци. За това говори факта че си общувах с едно момиче от тази зодия повече от 3 години по интернет и приятелските ни отношени вече малко се позанемариха само заради приятелят и, който започнал да я ревнува от мен без никаква причина. В момента от около две години поддържам пак по интернет много добри приятелски отношения с друго момиче от зодия Близнаци и си се разбираме перфектно.Така се получава че съдбата ме среща с много хора от зодия близнаци, даже и по-малкият ми братовчед е зодия Близнаци пък с никой Близнак досега не съм се изтрепал, въпреки че момчетата и момичетата от зодията се различават.Признавам си моя характер и този на Близнаците много се различават, както и някои от вижданията ни, но като има толерантост и от двете страни, нещата си вървят перфектно. И така.
Не искаш и мъже с по-ниско образование от твоето-Защо? Нима това че е с по-ниско образование от теб не значи че не може да знае повече от теб само от обща култура. Едно е да учиш само това, за което учиш за да си изкараш дипломата и да се впишеш към висшистите пък съвсем други е да знаеш различни неща от различни области. Така че и един човек с по-ниско образование не е гаранция че не може да е по-умен от човек с по-виско образование. Ами ако мъжът пък иска ти да си с по-високо образование, какво правим тогава?
Да има повече пари от теб-Е, извинявай че ще го кажа, но това ми прозвуча малко като:
"Абе аз съм ебати секси мадамата и никой по беден от мен не може да ме купи"
Ами ако даденият човек иска ти да си на неговото ниво или по-виско какво правим?
Ако наистина държиш на ВСИЧКИТЕ тези качества може да остнаеш и доста разочарована. Винаги, когато една жена пожелае може да намери косури на един мъж както и обратното. Все пак никой не е перфектен. А който се мисли за наистина перфектен, може да ходи да се прегледа до най близкият му психиатър.

Niakoitam
03-26-2010, 08:15
Расист, ейджист, нетолерантен.. както искате ме наречете.

България - за българите. Българките - за българите и обратното. И така нататък.

При положение че има поне 200 000 човека които са горе долу твои връстници и са на едно дередже с теб няма оправдание поради което да се заглеждаш по не-българин.

Какво всичките 200 000 човека ли си минал за да кажеш "Те не ми харесват?"При положение че в училището ти сте 6 паралелки по 25 човека(средно) това прави 150 човека САМО от твоя випуск. добави още 4 по толкова (600 човека) от които поне 300 ще са от противошоложния пол за да видиш колко богато разнообразие има САМО в твоето училище. При това положение какво правиш 25+ годишен?

Това са само два примера за това, колко непрактични сме.

А тия примери са само за нашата малка държавичка. Ми я да вземем един Лондон примерно дето там са повече от нас, към 8 милиона. Или Виена, или Москва... И тя стана една... :)

Всяка жаба да си знае гьола.

Е ти наистина с това мнение както и с останалите ти в тази тема направо ме уби. Чак ми се прииска да съм малко по толерантен за връзките между хора с разлика от 15 години като се видях как може би изглеждам от страни. :D Аз съм патриот, но това "България - за българите" винаги ми е звучало някакси....фашистки. Особено като знам след кой почна да се повтаря най-масово. А именно след Волен Сидеров, "патриотът" политик, който отиде да пътува в Германия пиян и в самолета засрами държавата си така както не би го направил и най-големият циганин. Човекът който преби с помоща на друг свои авер БЪЛГАРИ на магистралата, защото го били засекли. Доста лицемерно за един патриот не мислиш ли?
Всяка жаба да си знае гьола казваш. А не мислиш ли че особено на Балканите това е малко трудничка задача, защото тук е кръстопът и гените ни са пълни с гени на различни националности и народности още отпреди да се образува България та чак досега. Но това и от биологична гледна точка е полезно. И Хитлер е искал чиста арийска раса. Ами какво? Почти го е постигнал и както казваш всяка жаба си е знаела гьола. И какво станало като останали предимно само арийци в Германия. можеш ли да предположиш? Поради близката еднаквост на гените им, които не можели да се размесват с нови и по-различни те започнали да се израждат, станали неприспособими и смъртността на младите германци и децата много рязко се повишила. След време когато пак се смесили с други раси и народности нещата се нормализирали горе долу. Така че преди да включиш патриотичното в себе си се замисли и над това, което иначе се вижда по-малко с просто око. Отделен въпрос е че ти отричаш и една много малка част от моите гени без дори да ме познаваш. Аз съм си чист българин, но все пак прабаба ми по майчина линия е била австрийка, която е заживяла в България при прадядо ми, който си е бил чист българин.

gir
03-26-2010, 08:23
Греда. :oops: Не, че се извинявам, ама сутринта наистина ми се спеше и не задълбах в 'класизма' :oops: и реших да си споделя мнението си на прима виста.
Но пък е факт, че предпочитам да съм в ролята на 'момичето от народа', което да няма общо с тия по 'височините'. Не съм и много съгласна с това 'всяка жаба да си знае гьола', защото това ще звучи по-скоро като подценяване. Просто не би ми се искало някой да е 'над мен' от материална гледна точка и да си мисли, че с това може да ме манипулира по някакъв начин. А тези, които 'много имат', се взимат прекалено на сериозно, смятат, че могат да имат всички и че всичко им е позволено или може да им бъде простено. Затова гледам да съм по-далеч от такива. :)

Разбирам те и ти благодаря за пояснението!
:)

gir
03-26-2010, 12:46
Расист, ейджист, нетолерантен.. както искате ме наречете.

България - за българите. Българките - за българите и обратното. И така нататък.

При положение че има поне 200 000 човека които са горе долу твои връстници и са на едно дередже с теб няма оправдание поради което да се заглеждаш по не-българин.

Какво всичките 200 000 човека ли си минал за да кажеш "Те не ми харесват?"При положение че в училището ти сте 6 паралелки по 25 човека(средно) това прави 150 човека САМО от твоя випуск. добави още 4 по толкова (600 човека) от които поне 300 ще са от противошоложния пол за да видиш колко богато разнообразие има САМО в твоето училище. При това положение какво правиш 25+ годишен?

Това са само два примера за това, колко непрактични сме.

А тия примери са само за нашата малка държавичка. Ми я да вземем един Лондон примерно дето там са повече от нас, към 8 милиона. Или Виена, или Москва... И тя стана една... :)

Всяка жаба да си знае гьола.

Е ти наистина с това мнение както и с останалите ти в тази тема направо ме уби. Чак ми се прииска да съм малко по толерантен за връзките между хора с разлика от 15 години като се видях как може би изглеждам от страни. :D Аз съм патриот, но това "България - за българите" винаги ми е звучало някакси....фашистки. Особено като знам след кой почна да се повтаря най-масово. А именно след Волен Сидеров, "патриотът" политик, който отиде да пътува в Германия пиян и в самолета засрами държавата си така както не би го направил и най-големият циганин. Човекът който преби с помоща на друг свои авер БЪЛГАРИ на магистралата, защото го били засекли. Доста лицемерно за един патриот не мислиш ли?
Всяка жаба да си знае гьола казваш. А не мислиш ли че особено на Балканите това е малко трудничка задача, защото тук е кръстопът и гените ни са пълни с гени на различни националности и народности още отпреди да се образува България та чак досега. Но това и от биологична гледна точка е полезно. И Хитлер е искал чиста арийска раса. Ами какво? Почти го е постигнал и както казваш всяка жаба си е знаела гьола. И какво станало като останали предимно само арийци в Германия. можеш ли да предположиш? Поради близката еднаквост на гените им, които не можели да се размесват с нови и по-различни те започнали да се израждат, станали неприспособими и смъртността на младите германци и децата много рязко се повишила. След време когато пак се смесили с други раси и народности нещата се нормализирали горе долу. Така че преди да включиш патриотичното в себе си се замисли и над това, което иначе се вижда по-малко с просто око. Отделен въпрос е че ти отричаш и една много малка част от моите гени без дори да ме познаваш. Аз съм си чист българин, но все пак прабаба ми по майчина линия е била австрийка, която е заживяла в България при прадядо ми, който си е бил чист българин.


Ами това е. Правилно си го усетил. Както някой румънец може да те отрече и да ти забранява да ходиш с румънка, само защото не си се родил румънец (без да имаш вина за това, щото не го избираш), така е и нередно да се съди някой, че се е влюбил или, че желае момиче, което е по-малко/по-голямо от него. Защото никой не може да контролира националността и възрастта си. А и тези неща НЕ ПРАВЯТ ЧОВЕКА това, което е. Може и да имат влияние, но е несъществено спрямо същността му.

SpeakSoftlyLove
03-26-2010, 15:39
Темата е научна? Как по-точно?
Неграмотното и твърде безвкусно представяне на 'простият' родител?
Това, че има 5 термина на кръст нищо не означава и ти сам го доказа.


Бъде така добър, и не се изсилваи със изказвания от рода на "явно че не си от средите на хората, които имат по-солидно образование или ПОНЕ малко по-елеметарна научна база в опита си."

Има разлика между начетеност и интелигентност.

gir
03-26-2010, 17:48
Темата е научна? Как по-точно?
Неграмотното и твърде безвкусно представяне на 'простият' родител?
Това, че има 5 термина на кръст нищо не означава и ти сам го доказа.


