PDA

View Full Version : За Бог, Религията и прочее



valdesbg
03-27-2010, 11:07
Такааа.

Замисляли ли сте се защо хората са създали Бог? Какво ги е накарало да измислят този стандарт, тази концепция?

С какво вярата в по висшо същество което знае всички отговори и знае кое е правилно и грешно помага на хората да живеят? Или по някакъв начин допринася за по спокойното и пълноценно съжителство?

Защо е необходимо да се извършват милиони ритуали за да се удовлетвори този висш разум, при положение че нито един път той не е дал знак че изобщо съществува и още по малко че го е грижа за нас?

Не би ли било по лесно да се напише един Кодекс на честта с автор Иван Петров примерно(равносилен на 10-те божи заповеди)?

Защо хората искат друг да определя живота им и да бъдат насочвани от някой друг? И въпреки това те са измислили правилата?

Схванахте идеята.

Your turn :)

SolusChristus
03-27-2010, 11:15
Heeeeeereee we goooo

gir
03-27-2010, 11:25
Такааа.

Замисляли ли сте се защо хората са създали Бог? Какво ги е накарало да измислят този стандарт, тази концепция?

С какво вярата в по висшо същество което знае всички отговори и знае кое е правилно и грешно помага на хората да живеят? Или по някакъв начин допринася за по спокойното и пълноценно съжителство?

Защо е необходимо да се извършват милиони ритуали за да се удовлетвори този висш разум, при положение че нито един път той не е дал знак че изобщо съществува и още по малко че го е грижа за нас?

Не би ли било по лесно да се напише един Кодекс на честта с автор Иван Петров примерно(равносилен на 10-те божи заповеди)?

Защо хората искат друг да определя живота им и да бъдат насочвани от някой друг? И въпреки това те са измислили правилата?

Схванахте идеята.

Your turn :)


Едва ли всяко божество е измислено по едни и същи мотиви, но общото, което аз виждам е СТРАХА и НЕСПОСОБНОСТТА ЗА ОБЯСНЕНИЕ на ставащото в природата.
И днес много хора посягат към религията на зрели години само, ако са много уплашени и/или нямат достатъчно научни познания, за да видят нещата по по-сложен начин. Отделно - с боговете и чудесата е "по-лесно". Вярата и надеждата са по-близко до стремежа за рахатуване, отколкото НАУЧНО-ФИЛОСОФСКОТО СЪМНЕНИЕ и ЛИПСАТА НА КАКВИТО И ДА БИЛО ГАРАНЦИИ ЗА УСПЕХ И БЛАЖЕНСТВО.

Вярата не помага задължително. Има случаи в които може да навреди. Примерно оная секта, която лови отровни змии с голи ръце, че да се види, че "Бог ги пази" (има бая умрели от тях, след ухапвания)...

За спокойното съжителство - зависи колко си вярват и колко ги е страх. В много случаи страхът от полицията дава повече гаранции за спокойствие :)

Извършват си ритуалите, макар и да не са сигурни, че има Бог, за всеки случай :) А някои са и сигурни, щото за да вярват не им трябват доказателства. За тях авторитетът на баба, която им е казала да вярват е достатъчен.

И , като цяло, стаден инстинкт играе ролята в процеса на вярването.

Един вярващ в механизмите си на вярване не се различава много от един луд фен на някой певец или един ревностен последовател на някоя политическа фигура. Т.е. дали ще вярваш в Христос или в Сталин не е много различно. Разликите са в съдържанието /идеализъм материализъм/, но механизмите, които те карат да вървиш след единия или другия са еднакви.

gandalfepi4
03-27-2010, 11:49
Ми нека да направим проучване а?

Има доста религии с общо близо 42 000 божества.

Общите им черти са:

обясняват природни феномени които са на пръв поглед невероятни (неква светеща топка се търкаля по небето, старците заспиват и не се събуждат, падна ми мълния на главата O:) )

обясняват космогоничната история на света (най-ме кефят ацтеките: светът е повърнатото от боговете по време на пир :smt078 )

дават увереност, че някой много силен се грижи за теб и няма да ти позволи да умреш ако го слушкаш че и ще накаже враговете ти вместо тебе и ще можеш да се кефиш над тях след като умреш :smt097


Има две възможности:

Първо: една от тях е вярна, което противоречи на всичко доказано от науката и става нещо доста страно ( на първо време около 99% от хората живели някога и 2/3 от сегашните(ако християнството е право) ще бъдат съживени насила за да отидат в някакво ужасяващо място където ще бъдат измъчвани ЗАВИНАГИ за да оправдаят жертвите на "добрите" хора )

и само трябва да се изясни защо библията казва, че трябва да се режат носовете на жените, да носят забрадки и да ги убиват ако направят това, това и това (не не е корана а библията)


Второ: нито една от тях не е вярна което ще съвпада с наука, философия и логика. Това би и поставило на едно ниво Один, Коцецеаткоатл, Озирис, Зевс, Яхве, Аллах, Бог и Ксену(сайънтологията също е утвърдена религия) както и ДРУГИТЕ 42 000 богове + многото боготворени хора.

Та това е според мене-или някакви хора са решили да си обяснят света и да контролират други или създателят на всички мулти-вселени е избрал нас, безопашатите маймуни да ни даде своята любов...+ ума, полио, СПИН, шарка, проказа, и тн и тн и тн

filmimilmi
03-27-2010, 14:45
Защо? Ами защото:

Лошите неща често ме спохождат, но пък веднага блокирам мислите за тях, като започвам да си мисля за Него и за любовта Му към нас.
:smt051

Прочети тези теми от до.

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=326455
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=313738
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=239679

Това, за което говориш е предъвквано многократно.

gandalfepi4
03-27-2010, 15:44
^ стига де пич как ще изчете толкова глупости от до :D

то на мене ми става скучно от 2 страници камо ли 10-ина 8-)

gir
03-27-2010, 15:55
Защо? Ами защото:

Лошите неща често ме спохождат, но пък веднага блокирам мислите за тях, като започвам да си мисля за Него и за любовта Му към нас.
:smt051

Прочети тези теми от до.

http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=326455
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=313738
http://www.teenproblem.net/f/viewtopic.php?t=239679

Това, за което говориш е предъвквано многократно.

Добре, де. То блокирането на мислите може да стане и по хиляди други начини. А "Него" първо трябва да се докаже, щото на тоя етап съществуващата вероятност да го има е колкото тази на Макароненото чудовище.

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/6/6e/Touched_by_His_Noodly_Appendage.jpg

gandalfepi4
03-27-2010, 16:11
о да бейби! ЗЛАТНА МИНА точно за тази тема си имало и видео

http://www.youtube.com/user/Thunderf00t#p/a/u/0/XtI-lSvS028

само фор дъ рекорд това за мене е само хипотеза и не го вярвам...

но звучи доста интересно и вероятно наистина :-D

SpeakSoftlyLove
03-27-2010, 16:35
valdesbg,
Малко е нагло да бъдеш толкова сигурен, че Бог е измислен, не мислиш ли? Най-малко, защото никой не може да знае със сигурност Света как е бил създаден. Има всякакви теории и това предполага, че има хора със всякакви мнения. Това, обаче, не означава, че атеистите трябва да оплюват вярващите и обратното.

Гледайки въпросите ти, оставам с впечатление, че представата ти за религията е сравнително неточна или просто нарочно искаш да се заядеш малко (не целя да те обидя). Май и двете.

Това, че Господ може да ни контрлира не означава, че го прави. Защо иначе би позволил на Ева да бъде изкушена от 'змията'? Иначе ние никога нямаше да ознаем какво е злото.
Хората търсят 'висшо същество' за подкепа във ситуации, в които те, като простосмъртни хора, не могат да направят нищо и виждат, че не зависи от тях и следователно, зависи от някой друг. Малко наивно е, според мен, да мислиш, че Света е толкова хаотичен.
Защо Иван Петров не бил написал кодекс за честта? Еми, ти досега трябваше да се сетиш. Щом хората вярват във Висшо Същество, то тогава как биха позволили на един, също като тях човек, да им даде заповеди и те да бъдат достоверни. Най-малкото, тогава някои хора ще си кажат ‘’ От къде на къде, той може да заповядва, а пък аз не? Защо да го слушам?” То така става и сега, пък какво остава, ако един човек го напише. Само където, в единият случай имат право, а в другият може да се поспори.
Според теб Той не е дал знак – добре, но ,моля, не се опитвай да си налагаш така мението. Аз също си задавам въпроси и не винаги намирам отговор, но това е нормално (аз не съм такова висшо същесвто).
Ня някои хора вярата помага с едно, на други с друго. За едни е отдушник, за други мотивация, за трети е знание и т.н. Няма един единствен начин по които да се приеме. Примерно, имам познати, които вярват, че Господ е енергия. Съгласна съм донякъде, защото енергията, която е във хората не може да се изгуби, тя трябва да отива някъде. Тя се променя, но никога не изчезва. Във тази връзка се обръщам към една част от Библията къде пише, че Господ е Алфата и Омегата, началото и краят, че преди него не е имало, и след него няма да има (не го знам на изуст). Знам, че голяма и съществена част от Библията е подменена и недостоверна, но специално това не е.
Както и да е, съжелявам, че написах някои излишни неща, но просто тази тема трудно се изчерпва и просто ще те съветвам, ако наистина те вълнува тази тема, да потърсиш малко малко книги и други материали.

filmimilmi
03-27-2010, 16:40
^ стига де пич как ще изчете толкова глупости от до :D

то на мене ми става скучно от 2 страници камо ли 10-ина 8-)

Защото въпросите са му прекалено много и отговорите им са разпръснати по различни теми, които дори да надброяват над 10-ина страници, спорът върху тях все още не е завършен. В самия него се ражда истината, а и факт е, че малко хора посещаваме този раздел и за да ни е интересно в такива обстоятелства да продължим да спорим и коментираме, трябва да се придъжаме към хронологията. Тук отново започваме от нищото и ще предъвкваме само стари неща. Също така @valdesbg трябва да е наясно, че темата му не е център на истината и просветата, ако ме разбираш, и отричайки дори каквато и да е възможност атеистичните му изводи да са погрешни, дискусията няма да има много дълъг живот така или иначе. Реално погледнато, тя по-добре ще си намери място в раздел политика, където може да се разглежда на религията като на средство за управление. Но с такава лекота да отрича съществуването на каквото и да било и да го представя просто като нужда от съществуване. Вярно е, че и аз не мога да схвана например мисълта как ще умреш физически и в световете на възмездието ще е възможно да изпитваш агонизиращи болки и прочее, но въпреки това се старая да разбера и вярващите. В смисъл, че за тях действително важи, че ако човек е познал Бога, неговите желания ще съвпаднат с Неговите, а ако не съвпаднат - просто не Го е познал. Каквото ние считаме за здрав разум, за тях е абсурдно, както и обратното... @SpeakSoftlyLove също мисли в правилната посока. :)

gandalfepi4
03-27-2010, 17:56
valdesbg,
Малко е нагло да бъдеш толкова сигурен, че Бог е измислен, не мислиш ли? Най-малко, защото никой не може да знае със сигурност Света как е бил създаден. Има всякакви теории и това предполага, че има хора със всякакви мнения. Това, обаче, не означава, че атеистите трябва да оплюват вярващите и обратното.

Гледайки въпросите ти, оставам с впечатление, че представата ти за религията е сравнително неточна или просто нарочно искаш да се заядеш малко (не целя да те обидя). Май и двете.

Това, че Господ може да ни контрлира не означава, че го прави. Защо иначе би позволил на Ева да бъде изкушена от 'змията'? Иначе ние никога нямаше да ознаем какво е злото.
Хората търсят 'висшо същество' за подкепа във ситуации, в които те, като простосмъртни хора, не могат да направят нищо и виждат, че не зависи от тях и следователно, зависи от някой друг. Малко наивно е, според мен, да мислиш, че Света е толкова хаотичен.
Защо Иван Петров не бил написал кодекс за честта? Еми, ти досега трябваше да се сетиш. Щом хората вярват във Висшо Същество, то тогава как биха позволили на един, също като тях човек, да им даде заповеди и те да бъдат достоверни. Най-малкото, тогава някои хора ще си кажат ‘’ От къде на къде, той може да заповядва, а пък аз не? Защо да го слушам?” То така става и сега, пък какво остава, ако един човек го напише. Само където, в единият случай имат право, а в другият може да се поспори.
Според теб Той не е дал знак – добре, но ,моля, не се опитвай да си налагаш така мението. Аз също си задавам въпроси и не винаги намирам отговор, но това е нормално (аз не съм такова висшо същесвто).
Ня някои хора вярата помага с едно, на други с друго. За едни е отдушник, за други мотивация, за трети е знание и т.н. Няма един единствен начин по които да се приеме. Примерно, имам познати, които вярват, че Господ е енергия. Съгласна съм донякъде, защото енергията, която е във хората не може да се изгуби, тя трябва да отива някъде. Тя се променя, но никога не изчезва. Във тази връзка се обръщам към една част от Библията къде пише, че Господ е Алфата и Омегата, началото и краят, че преди него не е имало, и след него няма да има (не го знам на изуст). Знам, че голяма и съществена част от Библията е подменена и недостоверна, но специално това не е.
Както и да е, съжелявам, че написах някои излишни неща, но просто тази тема трудно се изчерпва и просто ще те съветвам, ако наистина те вълнува тази тема, да потърсиш малко малко книги и други материали.

знаеш ли един интересен факт? има два типа книги които се занимават с отговори на въпроси:

1 религиозни такива (избери си една от десетките)

2 научни такива. известни са още и като учебници... ползват се с малко повече авторитет понеже подкрепят твърденията си с доказателства ииии малкия факт че хората които ги пишат са пряко отговорни за дрехите, здравето, забавлението, образованието, храната, техниката и 99% от нещата които ползваш.

надявам се че книгата която си избрала да е тази от всички други които не е пълна с глупости... само не забравяй че е отпечатана от скептик,

НЕКА ДА ТИ ПРИПОМНЯ ЧЕ ТРЯБВА ДА НОСИШ ЗАБРАДКА ПО ЗАПОВЕД НА АЛФАТА И ОМЕГАТА ТИ

6 Защото, която жена се не покрива, нека остриже и косата си. Но ако е срамотно за жена да си стриже косата, или да си бръсне главата, то нека се покрива. 7 Защото мъжът не трябва да си покрива главата, понеже е образ и слава на Бога; а жената е слава на мъжа. 8 (Защото мъжът не е от жената, а жената е от мъжа; 9 понеже мъжът не бе създаден за жената, а жената за мъжа). 10 Затова жената е длъжна да има на главата си белег на власт
Коринтяни

тъй че си сложи бурката защото твоят бог ти казва че си такава, но не забравяй и че тъпите атеисти и скептици ти казват че си достойно за уважение човешко същество за разлика от религията която е пряко отговорна за мъжката доминация през вековете до сега

ааа да казваш че за едни хора бог е мотивация ли? права си

http://www.britannica.com/blogs/wp-content/uploads/2007/09/image3.jpg
няма значение кой бог го казва, важно е че го казват религиозните а не учените.

ПС да, библията подстрекава тероризъм ако искаш пасажите пиши

SpeakSoftlyLove
03-27-2010, 19:04
Първо, обръщай се към мен културно, защото не съм те придизвикала със грубо държание и не само ти може да се правиш на хитър.
Видиш ли, ясно ми е, че хората правят повечето от нещата, които използвам. Не борави със измислени статистики. Плюс това, кой ти каза, че няма учен, които да е религиозен? За мен религията е един вид морална, духовна ‘храна’. Наясно съм, че като човек аз имам не само духовни нужди, но и материални, но мерси, че ми напомни.
Не ми припомняй нищо, защото ако някой ме задължаваше да нося забрадка, досега щях да я нося. Никога не съм виждала християнка със забрадка или бръсната коса, заради религията си. Използваи цитати и факти. Имаи едно на ум, и това е, че заедно със хронологията на света е подменено и съдържанието на Библията, която дори не се е казвала Библия, християните не са се казвали християни, евреите не са се казвали евреи и т.н.
Не смей да ми слагаш думи в устата, защото никога не съм нарекла атеистите тъпи. Живея във една държава със много атеисти и много от тях са расисти, сексисти и т.н. Плюс това между мъжа и жената има разлика и още по природа, мъжа е направен по-силен от жената. Глупаво е да се отрича. Плюс това, много атеисти са расисти по отношение на религията и ти сам го доказваш.
9/11 е една много слаба карта. Още ли вярваш, че причините за този атентат са религиозни? Плюс това, мюсюлманството и християнството (ортодоксалното) са безкрайно различни. Има теория, която гласи, че мюсюлманствово е създадено за да унищожи християнството, а от там и много други неща.
Все ми е тая дали ще се промениш и ще станеш вярващ, но се отнасяй към моята вяра и мнение уважително, така както и аз правя.

valdesbg
03-27-2010, 19:20
Така, натрупаха се няколко негативни коментара о мой адрес време е да отговоря.

@SpeakSoftlyLove

Как е създаден света НЯМА да разберем. Както няма да разберем и как функционира мозъкът. Замисли се защо. Нека ти подскажа малко - ако мозъкът беше достатъчно просто устроен за да го разберем и осмислим, реално погледнато пак няма да можем. Защото притежаваме същия тоя мозък, който е достатъчно прост за да няма способността да разбере собственото си съществуване.

Сега приложи подобна логика и към света.

Ring any bells?

Представата ми за религия е точно това, което вярвам че е. Твоята представа за религията е точно това което ТИ вярваш че е. Предвид че не сме сиамски близнаци е нормално да са различни. А предвид че няма как да излезеш от собствената си същност от убежденията и и от всичко което те свързва с тоя свят за да погледнеш обективно на религията и да кажеш какво е или какво не е, този въпрос е безпредметен.

Сякаш ми цитираш някой проповедник с тия въпроси. Моля не ми минавай с ефтините трикове, с които църквата заблуждава милиони. Все някой друг ни е виновен затова че сме направили погрешен избор. Или че не сме знаели кой е правилния. C'mon you really belive that? Отговорност се търси първо в себе си, и чак след това в свръхум, който ти е позволил да се отклониш от правилния път за да разбереш какво и как.

Ако Господ искаше да сме добре - нямаше да съществува огъня(примерно) изобщо. Щеше да ни дари със способността да действаме със сълата на мисълта. А след като има толкова много лайна и мизерии в тоя свят - кой е разумът който оставя тези които (твърди че) обича в такава помия? Значи утре когато приятеля ти се спъне и падне наулицата ще го оставиш да се справя сам защото Той е пожелал да го изпитва?

Значи докато дишам и усещам нещата зависят от МЕН. Колкото и сложна и невъзможна ситуация да е - аз съм в нея а не някой друг. Така че се опирам на себе си. Не ми е нужен никакъв свръх разум, или някой на когото да се облегна. Ако ми трябва помощ ще звънна на Пенчо да дойде. И Пенчо ще ми вдигне и ще каже "Да идвам веднага". U get it now? Най-лесно е да кажа "Не зависи от мен, Господи помогни ми" И да си остана с пръст в уста. Щото правенето на нищо довежда до по голямо нищо или до резултат, който не искаш. А и значи страх от действия, неспособност за взимане на самостоятелни решения и прочее. Приказката за неволята сещаш ли се?

