PDA

View Full Version : Трансформиращ преразказ..



awes0mEe
03-29-2010, 18:09
Моля да ми помогнете,много се затруднявам с този трансформиращ преразказ..
Трансформиращ преразказ на "Дервишово семе" от името на Рамадан,дядото или Силвина.Ще съм благодарна,ако помогнете.

kotence_91
03-29-2010, 19:27
Дервишово семе
Николай Хайтов

(Трансформиращ преразказ
От името на Силвина)

Казвам се Силвина.Животът ми беше много труден и продължава да е такъв.На никого не пожелавам да има съдба като моята.Сега ще ви разкажа защо.
Живеех със семейството си в колибите край едно село.Бях почти дете, когато разбрах, че ще ме омъжват.
Нашата сватба с Рамадан беше в петък.Денят се изниза много бързо и не усетих как мина.Ходжата ни припя, тъпанарите посвириха и в крайна сметка дойде времето, в което останахме сами в нашата одая.
Рамадан беше много притеснен,стоеше в едната половина на саатчето и не смееше нито да шавне, нито да каже нещо.Накрая аз не издържах и свалих булото си.Рамадан така беше вперил поглед в мен, че аз прихнах да се смея.Попитах го дали се срамува, а той потвърди.След това му зададох следващич въпрос – ‘Защо се срамуваш?’ и дали иска да играем на пумпал.Без да дочакам неговия отговор,дръпнах пояса му и започнах да го увивам и развивам.Така се улисахме в играта, че не усетихме кога се съмна.С идването на утрото Рамадан стана умислен и загрижен.Забелязах това и го попитах за причината, а той ми отговори, че причината е кръвта, която трябва да е на чаршафа.Аз го успокоих, надух се и от носа ми бликна кръв.Размазахме я криво-ляво и всичко мина и замина.От тогава аз и той заживяхме, като семейство.
През повечето време си стоях вкъщи, гледах бабата на мъжа си, шетах и готвех.Вечер посрещах Рамадан и дядо му с топла каша.Всеки ден триех и миех прозорчето на нашата стая, а сутрин, докато Рамадан ме гледаше, се оглеждах в него и разресвах косата си.Той имаше дна закачка с мен, когато се събудеше започваше да раздухва миглите ми, докато всяко едно косъмче отде на своето място.Беше ми обещал да ми донесе от филибе кокалено гребенче за миглите, но така и не изпълни обещанието си.
Така живеехме спокойно и без проблеми, ное един ден братята ми дойдоха, влязоха в къщата, бутнаха бабата, грабнаха ме и ме отведоха в букака.Доста време ме мъкнаха и влачеха из гората и накрая ме върнаха в селото, само че този път като невеста на Руфат.
Той ме харесал още първия ден, в който ме видял в двора на Рамадан.Понеже техните дворове ги дели само един дувар, Руфат направил дупка в него и ме гледал оттам.Поискал ме от братята им, като им казал че за мен ще им даде два пърча.Братята ми разбрали, че още съм си момиче и се съгласили да ме дадат на него.
Така започна съвместният ми живот с Руфат.Той ме държеше под ключ, а когато излизах навън покривах лицето си с фередже.Въпреки това всеки път погледът ми търсеше Рамадан.
И се понесоха ден след ден.Род ни се момиченце, не усетихме как порасна, но се ожени в друго село и остана да живее там.Руфат загуби касапницата си и се пропи още повече.Така се разболя и легна на легло, а аз останах да го гледам сама.
Преди месец и малко повече, Рамадан бутна вече изгнилата ограда и влезе в двора ни, като у дома си.Влязохме в стаята на Руфат и седнахме тримата.За първи път от четиридесет години насам се събрахме заедно.Усетих силното желание на Рамадан да ме прегърне, но не му позволих и му казах, че не трябва и той да става звяр, като Руфат.
Сега Рамадан ми помага с каквото можев грижите за Руфат.Кара ми дърва по няколко пъти на ден, идва и вдига Руфат от постелята, за да може да яде, а аз да сеня завивките му.Виждам и знам, че и на двама ни е трудно да се грижим за човека, който разби живота ни и открадна щастието ни, но нямаме друг избор.
Това е моята тъжна съдба и се надявам сега да разбирате защо не я пожелавам на никого.

awes0mEe
03-30-2010, 16:42
Благодаря ти мноооого. :-)

IVANLUSHNAROV6789
04-07-2010, 20:33
а извинявай имаш ли и от името на дядото много ще съм ти благодарен

mims138
04-15-2010, 08:20
help hora za dnes mi e transformira6 prerazkaz na dervi6ovo seme ot imeto na neutralen razkazva4 pls helpn miii

fandango
04-18-2010, 09:35
Моля да ми помогнете,много се затруднявам с този трансформиращ преразказ..
Трансформиращ преразказ на "Дервишово семе" от името на Руфат .Ще съм благодарна,ако помогнете.

DumBass96
03-06-2011, 13:55
Mоля ви спешно ми трябва за утре "дервишово семе" от името на дядото !!!!

SmilezZz
03-06-2011, 16:39
Защо не можете да направите такова лесно нещо..
Най-лесно ще е от името на Рамадан,тъй като той присъства в цялата творба.. Останалите (дядото,бабата,Руфат) и .т.н. - би трябвало да преразкажете епизодите,в които "присъстват"..