Бъде така добър, и не се изсилваи със изказвания от рода на "явно че не си от средите на хората, които имат по-солидно образование или ПОНЕ малко по-елеметарна научна база в опита си."

Има разлика между начетеност и интелигентност.


Как по-точно ли?
Ами няма по-точно. Защото е атомарно представена.
Това първо.

Второ - родителят е само за илюстрация и онагледява. Безвкусно или не, това не е от значение, а и в някакъв такъв естетическо-гносеологичен дискурс няма отношение към темата и основната й интенция, която е зададена (добронамерено) като опит да се усвоят някои пропедевтични положения на любовно-социалните предрзсъдъци.
Термините не са 5. Отделно, дори да са 5, се изяснява и (по отношение на реципиента) изследва (допълнително) съдържанието им, след което означаването (намирането на смисъла, дори и в пред-Хайдегеров постулат) е личен избор, с който , лично ти, не си се справил, което показва и реакцията ти, изобразена в поста.
Да, има разлика между начетеност и интелигентност, но това не е твой проблем, дотогава, докато не влезнеш в някои от тези категории имплицитно, независимо от това дали акта на навлизането ти е иманентен откъм двете или не.
Това е.

SpeakSoftlyLove
03-26-2010, 18:55
Ухаа, колко непознати за мен думи има в твоят пост! Поклон пред начетената ти персона.

Сега ще спиш ли спокойно?

valdesbg
03-26-2010, 19:08
Някой там :)

Волен ми е противен. Толкова по тоя въпрос. Нося отговорност за собствените си действия.

Под България за българите имам предвид че ВСЕКИ който иска да живее тук ЩЕ се съобразява с НАШИТЕ обичаи и правила в държавата. А именно че тук живеят БЪЛГАРИ и се говори на БЪЛГАРСКИ. Може и да знам 10 езика освен българския, но не съм длъжен да говоря на друг език където и да е. Познай защо - защото съм в България. Това първото.

Щом си решил да живееш в дадена държава за постоянно - смени си гражданството с текущото в страната. А именно - ако си в България, ставаш българин, ако си в Англия - Англичанин. Ако си в Нигерия - нигериец. А по националност си оставаш, негър, индианец, инуит, азиатец и пр.

Нали и тук хващаш нишката?

Ако се чудиш в каква връзка го казвам - няма да проявя уважение към човек, който не уважава моята страна и моя начин на живот. Нямам против да дойде, азиатец, афроамериканец, инуит ако щеш стига да говори на български разбираемо, и ако живее тук - да има българско гражданство. Обясних вече защо.

Ако се чудиш защо - когато аз отида в Америка да речем и заговоря на български трябва ли да обвиня всички че не ме разбират и са нетолерантни към мен?

На теория идеята ти за гените е окей, обаче на практика усещаш ли се какво значи? Че всичките германци са били преки роднини и затова им е трябва не-ариец.

Казваш че сме смесена кръв още отпреди да има България. Така е. Обаче айде сега ми кажи кой е тракиец, кой е славянин и кой е прабългарин? Не можеш нали? Защото трите нации са се смесили по разни причини, смесили са и обичаите си и се е образувала нова народност - българите.

А може да имаш и японска кръв в себе си, това не е проблема. Роден ли си в България? На личната ти карта пише ли че си българин? Чувстваш ли се българин? Ако да - значи пробелми няма :)

Пробелма е следния - да дойде арабина тук в България, да започне да ми пелтечи на арабски и да очаква да се съобразявам с него.

Нека въведа всичките тия неща в прост пример.

Да кажем че дъщеря ми(каквато още нямам) се среща с румънец. Ако нашия човек знае български и живее тук запостоянно, не е прекалено голям(приблизително 5 години разлика) и има българско гражданство - всечко е точно. Ако живее в Румъния а тук идва за определен период - ми хубаво. Ако дъщеря ми иска да замине с него в Румъния - ще се уверя че тя ще знае поне малко румънски, и ще се уверя че нашия ще уважава и ще се съобразява с нейното потекло.

Капиш?

gir - колко пъти да повтарям че човек НЕ е роб на чувствата си и МОЖЕ да избира в кого да се влюби и в кого не. Ако се поровиш малко из постовете ми ще разбереш защо смятам така. Така че тук издишаш :)

Не можеш да конролираш възрастта си, не можеш да контролираш националността си обаче принадлежността си можеш. А говори повече от лошо ако се занимаваш с момиче, която е приблизително 10+ години по-малка от теб. Примерно. Сети се сам защо.

И все си мисля че идеята на темата беше друга. Не да си развиваме теории за пространствено-времевия континиум да изразим мнението по дадената идея. В случая моето мнение е отрицателно и обясних защо.

Проблем ли е да уважите моето мнение и ако няма с какво да контрирате или да добавите просто да замълчите? Както аз уважвам Вашето, колкото и грешно да е за мен и не се обаждам там където нямам какво да кажа, така ще е добре и вие да уважите моето. Нали?

Изобщо не споменавам да приемете нищо. Да отбележа само.

Такива неща :)

Едит: 3500 поста :)

gir
03-27-2010, 04:33
Ухаа, колко непознати за мен думи има в твоят пост! Поклон пред начетената ти персона.

Сега ще спиш ли спокойно?

НЕПОЗНАТО е субективна категория. Какво искам да кажа? Ами за някой папуас е възможно ракетите да са непознати. Обаче за нас са познати. ЗАПОЗНАВАНЕТО с думи, хора, идеи, парадигми и каквото друго се сетиш е въпрос на УЧЕНЕ.
Колкото повече думички знаеш (стига да са "истински", а не празни или фалшиви откъм съдържание), толкова по-добре можеш да мислиш нещата.
Пример - ако знаеш, че има разлика между "ВЛЮБЕНОСТ" /"увлечение"/ и "ЛЮБОВ", ще си наясно защо се случват някои, на пръв поглед, противоречиви неща. Но, ако за тебе има само "ЛЮБОВ" много неща от поведението на тийнейджърите (а и не само) ще ти се струват странни.
И няма нужда да ми предпоставяш идеята, че пиша тук, за да мога да спя или да не спя. Не искам да наранявам никой, напротив - много съм френдли даже и се надявам, че като съм написал нещо полезно може да ви свърши работа в училище, в колежа, в уни-то...По-добре да имаш повече знание, отколкото по-малко. Затова и му казват фигуративно "ДУХОВНО БОГАТСТВО".

SolusChristus
03-27-2010, 05:38
Ейджизъм. 8-)

К'во като е на 11 момичето, а ти си на 27? Нали любоф има? :oops:

Priceless
03-27-2010, 05:42
Брат, нещо не ми харесваш. В смисъл .. дразниш ме. Не само ти, де. Такива като теб.

gir
03-27-2010, 05:51
Валди, здравей!
Много ясно, че в България трябва да се спазват българските (а и голяма част от ЕС-овите) закони. Колкото до езика, ако визираш ЛИНГВИЦИЗМА, той е дискриминация срещу тези, които не са родени с някакъв матерен език. Например може да владееш английски по-добре от някой Native English speaker, ама като кандидатстваш за работа често ще ти бият шута или ще те вземат на половин заплата, ако са си внушили, че не може майка ти и баща ти да не са от Нова Зеландия, Англия и пр., а ти да говориш английки добре. Същото е и в любовта. Има си хора, които ще те пренебрегнат само заради това, че не приказваш някой "романтичен и красив" език като френски или турски (имаше някаква класация в Европа, която определила, че най-благозвучни били френския и турския). МОЖЕ И ПО ДИАЛЕКТ да те пренебрегнат. Да речем "Аз няма да ходя с тая, щото говори меко и не казва НЕ, ами "НЙЕ"..." Същата работа като - "Няма да ходя с нея, щото е туркиня" (Все едно, че турците са изляти по калъп и са все лоши) или други такива, които и задават групата на -измите (расизъм, шовинизъм и т.н.)
В България след присъединяването й към ЕС, всички негови езици са официални, признати. Примерно нямаш право да си недоволен, че някой грък говори на гръцки в България, както и той няма какво да протестира,че българите си говорят на български в Гърция.



език където и да е. Познай защо - защото съм в България. Това първото.

"Щом си решил да живееш в дадена държава за постоянно - смени си гражданството с текущото в страната. А именно - ако си в България, ставаш българин, ако си в Англия - Англичанин. Ако си в Нигерия - нигериец. А по националност си оставаш, негър, индианец, инуит, азиатец и пр."

Малка поправка - по националност си ставаш друг, а по НАРОДНОСТ си оставаш какъвто си си. Примерно гагаузите в България (едно от малцинствата, редом с турци, татари, арменци, евреи и пр.) са българи по националност и гагузи по народност. Също като индианците, които може да са канадци, мексиканци или колумбийци по националност, но по народност са си индиански народности.