Добре а щом вярват във висшето същество хайде обясни ми защо в християнството смъртен се обявява за Бог? И защо старателно се прикриват всичките му човешки(а.к.а недостойни) действия? По същата логика "Защо госпожата ми казва че Слънцето е центъра на Слънчевата система а не Земята? Каква е тя че да го твърди?" Не забравяй че Библията е написана от смъртен, а не е дошла на крилете на пегас от небето. Така че защо тя ще е по вярна от да речем моята теория за всеобщия хаос?

Във всички случаи имаш право да се интересуваш от нещо. Независимо кой и защо ти го казва. Имаш право на информация, имаш право да питаш и да ти се даде логичен и разумен отговор. Имаш право да си любопитен, да си любознателен, да се съмняваш, да търсиш връзки и да правиш заключения. Това е двигателя на прогреса. А не да получаваш отговор от типа "Защото така пише в Библията/Корана, и защото това е Неговата Воля." Точно това е налагане на мнение :)

Това че ТИ не намираш отговор, не означава че такъв няма. Отговор ВИНАГИ има, и винаги може да бъде обяснен с проста(или не толкова) логика. Но винаги има разумно обяснение. В противен случай още щяхме да тачим Бога на Огъня, Гръмовержеца Зевс, и Морския цар Посейдон. Дали ТИ ще искаш да достигнеш до него и дали имаш способността и смелостта да го намериш, това вече е обект на съвсем друг разговор. Обаче не обвинявай Господ ако си се родил тъп.

Вярата сама по себе си е това което поддържа човечеството живо. Няма значение в какво вярваш, няма значение как вярваш. Стига да вярваш - това е нещото което те поддържа жив. Със същата логика можеш да вярваш в Мики Маус, Розовия Летящ Слон Дъмбо, Дракула и който още си поискаш. Може да вярваш и в силата на чудесата, може да вярваш в силата на светлината, може да вярваш ако искаш и в магията на телевизора и телефона. Факта е че ефекта и принципа е един и същ. Така че един кухнески тостер не би се представил по зле от Висшия разум. Каквото и да го попиташ ще получиш мълчание, което можеш да тълкуваш както си поискаш. И ще получаваш косвени знаци за нещата. Може днес филийката ти да е леко препечена отколкото по принцип. Може да не се включва изобщо, може да изхвърля филийката прекалено високо. И ето ти няколко неща, които да тълкуваш както си пожелаеш.

Филми, и на мен много ми се иска да вярвам че Неси е плезиозавър, преживял няколко ледени епохи, обаче докато не намерят доказателства ще си остантолкова реално колкото и зеленоципестото махарабъдабърче. Ако нещо сществува то ще съществуват и неопровержими доказателства в подкрепа на това. Ако няма такива гоним вятъра. Когато вървиш оставяш следи нали? Когато умреш остава труп, нали? Когато изпариш водата се превръща в пара, нали? Къде са доказателствата че Бог съществува? И не - лицеподобното петно в сутрешното ти кафе не важи, че те е удатила 2 пъти гръмотевица също.

Религията е била и винаги ще си остане средство за манипулиране на масите. При това много хитро и определено успешно. Защото за коз използва нещо много значимо за човека - нуждата да знае че не е сам. Че има някой който го следи и наблюдава всяка негова стъпка. Че е изпитван за да докаже нещо-си. И ако всичко е точно ще отиде на едно място по добро от сегашното където ще получава каквото си поиска, когато си поиска. Човек просто има нужда от стопанин. И религията му го дава.

Хитро, нали? :)

Та идеята е да видя мнението на хората в момента. И да видим кой колко силно може да си докаже идеята и да отстоява това в коетовярва. Разбира се без да се хвърля в нелогични и неразумни бръщолевеници.

gandalfepi4
03-27-2010, 19:40
^ знаем как работи мозъка, как е възникала земята и доста стабилни теории за началото на вселената. пратил съм доста линкове и инфо, ако искаш ще ти ги пратя персонално отново за да се образоваш. :) знанието е сила

@SpeakSoftlyLove

та аз желаех да ти помогна мила! за това ти дадох онзи цитат от Коринтяни 11:6 (което ме обвини че не правя по някаква логика) за да знаеш ЧЕ БОГ ТИ Е НАПИСАЛ ЧЕРНО НА БЯЛО ДА НОСИШ ЗАБРАДКА ЗА ДА ПОКАЗВАШ ЧЕ СИ НИЗША, не човек, не родител. никой простосмъртен не те кара да я носиш А ТВОЯТ ГОСПОД.

не ти се ходи в ада за неспазване на директна заповед нали?

освен товаНЕ ЗАБРАВЯЙ ДА ЖЕРТВОПРИНЕСЕШ НЕЩО В КРЯ НА ЦИКЪЛА СИ най-добре костенурка

Leviticus 15:19-30
And if a woman have an issue, and her issue in her flesh be blood, she shall be put apart seven days: and whosoever toucheth her shall be unclean until the even. And every thing that she lieth upon in her separation shall be unclean: every thing also that she sitteth upon shall be unclean. And whosoever toucheth her bed shall wash his clothes, and bathe himself in water, and be unclean until the even. And whosoever toucheth any thing that she sat upon shall wash his clothes, and bathe himself in water, and be unclean until the even. And if it be on her bed, or on any thing whereon she sitteth, when he toucheth it, he shall be unclean until the even. And if any man lie with her at all, and her flowers be upon him, he shall be unclean seven days; and all the bed whereon he lieth shall be unclean. And if a woman have an issue of her blood many days out of the time of her separation, or if it run beyond the time of her separation; all the days of the issue of her uncleanness shall be as the days of her separation: she shall be unclean. Every bed whereon she lieth all the days of her issue shall be unto her as the bed of her separation: and whatsoever she sitteth upon shall be unclean, as the uncleanness of her separation. And whosoever toucheth those things shall be unclean, and shall wash his clothes, and bathe himself in water, and be unclean until the even. But if she be cleansed of her issue, then she shall number to herself seven days, and after that she shall be clean. And on the eighth day she shall take unto her two turtles, or two young pigeons, and bring them unto the priest, to the door of the tabernacle of the congregation. And the priest shall offer the one for a sin offering, and the other for a burnt offering; and the priest shall make an atonement for her before the LORD for the issue of her uncleanness.

Leviticus 20:18
And if a man shall lie with a woman having her sickness, and shall uncover her nakedness; he hath discovered her fountain, and she hath uncovered the fountain of her blood: and both of them shall be cut off from among their people.

Ezekiel 18:5-6
But if a man be just, and do that which is lawful and right, and hath not ... come near to a menstruous woman.....




ЗНАЙ СИ БИБЛИЯТА ПРЕДИ ДА МИ ГОВОРИШ НЕЩО НИЩОЖНА ФОРМА НА ЖИВОТ ТАКАВА АЗ СЪМ СЪЗДАДЕН ПРЕДИ ТЕБ, ТИ СИ НАПРАВЕНА ЗА МЕН И ТРЯБВА ДА МИ СЕ ПОДЧИНЯВАШ това е най-висша форма на толерантност нали, уважавам твоите ВЯРВАНИЯ ЩОМ ТИ НЕ ИСКАШ ДА БЪДЕШ ТРЕТИРАНА КАТО РАВНОПРАВНА

ПС това отгоре е от стария завет но е доста буквално и никога не е било отменяно дори и от жертвата на Иисус. спри да си нарушаваш законите че някой ще те измъчва завинаги понеже те обича :evil:

освен това има 96% атеисти сред учените. да, смятам че някой може да реши да се взриви от религия а не от атеизъм, и да ще ти напомням каквото трябва за да не отидеш в ада... понеже те уважавам :)

SpeakSoftlyLove
03-27-2010, 20:06
Добре, всички имаме субективно мнение за религията, тъй като тя не се изявява като нещо конкретно (според много хора). Това, обаче, също така означава, че никой няма 100% правилно мнение и това включва моето, твоето и т.н.
Във първият ми коментар споменах, че хората имат собствена воля => от тях зависят някои неща. Пример – раждам се на един остров, образовам се, намирам си работа, създавам семейство и моето щастие е плод на моят труд. Един ден, обаче, едно заметресение разрушава острова, спира електричеството, държавата няма достатъчно връзки и пари за да помогне на гражданите си и аз бивам принудена да живея на улицата, да си търся храна като куче и т.н. Това не зависи от мен. Следователно, искам да разбера от кой зависи (знам, че на практика не бих, но надявам се разбираш какво искам да кажа).
Господ иска да сме добре. За това е създал Рая и там е предоставил на Адам и Ева всичко, от което някога биха имали нужда. Но тъй като Той ги е дарил със разум, Той ги е дарил и със самостоятелност, с която те са злоупотребили. Ние сме дарени със разум, но и със воля, която определя как по-точно ще бъде употребен този разум.
Ако всичко, което ние правим зависи от Господ, то тогава нямаше да го има Страшният Съд.
Религията никога не ми е била налагана. Едва когато пораснах, аз започнах да се интерисувам и не се съгласявах с нев, защото ‘така пише’, а защото менията ни съвпадаха. Пак ще повторя, Библията, която съществува днес не е със оригиналното съдържание. През, приблизително 15-16 век е била подменена.
‘’Ако нещо сществува то ще съществуват и неопровержими доказателства в подкрепа на това.’’ Това, че някои е казал, че има доказателство за каквото и да е било, не означава, че трябва да му вярваш 100%. Докажи ми, че днес е 27 март 2010. Не можеш, аз не мога. Става въпрос за вяра. Аз вярвам във Господ. Добре, аз не мога да докажа, че съществува, но докажи ми ти, че Той НЕ съществува. Едвали, ще успееш.
‘’ Религията е била и винаги ще си остане средство за манипулиране на масите.’’ Едвали. Масите са манипулирани именно от тази безсрамна подмяна на историята, за която говорех по-рано. Масите са лесни за манипулиране, защото от малки сме научени да вярваме на всичко, което някавки псевдо-институции ни казват, че е истина.
Най-вероятно съм пропуснала някои от въпросите ти, защото коментара ти беше доста дълъг. Ако има такива, моля, повтори ги пак.
Не съм целяла да те обидя, просто дискутирам.

FromAutumToAshes
03-27-2010, 20:42
С 2 думи ще изкажа мнение по темата : Атеист съм :)

SpeakSoftlyLove
03-27-2010, 21:00
gandalfepi4,
Всъшност, освен да потретваш един заучен аргумент, ти изобщо не си обърнал внимание на това, което съм ти написала и не си вникнал в него. Господ не е написал Библията... + Ти си един невъзпитан дебил...
Нямам какво повече да ти кажа.

Nam3less3
03-27-2010, 21:43
Такааа.

Замисляли ли сте се защо хората са създали Бог? Какво ги е накарало да измислят този стандарт, тази концепция?

С какво вярата в по висшо същество което знае всички отговори и знае кое е правилно и грешно помага на хората да живеят? Или по някакъв начин допринася за по спокойното и пълноценно съжителство?

Защо е необходимо да се извършват милиони ритуали за да се удовлетвори този висш разум, при положение че нито един път той не е дал знак че изобщо съществува и още по малко че го е грижа за нас?

Не би ли било по лесно да се напише един Кодекс на честта с автор Иван Петров примерно(равносилен на 10-те божи заповеди)?

Защо хората искат друг да определя живота им и да бъдат насочвани от някой друг? И въпреки това те са измислили правилата?

Схванахте идеята.

Your turn :)Няма отговор на тези въпроси, защото Бог е измислил хората, дал ти е тоя ум и свободата на волята, заради което си стигнал на толкова ниско ниво, че го отричаш. Наистина се чудя на хората как може да не разбират Бог и религията, очудвал съм се на глупостта им по отношение на духовните въпроси. Явно самите те не искат да повярват, което си е голяма загуба за тях.

gir
03-28-2010, 07:02
"valdesbg,
Малко е нагло да бъдеш толкова сигурен, че Бог е измислен, не мислиш ли? "

Точно, ЗАЩОТО МИСЛИ, няма как НА ГОЛА ВЯРА да приема измислици. Няма нищо нагло в това да се бориш срещу предразсъдъци, лъжи и измами. Това не е нагло, а е свещен дълг на науката и прогреса!




"Най-малко, защото никой не може да знае със сигурност Света как е бил създаден."

1) Светът не е създаден, а е самосъздаден.

2) Няма никакви индикации да има Бог, таласъми и пр. народни поверия.





"Има всякакви теории и това предполага, че има хора със всякакви мнения."


Това не значи, че всички мнения са равноценни. Защото някои мнения са научни, а други - ненаучни. Залага се на научните. Щото са по-аргументирани и по-проверими.







"Това, обаче, не означава, че атеистите трябва да оплюват вярващите и обратното."


Правилно. Но трябва да се критикуват недоказаните вяри.



"Гледайки въпросите ти, оставам с впечатление, че представата ти за религията е сравнително неточна или просто нарочно искаш да се заядеш малко (не целя да те обидя). Май и двете."

Важното е представата му за науката да е точна. Религия се учи по-лесно.



"Това, че Господ може да ни контрлира не означава, че го прави."

А още по-малко означава, че има Господ, дявол, ангел или вълшебна пръчица...




"Защо иначе би позволил на Ева да бъде изкушена от 'змията'?"

Не е доказано, че има Господ, Ева и "Змия"...Това, че има такива еврейски приказки не значи, че са верни. То има и приказки за Триглави лами, ама ти вярваш ли им?





"Иначе ние никога нямаше да ознаем какво е злото. "

ХАХАХА ! :razz: В Индия, Китай, Древна Гърция и др. има философски трактати на тема ДОБРО-ЗЛО много преди да се роди Християнството с неговата интерпретация за ДОБРО-ЗЛО :D Чети малко повече за нехристиянските култури, бе, приятелче!



"Хората търсят 'висшо същество' за подкепа във ситуации, в които те, като простосмъртни хора, не могат да направят нищо и виждат, че не зависи от тях и следователно, зависи от някой друг."


И този "някой друг" задължително е измисления еврейски Бог? :D Не ме разсмивай. Зависенето си е от :

-природни
-социални
фактори.

Бог не е доказано да съществува, камо ли пък да зависи нещо от него. Я малко по-здравомислие, плийз!





"Малко наивно е, според мен, да мислиш, че Света е толкова хаотичен."


А не е ли?




"Защо Иван Петров не бил написал кодекс за честта? Еми, ти досега трябваше да се сетиш. Щом хората вярват във Висшо Същество"


1) Не всички хора вярват.

2) Вярващите вярват в РАЗЛИЧНИ същества. Примерно будизмът е с пъти по-научен от християнството във верите си. Да речем будистите допускат съществуването на извънземни, а християните - не. Да не говорим, че вие вярвате, че Слънцето и звездите се въртят около Земята...Много сте назад с науката, много!...






" то тогава как биха позволили на един, също като тях човек, да им даде заповеди и те да бъдат достоверни."

Много лесно. Просто човекът трябва да има власт и авторитет. Прочети за Хитлер, Ленин, Мао Дзедун и др., чиито заповеди са доста по-достоверни, отколкото непроверимите като източник "божи заповеди".






"Най-малкото, тогава някои хора ще си кажат ‘’ От къде на къде, той може да заповядва, а пък аз не? Защо да го слушам?”"


А откъде накъде аз трябва да слушам измислени заповеди на недоказано същество?! ТО СПОРЕД ВАШИТЕ ЗАПОВЕДИ ЧОВЕК МОЖЕ И РОБИ ДА СИ ИМА "Не пожелавай роба на ближния си"...Направо сте за под съд! Нали знаеш, че робството се наказва според повечето законодателства на света?
Отделно - защо в Божиите заповеди нищо не казват за компютрите, тютюнопушенето, дрогата?...Ами много ясно! Щото са писани от евреите, а не от Божество, което да ги направи общовалидни за всички времена и епохи!





"Само където, в единият случай имат право, а в другият може да се поспори."
Значи според тебе да ми станеш робиня има право? Търговията с роби си е бизнес била едно време, ама днес...





"Според теб Той не е дал знак – добре, но ,моля, не се опитвай да си налагаш така мението. "

По-добре наложено научно мнение, отколкото наложено религиозно.




"Аз също си задавам въпроси и не винаги намирам отговор, но това е нормално (аз не съм такова висшо същесвто)."

Не е въпроса да си висша, въпросът е да четеш повече.



"Ня някои хора вярата помага с едно, на други с друго. За едни е отдушник, за други мотивация, за трети е знание и т.н. "

Ами то и приказките са така.


"Примерно, имам познати, които вярват, че Господ е енергия. "

Ами само ще го вярват, защото не е доказано да има Господ, камо ли пък да се знае какво е...Критично мислене нямате ли?





"Съгласна съм донякъде, защото енергията, която е във хората не може да се изгуби, тя трябва да отива някъде. "


Кръговрата на енергията в природата. Не сте ли го учили още в даскалото? Не отива никъде, просто си има кръговрат и минава в различни форми.


Тя се променя, но никога не изчезва. Във тази връзка се обръщам към една част от Библията къде пише, че Господ е Алфата и Омегата, началото и краят, че преди него не е имало, и след него няма да има (не го знам на изуст)."

И какво като пише? То може да пише, че и яде хлебарки за закуска. Случайно да е доказано и да е проверимо? Не е. Следователно ? Да си пишеш каквото си ще. Ние не сме длъжни да се връзваме на всяко писание.





"Знам, че голяма и съществена част от Библията е подменена и недостоверна, но специално това не е. "


Как придоби това теологично знание? Доказателства можеш ли да представиш?





"Както и да е, съжелявам, че написах някои излишни неща, но просто тази тема трудно се изчерпва и просто ще те съветвам, ако наистина те вълнува тази тема, да потърсиш малко малко книги и други материали."


Ах, ако можеше този съвет да го спазиш ти самата! Отначало се запознай с гледните точки на:

-Конфуций
-Лао Дзъ
-Сидхартха Гуатама (Буда)

После може и малко с иранските религии да видиш - Дуализъм, това - онова. Накрая и ще откриеш каква е генеалогията на твоята вяра.
Примерно Яхве, който ви е Господа преди е бил , в еврейските вярвания, само един от многото богове в пантеона. Даже си е имал гадже-богиня, но после става монотеизма и го оставят като един-единствен, върховен Бог...
По-научен подход и изследване на вярванията няма да ти попречи. Излез от симулакрумите.

gir
03-28-2010, 07:08
"Също така @valdesbg трябва да е наясно, че темата му не е център на истината и просветата"

Щом и аз се включих, вече е. Начетен съм по тези теми, това ми е работата :)


" Но с такава лекота да отрича съществуването на каквото и да било и да го представя просто като нужда от съществуване."