"На теория идеята ти за гените е окей, обаче на практика усещаш ли се какво значи? Че всичките германци са били преки роднини и затова им е трябва не-ариец. "

Генетично-чисти няма. Всичко си е смесица от различни народности. Понякога един румънец може да е по-генетично близък с турчин, отколкото с други румънци и обратно.
Колкото за българите - не само траки, славяни и прабългари. Над 50 народа са се смесили, за да станат българи. За тези, които се сещам са:

-печенеги
-узи
-кумани
-готи
-нормани
-византийци (отделно те самите съставени от гърци, италийци, копти, арменци и др.)
-османо-турци (те пък съставени от всичко що е влизало в Османската империя - перси, араби, арменци, славяни, татари,...)
-и мн. др.
И то си личи днес само по лицето. Има си българи, които са нордически тип (руси, синеоки, приличащи на класически шведи), а си има и такива, които като ги срещнеш и не знаеш ром ли е, индийски студент ли е или пък някой работник от Пакистан...А някои си приличат на полужълтите хора в Средна Азия от типа на узбеки...Така че народността/националността НЕ Е ХАРДУЕЪР, а по-скоро СОФТУЕЪР. Идеята, акъла, съзнанието, езика те прави българин, а не тялото. Щото единно българско тяло няма. Същото е и при руснаците - едни приличат на немци, други на кавказци...




"Да кажем че дъщеря ми(каквато още нямам) се среща с румънец. Ако нашия човек знае български и живее тук запостоянно, не е прекалено голям(приблизително 5 години разлика) и има българско гражданство - всечко е точно. "

АКО ОБАЧЕ с е 6 години по-голям, тогава става проблемно :razz: Големи сте ми сладури с тези години :)




"gir - колко пъти да повтарям че човек НЕ е роб на чувствата си и МОЖЕ да избира в кого да се влюби и в кого не. Ако се поровиш малко из постовете ми ще разбереш защо смятам така. Така че тук издишаш :)"

Абе някой издиша, ама кой ли...Аз ти говоря, че има предразсъдъци, а ти ми обясняваш свободната воля и ролята й при влюбването. Добре си :)

"Не можеш да конролираш възрастта си, не можеш да контролираш националността си обаче принадлежността си можеш. А говори повече от лошо ако се занимаваш с момиче, която е приблизително 10+ години по-малка от теб. Примерно. Сети се сам защо."

ГОВОРИ НИЩО! РАЗЛИКА ОТ 10 или ОТ КОЛКОТО СИ ИСКАШ ГОДИНИ НЕ МОЖЕ ДА ГОВОРИ ЛОШО ЗА ХОРАТА. ТОВА Е ЕЙДЖИЗЪМ. ПО СЪЩИЯ НАЧИН НЯКОЙ НАЦИСТ ЩЕ МИ КАЖЕ, ЧЕ ДА ХОДЯ С НЯКОЯ КИТАЙКА ГОВОРИ ЛОШО ЗА МЕН. НЯМАМ НАМЕРЕНИЕ ДА СЕ СЕЩАМ НЕЩО, КОЕТО ТИ ПО ПРЕДРАЗСЪДЪК ВМЕНЯВАШ НА ХОРАТА! ВСЕКИ ИМА ПРАВО ДА СИ ОБИЧА КОЙТО СИ ИСКА И НЯМА НИЩО ЛОШО, ЧЕ ЧОВЕКА В КОЙТО СИ ВЛЮБЕН Е РАЗЛИЧНА ВЪЗРАСТ, РАЗЛИЧНА ЗОДИЯ И ТАКА НАТАТЪК. ТИ СЕ ОГРАНИЧАВАЙ КОЛКОТО СИ ИСКАШ. НЕКА ДРУГИТЕ МЪЖЕ ХОДЯТ С МЛАДО, А ТИ СИ ХОДИ С ЛЕЛКИ, ТО И ЗА ТЯХ ТРЯБВА ДА ИМА МЛАДЕЖИ КАТО ТЕБЕ. ИНАЧЕ - СУШИНКА...


"Проблем ли е да уважите моето мнение "


Мнения, които защитават предразсъдъци трудно будят уважение на хората без предразсъдъци. Не уважавам мнения, които отнемат свобода по несъществени признаци като това с каква коса си (колоризъм), кога те е родила майка ти (ейджизъм), каква ти е расата (расизъм) и пр.

valdesbg
03-27-2010, 06:04
Ех :) Явно няма да стане така.

Чакам с нетърпение следващата ти тема, в която да си изкажа мнението от предразсъдъци.

Дотогава - лек и усмихнат ден.

А и няма да е лошо да се преставиш, след като знаеш моето име.

gir
03-27-2010, 06:39
Ейджизъм. 8-)

К'во като е на 11 момичето, а ти си на 27? Нали любоф има? :oops:

Малко история и малко география.

В Европа до 19 век на много места момичетата са се омъжвали около 11 до 13 години (средно - на 12 години). Днес, обаче, са измислили закони, че на 11-13 не може да се женят, дори - нещо повече, че е "педофилия", според някои.

В някои страни по света (като Саудистка Арабия) има сватби и на хора на 8 годишна възраст.

Понеже си ми много симпатичен ще ти кажа и, че в Кувейт за момичетата е разрешено на 12 да сключват брак (а на момчетата - на 15).
Тъй че зависи къде си. Но по принцип всичко е възможно да се приеме като норма.

gir
03-27-2010, 06:43
Ех :) Явно няма да стане така.

Чакам с нетърпение следващата ти тема, в която да си изкажа мнението от предразсъдъци.

Дотогава - лек и усмихнат ден.

А и няма да е лошо да се преставиш, след като знаеш моето име.

Да, сега пиша една темичка за браковете, да видят дечицата тук колко пък възможни видове брак има.
Аз съм бати Гошо :oops:

valdesbg
03-27-2010, 07:07
Е тоя път ще утрепеш рибата.. :)

Не че искам да изглеждам скептичен, но темата брак сред тийновете....

Какъв изобщо опит ще имат за да изкажат мнение без предразсъдъци и по някакъв начин адекватно?

Виж познавам една почетна потребителка, която ще може да се изкаже компетентно по тая тема. А щом пишеш темата предполагам че и ти си начетен по въпроса. И ще си чешете езиците с репликите на дребосъците. Весело. Може и аз да се включа :)

Бати, бати колко бати да си? 22-23?

По повод последния ти пост - норма е това което определя обществото. Така че.. Маите и ацтеките а имали ужасния за нас ритуал да принасят човешки жертви на различни богове. Пигмеите по поречието на амазонка и до днес си имат обичая да ти сварят главата и да си направят сувенир от нея ако им кажеш някоя дума на криво. И така. За тях е нормално, за нас - не.

Такива работи :)

Niakoitam
03-27-2010, 07:27
valdesbg така казано съм може да се каже че съм по съгласен с теб.

А относно това



На теория идеята ти за гените е окей, обаче на практика усещаш ли се какво значи? Че всичките германци са били преки роднини и затова им е трябва не-ариец.


И на теория и на практика ТЕ СА били почти преки роднини. Родството се определя от близостта на гените на два индивида. Щом си приличат даже и външно до толкова че да може да се определят по дадени признаци(например сини очи и руси коси)значи гените са им доста еднакви. От което следва че са доста близки роднини. За сравнение,разликата между генома на човека и маимуните не е много голяма. Ако се движим по теорията на Дарвин, това значи че сме далечни роднини с маймуните, защото сме имали общ прародител и на практика и ние сме вид по интелигентни маймуни и затова сме сложени като общо към приматите. Според ДНК изследвания гените на всички хора са тръгнали от Африка и на 100% от хората имат гените на един африканещ, които успял да преживее трудни времена, защото използвал по добре мозъка си и в същото време в потомството му за разлика от другите тогавашни хора имало много момчета. Та ясно е защо всички имаме неговите гени. Това според изследвания дали в Библията пише истини. Според тези изследвания точно този африканец е библейският Адам в райската градина(Адам в превод значи мъж). След това хората започнали да се разтилат постепенно по Земята като с това получавали полезни и вредни мутации. Тези с вредните загивали или оставали без потомство, а тези с полезните оцелявали и ставали все по приспосбими. Добивали гени за черен цвят на кожата, за голям нос, за бял цвят на кожата, за къдрави коси и т.н. всички с цел по-добро приспособяване с различните условия на Земята. Това променяло генома на всеки по съвсем малко, а тези мутации са наследствени и се предават на детето. Колкото повече полезни мутации има в двата родителя толкова по приспособимо ще е и детето. И така. Хора от различни краища на Земята започнали да се смесват и така подобрявали приспособимоста на децата си. Поколенията имат все по нови гени даже и да не са живяли по цял човешки живот в дадени области. Едновременно, приспосбление за студ и жега, за предпазване от разни болести и т.н. Всяко следващо поколение става все по приспособимо заради полезните мутации на родителите, които се предават по наследство.
И да се върнем сега към германците. Като остава чиста арийска раса на практика няма нови гени и мутации, защото всички са с близки гени т.е. може да се каже и близки роднини, защото страшно много си приличат и живеят в една малка област на Земята в която условията на природата са почти еднакви и сътветно промените в тях са еднакви.За България например процесът на израждане ще е по явен пък за Индия по-малко, защото има разлика в населението. Но и за двете страни резултата ще е налице. И тъй като на практика всички стават близки роднини, дори и най малката промяна в условията води до пагубен край. Също това "роднинско" смесване води и до вредни генни мутации. А разликата в генома на всички хора на Земята взети заедно (около 1%)не е толкова голяма, защото е имало и разни катаклизми, които са намалили разнообразието на човешкият геном.За сравнение само геномите на майуните в Африка имат по-голямо разнообразие от тези на хората по цялата Земя въпреки външните ни различия-малки или по-големи. И от това на практика какво следва? Че чистите арийци приличащи си страшно много не само по вътрешни, а и по външни белези са си на практика близки братя и сестри. Ето откъде идва израждането и вредните генни мутации. Да го кажем по грубо-т.нар мелези(в които влизаме всички днес) ВИНАГИ са били, са и ще бъдат по приспосбими и пригодни за живот на Земята,а може би някога и в Космоса от т.нар чистокръвни. Природата го е измислила и ако нямаше нужда да се смесват всякакви видове гени може би щяхме да се размножаваме чрез....пъпкуване например.

valdesbg
03-27-2010, 07:45
Тъй тъй :)

Теорията на Дарвин и аз много си я тача.