Който твърди нещо, че го има (примерно Бог или Клепоух розов Плендухер) трябва да го докаже. Тежестта на доказателството пада върху този, който твърди нещо.




"В смисъл, че за тях действително важи, че ако човек е познал Бога, неговите желания ще съвпаднат с Неговите, а ако не съвпаднат - просто не Го е познал. "

А как ще ми докажат, че има Бог, който пък имал и желания...? Няма н ачин.




"Каквото ние считаме за здрав разум, за тях е абсурдно, както и обратното... @SpeakSoftlyLove също мисли в правилната посока. :)"

Напротив. Мисли от позициите на религиозна + непрочела доста науки , философии и религии.

gir
03-28-2010, 07:14
valdesbg,
Малко е нагло да бъдеш толкова сигурен, че Бог е измислен, не мислиш ли? Най-малко, защото никой не може да знае със сигурност Света как е бил създаден. Има всякакви теории и това предполага, че има хора със всякакви мнения. Това, обаче, не означава, че атеистите трябва да оплюват вярващите и обратното.

Гледайки въпросите ти, оставам с впечатление, че представата ти за религията е сравнително неточна или просто нарочно искаш да се заядеш малко (не целя да те обидя). Май и двете.

Това, че Господ може да ни контрлира не означава, че го прави. Защо иначе би позволил на Ева да бъде изкушена от 'змията'? Иначе ние никога нямаше да ознаем какво е злото.
Хората търсят 'висшо същество' за подкепа във ситуации, в които те, като простосмъртни хора, не могат да направят нищо и виждат, че не зависи от тях и следователно, зависи от някой друг. Малко наивно е, според мен, да мислиш, че Света е толкова хаотичен.
Защо Иван Петров не бил написал кодекс за честта? Еми, ти досега трябваше да се сетиш. Щом хората вярват във Висшо Същество, то тогава как биха позволили на един, също като тях човек, да им даде заповеди и те да бъдат достоверни. Най-малкото, тогава някои хора ще си кажат ‘’ От къде на къде, той може да заповядва, а пък аз не? Защо да го слушам?” То така става и сега, пък какво остава, ако един човек го напише. Само където, в единият случай имат право, а в другият може да се поспори.
Според теб Той не е дал знак – добре, но ,моля, не се опитвай да си налагаш така мението. Аз също си задавам въпроси и не винаги намирам отговор, но това е нормално (аз не съм такова висшо същесвто).
Ня някои хора вярата помага с едно, на други с друго. За едни е отдушник, за други мотивация, за трети е знание и т.н. Няма един единствен начин по които да се приеме. Примерно, имам познати, които вярват, че Господ е енергия. Съгласна съм донякъде, защото енергията, която е във хората не може да се изгуби, тя трябва да отива някъде. Тя се променя, но никога не изчезва. Във тази връзка се обръщам към една част от Библията къде пише, че Господ е Алфата и Омегата, началото и краят, че преди него не е имало, и след него няма да има (не го знам на изуст). Знам, че голяма и съществена част от Библията е подменена и недостоверна, но специално това не е.
Както и да е, съжелявам, че написах някои излишни неща, но просто тази тема трудно се изчерпва и просто ще те съветвам, ако наистина те вълнува тази тема, да потърсиш малко малко книги и други материали.

знаеш ли един интересен факт? има два типа книги които се занимават с отговори на въпроси:

1 религиозни такива (избери си една от десетките)

2 научни такива. известни са още и като учебници... ползват се с малко повече авторитет понеже подкрепят твърденията си с доказателства ииии малкия факт че хората които ги пишат са пряко отговорни за дрехите, здравето, забавлението, образованието, храната, техниката и 99% от нещата които ползваш.

надявам се че книгата която си избрала да е тази от всички други които не е пълна с глупости... само не забравяй че е отпечатана от скептик,

НЕКА ДА ТИ ПРИПОМНЯ ЧЕ ТРЯБВА ДА НОСИШ ЗАБРАДКА ПО ЗАПОВЕД НА АЛФАТА И ОМЕГАТА ТИ

6 Защото, която жена се не покрива, нека остриже и косата си. Но ако е срамотно за жена да си стриже косата, или да си бръсне главата, то нека се покрива. 7 Защото мъжът не трябва да си покрива главата, понеже е образ и слава на Бога; а жената е слава на мъжа. 8 (Защото мъжът не е от жената, а жената е от мъжа; 9 понеже мъжът не бе създаден за жената, а жената за мъжа). 10 Затова жената е длъжна да има на главата си белег на власт
Коринтяни

тъй че си сложи бурката защото твоят бог ти казва че си такава, но не забравяй и че тъпите атеисти и скептици ти казват че си достойно за уважение човешко същество за разлика от религията която е пряко отговорна за мъжката доминация през вековете до сега

ааа да казваш че за едни хора бог е мотивация ли? права си

http://www.britannica.com/blogs/wp-content/uploads/2007/09/image3.jpg
няма значение кой бог го казва, важно е че го казват религиозните а не учените.

ПС да, библията подстрекава тероризъм ако искаш пасажите пиши

Пича, прав си, но за да е по-сигурно, че те разбира под снимките слагай и малко пояснения (примерно "Това са небостръргачи, които са ударени, според официалната версия, от терористи, които са религиозни фанатици")...Иначе не е сигурно, че ще те разбере. Все пак си имаш работа с човек, който не е чел достатъчно научни книги, както сам казваш, а с такива се работи по-внимателно и по-подробно. Все пак обучението трябва да е според нивото. :)

gir
03-28-2010, 07:18
gandalfepi4,
Всъшност, освен да потретваш един заучен аргумент, ти изобщо не си обърнал внимание на това, което съм ти написала и не си вникнал в него. Господ не е написал Библията... + Ти си един невъзпитан дебил...
Нямам какво повече да ти кажа.

Според мен с изказването си, че бил невъзпитан и дебил си направила една проекция. (За справка вижте в речника какво е ПРОЕКЦИЯТА като защитен психологичен механизъм)
Аргументите му са точни.
ОТГОВОРИ:


1) Признаваш ли робството, понеже твоя Бог го е имплицирал в заповедта да не се пожелава роба на ближния?

2) Защо не носиш бурка или забрадка, при положение, че така повелява Библията?


Засега толкова. После може и да си поговорим защо не следваш примера на Христос да "възлюбиш врага си" и като "те ударят по едната буза да обърнеш другата"? Много си агресивна. А това ще те прати в ада, според вашата вяра. Или ти си падаш по ада?! :shock:

gir
03-28-2010, 07:23
:)
Няма отговор на тези въпроси, защото Бог е измислил хората, дал ти е тоя ум и свободата на волята, заради което си стигнал на толкова ниско ниво, че го отричаш. Наистина се чудя на хората как може да не разбират Бог и религията, очудвал съм се на глупостта им по отношение на духовните въпроси. Явно самите те не искат да повярват, което си е голяма загуба за тях.

Измислил е хората?


1) Бог няма и не е доказано да има

2) Хората не са измислени, а са породени от еволюционните процеси

3) Умът не е даден изначално, а се е развивал исторически

4) Свободата на волята е относителна

5) И ние се чудим как може да има хора, вярващи в еврейско-римски сказания...

6) Духовното богатство се измерва не със сляпа вяра, която е характерна за всеки простак, а на първо място със СПОСОБНОСТ ЗА КРИТИЧНО МИСЛЕНЕ И РЕАЛЕН ИЗБОР (на база доказателственост и овладяна същност) на духовността. Да си вярващ не те прави по-духовен от един учен, който е атеист.

gandalfepi4
03-28-2010, 09:04
gandalfepi4,
Всъшност, освен да потретваш един заучен аргумент, ти изобщо не си обърнал внимание на това, което съм ти написала и не си вникнал в него. Господ не е написал Библията... + Ти си един невъзпитан дебил...
Нямам какво повече да ти кажа.

всъщност прочетох обстойно това което си написала:

това което го пише в библията за забрдката не важи защото тя е написана и преебана и загубена и намерена ОБАЧЕ бог е създал адам и ева, това е вярно понеже не ми пречи на убежденията.

САМО НЕ РАЗБИРАМ С КАКЪВ АКЪЛ МЕ НАРИЧАШ ДЕБИЛ ПРИ ПОЛОЖЕНИЕ, ЧЕ АЗ СЪМ ТОЗИ КОЙТО СЕ АРГУМЕНТИРА ОБСТОЙНО ЩОМ ПРАВЯ НАКАКВО ТВЪРДЕНИЕ И УВАЖАВАМ ЧУЖДИТЕ ВЯРВАНИЯ!

ТИ СИ ТАЗИ, КОЯТО ВЯРВА В ТЕЗИ ЧАСТИ ОТ БИБЛИЯТА КОИТО Ѝ ИЗНАСЯТ И ЖЕЛАЕ ДА БЪДЕ ТРЕТИРАНА КАТО НИЩОЖЕСТВО КАКТО ПИШЕ И ТАМ.
за мен е доста явно кой е дебила тук. оу и ОСВЕН ТОВА аз съм този който учи три програми в два университета и в момента съм в холандия не понеже съм си платил а понеже съм учил и завършил две училища едновременно. надявам се ти да имаш с какво да се похвалиш и ти 8-)

cuitus tua cum madera habere ако си добра в латинския.

SpeakSoftlyLove
03-28-2010, 12:29
„Точно, ЗАЩОТО МИСЛИ, няма как НА ГОЛА ВЯРА да приема измислици. Няма нищо нагло в това да се бориш срещу предразсъдъци, лъжи и измами. Това не е нагло, а е свещен дълг на науката и прогреса!” Този свещен дълг на науката не гласи ли, че трябва да докажеш, че едно нещо съществува или не съществува. Аз не мога да докажа на вас, че Бог съществува, но и не претендирам. От друга страна, вие го правите, затова, бъдете така добри да ми докажете, че Господ не съществува. Знам, че светкавица няма да ви падне на главата в момента в който пожелаете, и това е защотот религията не работи по този начин.
„Светът не е създаден, а е самосъздаден.” Докажи го.

„Няма никакви индикации да има Бог, таласъми и пр. народни поверия.” Бъди така добър и се отнасяй малко по-уважително. Индикациите са навсякъде. Ако се замислиш за света, планетата и неговата невероятна комплексност ще започнеш да си мислиш, че не може да е хаотично. Не може интелигенти същества като хората да са тръгнали от една попова лъжичка от морето или каквото и да е била друга теория. Естествено, аз осъзнавам, че един факт погледнат от разалични страни изглежда по-различен начин и за това едвали виждаш нещата така, както аз ги виждам.
„Това не значи, че всички мнения са равноценни. Защото някои мнения са научни, а други - ненаучни. Залага се на научните. Щото са по-аргументирани и по-проверими.” Напротив, аз има мнение, което не налагам над теб, а просто дискутирам. Няма причина да не са равноценни. Пак се връщам към псведо-институциите, чиито теории се приемат зе 100%-ва истина. Плюс това, християнството не отрича науката. Щом Бог е създал Света, Той много добре е знаел, какво прави. Единствено науката отрича религията, защото учените са прекалено нагли и си мислят, че щом са направили едно добро отркитие (това не отричам), означава, че могат да претендират, че знаят всичко. Истината е, че за да знаем истината за Света, ние първо трябва да разберем всичко за него, а това малко трудно ще стане. Тоест, винаги ще има такива аргументи като нашият и никои няма да го спечели. Всеки си остава с вярата и мението.
„Правилно. Но трябва да се критикуват недоказаните вяри.” Градивен критисизъм –да. Но твоето бие на друго, но карай, нека ти отговоря. Да, вярата и религията са недоказани, но не забравяй, че много от научните теории също са недоказани. За това за теории. Теория за еволюсията, М теорията (за двете мембрани), теорията за Големият Взрив и т.н. Има и доказани разбира се, но не виждам, защо си мислиш, че те си противоречат съ религията.
„Важното е представата му за науката да е точна. Религия се учи по-лесно.” Религията не се учи. Именно затова, аз уча биология, физика и т.н., а когато имам въпрос, които не засяга тези науки, се обръщам другаде.

„А още по-малко означава, че има Господ, дявол, ангел или вълшебна пръчица...” Ха-ха, каво хитро сравняване – вълшебна пръчица... Пак ще повторя, докажи ми обратното.
Не е доказано, че има Господ, Ева и "Змия"...Това, че има такива еврейски приказки не значи, че са верни. То има и приказки за Триглави лами, ама ти вярваш ли им? –Да де, ама видиш ли, ламята не ме учи на същите неща...
„ХАХАХА ! В Индия, Китай, Древна Гърция и др. има философски трактати на тема ДОБРО-ЗЛО много преди да се роди Християнството с неговата интерпретация за ДОБРО-ЗЛО Чети малко повече за нехристиянските култури, бе, приятелче!” Говорех за Адам и Ева и как, ако Ева не се е била изкушила, е нямало да знаем, какво е злото. Индия, Китай, Древна Гърция ги няма във Рая... + Те са изкучавали, вече присъстващото зло. Приятелче...?!
“И този "някой друг" задължително е измисления еврейски Бог? Не ме разсмивай. Зависенето си е от :

-природни
-социални
фактори.”
Природните фактори от кой зависят? Социалните зависят от нас, и държанието ни като едно цяло общество. Естествено, ти не можеш даси отговорен за цялото човешко населени и на това аз му викам Съдба. + Имаш много сухо чувство за хумор.
„Бог не е доказано да съществува, камо ли пък да зависи нещо от него.” Честито... Затова му се вика Вяра. Не знам, защо искаш от мен да ти докажа нещо във, което вярвам. Припомни си какво е вярата.
“Малко наивно е, според мен, да мислиш, че Света е толкова хаотичен."


А не е ли? “ Ха, де! От къде може да знаеш...
„Да не говорим, че вие вярвате, че Слънцето и звездите се въртят около Земята...Много сте назад с науката, много!...” Има само теории, които твърдят, че не всички звезди се въртят около Земята. Теория...
„Много лесно. Просто човекът трябва да има власт и авторитет. Прочети за Хитлер, Ленин, Мао Дзедун и др., чиито заповеди са доста по-достоверни, отколкото непроверимите като източник "божи заповеди".” Това са различн вид заповеди. Едното няма много общо с другото...И на какво точно викаш ‘достоверна заповед’? Какво лошо има в Десетте Божи заповеди? Лошо ли е, че ти бива заповядвано да не крадеш, убиваш и т.н.?
„А откъде накъде аз трябва да слушам измислени заповеди на недоказано същество?! ТО СПОРЕД ВАШИТЕ ЗАПОВЕДИ ЧОВЕК МОЖЕ И РОБИ ДА СИ ИМА "Не пожелавай роба на ближния си"...Направо сте за под съд! Нали знаеш, че робството се наказва според повечето законодателства на света?
Отделно - защо в Божиите заповеди нищо не казват за компютрите, тютюнопушенето, дрогата?...Ами много ясно! Щото са писани от евреите, а не от Божество, което да ги направи общовалидни за всички времена и епохи!”
Би ли ми дал цитат от Библията, в който да пише "Не пожелавай роба на ближния си"... Пак казвам, Библията не е това, което е трявало да бъде. Аз не вярвам, че евреите са Божият народ, но това е много по-различна тема.
„Значи според тебе да ми станеш робиня има право? Търговията с роби си е бизнес била едно време, ама днес...” Не си прочел правилно, това което съм написала. Прочети го пак и тогава пиши. Общо взето, ми слагаш думи в устата...
“По-добре наложено научно мнение, отколкото наложено религиозно.” Никои не може да ми наложи мение. Толкова ли си отчаян да ме накараш да не вярвам в Бог, че искаш да си налагаш мението над мен и други вярващи? Защото, пак казвам, все ми е тая дали ти вярваш или не. Идеята е да дискутираме, но вие твърде на вътре го приемате...
“Не е въпроса да си висша, въпросът е да четеш повече.” Именно.
„Ами то и приказките са така.” Сериозно? Искаш да кажеш, че като си финансово зле, примерно, отиваш да четеш приказки? А това, че приказките съдържаш мъдрости от Библията и от живота попринцип е друг въпрос.
„Ами само ще го вярват, защото не е доказано да има Господ, камо ли пък да се знае какво е...Критично мислене нямате ли? „ Да само ще го вярват, защото религията е вяра. Имам критично мислене, да. Не виждам какво ти пречи на теб критичното ми мислене и религията ми?
„Не отива никъде, просто си има кръговрат и минава в различни форми.” Е тей де, тей де. Аз какво казах? Следователно, душата на човек отива някъде.
„Как придоби това теологично знание? Доказателства можеш ли да представиш?” Еми много неща са подменени. През 16 век (някъде там), са били подменени много неща и едно от тях включва Библията. Някои от фактите във Библията не могат да се приложат в реалността и има отркития, които сочат, че места и народи са подменени. Именно затова не вярвам евреите да са Божият народ и Йерусалим да е Свещената земя. Развори се малко. Започни от някои писатели като Анатолий Фоменко.
„По-научен подход и изследване на вярванията няма да ти попречи.” А на теб биха ти помогнали по-различни гледни точки, за да предобиеш по-точно разбиране.

SpeakSoftlyLove
03-28-2010, 12:38
Ти не отговори адекватно на моят пост и за това реагирах така.
Аз не те провокирам както каза гир, а просто отвръщам на твоята провокация, която ти представи със безкрайно излишно неуважение и неконструктивен аргумент.
Нима аз не се аргументирам обстойно? Ти просто реши да запееш старата песен на нов глас и да не отвърнеш на моите аргументи.
С кой акъл си мислиш, че някой, било аз, би искал да бъде третиран като нищожество? И на всичкото отгоре, съзнателно би се целял към това. Факт е, че съм християнка и никой досега не ме е третирал като нищожество, заради факта, че съм момиче.
Хаха. Добре сложи си дипломите на клавиатурата, защото, видиш ли, биха написали по-добър аргумент. Едното няма общо със другото.
Още не ми е дошло времето да се хваля със дипломи.

filmimilmi
03-28-2010, 13:10
Щом и аз се включих, вече е. Начетен съм по тези теми, това ми е работата

@gir, тъкмо щях да остана с добро впечатление от теб докато не се изцепи така. Това че си прочел учебник по политология или психология не виждам защо трябва да те прави толкова самовлюбен. :)

Случвало ли ти се е да се чувстваш в даден момент много самоуверен, че да си мислиш, че си несломим от нищо. А в следващия момент екзистенциален въпрос да те сломи дотолкова, че да се учудиш на себе си как си се мислил за толкова неуязвим?