Идеята ми беше друга. Да вярно е че колкото по чиста е една порода толкова по неприспособима е към условията(които между другото постоянно се променят видимо или не), защото възможните мутации са силно ограничени. Идеята ми беше че чистите арийци (да ги наречем така) не са толкова близки роднини, че да им се израждат децата. Е освен ако не са брат и сестра де. Но не това имам предвид.

Да факт е че може би децата им ще са по податливи на random болести и инфекции и генетични заболявания при това в пъти повече отколкото аз и ти да речем. Идеята беше че чистите арийци са достатъчно стабилни като геном за да имат възможността да се репродуцират като вид(външен и вътрешен) непроменящ се с поколенията. А именно руса коса, сини очи светла кожа и така нататък. И не им трябва помощ за това начинание.

Вече доколко стабилно е поколението спрямо средата и доколкот е устойчиво на условията е отделна тема. И тук няма как да пренебрегна теорията на Дарвин, както и мнението което написа по горе :) Щото и аз и ти и всички които се интересуват знаят че германците на са едни от най-здравите(медицински) нации. Така че точка за теб :)

Щото хората имаме потенциала да развием хриле за да оцелеем, ако средата го изисква. Но това е една съвсем друга тема.

gir
03-27-2010, 08:25
Е, аз не съм ейджист (май някъде го бях споменавал :D )
и затова на въпроси като на колко съм не отговарям, но ти благодаря, че попита 8-)
А, аз също не препоръчвам брак сред тийновете. Аз направо съм против брачните съюзи. Т.е. предпочитам хората да си живеят на семейни начала, но това в някои страни е забранено. Т.е. фактически брак (съвместно съжителство) според някои законодателства е незаконно.
Да, да, да. Прав си, че за брак се иска не само биологична, но и социална, психолого-етическа зрялост. И, в днешно време, дори ИКОНОМИЧЕСКА. Направо, ако някой е беден, по-добре да не се жени (щото повечето женени правят и деца). Така само се увеличава бедността.

" И ще си чешете езиците с репликите на дребосъците. Весело. Може и аз да се включа :) "

А, те някои само се правят на дребосъци :) , ама това са отделни темички ;) Иначе, някои истински дребосъчета са много начетени и мое доста неща да се научат от тях.



"По повод последния ти пост - норма е това което определя обществото."

Да, ама социологът Георги Димитров (да не се бърка с политика Г. Димитров) ме е учил, че обществото не е някакъв монолит, а си е сбор от конкретни индивиди. Така че всеки конкретен си има норми и трудно се извежда някаква норма. Е, има преобладаващи норми, споделяни от, да речем, 50 % от индивидите. Но, пак зависи кои инивиди (кое общество). Човешкият "софтуеър" е различен по света.

Там примерите ти за Амазонка (не го знаех, мерси че сподели) и по-северните индианци са на място.

valdesbg
03-27-2010, 08:46
Ем обществото е сбор от Х броя индивиди - факт. Да обаче за да може да наревчем тая тлпа общество трябва да приемем че между тях има някакви првила на поведение(етика) и норми на това какво да се прави и какво не(морал).

И от тук вадя следния извод - 10 човека казват че е нормално да убиеш сина си в името на Бог Х. Даже необходимо. Президента също го твърди. И в случая аз имам два избора - да приема че това е така(по някакви причини) или да си кажа че това е глупост.

Моята норма няма да влияе на нормата на обществото. Ако аз кажа "Не не е нормално да се прави" просто ще бъда следващия. Обаче ако намеря 5 сред тия 10 човека които също казват че не е нормално, тогава вече нормата се променя. Примери от световната история - колкото искаш.

Обаче докато не намерия тия 5 човека, мойто мнение остава без значение за обществото.

Всъщност важно е какво мислят 51+ % от обществото. Защото те ще са по голямата маса, която да наложи дадената норма. И тук говорим за норма само в кръга на даденото общество. Щото ако за приятелката ти е нормално да излиза без фередже навън, то за една мюсюлманка това е наказуемо(доколкото знам).

Надявам се няма да се хванеш за примера, стори ми се удачен да онагледя какво мисля с него. Със същия успех можех да ползвам и отварянето на вратата на момиче примерно.

И че не си ейджист това е ясно. Всъщност споменавал си го доста пъти. Но каква е връзката с въпроса ми? Чисто информативен е :)

И между другото мога да ти изброя доста странни за нас ритуали които се практикуват в момента в разни страни по света.

gir
03-27-2010, 08:47
Някойтам (или по-точно НЯКОЯТАМ, ама няма значене, щото не съм сексист /СЕКСИЗЪМ = игнориране по полов признак/ ), по-скоро маймуните и хората са ХОМИНИДИ. В тоя смисъл маймуните са по-нискоинтелигентни хоминиди от хоминидите хора. И да, имат общ прародител.

Ето и как е групирано:

царство: Animalia Животни
тип: Chordata Хордови
клас: Mammalia Бозайници
разред: Primates Примати
семейство: Hominidae Човекоподобни /вкл. човеци и човекоподобни маймуняци :) /

---



"Това според изследвания дали в Библията пише истини. Според тези изследвания точно този африканец е библейският Адам в райската градина(Адам в превод значи мъж)."

Аааа, тука е ГРЕШКА. "Адам" значи "пръс", "глина".

" Etymologically it is the masculine form of the word adamah meaning ground or earth and related to the words adom (red), admoni (ruddy) and dam (blood)[5][6][7][8] Gen. ii. 7 explains that the man was called Adam because he was formed from the ground (adamah).[2] Compare Gen. iii. 19.[2]
" http://en.wikipedia.org/wiki/Adam#Individual.2FHumanity_.26_Etymology

Така че древните евреи хал-хабер са си нямали за прародители, маймунско родство и какво ли не. Грешка е да мислим и да нагаждаме научни резултати към притчи.

За "братя и сестри" не е точно. По-точно го кажи, че са си близки братовчеди, щото чак пък брат и сестра...няма как да дават здраво поколение във вида, в който днес са германците.

gir
03-27-2010, 09:00
Валди, хубав пост си написал. Да, хареса ми логиката и изложението ти. Мога да допълня, обаче, че това, което си написал важи само за демократичните общества. Има си такива с диктатури (примерно Партокрация или Олигархия), където само по-малко от 1 % от обществото налага морал, стандарти и пр., защото в него е съсредоточена цялата власт (армия, полиция, медии, съд). Така че и САМО ЕДИН ЧОВЕК може да промени нормите, но...зависи кой е тоя човек :)



"Щото ако за приятелката ти е нормално да излиза без фередже навън, то за една мюсюлманка това е наказуемо(доколкото знам)."

Зависи от държавите. В Турция, напрмер не е, а и не са задължителни.
Но е добър пример, де.

Да, има много странни за българите неща по света. А аз затова и пиша за тези неща, за да може да им се разширява кръгозора. Не е задължително, ама понякога като е по-умно населението, по-бързо се развива науката и икономиката, т.е. ще живеят по-добре.

Niakoitam
03-27-2010, 09:09
Да факт е че може би децата им ще са по податливи на random болести и инфекции и генетични заболявания при това в пъти повече отколкото аз и ти да речем. Идеята беше че чистите арийци са достатъчно стабилни като геном за да имат възможността да се репродуцират като вид(външен и вътрешен) непроменящ се с поколенията. А именно руса коса, сини очи светла кожа и така нататък. И не им трябва помощ за това начинание.


Аз никога не съм казаал че чистите арийци не могат да се репродуцират като вид. Разбира се че могат и за това изобщо не им е нужен неариец. Но тъй като са по податливи, и не се променят особено, а както каза ти природата и условията постепенно се променят, ще дойде момента, когато те ще започнат да намаляват или дори ако не вземат мерки ще изчезнат, защото техните поколения непроменяйки се примерно да речем около 10 поколения ще попаднат в една доста враждебна за тях среда, която постепенно ще ги унищожи ако не променят възгледите си за чиста арийска раса. Това имах впредвид. :)

valdesbg
03-27-2010, 09:16
При диктатурите принципа е друг. Но горе долу пак важи почти същата логика. "ако не си с мен значи си против мен. А ако си против мен - главата ти ще се търкаля по пода. "

Насажда се съгласие чрез страх. Мълчанието означава съгласие. И Всеки предпочита да издаде бунтаря, вместо да се присъедини към него. Щото знае че ако ги хванат и двамата ще увиснат на бесилото.

Простичко казано - преклонена главица - саба не я сече.

Пак има налагане на определена норма. Но не защото вярващ в нея, а защото те е страх от.. нещо. Което за нашия случай е без значение щото 10-те човека пак няма да те подкрепят.

Да, само един човек може да промени света. Примери - безброй. Като почнеш от Спатак, минеш през Исус(съществувал или не), и Жана Дарк, Исак Нютон, Галилей, Менделеев и стигнеш до Хитлер.

Хубаво е да се дава информация на хората. Обаче трябва да има апарат/метод/база по който/която тя да се оценява и разбира адекватно. Щото ако тръгнеш да ми разказваш за ядрена физика, или лингвистика ще те гледам с един умен поглед и ще примигвам отвреме на време в знак на съгласие. Но и на двамата ще ни е ясно че никаква идея си нямам от това какво ми приказваш. Тъй че много зависи и как представяш дадена информация, ако държиш тя да бъде разбрана.

Такива работи :)

Niakoitam
03-27-2010, 09:36
Аааа, тука е ГРЕШКА. "Адам" значи "пръс", "глина".

" Etymologically it is the masculine form of the word adamah meaning ground or earth and related to the words adom (red), admoni (ruddy) and dam (blood)[5][6][7][8] Gen. ii. 7 explains that the man was called Adam because he was formed from the ground (adamah).[2] Compare Gen. iii. 19.[2]
" http://en.wikipedia.org/wiki/Adam#Individual.2FHumanity_.26_Etymology


Първо съм Niakoitam и ако не си спомняш LadyDi изрично ти подчерта че съм мъж.
Второ. За Адам....Хайде не ме карай сега да ти търся филма на National Geografic по темата че не си спомням как се казваше.
:)

gir
03-27-2010, 10:04
Да факт е че може би децата им ще са по податливи на random болести и инфекции и генетични заболявания при това в пъти повече отколкото аз и ти да речем. Идеята беше че чистите арийци са достатъчно стабилни като геном за да имат възможността да се репродуцират като вид(външен и вътрешен) непроменящ се с поколенията. А именно руса коса, сини очи светла кожа и така нататък. И не им трябва помощ за това начинание.


Аз никога не съм казаал че чистите арийци не могат да се репродуцират като вид. Разбира се че могат и за това изобщо не им е нужен неариец. Но тъй като са по податливи, и не се променят особено, а както каза ти природата и условията постепенно се променят, ще дойде момента, когато те ще започнат да намаляват или дори ако не вземат мерки ще изчезнат, защото техните поколения непроменяйки се примерно да речем около 10 поколения ще попаднат в една доста враждебна за тях среда, която постепенно ще ги унищожи ако не променят възгледите си за чиста арийска раса. Това имах впредвид. :)

Те "арийските" държави нямат чак толкова расизъм като %, колкото има в Източна Европа, ми се струва...

Priceless
03-27-2010, 10:12
Ебаси, тука само някви сериозни спорове се водят. Плашите ме. :-#

gir
03-27-2010, 10:12
Аааа, тука е ГРЕШКА. "Адам" значи "пръс", "глина".

" Etymologically it is the masculine form of the word adamah meaning ground or earth and related to the words adom (red), admoni (ruddy) and dam (blood)[5][6][7][8] Gen. ii. 7 explains that the man was called Adam because he was formed from the ground (adamah).[2] Compare Gen. iii. 19.[2]
" http://en.wikipedia.org/wiki/Adam#Individual.2FHumanity_.26_Etymology


Първо съм Niakoitam и ако не си спомняш LadyDi изрично ти подчерта че съм мъж.
Второ. За Адам....Хайде не ме карай сега да ти търся филма на National Geografic по темата че не си спомням как се казваше.
:)

Може и да си, беше написал глагол в женски род, та реших, че си момиче. Ама не си играя да помня кой какъв пол е. Не, че е от неуважение, а напротив - игнорирам пола и гледам съдържанието. Т.е. уважавам наравно и момите и момците из нета :)
За АДАМ , това намерих אדמה‎, земя и אדום, червен.
По-късно е придобило смисъла на "човек".
Иначе, ако искаш да си говорим за "истините" на религиите и колко е реален Бог, Сатанаил, Червената шапчица или Макароненото чудовище, може да отворим някоя темичка в научните отделни на форума. Стига да ти е приятно.

gir
03-27-2010, 10:14
Ебаси, тука само някви сериозни спорове се водят. Плашите ме. :-#

Защо се плаши тая сладурка от сериозното и научното? Я по-смело! Знанието е сила. :)

Priceless
03-27-2010, 10:16
Ми ПРЕКАЛЕНО сериозно е. И ПРЕКАЛЕНО научно. :-o

valdesbg
03-27-2010, 10:43
gir, ако знаеш че с огъня можеш да си сготвиш вечеря - сила е. Ако обаче го асоциираш с болка и страх - няма как да стане :)

А иначе - Философската тема за Бог и Макарноненото чудовище е чудесна идея. I`m in!

gir
03-27-2010, 10:58
gir, ако знаеш че с огъня можеш да си сготвиш вечеря - сила е. Ако обаче го асоциираш с болка и страх - няма как да стане :)

А иначе - Философската тема за Бог и Макарноненото чудовище е чудесна идея. I`m in!

Съгласен съм. Добре, ако има желаещи и я отворят да дадат линкче на лични, за да не спамваме тук.

SpeakSoftlyLove
03-27-2010, 12:53
Съжелявам, ако съм те обидила, но това което искат да кажа е, че начина ти на обръщение към читателите не е подохящ. Много добре знаеш как се казва този сайт и възраста на хората, които влизат в него.


Ми ПРЕКАЛЕНО сериозно е. И ПРЕКАЛЕНО научно.

Както виждаш, valdesbg е един от малкото, които се задържа да спори със теб, а мисля, че той е над 20 години (съжелявам, ако не е така.)

Извода, който си направих е, че ти просто искаш да се похвалиш със знанията си пред някакви деца, което не е много похвално.

gir
03-27-2010, 14:48
Съжелявам, ако съм те обидила, но това което искат да кажа е, че начина ти на обръщение към читателите не е подохящ. Много добре знаеш как се казва този сайт и възраста на хората, които влизат в него.


Ми ПРЕКАЛЕНО сериозно е. И ПРЕКАЛЕНО научно.

Както виждаш, valdesbg е един от малкото, които се задържа да спори със теб, а мисля, че той е над 20 години (съжелявам, ако не е така.)

Извода, който си направих е, че ти просто искаш да се похвалиш със знанията си пред някакви деца, което не е много похвално.

Знам аз. Знам, че сайтът се посещава и от доста не толкова млади хора. Отделно знам, че и много тийнове са ДОСТА ИНТЕЛИГЕНТНИ.

От прекалено сериозно и прекалено научно глава не боли.

Стилът ми е сравним с този от статиите, които се публикуват на първа страница.

Даже и да предположим, че всички младежи тука са с ниско интелектуално ниво (което аз не приемам) по-добре е да ги стимулираме да го вдигнат малко (поне да им влезне някоя нова дума в речника, щото те са млади и учат бързо както доброто, така и лошото), отколкото да гравитираме само на тяхното (предполагаемо от теб) ниско ниво и да ги задържаме в развитието им.

Прегледай някой учебник по история, свят и личност и др., и се съгласи, че там те ТРЯБВА да учат и доста по-сложни формулировки от тези, които аз давам тук.

Пиша, за да покажа колко знам? Хм. Може пък и да имам други мотиви, де да знаеш...Така или иначе - да образоваш младите е нещо хубаво. Те имат нужда (макар и неосъзната) от знания, а не само от развлечения.

Отделно - много важно за бизнеса на сайта - колкото повече думички има тук (като "ейджизъм" или "социология"), толкова повече хора ще го посетят, защото "паяците" на Гугъла и др. търсачки ловят тези ключови думи и така се популяризира повече сайта. Така че постовете ми са полезни и от тая гледна точка. Накратко казано - по-добре да имаш юзър с речников запас от 20 000 думи, отколкото само такива със запас от 500-8000 думи.

gia_sena_mono
03-27-2010, 14:55
По-голяма простотия не можа ли да измислиш?

SpeakSoftlyLove
03-27-2010, 15:16
Айде, да не ми кривиш думите.
Някой от младите/малки съфорумници са наистина интелигенти и имат потенциал, но много малко от тях са вече достатъчно начетени за да знаят какво означават думи като атомарно, гносеологичен, пропедевтика и т.н. Много по-просто можеше да се изразиш и пак да кажеш същото. "Простите работи не са за прости хора"
Заемайки ролята на 'учител' не ти отива, защото ти от самото начало не целиш да ни обясниш каквото и да, е а да наложиш мнение без да ни оставяш място за лични разсъждения. Прекалено пристрастно представи своят аргумент. Това учи децата на разсъждение, така ли?
Не е това мястото. Младите хора се образоват в училище и самостоятелно, най-вече.
+ Темата и мението ти е много ограничено и оставайки настрана термините, ти нищо научно и съществено не каза. Сексизм, расизм... честито! Ако ни мислиш за толкова интелигенти нямаше да напишеш толкова 'плоска' тема.
Бизнеса на сайта... тей, тей смучи си прични от пръстите.

gir
03-27-2010, 16:34
Не ти кривя думите, а правя логически изводи от една такава обскурантистка позиция, която заемаш.
Който не знае какво значи "атомарно" и др., хваща речник или гугълва и намира какво значи. Така се учат думички и така се вдига нивото. А то е необходимо за преминаване от един клас в друг и на кандидат-студентски изпити. Някой ден ще са ми благодарни. Така или иначе тези думи ги има в учебниците поне на 10-12 клас, както и се употребяват в много от специализираните паралелки.