Е, ще се опитам да ти задам един екзистенциален въпрос. 8-)
Защо си тук? Предпочиташ да мислиш, че си тук благодарение на случайна поредица от природни и социални фактори? И въобще не изпитваш в сърцето си (имах предвид главата си, вероятно смяташ, че сърцето е лишено от душа... както и да е, да не те занимавам с езотерика), че си се появил на тази земя с някаква по-ценна мисия от тази да се научиш да ходиш, да консумираш скъпо рекламирани боклуци, да се притесняваш за външния си вид, да бързаш за работа и лекции, да се блъскаш в изпити от всякаква духовност в погледа си био-роботи в гнусните кутии наречени "градски транспорт" и прочее и прочеее..., а в крайна сметка животът ти да не се променя значително ако закъснееш за някъде, ако не изглеждаш така както ти се е щяло да изглеждаш когато излезеш навън или вместо кола изпиеш просто една чаша с вода? Всеки има различна оценка на стойностите и истините. Мисля, че за всички отдавна стана ясно, че не можем да търсим въпроси и решения засягащи цели групи от хора. Всеки преценява за себе си. Най-важното е да не правиш нищо, което не искаш. Щом не мислиш, че Християнството е твоята истина, търси друга и това е. :) Пък и замисли се, да не си месия, че да се месиш ( 8-) ) в чуждия живот и да натрапваш щастие с твоите истини? Никой не те кара да вярваш насила в нещо. Кого се опитваш на свой ред сега да убедиш, че мненията ти са център на истината и просветата? Приятелю, всички кризи ги създава егото. Светът по начало е усторен така, че да няма нищо нередно, нищо излишно и нищо несправедливо. Поне докато не почнеш да гледаш от егоистична гледна точка. А според твоето его е важно всичко да Е, защото го казваш тъкмо ти и следователно трябва да е истина, нали Е твоята истина... 8-)

Така че, още веднъж те призовавам да погледнеш от екзистенциална гледна точка на нещата ако се опитваш реално да разбереш хората. :)

gandalfepi4
03-28-2010, 13:50
Ти не отговори адекватно на моят пост и за това реагирах така.
Аз не те провокирам както каза гир, а просто отвръщам на твоята провокация, която ти представи със безкрайно излишно неуважение и неконструктивен аргумент.
Нима аз не се аргументирам обстойно? Ти просто реши да запееш старата песен на нов глас и да не отвърнеш на моите аргументи.
С кой акъл си мислиш, че някой, било аз, би искал да бъде третиран като нищожество? И на всичкото отгоре, съзнателно би се целял към това. Факт е, че съм християнка и никой досега не ме е третирал като нищожество, заради факта, че съм момиче.
Хаха. Добре сложи си дипломите на клавиатурата, защото, видиш ли, биха написали по-добър аргумент. Едното няма общо със другото.
Още не ми е дошло времето да се хваля със дипломи.

ми не ти не се аргументираш изобщо уви. само казваш че не може да сме сигурни и се хващаш за думата теория (ИМА ТЕОРИЯ НА ГРАВИТАЦИЯТА НО НЕ Я ОСПОРВАШ НАЛИ?) a дипломите са отговор на "дебила" дето го изцепи...


ето ти аргументи вярвай 'ко щеш вече:





What the Bible says about Women's Rights

Genesis 3:16
Unto the woman he said, I will greatly multiply thy sorrow and thy conception; in sorrow thou shalt bring forth children; and thy desire shall be to thy husband, and he shall rule over thee.

1 Corinthians 11:3
But I would have you know, that the head of every man is Christ; and the head of the woman is the man; and the head of Christ is God.

1 Corinthians 14:34-36
Let your women keep silence in the churches: for it is not permitted unto them to speak; but they are commanded to be under obedience as also saith the law. And if they will learn any thing, let them ask their husbands at home: for it is a shame for women to speak in the church.

Ephesians 5:22-24
Wives, submit yourselves unto your own husbands, as unto the Lord. For the husband is the head of the wife, even as Christ is the head of the church: and he is the saviour of the body. Therefore as the church is subject unto Christ, so let the wives be to their own husbands in every thing.

Colossians 3:18
Wives, submit yourselves unto your own husbands, as it is fit in the Lord.

1 Timothy 2:11-15
Let the woman learn in silence with all subjection. But I suffer not a woman to teach, nor to usurp authority over the man, but to be in silence. For Adam was first formed, then Eve. And Adam was not deceived, but the woman being deceived was in the transgression. Notwithstanding she shall be saved in childbearing.

1 Peter 3:1
Likewise, ye wives, be in subjection to your own husbands.

а иначе в библията се казва да се убиват тези които работят в събота ма и това не се спазва... това не значи че го няма там обаче, нито пък и че не е зло :(

SpeakSoftlyLove
03-28-2010, 13:58
"Пича, прав си, но за да е по-сигурно, че те разбира под снимките слагай и малко пояснения (примерно "Това са небостръргачи, които са ударени, според официалната версия, от терористи, които са религиозни фанатици")...Иначе не е сигурно, че ще те разбере. Все пак си имаш работа с човек, който не е чел достатъчно научни книги, както сам казваш, а с такива се работи по-внимателно и по-подробно. Все пак обучението трябва да е според нивото. "

В коментара/отговора си, много ясно показах, че знам за какво говори.
Тази карта ти изиграва лош номер, защото показва, че ти просто целиш да ме злепоствиш без да съм дала повод.
Мненията на хората винаги ще се различават, но вие не искате да го възприемете, а го приемате като повод да си налагате мнението със излишна грубост.
Именно за това, не виждам смисъл да продължавам този аргумент, защото той е некоснтруктивен и по този начин, не е интересен.

SpeakSoftlyLove
03-28-2010, 14:08
gandalfepi4,
От тогава има промени, защото във църквата, никой не ми казва, какво да нося и дали да говоря. Прави си извод.
Във Исляма, от друга страна, няма промени по това отношение и това рефлектира върху държанието им до ден днешен.

"в библията се казва да се убиват тези които работят в събота"
Къде?
Пак казвам, Библията е подменена и не защото е била губена и пак намирина, както ти каза, а защото съдържанието й е било променяно съзнателно.

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-28-2010, 14:12
А щом е променяно така с лека ръка,това значи че вътре няма нищо вярно, а просто се цели манипулация или нещо др... :?

gandalfepi4
03-28-2010, 14:56
gandalfepi4,
От тогава има промени(КАКВИ?), защото във църквата, никой не ми казва, какво да нося и дали да говоря. Прави си извод ВЕЧЕ НЕ ИМ ПУКА КАКВО КАЗВА БОГ?
Във Исляма, от друга страна, няма промени(А НА БАС) по това отношение и това рефлектира върху държанието им до ден днешен.

"в библията се казва да се убиват тези които работят в събота"
Къде? изход 31:15 Шест дена да се работи, а седмият ден е събота за света почивка, света Господу; всеки, който работи в съботния ден, непременно да се умъртви.
Пак казвам, Библията е подменена(кога, кой, защо?) и не защото е била губена и пак намирина, както ти каза, а защото съдържанието й е било променяно съзнателно .а това означава че тя не е боговдъхновена така ли? бог ли го е позволявал това?

а ако ще ми говориш за църквата-
US clerics (priests, deacons, bishops, etc.) accused of abuse from 1950-2002: 4,392.
About 4% of the 109,694 serving during those 52 years.
Individuals making accusations: 10,667.
Victims' ages: 5.8% under 7; 16% ages 8-10; 50.9% ages 11-14; 27.3% ages 15-17.
Victims' gender: 81% male, 19% female
Duration of abuse: Among victims, 38.4% said all incidents occurred within one year; 21.8% said one to two years; 28%, two to four years; 11.8% longer.
Victims per priest: 55.7% with one alleged victim; 26.9% with two or three; 13.9% with four to nine; 3.5% with 10 or more (these 149 priests caused 27% of allegations).
Abuse locations: 40.9% at priest's residence; 16.3% in church; 42.8% elsewhere.
Known cost to dioceses and religious orders: $572,507,094 (does not include the $85 million Boston settlement and other expenses after research was concluded). (Hartford Courant, 2/27/04)
It should be noted that 30% of all accusations included in these figures were not investigated as they were deemed unsubstantiated (10%) or because the accused priest was dead or inactive (20%). They do not include allegations that were "unfounded" or later recanted.

In any case, all these figures are widely suspected to be grossly underestimated. For example, the late Fr. Tom Economus, former President of the Linkup, a national survivors' advocacy group, said back in the mid-90s that he knew of "1,400 insurance claims on the books and that the Church has paid out over $1 billion in liability with an estimated $500 million pending." (Emphasis added.)

http://www.weirdload.com/stats.html[/b]

SpeakSoftlyLove
03-28-2010, 15:32
Аз нямам намерение да ти поднасям смляна информация, защото едвали ще ми повярваш.
Прочети ‘’Нова Хронология” от Анатолий Фоменко. Потърси за Българският Календар и неговата история. Прочети ‘’Български Хроники” от Стефан Цанев. От тази книга ще намериш и други, които ще ти помогнат. Виж кой народ е най-древният и кой народ е дал култура на всички други нации. От там ще разбереш, защо Библията далеч не е това, което някога е била. Християнството също. Може и да разбереш, че анти-християнството е довело света до това ниво. И не, не го приемай като лична нападка.
Има една 'прикрита' религия, която е опасна, но тя не е християнството. Можеш ли да се досетиш?


Повече няма да споря.

gandalfepi4
03-28-2010, 15:47
типично :x аз мога да си докажа всяко изказване с цитат или данни, а пък отсреща "прочети 10000+ страници, че ме мързи да търся :-| "

свърши рабора за 5 мин. обичам нова информация... може даже да повярвам кой знае :oops:

SpeakSoftlyLove
03-28-2010, 16:16
Ако можеше така, никой нямаше да си прави труда да пише книги по хиляди страници... Мързи те да четеш и далеч няма да ми повярваш, защото, така преразказана, моято информация не би била достоверна, а ти вече си настроен срещу мен.
(Междувпрочем, този сайт, който си ми дал е за католоцизма...)
Повече, наистина, няма да споря.

gandalfepi4
03-28-2010, 16:41
ми аз като давам цитати или поне перифразирам явно доказвам че МОЖЕ. може пък и да знам вече за какво става въпрос даже кой знае?

(междувпрочем знам че съм ти дал сайт за католОцизма понеже върховния християнски водач е шибаният папа а той е католик)

Nam3less3
03-28-2010, 16:57
ми аз като давам цитати или поне перифразирам явно доказвам че МОЖЕ. може пък и да знам вече за какво става въпрос даже кой знае?

(междувпрочем знам че съм ти дал сайт за католОцизма понеже върховния християнски водач е шибаният папа а той е католик)Върховният християнски водач е Бог, не някакъв си измислен папа.

gir
03-28-2010, 17:07
" Този свещен дълг на науката не гласи ли, че трябва да докажеш, че едно нещо съществува или не съществува."

ДА, КОЙТО ТВЪРДИ, ЧЕ ИМА НЕЩО ТРЯБВА ДА ГО ДОКАЖЕ, АКО НЕ Е ДОКАЗАНО ЗНАЧИ ГО НЯМА. БОГ НЕ Е ДОКАЗАН. НЯМА БОГ. ТОВА Е.





"Аз не мога да докажа на вас, че Бог съществува, но и не претендирам."


НЯМА КАК ДА СЕ ДОКАЖЕ НЕЩО, КОЕТО ГО НЯМА. И ПРАВИЛНО - ПРЕТЕНЦИИТЕ СА ИЗЛИШНИ.




"От друга страна, вие го правите, затова, бъдете така добри да ми докажете, че Господ не съществува."


ДОКАЗАТЕЛСТВОТО НА ДОКАЗВАНЕТО ПАДА ВЪРХУ ТОЗИ, КОЙТО ТВЪРДИ, ЧЕ ИМА НЕЩО, ТОВА Е ПРИНЦИПА НА НАУКАТА. НАУКАТА НЕ СЕ ЗАНИМАВА ДА ДОКАЗВА НЕСЪЩЕСТВУВАНЕ НА ВСЯКАКВИ ИЗМИСЛИЦИ. А И ЧИСТО-ЛОГИЧЕСКИ БОГ Е НЕВЪЗМОЖЕН.
ИЗСЛЕДВАНИЯТА ПОКАЗВАТ, ЧЕ ТОЙ Е МИТ НА ЕВРЕИТЕ, КОЙТО СЕ Е РАЗВИЛ ОТ ПОЛИТЕИЗЪМ КЪМ МОНОТЕИЗЪМ.





"„Светът не е създаден, а е самосъздаден.” Докажи го."

ОЩЕ ОТ АРИСТОТЕЛ НАСАМ (ИДЕЯТА ЗА САМОДВИЖЕНИЕТО И ПЪРВОДВИГАТЕЛЯ ДО ДНЕШНИТЕ КОСМОГОНИЧНИ ИДЕИ ЗА ГОЛЕМИЯ ВЗРИВ СА ГО ДОКАЗАЛИ. НЕ АЗ ТРЯБВА ДА ГО ДОКАЗВАМ, А ТИ ТРЯБВА ДА ГИ ИЗЧЕТЕШ ТЕЗИ НЕЩА. ВЪПРОС НА ЕЛЕМЕНТАРНА КУЛТУРА.




"Бъди така добър и се отнасяй малко по-уважително."


ЗНАЧИ АЗ ПИША, ЧЕ НЯМА ИНДИКАЦИИ ДА ИМА БОГ, А ТИ ГО МИСЛИШ ТОВА ЗА НЕУВАЖИТЕЛНО? АМИ ТИ КАТО НАРИЧАШ СТУДЕНТА В ЗАПАДНА ЕВРОПА "ДЕБИЛ"? ДА НЕ БИ ДА СИ МНОГО УВАЖИТЕЛНА? НЕЩО ТИ ХЛОПА ДЪСКАТА, МАЙ...






"Индикациите са навсякъде. Ако се замислиш за света, планетата и неговата невероятна комплексност ще започнеш да си мислиш, че не може да е хаотично."

ХАОТИЧНО Е, ЗАТОВА И ПОСТОЯННО СМЕ В ОПАСНОСТ! СВРЪХНОВИ ЗВЕЗДИ, РАДИАЦИЯ, КОМЕТИ, АСТЕРОИДИ...НЯМАШ СИ НА ИДЕЯ КАКЪВ Е ХАОС! ЧЕТИ ПОВЕЧЕ АСТРОНОМИЯ И ЩЕ ВИДИШ!






"Не може интелигенти същества като хората да са тръгнали от една попова лъжичка от морето или каквото и да е била друга теория."

МОЖЕ. ВСИЧКО СЕ РАЗВИВА ОТ ПРОСТО КЪМ ПО-СЛОЖНО. И ХОРАТА НЕ СА ИЗНАЧАЛНО-ИНТЕЛИГЕНТНИ. ПЪРВО СА БИЛИ ЖИВОТНО-ПОДОБНИ, ПОСЛЕ ПЪРВОБИТНО-ОБЩИННИ, РОДОВО-ОБЩИННИ, ФЕОДАЛНИ...НЯМАШ СИ НА ИДЕЯ КОЛКО ГОДИНИ ИСТОРИЧЕСКИ ОПИТ Е БИЛ НЕОБХОДИМ! И ДОРИ ДНЕС, ИЗ АМАЗОНКА И ФИЛИПИНИТЕ ИМА МНОГО ХОРА, КОИТО ЖИВЕЯТ В ПЪРВОБИТНИЯ СТРОЙ...






"Естествено, аз осъзнавам, че един факт погледнат от разалични страни изглежда по-различен начин и за това едвали виждаш нещата така, както аз ги виждам."

ТИ ГИ ВИЖДАШ БЕЗ НАУЧНА БАЗА. КАТО МАЛКО ДЕТЕ, КОЕТО ВИЖДА НЕЩАТА МАГИЧЕСКИ, В ПРИКАЗКА. А АЗ ГИ ВИЖДАМ СПОРЕД ПОСЛЕДНИТЕ ДАННИ НА НАУКАТА И ТЕХНИКАТА.



" Напротив, аз има мнение, което не налагам над теб, а просто дискутирам. Няма причина да не са равноценни. "

ПРИЧИНАТА Е ИСТИНАТА. АКО ТИ КАЗВАШ, ЧЕ ПАТКАТА Е КАМЪК, А АЗ КАЗВАМ, ЧЕ Е ПТИЦА, ЗНАЧИ МОЕТО МНЕНИЕ Е ПО-ДОБРО ОТ ТВОЕТО.






"Пак се връщам към псведо-институциите, чиито теории се приемат зе 100%-ва истина."

ЗА ЦЪРКВИТЕ ЛИ ГОВОРИШ? АМИ ДА!






"Плюс това, християнството не отрича науката."


ДОБРЕ, ЗНАЧИ ХРИСТИЯНСТВОТО НЕ ПРИЗОВАВА ДА ВЯРВАМЕ В НЕДОКАЗАНИ СЪЩНОСТИ И НЕ СМЯТА, ЧЕ ХОРАТА МОГАТ ДА ВЪЗКРЪСВАТ, ТАКА ЛИ?




"Щом Бог е създал Света"



1) НЕ Е ДОКАЗАНО ДА ИМА БОГ

2) СВЕТЪТ СЕ Е САМОСЪЗДАЛ




" Той много добре е знаел, какво прави."

1) НЕ Е ДОКАЗАНО, ЧЕ ИМА БОГ

2) ЗАТОВА И НЕ МОЖЕ ДА СЕ КАЖЕ КАКВО ЗНАЕ, НЕ ЗНАЕ, ПРАВИ, НЕ ПРАВИ.







"Единствено науката отрича религията, защото учените са прекалено нагли"


УЧЕНИТЕ СА ОБЕКТИВНИ.




"и си мислят, че щом са направили едно добро отркитие (това не отричам), означава, че могат да претендират, че знаят всичко. "


А РЕЛИГИЯТА ВЯРВА В КНИЖКИ ПИСАНИ ОТ РАЗНИ ТЪПАНАРИ, НЕПРОСВЕТЕНИ И ИЗОСТАНАЛИ И ВНУШАВА НА ХОРАТА ДА ВЯРВАТ, ЧЕ ЗЕМЯТА Е НЕПОДВИЖНА, ЧЕ ЗВЕЗДИТЕ СЕ ВЪРТЯТ ОКОЛО НЕЯ, ЧЕ ТРЯБВА ДА ИМАМЕ РОБИ И ПР...КОФТИ ИДЕОЛОГИЯ!





"Истината е, че за да знаем истината за Света, ние първо трябва да разберем всичко за него, а това малко трудно ще стане."


ОСОБЕНО, АКО САМО СТОИМ НА ЕВРЕЙСКО-РИМСКИ ПРИКАЗКИ ЗА ПРИКОВАНИ НА КРЪСТА СЕКТАНТИ, КОИТО ЛЕТЕЛИ В ОБЛАЦИТЕ...





"Тоест, винаги ще има такива аргументи като нашият и никои няма да го спечели. "


ТОЙ Е СПЕЧЕЛЕН ОТ НАУКАТА, АМА ТИ ОЩЕ НЕ ЗНАЕШ. ДОРИ ВАТИКАНЪТ СЕ ИЗВИНЯВА ЗА ГРЕШКИТЕ СИ КЪМ БРУНО И КОПЕРНИК...АМА ТИ НЕ ЗНАЕШ...