"Простите работи не са за прости хора"

Да, те простите хора стават академици и професори, нали тъй излиза от тази "лема" ?


"Заемайки ролята на 'учител' не ти отива"

Няма смисъл да ми отива. И не заемам роли, а уча и препредавам знанията си. Взаимо-обучение се нарича.



"защото ти от самото начало не целиш да ни обясниш каквото и да"


Невярно обвинение. ВИНАГИ обяснявам нещата. Прочети пак темата и ще видиш колко информативно-обяснителен характер има и по форма, и по съдържание.




"е а да наложиш мнение без да ни оставяш място за лични разсъждения."

Отново невярно. Място има за всеки, а и нямам ресурс да го отнемам (а и не искам да имам. Т.е. не искам да съм админ или модератор, не се безспокой/-те)




"Прекалено пристрастно представи своят аргумент. Това учи децата на разсъждение, така ли?"

Разбира се. Информацията, която се задава, а и риторичните похвати, задават един добър старт за разсъждаване. Отделно те повечето тука не са деца и не са tabula rasa, та не се пада на мен отговорността изцяло да ги уча на разсъждения. Това даже не е изцяло приоритет на училището, а, донякъде и на родители, близки, приятели, медии, интернет, които си имат своя дял във влиянието на тази способност.


"Не е това мястото. Младите хора се образоват в училище и самостоятелно, най-вече. "

Така ли станало? Ами защо има рубрика "Учител" в този сайт? Защо водещите статии са често с образователен характер? Май не си наясно с духа и политиката на този сайт. Ако мислиш, че е само за развлечение - грешиш. Той е да помага, а аз мисля че помагам немалко, според силите и уменията си, както и според свобоното си време.




" Темата и мението ти е много ограничено "


Не е никак ограничено. А ти, ако си градивно-настроена, се включи по темата и я обогати, но не с негативизъм, а с позитивна, градивна, диалектическа критика. Т.е. помогни да се увеличи знанието, а не се опитвай, обскурантистки, да рушиш положения труд на човек.

А бизнеса на сайта си е бизнес. Закупен е за 50 000 евро и е собственост на интернет компанията Инвестор.БГ АД
Следователно има нужда и от по-тесни специалисти като мен, не само от драскачи.
За повече информация:

http://www.stenik.bg/blog/archives/84

SpeakSoftlyLove
03-27-2010, 16:59
Аз може да съм всякак настроена, но това не променя ограничената тема, която ти си писал, а не аз.
Няма да се разберем. Let's agree to disagree.

Linns
03-27-2010, 17:05
Честно казано можеше да ни спестиш тормоза с разшифроването на примерите.. както и да е..

Относно расизма.. Не мисля, че някой мисли, че не става защото еди-кой-си е негър, тоест различна раса.. Просто като нация сме такива, не сме свикнали в ежедневието си с негри.. Лично аз не живея в България и съученици с друг цвят на кожата и не само.. В началото ми беше супер странно, смисъл неудобно, защото в България (тогава бях и малка де) не бях виждала негри.. А и представям си да имаме там в клас негър какво би било.. Мисълта ми е, че ние българите не сме отгледани в среда която ги допуска до нас.. В София може би, не зная, аз съм от малък град и ако видим негър там вероятно ще се чудим как да се държим с него, както бях аз тук в началото.. Просто си ни е вградено, не че проблема е в тях, че са различни, по-лошо или по-добри.. Проблема е в нас и не е че непременно сме расисти, просто не можем да се отпуснем веднага..

С казаното за колоризма също не съм съгласна.. Ние българите не приемаме циганите не заради техните цвят на кожата, а заради самата им същност.. Тук, колкото и грешно да е, ще кажа, че съм напълно съгласна и лично аз много ги мразя.. Дълбоко в душата си нося непреодолима омраза към тези същества и не защото са по-тъмни, ми защото са супер ужасни.. Те са просто отвратителни.. Разбира се, че всяко нещо има своите изключения, но като цяло са еднакви.. Говорим за циганите и дори го използваме като обида относно държанието им, вида им, манталитета и все такива неща които нямат общо с цвета на кожата..

Колкото до лингвицизма.. за кой "ваш, най-велик, космически, великолепно-красив и точен език" говориш ? Българския ли? Ами разбира се, че ще предпочетеш някой който говори родния ти език, ми не китайски, и то поради простата причина, че ще разбираш кво ти говори, сеш ли се !?
:razz:

За твоето въведение, зодизма, бих казала, че наистина може да изглежда тъпо, но лично аз мисля, че може да се говори за това като нещо в повече за добавяне към опознаването на един човек.. Естествено не можеш да съдиш за един човек по това коя зодия е, но колкото да добиеш няква първоначална представа става.. Казвам от личен опит, че представителите на различните зодии имат сходни мнения по различни въпроси и си приличат по много от характеристиките на зодиите си.. НЕ са еднакви, никога.. но пък и не са толкова коренно различни.. ;) Винаги трябва да се опознава даден човек, независимо от това коя зодия е, това е повече от ясно..

За годините съм съгласна.. Просто няквки си числа, които са без никакво значение.. Човек е на толкова години на колкото живота го наказал с преживяното, тоест това е опита, който ни кара да растем, а не свещичките които духаме на рожденните си дни..

За ултра-национализма.. за и против..
Рядко може да си пасне българин с чужденец, наистина рядко.. И то не заради национализма ми заради културата и различните възпитания и тем подобни.. Не можеш да си кажеш "искам българин, другите не важат или са еди-кви-си", но пък и като си свикнал с българското трудно можеш да поискаш чуждо и различно .. ;)

Колкото до точката с богатите и бедните - излез от филма ! Това е България.. нали там 99% от хората са богати, а тоя 1 оставащ процент са бедните.. поне така излиза от написаното.. Това не е сапунка, то хората едвам събират пари за сметките си, какво остава за това да се делим на богати и бедни..

Относно религия, сорка, но съм от тези които дефинираш "религиозни фанатици" .. Стоя далеч от мюсюлмани и будисти и кви ли не.. Не съм запалена християнка, рядко ходя на църква, но не бих дала вярата си на тия..

Общо взето така виждам аз нещата.. :)

gir
03-27-2010, 17:13
Аз може да съм всякак настроена, но това не променя ограничената тема, която ти си писал, а не аз.
Няма да се разберем. Let's agree to disagree.

Напротив - насроението ти (в по-точен смисъл ОТНОШЕНИЕТО ти) задава в съзнанието ти илюзия за ограниченост. Ти по тая логика и Бейкън в критиката си на идолите или Бодрияр ще ги изкараш ограничени?

gir
03-27-2010, 17:37
А ТАКА, ЛИНИ, покажи й, че има много интелигетни тийнейджъри тук, които знаят за какво става дума.
Сорка за разшифроването, ама някои са още мънички, та исках да съм сигурен, че ще им е по-лесно и забавно да го приемат по този начин. Така са ни учили педагозите...
Мдааа, права си за това, че при по-малък досег с друи раси има и по-расистко отношение. АМА, ДА ЗНАЕШ, аз и не твърдя, че всички българи са расисти. Нали видя как няколко човека, на които им хареса темата, казаха че нямат даже и другите предразсъдъци, камо ли расизъм.

За колоризма не съм визирал само циганите. Напротив - всички, които примерно ще пренебрегнат някоя, щото е руса или пък, щото не е с кафеви очи.

За езика - не. Говоря, че много нации си имат техния език за най-велик, т.е. сред много хора от много нации. Турци, англичани, французи, японци...Иначе аз говоря и пиша китайски, ако става въпрос. А лингвицизма не е, че не предпочиташ чужди езици. Сега ще ти копна опеделението му :

"Linguicism is a form of prejudice, an "-ism" along the lines of racism, ageism or sexism. Broadly defined, it involves an individual making judgments about another's wealth, education, social status, character, and/or other traits based on choice and use of language.

The word is attributed to the linguist Tove Skutnabb-Kangas, who coined the concept in the mid-1980s, and gave it the following definition: "ideologies and structures which are used to legitimate, effectuate, and reproduce unequal division of power and resources (both material and non-material) between groups which are defined on the basis of language."[1]

Linguicism is a primarily social phenomenon; in some regions this takes the form of policy decisions against certain linguistic groups, but the two are not necessarily present together (much like racism is social while apartheid is political). Parts of language which may go into this consideration are accents, the size of vocabulary (whether the person uses complex and varied words), and syntax. It may also involve a person's ability or inability to use one language instead of another; for example, one who speaks Japanese in France will probably be treated differently from one who speaks French.

"
http://en.wikipedia.org/wiki/Linguicism

Сега сеш ли си? :)

Зодиите НЕ МОГАТ да служат за опознаване, защото са измислица. Родените през един и същи месец НЕ СА еднакви или сходни по характери и темпераменти. Тези последните се оформят от социалната среда и днк-то, а не от зодията (да не говорим, че характеристиките, които задават източните и западните зодиаци влизат в противоречие).
Не стават зодиите за придобиване на каквато и да е представа, щото са една фикция и това е научно-доказано, даже си има име "Ефекта на...(не си го спомням името, но ако искаш ще го намеря)"...


"Казвам от личен опит, че представителите на различните зодии имат сходни мнения по различни въпроси и си приличат по много от характеристиките на зодиите си.."

Формирането на мненията не става от зодия. Сходните мнения ги има и при представители от ВСЯКАКВИ ЗОДИИ. Не се самозалъгвай.

МНОГО добре казано за годините - там с преживяното, а не свещичките, чак поетично се е получило! Оценявам го!

Да, разбира се, че българите, а и всички други, трудно се адаптират с чуждото. Но аз нямах предвид, че само при българите се открива шовинизъм. Да речем в Китай има китайци, които няма да се оженят за японка, щото "дядо й е клал дедите ни"...шовинистично и плитко, нали?
Тя не е отоворна какво е правил дядо й, а и дядо й може да е бил от съпротивата...ама не и толкова! Унифициране и заклеймяване!


За България - не си много права. Има си и доста богатички напоследък. Нека всеки да каже в неговия клас колко ученика ходят по-богато облечени и имат повече пачка. ПОНЕ 10 % ще са, а това е повече от 1 %...И като става дума за КЛАСИЗЪМ, то се отнася и за разни бедни на пари, но богати на мозък класи като интелигенцията, примерно. Да речем един беден интелигент (поет)
може да прояви класизъм към един беден работник (стругар)...
Такъв е филмът :)


"Относно религия, сорка, но съм от тези които дефинираш "религиозни фанатици" .. Стоя далеч от мюсюлмани и будисти и кви ли не.. Не съм запалена християнка, рядко ходя на църква, но не бих дала вярата си на тия.. "


Будистите са проляли много по-малко кръв от християните. Нямат Кръстоносни походи и Джихади. Така че не ме е страх от тях, но ги избягвам, щото все на подаяния чакат, а аз не съм банка.

Радвам се, че си каза мнението. Най-сетне някой да говори по темата, а не да се заяжда с мен :)

Linns
03-27-2010, 20:23
Аз не съм казала нищо за предпочитане на езици, говорех за родния език.. А иначе да, много хора от много нации имат своя език за най-велик, което е нормално, пък и разбиераемо..

За зодиите бихме поспорили, но пък всеки си има мнението и разбиранията за определени неща и приемам това, че ги отричаш..

Колкото до шовинизма, примера ти се адаптира и към българската реалност относно турците.. И пак бих казала същото.. Не че "дядо му е клал дедите ни", но лично аз не мога да съм толерантна към турците причините са ясни, няма да навлизам в подробности.. Но това си е лично мое мнение и не мисля, че "мъничките" тук биха разбрали въобще, от морална гледна точка естествено.. Против принципите ми е, не че съм националистка или нещо такова..

Какво значение има колко кръв са проляли будистите ?

gir
03-28-2010, 04:55
Радвам се, че с тебе се получава по-културен, а и по-градивен диалог. Явно си усвоила повече културни ценности, отколкото много други млади хора.
Та по поста ти...
Ами да, разбираеми са всички предразсъдъци. Примерно няма как да не си харесваш най-много родния език (в повечето случаи),но не е оправдано да страдат другите заради това, още по-малко да се чувстват засегнати. Примерно имаше един от Великобритания, който казваше, че германците звучали много добре, ама поляците направо говорели някакъв лош, тъп език и му идело да ги $%&#...Това е пример на открит лингвицизъм, но има и по-прикрити форми. Да речем някой може да мрази "латиносите" и да не прави никаква разлика между кубинец, испанец или аржентинец, да ги отрича на базата на език. Или като стана дума за любов - да резнеш някое момче само щото говори на френски, а не на италиански или на друг любим твой език. Това е смисълът на лингвицизма като предразсъдък в любовта.


"За зодиите бихме поспорили, но пък всеки си има мнението и разбиранията за определени неща и приемам това, че ги отричаш.."

Няма проблеми. Във "Философия и религия" всеки може да отвори тема, както вчера Валдес отвори една за боговете и религиите и там да си поспорим. Колкото по тая тема, зодизма си е отричане на някой заради зодията му (без да става дума дали зодиите са истински или не)
По същия начин като расизма, когато се отрича някой заради расата му (расите поне се вижда, че са истински).


"Колкото до шовинизма, примера ти се адаптира и към българската реалност относно турците.. "

О, турците, китайците, японците, руснаците, англичаните...всички, които са имали огромни империи са обект на омраза и предразсъдъци, много често. Аз дадох пример с японци и китайци, щото много хора си мислят, че това са народи, които много се обичат, ама повечето от тях се мразят достичка...



"И пак бих казала същото.. Не че "дядо му е клал дедите ни", но лично аз не мога да съм толерантна към турците причините са ясни, няма да навлизам в подробности.."


А мен не ми пречи към КОНКРЕТНИ турци да съм си добре. Примерно имах познат, който си е 100% турчин, външният му вид е този, който преобладава в Анадола и се казва "арменоид" (макар, че си има и класически арменоид, при арменците. Т.е. средният анадолец не прилича съвсем на средния арменец). И въпреки, че беше и мюсюлманин (те 99% от турците са мюсюлмани), си беше по-различен от всеки друг турчин. Беше много приветлив, романтичен, умен и услужлив човек. А най-странното му беше, че някои неща от Хитлер му допадаха :D
Отделно познавах и една туркиня, която беше...Християно-Сатанистка :D
И така - както българите са най-различни видове, така и турците. Не може да се каже, че не харесваме всичките турци, щото просто не ги познаваме всичките.


"Но това си е лично мое мнение и не мисля, че "мъничките" тук биха разбрали въобще, от морална гледна точка естествено.. Против принципите ми е, не че съм националистка или нещо такова.."

Абе то от мъничките има някои големи на акъл и обратно. Има някои какички и лели, батковци и чичовци, които на години са порастнали, ама на акъл си стоят мънички. Аз затова все обяснявам, че има разлика между календарна и умствена възраст (отделно си има психологична, емоционална). И те никога, почти, не вървят ръка за ръка.


"Какво значение има колко кръв са проляли будистите ?"

Искам да кажа, че исторически, та и до днес (най-нова история) будистите са по-мюролюбиви и на теория (имат повече забрани и правила), и на практика (нямат толкова много религиозни конфликти).
Аз като малък бях будист-ламаист. Ама после взех да уча науките и разбрах, че първо нещо трябва да се докаже и тогава да се вярва, иначе може човек да си изгуби живота във вяра без покритие.

:)

Linns
03-28-2010, 11:42
Аз не отричам никой заради зодията му.. Просто когато някой си каже зодията го свързвам автоматично с някой друг от същата зодия който познавам, с течение на времето този човек може да се окаже точно обратното, това никой не го знае, но като за начало имам едно наум.. Никой не може да претендира, че всички представители на една зодия са еднакви, напротив.. Някои имат сходни характеристики, други пък са много различни.. Пак казвам, не съдя хората според зодията им, просто имам впечатления от миналото си и понеже зодиите винаги са ми били интересни се опитвам да разбирам и хората.. Естествено, че някой Овен не е нещо по-малко от някой Дева.. Не деля хората спрямо зодията им..

Аз не казвам, че се държа зле с турците, просто ги отбягвам.. Не че много ми се е налагало да общувам с тях.. Познавам момче което е мюсюлманин и наистина е много добър, и умен, и възпитан.. НЕ очаквам някой като каже, че е турчин да извади брадвата и да ми отсече главата, но просто не искам да имам общо с тях.. Общуване и т.н. "здравей-здрасти" ок, но нищо повече..

Колкото до будистите, никога не съм се интересувала от религии и не мога да кажа нищо по въпроса, пък и никога не съм се запознавала с будист или пък да съм чела нещо за тях, та не зная какви са като хора : ))

DqVoLsKoJeLaNiE
03-28-2010, 11:54
не ме интересува толкова какъв цвят на кожата е и т.н., интересува ме характера му...много тъпо ще се получи да отрежа някой много готин по характер, приличен на външен вид и що..? ще аз съм лъв, ама той не е овен или няква друга зодия, с която си допадаме... незнам, поне за мен нито едно не важи :)

Linns
03-28-2010, 11:55
^ Естествено.. Пред характера и самия човек никой не би предпочел друг заради цвета на кожата, зодията или нещо такова..

gir
03-28-2010, 12:03
не ме интересува толкова какъв цвят на кожата е и т.н., интересува ме характера му...много тъпо ще се получи да отрежа някой много готин по характер, приличен на външен вид и що..? ще аз съм лъв, ама той не е овен или няква друга зодия, с която си допадаме... незнам, поне за мен нито едно не важи :)

Така трябва да разсъждават умните и ДАЛНОВИДНИ хора. Браво, приятелю!

gir
03-28-2010, 12:44
"Аз не отричам никой заради зодията му.. Просто когато някой си каже зодията го свързвам автоматично с някой друг от същата зодия който познавам"

В ТОВА Е ГРЕШКАТАаааа...щото за някои зодии казват, че си падат по секс-извращения, за други, че са умни...,а, ВСЪЩНОСТ, това не зависи от зодията (в кой месец си се родил) или от Източната зодия (в коя година си се родил)...Яки предразсъдъци са това и объркват хората...