"Всеки си остава с вярата и мението. "


НЕ ВСЕКИ. НЯКОИ СЕ УЧАТ...НЯКОИ...



"Но твоето бие на друго"


НЕКА УЧЕНИТЕ ПРЕЦЕНЯТ МОЕТО НА КАКВО БИЕ. АЗ СЪМ С МАГИСТЪРСКА СТЕПЕН ОТ СОФОЙСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ И МИСЛЯ, ЧЕ УМЕЯ ДА РАБОТЯ С РЕЛИГИЯ, ФИЛОСОФИЯ И НАУКА. СЕЩАШ СЕ КАКВА МИ Е СПЕЦИАЛНОСТТА, НАЛИ?


"Да, вярата и религията са недоказани, но не забравяй, че много от научните теории също са недоказани. "


СТЕПЕНТА НА НЕДОКАЗАНОСТ Е РАЗЛИЧНА. АКО ВЯРАТА Е АБСУРДНА, ТО НАУЧНИТЕ ТЕОРИИ ИМАТ БАЗА, ВЪРХУ КОЯТО СЕ ВЕРИФИЦИРАТ. И НАУКАТА БОРАВИ С ОТКРИТИ ФАКТИ, А НЕ СИ СЛУЖИ С ПРИКАЗКИ И "НЕПОСТИЖИМИ ЗА УМА" "АРГУМЕНТИ".





"За това за теории. Теория за еволюсията"


ТОВА ВЕЧЕ НЕ Е ТЕОРИЯ, А СИ Е НАПРАВО ПАРАДИГМА.




"М теорията (за двете мембрани), теорията за Големият Взрив и т.н."

ДА, АМА СА ПО-ВЪМОЖНИ, ОТКОЛКОТ РАЗЯРЕНИЯТ-БЛАГ БОГ, КОЙТО ПРЕБИВА ЕГИПТЯНИ И ИЗМЪЧВА ХОРА, НАЛИ?
Я КАЖИ, АКО БОГ Е ВСЕМОГЪЩ МОЖЕ ЛИ ДА НАПРАВИ ТОЛКОВА ТЕЖЪК КАМЪК, КОЙТО САМИЯТ ТОЙ ДА НЕ МОЖЕ ДА ВДИГНЕ?
АКО МОЖЕ - ЗНАЧИ НЕ Е ВСЕМОГЪЩ. А, АКО НЕ МОЖЕ- ПАК...
ДАВАШ ЛИ СИ СМЕТКА КАК САМОТО ПОНЯТИЕ ЗА ВСЕМОГЪЩ БОГ (ОМНИПОТЕНЦИЯ) Е ЛОГИЧЕСКИ НЕВЪЗМОЖНО?



"Има и доказани разбира се, но не виждам, защо си мислиш, че те си противоречат съ религията. "


ПО МНОГО ПРИЧИНИ. ДА РЕЧЕМ РЕЛИГИЯТА КАЗВА, ЧЕ СЛЕД ПОТОПА ВСИЧКИ ЖИВОТНИ СА ОЦЕЛЕЛИ, ЩОТО НАЛИ ИМАЛО ЕДНО КОРАБЧЕ, В КОЕТО БИЛИ СПАСЕНИ. АМИ ДЕ СА ДИНОЗАВРИТЕ?...ТО В БИБЛИЯТА ДАЖЕ НЕ ПИШЕ ЗА ДИНОЗАВРИ...





" Религията не се учи."


КАЖИ ГО НА ОНЕЗИ В ДУХОВНАТА СЕМИНАРИЯ. МОЖЕ ПЪК ДА Я ЗАКРИЯТ, ДЕ ДА ЗНАЕШ...



"Именно затова, аз уча биология, физика и т.н., а когато имам въпрос, които не засяга тези науки, се обръщам другаде."

КЪМ НЯКОЯ ВРАЧКА ИЛИ КЪМ МЕСТНИЯ ПАСТОР?...



" Ха-ха, каво хитро сравняване – вълшебна пръчица... Пак ще повторя, докажи ми обратното."


НЕ Е ХИТРО. ЕЛЕМЕНТАРНО Е. ТОВА БОГ, ВЪЛШЕБНИ ПРЪЧИЦИ И ТАЛАСЪМИ СА СИ ВСЕ ПРИКАЗКИ. ДОКАЗАТЕЛСТВОТО ПАДА ВЪРХУ ТОЗИ, КОЙТО ТВЪРДИ НЕЩО. ТОВА Е И В ПРАВОТО. АКО ОБВИНЯВАШ, ТРЯБВА ДА ИМАШ ДОКАЗАТЕЛСТВА.



"Да де, ама видиш ли, ламята не ме учи на същите неща..."


А БОГ, ДЕТО ГО НЯМА ДА НЕ БИ ДА Е ХОНОРУВАН ПРОФЕСОР ВЪВ ВЕЛИКОТЪРНОВСКИЯ УНИВЕРСИТЕТ?! НИКОЕ НЕСЪЩЕСТВУВАЩО НЕЩО НЕ УЧИ НА НИЩО...ИЗЛЪГАЛИ СА ТЕ, ЧЕ ИМА РАЗНИ НЕВИДИМИ УЧИТЕЛИ И ТИ СИ ВЯРВАШ...




" Говорех за Адам и Ева и как, ако Ева не се е била изкушила, е нямало да знаем, какво е злото. Индия, Китай, Древна Гърция ги няма във Рая."


1) АДАМ И ЕВА СЪЩО НЯМА И НЕ Е ИМАЛО

2) РАЙ СЪЩО НЯМА

3) ГОВОРЕХ, ЧЕ В ТЕЗИ СТРАНИ ТЕОРИИТЕ ЗА ДОБРО-ЗЛО СА СЕ РОДИЛИ ОЩЕ ПРЕДИ ДА ИМА ХРИСТИЯНСТВО.




" Те са изкучавали, вече присъстващото зло."


НЕ СА ИЗУЧАВАЛИ НИКАКВО ПРИСЪСТВАЩО ЗЛО, А СА МИСЛИЛИВЪРХУ ЗЛОТО. КОЛКОТО ДО ЗЛОТО - ТО Е СУБЕКТИВНО И ОТНОСИТЕЛНО. КОЕТО Е ЗЛО ЗА МИШКАТА Е ДОБРО ЗА КОТКАТА.
ЗЛОТО НЯМА ОНТОЛОГИЧЕН СТАТУС ДАЖЕ И СПОРЕД НЯКОИ ХРИСТИЯНИ.





"Природните фактори от кой зависят?"


ОТ ВЗАИМОВРЪЗКАТА И ВЗАИМОДЕЙСТВИЕТО СИ ЗАВИСЯТ. САМОЗАВИСИМИ СА. НЕ ИМ ТРЯБВА БОГ ИЛИ ДЯДО КОЛЕДА, ЧЕ ДА ЗАВИСЯТ. САМОДВИЖЕНИЕ. ДИАЛЕКТИКА!





" Имаш много сухо чувство за хумор."


АБЕ ТАКА СМЕ НИЕ - ЕДИНИЯТ Е "ДЕБИЛ", АЗ СЪМ "СУХАР", АМА ТОВА НЕ Е ОТ ЗНАЧЕНИЕ, ЩОМ КАТО ПОКАЗВАМЕ НА ХОРАТА КАК ДА МИСЛЯТ НАУЧНО И ДА СТРАНЯТ ОТ ВЯРА В ПРИКАЗКИ - ХРИСТИЯНСКИ, ЮДЕЙСКИ, ИСЛЯМСКИ, БУДИСТКИ, БАХАЙСКИ И ДР.



" Честито... Затова му се вика Вяра. "

ТЕ НЯКОИ ВЯРВАТ И В МАКАРОНЕНОТО ЧУДОВИЩЕ ИЛИ В БОГ ПЕРУН...И КАКВО ОТ ТОВА? ВЯРАТА НЕ Е НАУКА. ДОВЕРЧИВИТЕ ЧЕСТО БИВАТ ЛЪГАНИ...






"Не знам, защо искаш от мен да ти докажа нещо във, което вярвам. "

ЗА ДА МОГА ДА ВИДЯ ИСТИНАТА. АКО МИ ДОКАЖАШ БОГ, АЗ ЩЕ СТАНА ЕДИН ОТ ВАС. СПАСИ ДУШАТА МИ, ДАВАЙ! :)


" Има само теории, които твърдят, че не всички звезди се въртят около Земята. Теория..."


:D :D :D Я МИ ПОСОЧИ САМО ЕДНА ЗВЕЗДА, КОЯТО СЕ ВЪРТИ ОКОЛО ЗЕМЯТА И ЩЕ ТИ ДАМ 1000 ЛЕВА! ОЩЕ ОТ СЕГА УСЕЩАМ ДВОЙКАТА ТИ ПО ФИЗИКА И АСТРОНОМИЯ В ДАСКАЛОТО...ТОГАВА И БОГ НЯМА ДА ТИ ПОМОГНЕ :D ХАХА, баси гравитацията ще е това, че да завърти някоя звезда Земята. Моме, момеее...то даже Слънцето, което е едно жълто джудже не може да се върти около Земята, ти къде ги измисли тези звезди? .... :D :D :D








" Това са различн вид заповеди."


НЕ СА. И ЕДНИТЕ, И ДРУГИТЕ СА ПИСАНИ ОТ ХОРА, АМА ВАШИТЕ ВИ ЛЪЖАТ, ЧЕ СА ПРОДИКТУВАНИ ОТ НЯКАКВО СИ ЯХВЕ.


"И на какво точно викаш ‘достоверна заповед’? "


НА ТАКВА, КОЯТО МОЖЕ ДА СЕ ДОКАЖЕ КАТО ИЗТОЧНИК. ПРИМЕРНО С ГРАФОЛОГИЧНА ЕКСПЕРТИЗА.



"Какво лошо има в Десетте Божи заповеди? Лошо ли е, че ти бива заповядвано да не крадеш, убиваш и т.н.? "

АМИ ОНОВА ЗА РОБИТЕ МЕ ПРИТЕСНЯВА. ОТДЕЛНО МНОГО СА НЕПЪЛНИ - НИЩО НЕ КАЗВАТ ЗА ИНТЕРНЕТА, ДРОГАТА, КИНОТО...ЩО ЛИ?





"Би ли ми дал цитат от Библията, в който да пише "Не пожелавай роба на ближния си"..."

:shock: ООО, АМА ТИ НЕ ЗНАЕШ?!!!

ЧЕТИ И СЕ УЧИ:


1) ИЗХОД 20, 2-17

[20:17] Не пожелавай дома на ближния си; не пожелавай жената на ближния си, (нито нивата му) нито роба му, ни робинята му, ни вола му, ни осела му, (нито никакъв негов добитък) - нищо, което е на ближния ти.


2) ПЕТА КНИГА МОИСЕЕВА – ВТОРОЗАКОНИЕ 5, 7-22

[5:21] Не пожелавай жената на ближния си и не пожелавай дома на ближния си, нито нивата му, нито роба му, ни робинята му, ни вола му, ни осела му, (нито никакъв негов добитък,) нито нещо друго, което е на ближния ти.






"Пак казвам, Библията не е това, което е трявало да бъде. "


ТАКА Е. ВЪОБЩЕ Е ПО-ДОБРЕ ДА НЕ СЕ Е ПОЯВЯВАЛА, АМА...МАЛШАНС!




"Аз не вярвам, че евреите са Божият народ, но това е много по-различна тема."


ВЪОБЩЕ НЕ ТРЯБВА И В БОГ ДА ВЯРВАШ. ТОВА НЕ Е ДОКАЗАНО.

"Общо взето, ми слагаш думи в устата..."

НИЩО НЕ ТИ СЛАГАМ В УСТАТА. АКО ИСКАМ ДА ТИ СЛОЖА НЕЩО НЯМА ДА СА ДУМИ. СТАВАШЕ ДУМА ЗА РОБСТВОТО, ЧЕ СЕ ЗАЩИТАВА ОТ БИБЛИЯТА. ВИЖ ПО-ГОРЕ.


" Никои не може да ми наложи мение."


РЕЛИГИЯТА ВЕЧЕ ТИ ГО Е НАЛОЖИЛА...


"Толкова ли си отчаян да ме накараш да не вярвам в Бог, че искаш да си налагаш мението над мен и други вярващи? "


НЕ СЪМ ОТЧАЯН, ОТЧАЯНАТА СИ ТИ, ЗАЩОТО ВИЖДАШ, ЧЕ ВЯРАТА ТИ СЕ КРЕПИ НА ИЗМИСЛИЦИ.




"Защото, пак казвам, все ми е тая дали ти вярваш или не."


ЗНАЧИ НЕ СИ ДОБРА ХРИСТИЯНКА. ХРИСТИЯНИТЕ НЕ МОГАТ ДА СА ТАКА РАВНОДУШНИ КЪМ ТОВА КОЙ ЩЕ СЕ "СПАСИ" И КОЙ НЕ...ТИ ПРОСТО НЕ СИ ОВЛАДЯЛА ДОКРАЙ РЕЛИГИЯТА, АМА НЕ ТИ И ТРЯБВА...





"Сериозно? Искаш да кажеш, че като си финансово зле, примерно, отиваш да четеш приказки?"


КАТО СИ ФИНАНСОВО ЗЛЕ ОТИВАШ ДА ТЕГЛИШ ЗАЕМ ИЛИ ДА РАБОТИШ, НЕ ОТИВАШ НА ЦЪРКВА, ЩОТО ТАМ ЩЕ ТИ ВЗЕМАТ ПАРИТЕ, А НЯМА ДА ТИ ДАДАТ, НАЛИ СЕ СЕЩАШ? ЗА ДЕСЯТЪК ЧУВАЛА ЛИ СИ?




"А това, че приказките съдържаш мъдрости от Библията и от живота попринцип е друг въпрос."


ГОВОРИМ, ЧЕ СЪДЪРЖАНИЕТО НА ПРИКАЗКИТЕ Е СЪЩАТА ИЗМИСЛИЦА КАТО БОГ. БОГЪТ ВИ Е ТОВА, КОЕТО Е ХАРИ ПОТЪР. ИЗМИСЛЕН ГЕРОЙ.


" Да само ще го вярват, защото религията е вяра."


ДА. СЛЯПА ВЯРА...


"Имам критично мислене, да. "

ЕДВА ЛИ, НО Е ХУБАВО, АКО ИСКАШ ДА ИМАШ ДА ГО РАЗВИВАШ.



"Не виждам какво ти пречи на теб критичното ми мислене и религията ми?"


ПРЕЧИ МИ, ЧЕ НЯМАШ ТАКОВА И, ЧЕ ПРОПАГАНДИРАШ ИЗМИСЛИЦИ. ВСЕ ЕДНО КАТО ПРИ МАЛКИТЕ ДЕЦА, КОИТО ГИ ПЛАШАТ С ТОРБАЛАН И КУМЧО ВЪЛЧО...И ТЕ ВЯРВАТ...




" Следователно, душата на човек отива някъде."

ХАЙДЕ ОЩЕ ЕДНА НОВИНА - ДУШАТА И ТЯ НЕ Е ДОКАЗАНА!




" През 16 век (някъде там), са били подменени много неща и едно от тях включва Библията. "


ЧАКАЙ БРЕ! БИБЛИЯТА Е ИМАЛА МНОГО ЕКЗЕМПЛЯРИ, А ХРИСТИЯНСКИТЕ ЦЪРКВИ ТОЧНО ПРЕЗ 16-ТИ ВЕК СА НА ВСИЧКИ КОНТИНЕНТИ БЕЗ АНТАРКТИДА. КАК ПЪК СА ПОДМЕНИЛИ ВСИЧКИ БИБЛИИ? И ОНЗИ - ШЕФА С ТРИТЕ ЛИЦА, КАК ТАКА ПОЗВОЛЯВА ДА МУ ПОДМЕНЯТ ПИСАНИЯТА СВЕЩЕНИ И ПРЕДАНИЯТА ТАКИВА? Я ПАК ПОМИСЛИ...




"Някои от фактите във Библията не могат да се приложат в реалността и има отркития, които сочат, че места и народи са подменени."

ТОВА ДА НЕ Е "МАТРИЦАТА"? НЯМА ТАКИВА РАБОТИ...ДАЙ ИЗТОЧНИК ДА ВИДЯ КОЙ ШАШАВЕЛ Е ПИСАЛ ТЕЗИ НЕЩА.


"Започни от някои писатели като Анатолий Фоменко."


ТИ ПЪК НАМЕРИ КОЙ ДА ДАДЕШ ЗА ПРИМЕР. ФОМЕНКО И НЕГОВАТА ПСЕВДОНАУКА "НОВАТА ХРОНОЛОГИЯ" ФОМЕНКО СИ ИЗКАРВА ПАРИТЕ ОТ КНИЖКИ, А ВИЕ СИ МУ ВЕРВАЙТЕ...Тц-тц-тц...точно Фоменко да ми цитират...

gandalfepi4
03-28-2010, 17:17
^ господин gir моля ви не пишете такива постове занапред. заболя ме и мене от толкова ownage :-s

все пак поздравления за затапването, класическо беше :smt117

gir
03-28-2010, 17:34
"@gir, тъкмо щях да остана с добро впечатление от теб докато не се изцепи така."


Като си болна и търсиш доктор, нима не искаш да знаеш къде е болницата? И аз така - казвам си, че съм точния човек, който разбира от тематиката, затова и се обръщайте към мен като към специалист. Иначе впечатлението, което оставям не е толкова важно за Истината.




"Това че си прочел учебник по политология или психология не виждам защо трябва да те прави толкова самовлюбен. :) "


По същия начин по който доктори, прочели учебници по патология и анатомия са толкова медици. Просто съм дипломиран и хобито ми е да си поддъжам знанията. От полза съм ти.

"Случвало ли ти се е да се чувстваш в даден момент много самоуверен, че да си мислиш, че си несломим от нищо."

Не, защото съм учен, а не вЕрващ, който му се струва, че Бог ще го опази от всичко и е несломим. Учените сме по-реалисти, нали се сещаш?




"А в следващия момент екзистенциален въпрос да те сломи дотолкова, че да се учудиш на себе си как си се мислил за толкова неуязвим?"


И това не се е случвало, щото съм подготвен и съм наясно, че не съм образ и подобие на измислици, а съм част от живата природа.


"Е, ще се опитам да ти задам един екзистенциален въпрос. 8-)
Защо си тук? "

По случайност.




"Предпочиташ да мислиш, че си тук благодарение на случайна поредица от природни и социални фактори?"


Това е единствената възможна гледна точка, която не влиза в противоречие с науките.



"И въобще не изпитваш в сърцето си (имах предвид главата си, вероятно смяташ, че сърцето е лишено от душа... както и да е, да не те занимавам с езотерика), че си се появил на тази земя с някаква по-ценна мисия от тази да се научиш да ходиш, да консумираш скъпо рекламирани боклуци, да се притесняваш за външния си вид, да бързаш за работа и лекции, да се блъскаш в изпити от всякаква духовност в погледа си био-роботи в гнусните кутии наречени "градски транспорт" и прочее и прочеее..."