"с течение на времето този човек може да се окаже точно обратното"

Ами да! Просто защото качествата му - колко е мил, нормален, умен и пр. не са от зодиите (в кой месец или година е роден),а от ДНК-то (кои са му родителите и прародителите), както и от социалната среда (с какви се движи, в какъв университет ще учи, какво ще работи...)



" това никой не го знае, но като за начало имам едно наум.."

Не трябва да имаш едно на ум. Това е просто месец (нещо измислено от Римляните) или година (нещо, което не съвпада при християни, мюсюлмани и др.), което не ОПРЕДЕЛЯ нищооо...Приказки са това, приказки ...




"Никой не може да претендира, че всички представители на една зодия са еднакви, напротив.. Някои имат сходни характеристики, други пък са много различни.."

Ами да. Същото е и при РАСИТЕ - някои черни са престъпници, а други са учени.
Същото е и при годините - някои на 15 са в университета, а други не ходят на даскало.
Същото е и при зодиите...
Това е истината, приятелко...аз с годините се убедих. Иначе като бях на 8-9 и аз много се кефех на зодии и бях горд, че съм скорпион и то не просто скорпион, а БЯЛ, ОКТОМВРИЙСКИ СКОРПИОН :)...За забавление става, ама за сериозен подход - не. Слушай батко си :)

"Аз не казвам, че се държа зле с турците, просто ги отбягвам.. Не че много ми се е налагало да общувам с тях.. Познавам момче което е мюсюлманин и наистина е много добър, и умен, и възпитан.. НЕ очаквам някой като каже, че е турчин да извади брадвата и да ми отсече главата, но просто не искам да имам общо с тях.. Общуване и т.н. "здравей-здрасти" ок, но нищо повече.. "


Ами то по тая логика аз не трябва да общувам с италианците, щото имат мафия и щото са потомци на едни от най-масовите убийци и завоеватели - римляните :) Ама ти си знаеш. Аз не съм турчин, де. Само да кажа, щото една сладурка ме беше помислила за турчин, само щото съм писал на едно място на турски. А аз пиша и на китайски, ама не ме мислят за китаец :)

gir
04-19-2010, 13:26
Искам да запозная хората, които се интересуват от теория на любовта за някои често-срещащи се предразсъдъци под формите на ненавистничество в любовта (някои са отдавна утвърдени, други съм въвел аз, което ще се бъде упоменато).

1. Расизъм

"Мъ нидей тъка, мамъ, тоя цръния нйегър, аку го види баща ти шъ гу заколи въ!"

Няма значение дали негърът е певецът DMX, президентът на САЩ - Обама, някой студент от Замбия по медицина. Негър е и точка. Друга раса. Не става. Ние сме бели (макар, че в Северна Европа често ни бъркат с турци, араби, иранци, щото те пък са съвсем бели и ги хваща рака на кожата в отрицателно време) и щом сме бели не може да се даваме на черни.

(В ИНТЕРЕСН НА ИСТИНАТА РАСИЗЪМ ИМА И ПРИ ЧЕРНИТЕ, НЯКОИ ОТ КОИТО НЕ СИ ДАВАТ ДЕЦАТА ДА СЕ ЖЕНЯТ ЗА "ОДРАНИ КОТКИ" като белите и пр.)



2. Колоризъм

"Глей сигЪ! Онзи бйеши нйегър, ъмъ туоз пък приличъ нъ цигънин ве мамъ! Како шъ кажът съседити, куит съ уженихъ бели?"


Същата работа като расизма, но още по-прецизна. Т.е. за любов и брак не става не само някой черен или жълт, но и всякакви с малко по-светла или по-тъмна кожа. Трябва да е еди-колкок си бял или еди-колко си черен...Сложна работа...


3. Лингвицизъм

"Мъ той ни гувуори пу нашйенски! Шъ му съ смейът!"

Т.е. всеки, който не говори или не му е майчин език "Нашият, най-велик, Космически, Великопено-красив и Точен език" не става!

ЛЮБИМ ВЪПРОС : КАКЪВ ТИ Е МАТЕРНИЯ ЕЗИК?

4. Зодизъм (мое въведение)


"Ти си РАК, маминуту! Тоз как пък мужа дъ съ случи УВЙЕН?!!! Ти си воднъ зодийъъъъ! Той - огнйенъ! Ми вий шъ си прибийти ут бой въ мамъъъъ! Шъ си търсиш само СКУРПИОН, ъмъ бял, уктумврийски! Или у краен случъй - РИБЪ!"

Имах и случай в чужбина:

"Аз съм "петел", а ти си "заек"...сигурно затова не се разбираме /а ние не се разбирахме, щото искаше да хойка с други мъже/...Аз преди , в чатовете, само като видя, че някой е "заек" и веднага спирам да си чатя с него!"

Т.е., ако някой е различна зодия (без значение източна, западна и пр.), това директно го прави аутсайдер в религиозното съзнание на зодиста/зодистката.

Любим въпрос: ТИ КОЯ ЗОДИЯ СИ? /В ГОДИНАТА НА КОЕ ЖИВОТНО СИ РОДЕН?/

5.Ейджизъм

"Мъ как муожи дъ съ излагъш тъй ваааа? Туоз многу малък зъ тйеби!"

Друг вариант:

"Мъ нидей тъка, дйе! Туоз пък многу гулям!"

Има и трети:

"Ъмъ как тъй шъ сти нъ идни и същи гудини сигъ?! Ни съ излагъй въ! СЕКИ ЗНАЙ, ЧИ МЪЖЪ ТРЯБЪ ДЪЙ ПУНЬЕ ДЙЕСИТ ГУДИНИ ПО-ГУЛЯМ УТ ТЙЕБИ!"


Т.е. това са хора, които ходят със сметалото и елката в мозъка си и първият им въпрос е на колко е години. Предварително са си намислили някакъв идеал и някаква граница - примерно, че момичето трябва да е до 20 иначе е "стара" или пък, че трябва да е връстничка ("за да сме на един акъл") или пък, че разликата трябва да е НАЙ-МН ОГО 5 години (ако е повече, ще се отровим :razz: )
Не си дават никаква сметка, че с годините съотношението се изравнява и, че съвместния живот нагажда евентуалните разлики!

Любим въпрос: ТИ НА КОЛКО СИ ГОДИНИ?

6.Шовинизъм и ултра-национализъм


"Ний сми бългъри (респ. турци, анголци, башкири, баски) и н и могъ дъ тъ разбиръ що искъш дъ предъдйеш пъметтъ нъ тйез дет умряхъ зъръд нас!?"

Т.е., ако някой не е българин, без значение дали е татарин или мексиканец, няма да стане работа. Всеки знае, че българите са най-добричките, най-чистичките, най-хубавите, най-интелигетните и най-великите, великолепни хора. Всичко останало "от нас се е учило" и е "мангал" или "пидираси", следователно ако не е българин - не може и няма да може.

Любим въпрос - ТИ СИ БЪЛГАРИН , НАЛИ?

7. Кастизъм, Класизъм

"Ни муожи мамъ, ни можиии! Ний имамИ двайси дйекъръ лузя, 50 кукуошки, 3 крави, едно мули и карами джип "Чируоки", а тоз къкъй тъкъв бйедин? И съ прай нъ умин, писъл бил стихутвурйенийъ и бил студйент пу мидицинъ! И кво ут туй? Ни сме ут идин сой с нйегу!"

Ако ние сме богати, а той е беден - не става. Ако ние сме прости, а той има такива "вредни навици" като ходене по изложби, четене на книги и писане на поезия (вместо да се знимава с нещо по-така като слушане на новата чалга или препродаване на трактор за пари!), то не може да се събираш с него!
Или пък - "Ама аз съм рапър, а тя е ему, да не съм луд с тая, уе?!"

8. Религиозна нетолерантност


"ИИииииииии, мъ нъли шъ идиш у адъ, аку съ събирйеш с будис мъ, мамъ! Страх ут буогъ ич ли нямъш!"


Даже и да не са много вярващи, религиозните фанатици не дават люб ов между хора, които не са приели тяхната вяра.

Любим въпрос - ВЯРВАШ ЛИ В БОГ? (често придружено с маняшки поглед)

...

Като всеки съзнателен учен искам да се корегирам. Внасям следната редакция:
Редакция-послепис от 19.04.2010 г.

Случайно попаднах на английското понятие Zodiacism, което е употребено години преди да въведа българското ЗОДИЗЪМ. Ето защо не мога да се считам за първооткривател на въпросното понятие, а, най-много, за негов преоткривател, на български език.