Телеологията ти не върви. Просто въпросът не е ЗАЩО, а КАК. ЗАЩО-то е некоректно питане. Коректното е само "КАК"!


" а в крайна сметка животът ти да не се променя значително ако закъснееш за някъде, ако не изглеждаш така както ти се е щяло да изглеждаш когато излезеш навън или вместо кола изпиеш просто една чаша с вода?"


Ефекта на пеперудата, нъл се сещаш? ФИЗИКА! Не религия!






"Всеки има различна оценка на стойностите и истините."

Както е писал Валдес в подписа си това, че нещо е различно, дори уникално, не значи че е ценно/полезно.





"Щом не мислиш, че Християнството е твоята истина, търси друга и това е. :) "

Истината е само една, нали така? Или ти следващ някакви Авероистични теории за научната и религиозната истина?




"Пък и замисли се, да не си месия, че да се месиш ( 8-) ) в чуждия живот и да натрапваш щастие с твоите истини?"

Не. Аз просто се боря срещу тези с месианските налудности. В психиатрията има такова нещо - цитирам:

Параноидна Шизофрения - [ Translate this page ]27 Окт 2009 ... ФАНТАСТНА МЕСИАНСКА НАЛУДНОСТ – НАЛУДНОСТ АЛТРУИСТИЧНА. Налудна убеденост у болния,че му е възложена важна задача често с политически или ...
anuan.is-bg.com/schizophrenia_paranoide_type.htm - Cached - Similar





"Никой не те кара да вярваш насила в нещо. Кого се опитваш на свой ред сега да убедиш, че мненията ти са център на истината и просветата?"

Вас, без атеистите тук. Щото, както се вижда, атеистите са по-осведомените.




"Приятелю, всички кризи ги създава егото."


Ами що тогава християните са ги давали да ги ядат лъвовете в Рим? Ужким без его, а ги ядат животните за кеф на публиката. Много показателно как и с его и без его - все тая. Кризите са си породени от обективни и субективни фактори. Само една малка част от личността - егото й, не може да е решаващ фактор в пораждането на криза. Това може да е, примерно, НЕОБХОДИМО, но не и ДОСТАТЪЧНО УСЛОВИЕ. Кризите са комплексни явления като генезис.




"Светът по начало е усторен така, че да няма нищо нередно, нищо излишно и нищо несправедливо."

И ЗАТОВА ПО СВЕТА ИМА ТОЛКОВА МНОГО НЕРЕДНОСТИ, ИЗЛИШНИ НЕЩА И НЕСПРАВЕДЛИВОСТИ, НАЛИ? :razz: СЛАДУРСКИ МОИ ПРИЯТЕЛИ...ПРАВА Е КОЛЕЖКАТА ОТ ПО-ГОРНИЯ ПОСТ, ЧЕ МОЕТО ЧУВСТВО ЗА ХУМОР НИЩО НЕ СТРУВА ПРЕД ВАШЕТО... :D



"Поне докато не почнеш да гледаш от егоистична гледна точка. А според твоето его е важно всичко да Е, защото го казваш тъкмо ти и следователно трябва да е истина, нали Е твоята истина... 8-) "


Разсъждаваш егоистично. Моята истина е НАУЧНАТА ИСТИНА, а тя е МОЯ-И-ВСЕОБЩА. То ест, тя е ДОСТОЯНИЕ НА ВСИЧКИ. СЪЩО КАТО ЕЗИКА, КОЙТО ПОЛЗВАМ ТУКА. ДУМИТЕ СА МОИ, НО И ТВОИ, ЩОТО БЪЛГАРСКИЯТ ЕЗИК Е ЗА ОБЩО ПОЛЗВАНЕ.

"Така че, още веднъж те призовавам да погледнеш от екзистенциална гледна точка на нещата ако се опитваш реално да разбереш хората. :)"

АЗ ПЪК ПРЕДПОЧИТАМ ДИЛЕКТИКО-МАТЕРИАЛИСТИЧЕСКАТА ГЛЕДНА ТОЧКА. ЕКЗИСТЕНЦИАЛИЗМЪТ - АТЕИСТИЧЕН ИЛИ РЕЛИГИОЗЕН НЕ Е МНОГО РАБОТЕЩ.

filmimilmi
03-28-2010, 18:51
@gir, не мога да пиша в твой стил защото страницата много се разтяга и почвам да губя мисълта си когато текстът ми е толкова разконцентрирам. Ще е по-приятно според мен да пишеш по-сгъстено. Основните ти идеи ще ги виждаме и без раздробяваш коментарите и да пишеш между редовете им. :)

По какво си дипломиран? Има разлика между различните науки. Тези, които аз дадох за пример не са точни, а в твоя списък - патология и анатомия влизат в онези, чийто обект на изучаване можеш да докоснеш. Психологията най-общо се занимава с човешката психика, но какво точно е психика? Нима защото не можеш буквално да се докоснеш и видиш нейния предмент на изучаване, можеш с лека ръка да отречеш ползите й? И когато науката се занимава с нещо подобно можеш ли да ми дадеш ясна и обоснована дефиниция на това, какво точно представлява думата наука? Не искам да ме разбираш погрешно, не се опитвам да издребянвам ни най-малко, но нали за теб уж науката винаги представлява нещо точно, доказуемо и прочее, но стигне ли се до изследвания (научен подход), касаещи нашата личностна, човешка и персонална отговорност на тази земя, се налага да гледаме нещата малко по-метафорично и не толкова буквално. В противен случай за какво живееш? Защо ще те е страх да скочиш от 7-я етаж? Защото според анатомията нямаме крила, за да полетим или защото намираш някакъв смисъл да живееш и все пак не си склонен да приемаш нещата толкова буквално. "Има ме, няма ме, нямам никакво значение в съществуването ми, дължа съществуването си на случайност, но не дължа на никого, в това число и на себе си да живея този безмислен живот". Това е само в кръга на собствените ми разсъждения. В смисъл, искаше ми се да те питам, как е възможно да вярваш, че видиш ли целта ти на тази земя е да търпиш едно безцелно, или обяснено по същия начин от научна гледна точка, съществуване дължащо се единствено на поредица от случайни събития. В този ред на мисли се появява и един друг въпрос, който е занимавал някои от най-големите човешки умове и той е именно ЗАЩО? Въпрос, който за мен е много по-важен от този КАК. И не съм казал, че отричам науката като извор на истината, само се опитах да кажа, че за мен най-ценното нещо е самообразованието, това да учиш свободно за нещата, които те влечат и интересуват. Реалността около нас доказва нашите разбирания и ако някой счита, че знае отговора за себе си, защо му е да приема твоите истини, макар и да ти се струва, че ти си повече реалист от тях? Всичко започва с избора и хората сами избират как да живеят и дори изборът им, който за "реалисти" като теб ти се струва абсурден, има някакъв смисъл за самите тях. Доставя им комфорт, това е достатъчно.
Преди време, когато бях по-нов в този раздел и аз се понапъвах да пиша като теб и в крайна сметка осъзнах, че няма на кого да доказвам каквото и да било. Истината е, че тук няма какво да докажеш на никой и обратното. Затова разделът се казва "Философия и религия". Само житейският ти опит ще те накара да се убедиш в някои неща, които всеки разбира в една или друга степен вътрешно и няма как да ти ги преразкаже колкото и да се опитва. Може да боравим с наука и да сме също толкова изчерпателни, а в същото време реално отново да не сме доказали нищо. "Екранът ти в момента те облъчва с концентриран поток от фотони, който рано или късно ще претовари и навреди нервните ти влакна, събиращи и отвеждащи зрителната информация, които се намират пред клетките, непосредствено реагиращи на светлината..." Но от суеверна гледна точка може да се каже и същото с по-малко и по-прости думи, например хората от по-възрастното поколение като баба ти да кажем, не ти ли е казвала като малък да не стоиш пред тия машини и да не се облъчваш?... :)
Както и да е, не знам дали примерът беше достатъчно ясен, но за мен некоректно поставени въпроси във философията няма, няма категорична истина и неистина. Отново ти напомням, в описанието на раздела я няма думичката "наука" за това не виждам причина да очакваш, че тук ще сме се събрали учени. Всички ние, които пишем тук се опитваме да видим истината, която е скрита от очите ни. А и всъщност науката не отрича, че щом нещо е невидимо на пръв поглед, следователно и не съществува. И примери мога да ти дам. Те са около теб в момента дори. :)

пп. Говоря най-общо и не се опитвам да докажа несъгласието си с някои от нещата, които споменаваш. Има такива, за които си прав и други, които вече коментирах защо не ми харесват в гледната ти точка по отношение на тях.
Също така виждаш, че дори с този си коментар не защитавам никоя религия и дори се отписвам от всякакви отбори "атеисти" vs. "вярващи". :)
пп. #2 Надявам се, че с този Caps Lock не се опитваш да ми "крещиш". :shock:

gir
03-29-2010, 06:32
Когато съм много сериозен съм пунктуален и цитирам всичко, но щом нямате този навик, дай да видя по класическата схема в тоя форум.
Дипломиран съм по философия (бакалавър) и антропология (магистър). Изучавали сме Средновековна и Ренесансова Християнска философия, Християнство, Ислям и Будизъм, Древноизточни религии, история на философията и пр. неща, които великолепно ми помагат да намирам същността на религията, като генезис, а не да съм във "филма" на приказното й съдържание.
ГОЛЕМИТЕ БУКВИ са за подчертаване на смисли (просто, когато нямаш време е по-лесно да капс-неш, отколкото да болдваш. )
Благодаря за информацията, че има разлика между различните науки :D Само че това не може да оправи недоказуемостта и, съответно, грешната същност на религията като съдържание.
Психиката може да не може да се докосва, но елементите й - условни рефлекси, да речем, са налични и могат да се управляват, създават, унищожават. Т.е. да се оперира с тях. Докато нещо, което го няма като доказано - Розовия Плидозавър от Марс или Бог от Рая, няма как да се изследват.
Тя и теологията си има ползи. Изследва религиите и допринася да разбираме еволюцията на измислиците в тях. Както казах, малко от вас знаеха, че преди онова нещо на което се кланяте е било само ЕДИН ОТ МНОГОТО БОГОВЕ В ПАНТЕОНА на евреите, след това са го измислили да е самотно, а накрая християно-юдеите и др. като римляните са го направили да е Трилико - Син, Баща и Дух. След това Исляма (генетическо продължение на християнството и юдаизма) пък го приема пак за едно...Това е научното виждане на нещата, а не да се потопиш в матрицата (симулакрума) на едно от съдържанията и така да си умреш.
Науката какво била? Науката е форма на културата, редом с философията и даже религията, която, ОБАЧЕ, си служи с методи, които се отличават от голото вярване - включващи експерименти, проверки, систематизиране на натрупаното и демократичност (недогматичност). В резултат имаме толкова много блага като лекарства, компютри и пр., а в резултат на религията такова нещо няма и не може да има.
Това не е вярно, че изследването на отговорността и др. , дето си ги изброил може да стане само с помощта на религията. Има си философски дял - ЕТИКА (теория на морала), където се изследват тези неща без всякакви сказки за богове, таласъми, караконджули, вампири, елфи и русалки. Още по-малко пък ни трябват "триъгълници" (Света Троица), които да ни помагат да разбираме понятието за отговорност или за личност.
Метафорите трябва да са свързани с реалността. Иначе задават лъжовност (симулакруми).Едно е да си поет (като мен) и да напишеш, че "дъгата - този мост от цветове", а друго е да си религиозен и да пишеш, че "Бог е личност"...Едното корелира с някаква действителност, а другото корелира с ИЗМИСЛИЦА, ПРЕДСТАВЕНА ЗА ДЕЙСТВИТЕЛНОСТ (симулакрум) и обърква хората. Накрая се стига до там, че даже ОБИКНОВЕНИ ЯВЛЕНИЯ като това да ти кацне гълъб на рамото или главата се приемат не като това, което са, а като СИМВОЛИ от вярата и хората се шашкат (помните темата за детето, което питаше какво ли значело, че му кацнал гълъб на главата, а аз го питах какво значи като му кацат пък мухите по главата.)

За какво ще живея? Дай да направим един списък:

-Да изпитвам удоволствия (хедонизъм). Всяко едно удовлетворяване, включително да идеш до тоалетната, да ядеш, да пиеш, да правиш секс си е УДОВОЛСТВИЕ, затова може да се живее и само заради тях. Нищо друго не ти трябва.

-Да съм полезен на другите и те да са ми полезни (алтруизъм или разумен егоизъм)

-Да уча! Не всичко във Вселената е със способността да отразява и преобразява действителността.

Така че, както виждаме, никакви приказки за "триъгълници" или пък войнстващи богове не са ни нужни, за да си имаме мотивация за живот.


"Има ме, няма ме, нямам никакво значение в съществуването ми, дължа съществуването си на случайност, но не дължа на никого, в това число и на себе си да живея този безмислен живот".

ТОВА Е ТОЧНО ТАКА. Животът е случайност и сам по себе си няма смисъл. Смисълът се полага от високо-организираната материя (мозъка). Така че осмислянето на нещата не е предзададено, а е социално-обозначено. Така че ОСМИСЛЯНЕТО всеки си го прави. А, когато някой не намира смисъл - може и да се самоубие, прав си. Личен избор...

Как съм търпял бил едно безсмислено съществуване? Хех, ми хората се налага да търпят много неща. Отделно могат да си ги осмислят. Науката открива какво е полезно, какво не. И следваш полезните, приятни неща. Т.е. ставаш съзнателно или не прагматик. Повечето са прагматици или утилитаристи, хедонисти, даже и религиозните, които честичко нарушават правилата си (то затова и предприемчиви хора са били измислили индулгенцията). Тъй че нямаме никаква нужда да се потапяме в юдейски сказания или в приказките на Братя Грим, за да си осмисляме животите.


Поредица от случайни събития било това, което е сега. АМИ ДА. То даже и да го обясниш с прищявката на Бог (който бил ОТ ВЕЧНОСТ самотен) да почне да създава си е СЛУЧАЙНОСТ. Така че проблемът (доколкото е проблем) за случайността НЕ СЕ СНЕМА от това дали ще ги мислиш нещата религиозно-християнски или физически.

Въпросът "ЗАЩО" е неправилен, както обясних, няма смисъл. Няма ЗАЩО, а има само КАК. ЗАЩО - навежда към телеология, а КАК - към натуралност, естественост на процесите. Открива тяхната самодостатъчност и самодвижение. А религиозно-християнските особи са с няколко века назад, защото за тях всичко трябва да става от Първоначален двигател...Даже има деисти и теисти, според това колко несамостоятелно виждат човешкото същество в парадигмата за Бога-триъгълник.
Така че няма значение за тебе кой въпрос е по-важен, НАЙ-ВАЖНОТО е да знаеш кои са ПРАВИЛНИТЕ И НЕПРАВИЛНИТЕ въпроси. Щото някои въпроси са неприложими. И като се пита грешно, се налага да се въвеждат помощни понятия като Бог, Дявол или Духчето Каспър, за да се "отговаря" и настава такъв батак, че накрая хората се зомбират от собствените си лъжи. Самозалъгването може и да е полезно в някои ситуации, но като цяло не е.
Самообразованието е много хубаво нещо. Аз преди 2-3 седмици това обяснявах на една, която се оплакваше от образованието - човек не си ли хване сам книжките и да си чете, и най-умният професор не може да го образова добре. Ама ти как се самообразоваш? Има разлика между изследване текстовете на Библията по начина на Фойербах и този на Августин. Ти си от втория тип, който се самозомбира, щото И ЗА МИГ не му стиска да допусне, че Бог няма, както няма и летящи килимчета или робокоп.

Реалността около нас не доказва нищо. Науката доказва нещата, изследвайки реалността. А вие, незапознатите с науките, възприемате действителността така, както епохи назад са я приемали хората и...резултатът е проповеди на идеализъм от религиозен тип.

Хората имали избор. Това е вярно. Всеки има избор да е тъп, а не умен. Да е непросветен, а не просветен. Да е заблуден, а не реалист. Понякога така е по-добре, в повечето случаи не е.
Нееееееее, не ми се струва абсурден избора ви. Защото му знам МЕХАНИЗМИТЕ - отчаяние, склонност към самозалъгване, НЕОСВЕДОМЕНОСТ...такива ми ти неща, взети в цялост или в отделни комбинации. Така че за мен изборът ви е обясним и неизненадващ, но съдържанието на вярата ви е абсурдно. И сега може някой да се изцепи като Тертулиан - "Вярвам, защото е абсурдно" и да "убие коня" :)


"Доставя им комфорт, това е достатъчно."


ГРЕШКА, ГРЕШКА, ГОЛЯМА ГРЕШКА...То и наркотиците, и алкохолизмът доставят комфорт...достатъчни ли са? :D

За това, че няма на кого да доказваш каквото и да било е спорно...Аз също съм СКЕПТИК (то за учените е нормално). Примерно може да направиш някой да познава реалността и после това да го убие (примерно, ако си беше останал религиозен фанатик, нямаше да го убият религиозните фанатици - просто хипотеза в стила на "Ефекта на пеперудата")...Но нали гледаме да залагаме на ПО-РАЗУМНОТО, ПО-ВЕРОЯТНОТО. Така че винаги има смисъл да се опиташ да направиш нещата добре, а не зле, независимо че се случва по-злето да оцелее, а по-добрето да загине.

Не си прав, че не може и от форуми да се промени човек. Както казах аз дълго време си оставах будист-ламаист. И след това се запознах с философият, но и това не промени докрай вярата. НАЙ-СЕТНЕ се сблъсках с един юрист-политолог, върл атеист, бивш православен, който НА ПРАКТИКА показваше как трябва да се държим като ПОСЛЕДОВАТЕЛНИ УЧЕНИ, а не да приемаме нещата предварително. Как само след доказателство, по принципа на "Бръснача на Окам" трябва да се придвижваме от една парадигма към друга...и накрая постигнах този резултат - на по-трезвия изучаващ и самообразоващ се, а не на сляпо-следващият нещо си.


"Може да боравим с наука и да сме също толкова изчерпателни, а в същото време реално отново да не сме доказали нищо."

Може, по случайност. Но при религията си е направо необходимост. Там истините са по случайност.






"Екранът ти в момента те облъчва с концентриран поток от фотони, който рано или късно ще претовари и навреди нервните ти влакна, събиращи и отвеждащи зрителната информация, които се намират пред клетките, непосредствено реагиращи на светлината..."


Само да кажа, че има селяни, които цял живот са пасли кози и, които също са с увредени очни нерви (глаукома и какво ли не), а не са помирисвали компютър. Тъй че, не казвам, че комповете са полезни за очите, но и не са само те едиствен фактор.

От суеверна гледна точка може да се каже нещо вярно. То е поради простия логически закон, че от грешни предпоставки ПОНЯКОГА се стига до верни резултати. Ето ти пример с един силогизъм:

Луната е в джоба ми.
В моя джоб няма нищо живо.
__________________________
СЛЕДОВАТЕЛНО: На Луната няма живот.

:D Прав ли е човекът?


Ето и още един:

България е на Марс.
Турция също е на Марс.
___________________

СЛЕДОВАТЕЛНО : България и Турция са съседи.

:D

.......

Има некоректно-поставени въпроси във философията. Можеш да видиш да речем позицията на позитивизма в това отношение. Погрешно-поставен въпрос е измислен още от древните софисти:

-Ти спря ли да биеш баща си?

/Как да спреш като никога не си почвал, нали разбираш?/

Колкото до истината - има много теории за нея. Аз залагам на диалектико-материалистическата, кореспондентна теория за истината.
При нея се казва, че сборът от всички относителни истини задава абсолютната истина. Така се избягва религиозния догматизъм.

Е, знам че не сте учени, но в религията и философията науката е неизбежна. Особено във философията, която е родителка на науките. Знайно е, че повечето се отделят от нея. Да речем първият икономист - Адам Смит е бил философ и пр.

А и в другите форуми е така. Да речем във форум "Секс" нима е излишно да има един сексолог (науката сексология)? Тъй че може да няма учени, но всеки може да се ползва от плодовете на науката.



" Всички ние, които пишем тук се опитваме да видим истината, която е скрита от очите ни. "


И това как става? Със съзерцание и мистицизъм? Едва ли. Който иска да види истината - в науката и чрез науката.




"А и всъщност науката не отрича, че щом нещо е невидимо на пръв поглед, следователно и не съществува."


НО И НЕ ГО ПРИЕМА ЗА СЪЩЕСТВУВАЩО, ДОКАТО НЕ СЕ ДОКАЖЕ. Тъй че не може да се мисли научно, че има бог или таласъм, преди да е доказан. За да се приеме нещо за невидимо, първо трябва да се индикира по друг начин, след което да се приеме за съществуващо, но невидимо с просто око като примерно бацилите. Дотогава - Бръснача на Окам, който е принципът в науките и в правото.

Ако наистина не си религиозен, тогава трябва да останеш на нивото на последователния, научно-умерен скептицизъм, който ще ти помогне да имаш адекватно отношение и избор по отношение на реалността.

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-29-2010, 13:21
Еееее не мога да ви смогна да прочета 8-)
Ами мисля,че казаното ит gir е най-вярно и правдоподобно.Не може целия ни живот да се основава на 1 измислица.
Само с 1 не съм съгласен с него.Че всичко е случайност.Това не мисля,че е съвсем така.Всяко нещо(с изключения рабзира се) има смисъл.Това, че не намираме какъв е е вече друг въпрос.Но е твърде възможно и всичко да е случайност.Надявам се 1 ден да разбера,но мн се съмнявам вообще някой да разбере.

gir
03-29-2010, 17:38
Еееее не мога да ви смогна да прочета 8-)
Ами мисля,че казаното ит gir е най-вярно и правдоподобно.Не може целия ни живот да се основава на 1 измислица.
Само с 1 не съм съгласен с него.Че всичко е случайност.Това не мисля,че е съвсем така.Всяко нещо(с изключения рабзира се) има смисъл.Това, че не намираме какъв е е вече друг въпрос.Но е твърде възможно и всичко да е случайност.Надявам се 1 ден да разбера,но мн се съмнявам вообще някой да разбере.

Е, ако сме по-точни има си и НЕОБХОДИМОСТ. т.е. СЛУЧАЙНОСТТА В ЕДНО ОТНОШЕНИЕ МОЖЕ ДА Е НЕОБХОДИМОСТ В ДРУГО И ОБРАТНО. Това са диалектически категории. Да речем 2+2 неслучайно е 4. Това е една необходимост.
Смисълът се създава от нас. Нещата сами по себе си не са смислени, щото няма нещо, което да ги осмисля. Да речем водопадът няма смисъл. Ама , ако ти отваш до магазина - има смисъл. Т.е. за да има смисъл, трябва да има нещо , което мисли. То даже това и значи думата "С-МИСЪЛ".

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-29-2010, 19:22
Еееее не мога да ви смогна да прочета 8-)
Ами мисля,че казаното ит gir е най-вярно и правдоподобно.Не може целия ни живот да се основава на 1 измислица.
Само с 1 не съм съгласен с него.Че всичко е случайност.Това не мисля,че е съвсем така.Всяко нещо(с изключения рабзира се) има смисъл.Това, че не намираме какъв е е вече друг въпрос.Но е твърде възможно и всичко да е случайност.Надявам се 1 ден да разбера,но мн се съмнявам вообще някой да разбере.

Е, ако сме по-точни има си и НЕОБХОДИМОСТ. т.е. СЛУЧАЙНОСТТА В ЕДНО ОТНОШЕНИЕ МОЖЕ ДА Е НЕОБХОДИМОСТ В ДРУГО И ОБРАТНО. Това са диалектически категории. Да речем 2+2 неслучайно е 4. Това е една необходимост.
Смисълът се създава от нас. Нещата сами по себе си не са смислени, щото няма нещо, което да ги осмисля. Да речем водопадът няма смисъл. Ама , ако ти отваш до магазина - има смисъл. Т.е. за да има смисъл, трябва да има нещо , което мисли. То даже това и значи думата "С-МИСЪЛ".

Ами може и така да се каже.Но пак не е ясно дали е вярно това което казваш :?

van4o
03-29-2010, 20:20
Хората не са създали Бог, това ти го мислиш , Бог няма начало ,няма и край.Той е вечен.

gandalfepi4
03-29-2010, 21:11
Хората не са създали Бог, това ти го мислиш , Бог няма начало ,няма и край.Той е вечен.

ти па откъде знаеш??? сериозно, кажи, важно е

gir
03-30-2010, 06:12
Хората не са създали Бог, това ти го мислиш , Бог няма начало ,няма и край.Той е вечен.

Не само той, а целокупната общност на учените-материалисти и атеистите го мислим така. А ти докажи, че има Бог, преди да му преписваш:

1. Неоспоримо съществуване.

2. Безначалност, безкрайност и вечност.


Прекалено смело и неразумно е да се приписват СВОЙСТВА на нещо, което даже може и да го НЯМА.
Нека не бъдем догматици, а да бъдем критично-мислещи.

gir
03-30-2010, 06:16
Хората не са създали Бог, това ти го мислиш , Бог няма начало ,няма и край.Той е вечен.

ти па откъде знаеш??? сериозно, кажи, важно е

:D :razz: Недей се шегува с хората така, де. Не си ли чувал за хуманно отношение към този вид люде? Преди няколко века във френската психиатрична школа е въведено. :D
Извинявам се на Ванчо, ама просто Гандалфът с изказването си ме хвърли в истеричен смях :razz:

gir
03-30-2010, 06:30
Еееее не мога да ви смогна да прочета 8-)
Ами мисля,че казаното ит gir е най-вярно и правдоподобно.Не може целия ни живот да се основава на 1 измислица.
Само с 1 не съм съгласен с него.Че всичко е случайност.Това не мисля,че е съвсем така.Всяко нещо(с изключения рабзира се) има смисъл.Това, че не намираме какъв е е вече друг въпрос.Но е твърде възможно и всичко да е случайност.Надявам се 1 ден да разбера,но мн се съмнявам вообще някой да разбере.

Е, ако сме по-точни има си и НЕОБХОДИМОСТ. т.е. СЛУЧАЙНОСТТА В ЕДНО ОТНОШЕНИЕ МОЖЕ ДА Е НЕОБХОДИМОСТ В ДРУГО И ОБРАТНО. Това са диалектически категории. Да речем 2+2 неслучайно е 4. Това е една необходимост.
Смисълът се създава от нас. Нещата сами по себе си не са смислени, щото няма нещо, което да ги осмисля. Да речем водопадът няма смисъл. Ама , ако ти отваш до магазина - има смисъл. Т.е. за да има смисъл, трябва да има нещо , което мисли. То даже това и значи думата "С-МИСЪЛ".

Ами може и така да се каже.Но пак не е ясно дали е вярно това което казваш :?


За да има нещо смисъл, трябва да има кой да го о-смисли. Примерно вземаш един камък и му даваш да чете книга. Ами не става. Т.е. за камъка не може да имат смисъл условните знаци (думите и изреченията) в книгата. Смисълът е човешко дело. Смисълът е договорка. Примерно с тебе може да си направим НОВ,НАШ смисъл, който за другите ДА НЕ Е СМИСЪЛ. Как? Ами с парола или с код.
Ето казвам ти, че "В-1-23-Х", ще значи ЯБЪЛКА, а "45тУ" ще е КРУША.
И само ние с тебе ще знаем какво са тези неща. Така се прави смисъл.
Ако няма хора, няма да има нито МИСЪЛ, нито СМИСЪЛ. Е, при някои животни има също, де. Да речем дават си сигнали къде има храна и пр. Значи хайде да го кажем така - че, ако няма мозъци, няма да има и смисъл.
Така че смисълът не е нещо, което стои някъде в природата и ние го намираме. Смисълът е като ИМЕТО. Той се създава . Примерно аз съм ГОШО, ти си МИТКО...Ама това е щото има хора. Ако ни нямаше, нямаше никой да направи имената ГОШО и МИТКО (освен, ако няма извънземни, де...)
Ето защо се казва, че всичко е станало без какъвто и да е смисъл. Грешно е да се пита какъв е смисълът да има ТИГРИ или ХЛЕБАРКИ? Ами тях си ги има и ги има не заради някакъв смисъл, а защото са се оформили през милиардите години. Така че нещата са безсмислени, ако не са правени от нещо с мозък (примерно маймуната като издялка едно копие, има вече маймуни, които правят копия и убиват други маймунки за храна, това е СМИСЛОВО ДЕЙСТВИЕ...,ама ако един камък падне на черепа на маймуната и я убие няма никакъв смисъл. Камъкът пада, щото има земно притегляне. А не пада с някакъв смисъл, с някаква умисъл примерно, щото той не може да си каже :"Ей сега ще падна на главата на оня маймуняк, че да му пръсна мозъка!"
Просто смисълът не е нужен, за да стават нещата из природата. Те и затова изглеждат СУПЕР-ИДИОТСКИ. Това дето ти говорят за уникална пдреденост, не ги слушай. Няма нищо такова. Примерно има динозаври и по някое време - няма динозаври щото изригнали вулкани или щото паднали разни камъни на Земята от космоса...Къде го смисълът? Всичко е в огромна степен хаотично и случайно. И смъртта е навсякъде...

gandalfepi4
03-30-2010, 21:57
обяснете ми защо Яхве да е един след "това" и ставам християнин, кълна се.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ugaritic_pantheon#Pantheon

http://en.wikipedia.org/wiki/Yahweh#History_of_Yahweh-worship_in_ancient_Israel_and_Judah

благодаря на колегата "гир" за вдъхновението

gir
03-31-2010, 08:10
обяснете ми защо Яхве да е един след "това" и ставам християнин, кълна се.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ugaritic_pantheon#Pantheon

http://en.wikipedia.org/wiki/Yahweh#History_of_Yahweh-worship_in_ancient_Israel_and_Judah

благодаря на колегата "гир" за вдъхновението

Yahweh or Yah, for a short time, a son of El and brother of Baal, sometimes married to Asherah.

Т.е. както и аз казах Яхвето, преди да започнат да го пишат, че е Вечният Един (а после християните да го направят на Триъгълник) си е бил обикновен бог, редом с останалите от списъка описван като женен за Ашера - богиня-майка.
Обаче, душковците тук, НЕ СА УЧИЛИ ИСТОРИЯ НА РЕЛИГИИТЕ и не знаят как са се развивали представите, измислиците за Яхве-то, Бога...И затова го приемат само в по-старият му вариант.
И така, парадоксалното е, че ние - невярващите знаем повече за тоя бог/Бог, от вярващите в случая :)

gandalfepi4
03-31-2010, 08:18
не, не. ред си требе. може и ние нещо да не сме взели предвид.

нека да чуем хората които твърдят, че усещат нещо в сърцата, душите, мислите си и тн. те може да имат някаква друга информация все пак :-o

gir
03-31-2010, 09:36
не, не. ред си требе. може и ние нещо да не сме взели предвид.

нека да чуем хората които твърдят, че усещат нещо в сърцата, душите, мислите си и тн. те може да имат някаква друга информация все пак :-o

За реда съм съгласен.
За хората - те след това инфо са се разделили на предполагаемите следни категории:

-изпаднали в амок, беснеят (това се тълкува от вярващите около тях като обсебване от бяс, зъл дух...)

-припаднали

-отдадени на молитва и чакащи да усетят със сърцето, душата и мисълта (има да си чакат)

-неразбрали (т.е. може да си им показал генеалогията на Бога им, нооооо...те пак ще кажат какво пише в Библията и толкова...)

По тоя повод аз отивам да се изкъпя и после да ударя една чашка червено вино! Ти да не си помислиш, че го пия, защото учени казват, че имало антиоксиданти и било полезно в малки количества? Не! Аз го пия, щото то е "КРЪВТА НА ИСУСА", както знаем от Светата религия, та се правя на добър, християнски вампир...

Хайде, като се изкъпя и като изпия "кръвта", ще видя дали ти или някой от душковците са писали тук. Ако ли не - в "Секс" и "Любов" пиша основно, щото там е "ВЯРА, НАДЕЖДА и ЛЮБОВ" (Повечето теми в "Секс"-а са "ВЯРА И НАДЕЖДА" :D, бая се надяват там, а и много си вярват :D )

gandalfepi4
03-31-2010, 10:37
хайде де дяволите го взели като ви пита някой дали вярвате изобщо, дали има "доказателства" срещу еволюцията или дали има оправдания за зверствата в библията си счупвате клавиатурите да пишете, а сега когато има

ДОКАЗАТЕЛСТВА, ЧЕ РЕЛИГИЯТА ВИ Е ПРОСТО ИЗРОДЕН ПОЛИТЕИЗЪМ

се изпокрихте по дупките :-x стига де! толкова хора са боготворили Зевс и Ра и Вотан и нищо не им е станало, или дайде други доказателства или поне имайте честа да кажете, че сте грешили (или ако ви е малко това, че уикито лъже поне)

ето ви още малко "храна" за мисъл, оказа се че го има и в библията даже:

http://webspace.webring.com/people/nl/lilinah_haanat/templetoc.html

http://bible.org/article/baalism-canaanite-religion-and-its-relation-selected-old-testament-texts

http://jot.sagepub.com/cgi/content/abstract/33/4/387?rss=1

http://www.childrenofyah.org/yahweh_it's_origin%20and%20sigificance.htm

http://www.youtube.com/watch?v=gq0QTjnbKhM&annotation_id=annotation_619215&feature=iv

моля покажете се и пишете този път нали сте виждали и усещали и познали бог просто го защитете от историята! заговор ли има? или аз нещо е съм разбрал?

отговорете, това е ВАЖНО защото ако всичко това, което събрах е вярно... вие грешите ужасно.

gandalfepi4
03-31-2010, 17:18
хайде де! дори и днес някои хора, написаха, че вярват в Бог... лицемери :smt078

HRaBr0TyYKeBaPcHe
03-31-2010, 21:19
По полека е гандалф :D Ся просто се чудят кфа глупост да измислят или да цитират някой закътан текст от Библията...Не напъваи така сега ще се намери някои маняк който нищо не разбира и ша зее. 8-)

gir
03-31-2010, 21:59
По полека е гандалф :D Ся просто се чудят кфа глупост да измислят или да цитират някой закътан текст от Библията...Не напъваи така сега ще се намери някои маняк който нищо не разбира и ша зее. 8-)

Той просто е обещал в Неделния ден :D да иде на църква и да се покае за греховете си, та сега иска като за последно да се отдаде на дявола.
Ако има истински вЕрващи тука, особено католици ще му обяснят, че Дяволът се е вселил в него :) :D
Иначе те глупости могат да измислят в голям размер. Най-голямата е на Тертулиан - "Вярвам, защото е абсурдно!"...

Nam3less3
03-31-2010, 23:57
хайде де дяволите го взели като ви пита някой дали вярвате изобщо, дали има "доказателства" срещу еволюцията или дали има оправдания за зверствата в библията си счупвате клавиатурите да пишете, а сега когато има

ДОКАЗАТЕЛСТВА, ЧЕ РЕЛИГИЯТА ВИ Е ПРОСТО ИЗРОДЕН ПОЛИТЕИЗЪМ

се изпокрихте по дупките :-x стига де! толкова хора са боготворили Зевс и Ра и Вотан и нищо не им е станало, или дайде други доказателства или поне имайте честа да кажете, че сте грешили
Много си нагъл, какво се опитваш да накараш хората да станат атеисти, защо им се бъркаш така в работите? И преди съм ти казвал, че всеки вярващ знае за съществуването на Бог(и си има доказателства за това, които ти няма да разбереш). Изобщо смешни са ти опитите да петниш християнството, нима някой християнин ще спре да вярва в Бог само заради твойте мнения? В момента все едно се опитваш да накараш някой математик да повярва, че 1 + 1 прави 3 :D
Опитваш се да лъжеш хора, които много добре знаят истината, на черното казваш бяло, слепец тръгнал да поучава виждащите.

gir
04-01-2010, 07:01
хайде де дяволите го взели като ви пита някой дали вярвате изобщо, дали има "доказателства" срещу еволюцията или дали има оправдания за зверствата в библията си счупвате клавиатурите да пишете, а сега когато има

ДОКАЗАТЕЛСТВА, ЧЕ РЕЛИГИЯТА ВИ Е ПРОСТО ИЗРОДЕН ПОЛИТЕИЗЪМ

се изпокрихте по дупките :-x стига де! толкова хора са боготворили Зевс и Ра и Вотан и нищо не им е станало, или дайде други доказателства или поне имайте честа да кажете, че сте грешили
Много си нагъл, какво се опитваш да накараш хората да станат атеисти, защо им се бъркаш така в работите? И преди съм ти казвал, че всеки вярващ знае за съществуването на Бог(и си има доказателства за това, които ти няма да разбереш). Изобщо смешни са ти опитите да петниш християнството, нима някой християнин ще спре да вярва в Бог само заради твойте мнения? В момента все едно се опитваш да накараш някой математик да повярва, че 1 + 1 прави 3 :D
Опитваш се да лъжеш хора, които много добре знаят истината, на черното казваш бяло, слепец тръгнал да поучава виждащите.

А какво лошо има в това да си атеист? Просто с една заблуда по-малко се живее.
Вярващите НЕ ЗНАЯТ за съществуването на Бога. Те ВЯРВАТ, а ВЯРВАНЕТО не е ЗНАНИЕ. Няма доказателства за съществуването му, а това в което ВЯРВАТЕ е просто една еврейска измислица, подобно на гръцките за Зевс, слявянските за Перун и пр. Човекът си е направил труда да издири линкове и да ви просвети за развитието на идеята за върховния Бог на юдеи, християни и мюсюлмани. Преди е бил само един от многото богове, даже в любовни отношения с "Богинята - Майка"...
Е, вие си имате право да вярвате и в летящи килимчета или пък в елфи. А ние имаме право да не вярваме и да търсим истините. Просто не сме догматици.
Не е все едно като с математиката. 1 и 1 са проверими, а измислицата за Йехова-Яхве и по-късно Троицата са си непроверими и може да се проследят исторически като митология на семитските народи и др.
Човекът е дал линкове и борави с наука - история, теология и пр. не се опитва да лъже. Лъжат някои християни, които казват, че има доказателства, а то НЯМА.
И не е слепец, който поучава виждащите, а е нормален, който се бори с халюциниращите.

Nam3less3
04-01-2010, 10:19
хайде де дяволите го взели като ви пита някой дали вярвате изобщо, дали има "доказателства" срещу еволюцията или дали има оправдания за зверствата в библията си счупвате клавиатурите да пишете, а сега когато има

ДОКАЗАТЕЛСТВА, ЧЕ РЕЛИГИЯТА ВИ Е ПРОСТО ИЗРОДЕН ПОЛИТЕИЗЪМ

се изпокрихте по дупките :-x стига де! толкова хора са боготворили Зевс и Ра и Вотан и нищо не им е станало, или дайде други доказателства или поне имайте честа да кажете, че сте грешили
Много си нагъл, какво се опитваш да накараш хората да станат атеисти, защо им се бъркаш така в работите? И преди съм ти казвал, че всеки вярващ знае за съществуването на Бог(и си има доказателства за това, които ти няма да разбереш). Изобщо смешни са ти опитите да петниш християнството, нима някой християнин ще спре да вярва в Бог само заради твойте мнения? В момента все едно се опитваш да накараш някой математик да повярва, че 1 + 1 прави 3 :D
Опитваш се да лъжеш хора, които много добре знаят истината, на черното казваш бяло, слепец тръгнал да поучава виждащите.

А какво лошо има в това да си атеист? Просто с една заблуда по-малко се живее.
Вярващите НЕ ЗНАЯТ за съществуването на Бога. Те ВЯРВАТ, а ВЯРВАНЕТО не е ЗНАНИЕ. Няма доказателства за съществуването му, а това в което ВЯРВАТЕ е просто една еврейска измислица, подобно на гръцките за Зевс, слявянските за Перун и пр. Човекът си е направил труда да издири линкове и да ви просвети за развитието на идеята за върховния Бог на юдеи, християни и мюсюлмани. Преди е бил само един от многото богове, даже в любовни отношения с "Богинята - Майка"...
Е, вие си имате право да вярвате и в летящи килимчета или пък в елфи. А ние имаме право да не вярваме и да търсим истините. Просто не сме догматици.
Не е все едно като с математиката. 1 и 1 са проверими, а измислицата за Йехова-Яхве и по-късно Троицата са си непроверими и може да се проследят исторически като митология на семитските народи и др.
Човекът е дал линкове и борави с наука - история, теология и пр. не се опитва да лъже. Лъжат някои християни, които казват, че има доказателства, а то НЯМА.
И не е слепец, който поучава виждащите, а е нормален, който се бори с халюциниращите.Ти ще ми кажеш. Вярата прерасва в знание. Каквито и линкове да давате няма да промените фактите, а обяснения няма да получите, защото на атеистите не знам какво им липсва, но сякаш нямат разсъдък за да проумеят истината. Та пак препоръчвам на всички християни да спрат да се занимават със слепци като вас. Защото ние знаем онова, което вие не искате да проумеете заради болните за доказателства ви мозъци и липсата на вяра. Колко убедителен трябва да съм, за да се досетиш, че всъщност вие сте слепите и не виждате онова за което говоря? Повече няма да си губя времето да пиша в такива теми и да споря с изгубени каузи.
И да не кажеш пак за линковете - чел съм нещата в тях, както и доста други материали и антихристиянски разсъждения, и всъщност няма нито едно, което да не може да се разбие.

gir
04-01-2010, 15:01
Да, точно аз ще ти кажа. Щото книгите по темата, които сме изчели са с разлика поне един кашон.
Вярата не може да прерастне в знание. Вярването е психология, а знанието е гносеология, най-грубо казано. Ако ставаше с вяра само хората нямаше да учат в университети, а щяха да стоят в църквата и да излизат компюърни инженери и ядрени физици.
Линковете, които даваме ПОТВЪРЖДАВАТ ФАКТИТЕ, които ти ТЕПЪРВА ще има да изучаваш и да плачеш.
Липсата на разсъдък е при догматиците като теб, които СКОТОМИЗИРАТ всяка информация, която им противоречи на убежденията.
Слепецът си ти, щото не виждаш фактологията и я скотомизираш.Така до никъде няма да стигнеш.
Вие НЕ ЗНАЕТЕ, вие ВЯРВАТЕ В ИЗМИСЛИЦИ. Вие сте РЕТРОГРАДИ.
Мозък, искащ доказателства е по-добър от мозък, който вярва в богове, таласъми и вълшебни пръчици като деца от детската градина.
Ти ли си убедителен, бе? :D Я марш на преглед! Убедителен бил. Обижда наред, не чете предоставените линкове и си ВНУШАВА убедителност.
Изгубената кауза е вашата. Не познавате ИСТОРИЯТА НА СОБСТВЕНАТА СИ РЕЛИГИЯ. То бива неграмотност, ама...
Я разбий това, че Яхве е измислица и е първоначално един от МНОГОТО богове на семитите?

HRaBr0TyYKeBaPcHe
04-01-2010, 16:51
Nam3less3 смешен си.Заклевам се в Бог 8-) Не сериозно си мн жалък.Тука хората си правят труда(който ти не оценяваш,защото си...) да дават сумати му и информация,а ти само обиждаш без да даваш инфо а само си баеш на бъилите.Ако беше прав щеше да дадеш линк,цитат ала бала...но явно осъзнаваш че няма смисъл-победен си.Няма как да се защщитиш.Твоета реакция е точно това.И ще нещо което съм забелязъл че е така-атеистите са по информирани и осведомени от вярващите.Оооо забравих вярата ще даде знания,не си се молил достатъчно-марш в църквата доде не паяжинясаш не излизаи(да придобиеш знания).
Ако ставаше така...

gir
04-01-2010, 17:03
Nam3less3 смешен си.Заклевам се в Бог 8-) Не сериозно си мн жалък.Тука хората си правят труда(който ти не оценяваш,защото си...) да дават сумати му и информация,а ти само обиждаш без да даваш инфо а само си баеш на бъилите.Ако беше прав щеше да дадеш линк,цитат ала бала...но явно осъзнаваш че няма смисъл-победен си.Няма как да се защщитиш.Твоета реакция е точно това.И ще нещо което съм забелязъл че е така-атеистите са по информирани и осведомени от вярващите.Оооо забравих вярата ще даде знания,не си се молил достатъчно-марш в църквата доде не паяжинясаш не излизаи(да придобиеш знания).
Ако ставаше така...

Така е по-удобно. Четеш цял живот една книга и си вярваш, че Големият Трилик бог е с тебе. Каквото и да стане - не ебаваш, щото "Такава е Волята Божия!"...И като цяло си живееш добре. А и някой ден , ако се издигнеш в някоя секта - работата си я бива. Четеш историйки, четеш цитати от Библията, пееш песнички...и хората те хранят...
При такова едно ПАРАЗИТНО съществуване, как да си мръдне той пръста и да се издигне? Ми то всичко си му е осигурено и няма мотив за повече, щото за неговото съзнание ТОВА Е ЛИМИТЪТ...

HRaBr0TyYKeBaPcHe
04-01-2010, 17:05
Nam3less3 смешен си.Заклевам се в Бог 8-) Не сериозно си мн жалък.Тука хората си правят труда(който ти не оценяваш,защото си...) да дават сумати му и информация,а ти само обиждаш без да даваш инфо а само си баеш на бъилите.Ако беше прав щеше да дадеш линк,цитат ала бала...но явно осъзнаваш че няма смисъл-победен си.Няма как да се защщитиш.Твоета реакция е точно това.И ще нещо което съм забелязъл че е така-атеистите са по информирани и осведомени от вярващите.Оооо забравих вярата ще даде знания,не си се молил достатъчно-марш в църквата доде не паяжинясаш не излизаи(да придобиеш знания).
Ако ставаше така...

Така е по-удобно. Четеш цял живот една книга и си вярваш, че Големият Трилик бог е с тебе. Каквото и да стане - не ебаваш, щото "Такава е Волята Божия!"...И като цяло си живееш добре. А и някой ден , ако се издигнеш в някоя секта - работата си я бива. Четеш историйки, четеш цитати от Библията, пееш песнички...и хората те хранят...
При такова едно ПАРАЗИТНО съществуване, как да си мръдне той пръста и да се издигне? Ми то всичко си му е осигурено и няма мотив за повече, щото за неговото съзнание ТОВА Е ЛИМИТЪТ...

Е някой са ограничени умствено и не признават ся...какво да се прави.
А нека си вярват "умните" няма лошо.

Nam3less3
04-01-2010, 23:40
Да, точно аз ще ти кажа. Щото книгите по темата, които сме изчели са с разлика поне един кашон.
Вярата не може да прерастне в знание. Вярването е психология, а знанието е гносеология, най-грубо казано. Ако ставаше с вяра само хората нямаше да учат в университети, а щяха да стоят в църквата и да излизат компюърни инженери и ядрени физици.
Линковете, които даваме ПОТВЪРЖДАВАТ ФАКТИТЕ, които ти ТЕПЪРВА ще има да изучаваш и да плачеш.
Липсата на разсъдък е при догматиците като теб, които СКОТОМИЗИРАТ всяка информация, която им противоречи на убежденията.
Слепецът си ти, щото не виждаш фактологията и я скотомизираш.Така до никъде няма да стигнеш.
Вие НЕ ЗНАЕТЕ, вие ВЯРВАТЕ В ИЗМИСЛИЦИ. Вие сте РЕТРОГРАДИ.
Мозък, искащ доказателства е по-добър от мозък, който вярва в богове, таласъми и вълшебни пръчици като деца от детската градина.
Ти ли си убедителен, бе? :D Я марш на преглед! Убедителен бил. Обижда наред, не чете предоставените линкове и си ВНУШАВА убедителност.
Изгубената кауза е вашата. Не познавате ИСТОРИЯТА НА СОБСТВЕНАТА СИ РЕЛИГИЯ. То бива неграмотност, ама...
Я разбий това, че Яхве е измислица и е първоначално един от МНОГОТО богове на семитите?Колкото и да сте чели и каквото и да ми говорите, като ви липсва вяра и разсъдък за някой неща, няма смисъл който и да е да си прави труда да ви отговаря. Не знам какво друго да ти кажа, каузата ви е изгубена, и само 2-3ма човека тука си пишете, и най-добре да спра да ви отговарям, за да не стимулирам безсмислени спорове. Както казах, убедителността ми е безкрайна.Ако все пак някой иска да чуе личните ми мнения по тия въпроси да ми пише лично съобщение, защото не искам да пиша повече в тия теми и да ги поддържам 'живи' 8-)

filmimilmi
04-02-2010, 00:01
@Nam3less3, не твоята убедителност, а убеденост... Да, не пиши повече...

gir
04-02-2010, 12:31
Да, точно аз ще ти кажа. Щото книгите по темата, които сме изчели са с разлика поне един кашон.
Вярата не може да прерастне в знание. Вярването е психология, а знанието е гносеология, най-грубо казано. Ако ставаше с вяра само хората нямаше да учат в университети, а щяха да стоят в църквата и да излизат компюърни инженери и ядрени физици.
Линковете, които даваме ПОТВЪРЖДАВАТ ФАКТИТЕ, които ти ТЕПЪРВА ще има да изучаваш и да плачеш.
Липсата на разсъдък е при догматиците като теб, които СКОТОМИЗИРАТ всяка информация, която им противоречи на убежденията.
Слепецът си ти, щото не виждаш фактологията и я скотомизираш.Така до никъде няма да стигнеш.
Вие НЕ ЗНАЕТЕ, вие ВЯРВАТЕ В ИЗМИСЛИЦИ. Вие сте РЕТРОГРАДИ.
Мозък, искащ доказателства е по-добър от мозък, който вярва в богове, таласъми и вълшебни пръчици като деца от детската градина.
Ти ли си убедителен, бе? :D Я марш на преглед! Убедителен бил. Обижда наред, не чете предоставените линкове и си ВНУШАВА убедителност.
Изгубената кауза е вашата. Не познавате ИСТОРИЯТА НА СОБСТВЕНАТА СИ РЕЛИГИЯ. То бива неграмотност, ама...
Я разбий това, че Яхве е измислица и е първоначално един от МНОГОТО богове на семитите?Колкото и да сте чели и каквото и да ми говорите, като ви липсва вяра и разсъдък за някой неща, няма смисъл който и да е да си прави труда да ви отговаря. Не знам какво друго да ти кажа, каузата ви е изгубена, и само 2-3ма човека тука си пишете, и най-добре да спра да ви отговарям, за да не стимулирам безсмислени спорове. Както казах, убедителността ми е безкрайна.Ако все пак някой иска да чуе личните ми мнения по тия въпроси да ми пише лично съобщение, защото не искам да пиша повече в тия теми и да ги поддържам 'живи' 8-)

Виж сега, момче. Разсъдък не ни липсва. Иначе щяхме да повярваме като тебе. Който вярва без доказателства е НАИВЕН.
Разбира се, че няма смисъл точно ти да отговаряш. Целият ти репертуар е ясен. А ние показахме точно и ясно какви са корените на ПОНЯТИЕТО за твоя бог. Първо го е нямало, после са го измислили наред с други, според някои е бил женен за богиня, според други не е. После го издигат до ранга на върховен, а християните го правят и Трилик...Ти това , историческия процес не можеш да го хванеш, щото си хипнотизиран от съдържанието на приказката.
Ако само четеш "Червената шапчица" и не четеш, не вярваш в други книги, няма как да знаеш, че това е приказка и е плод на въображението на ЧОВЕК, който се е казвал Шарл Перо
Каузата ни не е изгубена. Тя отдавна е спечелена от науката. Що ли? Ами щото една книга с митове не може да конкурира толкова много науки. Нещо повече, самата ви книга - Библията е обект на много науки и е разпердушинена както си искаш. Сега ще те науча на една дума, много важна - СЕКУЛАРИЗАЦИЯ. Секуларизацията е и загубата на религиозната кауза в християнския свят.

Научи малко по-добре български език - не е УБЕДИТЕЛНОСТТА ТИ, а е УБЕДЕНОСТТА ТИ. Искал си да кажеш, че убедеността ти няма край. А не, че убедителността ти няма край. Да си убеден, не е едно и също с това да си убедителен.

Радвам се, че няма да пишеш повече по тези теми. Просто не ми допада пропагандата от безпочвен тип, особено религиозната.

Kaley
04-29-2010, 14:06
аз пак тоя линк ще пратя 8-) http://hristianstvo.blog.bg/technology/2006/08/02/evoliuciia-ili-sytvorenie-kakvo-kazva-naukata.8550

няколко цитатчета..
Биологичната наука твърди, че случайното възникване на живота е невъзможно.

Даже ако доктрината за самозараждането на живота бъде някога потвърдена в лабораторни условия, такова постижение няма да докаже, че същото нещо е станало случайно преди три милиарда години. Напротив, то ще бъде мощно доказателство за съществуването на изключителна свръхсила, създала живота в условията на естествената среда. Това признават и самите еволюционисти. Ъ.Кахан (7) казва: „Абсурдно и безумно е да се вярва, че една жива клетка може да възникне от само себе си“. Х. Кун (7) признава: „Една така сложна система, какъвто е генетичният апарат, никога не може да бъде плод на случайност... Ние не знаем как са възникнали първите биологични системи“. Един от известните съвременни еволюционисти Г.Валд пише: „Размишлявайки върху произхода на живота, идвам до заключението, че спонтанният и случаен произход на живота е невъзможен... Въпреки това ние еволюционистите, и особено аз, дълбоко вярваме в случайното самозараждане“ (Цитат по J. MacArthur: Der Kampf um den Anfang, 2003, стр. 46). Ще цитираме и един от най-известните съветски еволюционисти А. Опарин: „С опитите си Пастьор допринесе неоценима полза на човечеството, а въпроса за самозараждането на живота той разреши в отрицателен смисъл. Той доказа, че и такива прости същества като микроорганизмите не могат да се самозародят, че те подобно на всички останали живи същества винаги произлизат само от себеподобните си. И така никъде в заобикалящата ни природа днес не ще забележим случай на самозараждане“ (19).

Възникването на Вселената по случаен път е не по-малко невероятно. То би приличало на появата на многотомна енциклопедия вследствие на взрив в една печатница (разбира се, в онова време, когато компютърният книгопечат не беше познат).

През април 1864 г. пред едно голямо събрание на учени в Париж Луи Пастьор потвърждава след многократни изследвания установения преди това от Харвей биологичен природен закон, който гласи: „Живот може да произлезе само от живот“. До ден днешен този закон не е опроверган от никакъв научен експеримент. Изхождайки от този природен закон, елементарната логика ни задължава да приемем, че първият живот на Земята е бил създаден, а не се е самосъздал от неорганичната мъртва материя. Ето защо в най-новото издание на учебника по биология за 10 клас (Ботев и сътр., стр. 55) авторите признават: „С това хипотезата за спонтанното самозараждане е отхвърлена окончателно и се поставя началото на теорията за биогенезата — живото се ражда от живо“.


абе като цяло е много добро тва ;д и доказва, че религията не си противоречи с науката..

gandalfepi4
05-03-2010, 14:01
дааа разбира се че "биологичната" наука твърди че абоигенезисът, който е отдавна възпроизведен и доказан като доста достоверен е невъзможен. нали и точно заради това никога не е слагала еволюцията в учебниците които четеш, а се поддържа само от някакви си 95ина процента от учените. (между другото сори ама така обичаното от вас вярващите търсене на цитати на хора с някакъв авторитет никога неможе да обори едно хубаво изследване)

много ми е интересно кой какво е доказал при положение че вече е доказано ТОЧНО обратното :?

разбира се че и големият взрив изобщо не се поддържа като страхотна и валидна теория от 99% от космлозите и 90% от другите учени.

това което е станало на събрание преди 200 години е страхотно вярно нали?


отговори ми това:

защо като никой учен не вярва в "самозараждането" на живота, еволюцията и големия взрив ги пишат в учебници и казват че вярват в тях, а не в някакъв кръвожаден бог на пустинята?

ZipFail
05-03-2010, 14:27
Вярват го, защото това е най-достоверната теория досега, но все още имат дупки в доказателствата..затова и в учебниците няма урок "възникване на живота" а "теории за възникване на живота" ;)

Учените няма как да "вярват" в дадена терория, щото това не е наука, а налучкване.. ;)

Наука е когато е доказано и е факт, а не когато е горе-долу достоверно и повечето учени "вярват", че е истина :)