PDA

View Full Version : МАТЕМАТИКА!!! ПЛС ПОМОЩ ...... ;((



darrie
03-30-2010, 15:33
та мъчат ме тука 2 задачи плс някой да ми ги обясни ... #-o :-#

1. На фигурата AC = BC ; AB = 12 см. и симетралата на страната AC пресича BC в точка M. Ако периметърът на триъгълник ABM е 20 см, то бедрото е:
а) 8 см.
б) 10 см.
в) 16 см.
г) 32 см.

ето я и фигурата:

http://prikachi.com/files/1470868S.jpg

2. Постройте правоъгълен равнобедрен триъгълник по дадена височина към хипотенузата. (тука ми трябва обяснение как се прави ... :oops: )

ПЛС, много ми е спешно ........ :(

ecstazy
03-30-2010, 15:52
P abm = AB+AM+BM (AM=CM по условие)
=> P abm = AB+CM+BM (CM+BM=CB)
=> Pabm = AB+BC
20=12+BC
BC=AC=8cm a)

за втората не знам и аз не ги мога тия :(

kikicata
03-30-2010, 15:59
Би ли казала урока,задачата,класа и издателството.

ecstazy
03-30-2010, 16:02
Би ли казала урока,задачата,класа и издателството. класа е 7ми ама урока и издателството не мога да ти кажа :D

darrie
03-30-2010, 16:18
класа наистина е 7-ми, ама задачата не знам от къде е, ще правя контролно и тези 2-те ги има и само тях не мога да реша и няма и кой да ми обясни, затова питах .............
мерси много ecstazy :grin:
разбрах я ....
тя била много лесна 8-)
мерсиииии ^^

ecstazy
03-30-2010, 16:20
класа наистина е 7-ми, ама задачата не знам от къде е, ще правя контролно и тези 2-те ги има и само тях не мога да реша и няма и кой да ми обясни, затова питах .............
мерси много ecstazy :grin:
разбрах я ....
тя била много лесна 8-)
мерсиииии ^^ радвам се че съм била полезна 8-)

darrie
03-30-2010, 16:35
ако някой ми обясни и 2-рата няма да е зле ... 8-)

XxStupidMuffinxX
03-30-2010, 17:30
2) Мисля, че трябва да се построи външна височина от върха C към върха B .. свързваш върха А с произволна точка от височината така, че да се получи прав ъгъл ..

Не съм много сигурна да ти кажа .. дано си разбрал/а нещо от пълните безмислици, които ти наговорих .. ;D

astateoftrance
03-30-2010, 23:09
Не, нищо подобно :D . Всичко, което трябва да направиш е да забиеш пергела във пресечната точка на височината и хипотенузата, да го отвориш (пергела, не нещо друго ;) ) с радиус = на дължината на височината и да начертаеш окръжност. После свързваш пресечните точки на окръжността с хипотенузата с върха на височината и триъгълника е готов. Обяснявам защо е така: когато имаш равнобедрен триъгълник височината се явява медиана, т.е. трябва разстоянията от пресечната точка на височината с хипотенузата до краищата на хипотенузата да са равни, т.е. пресечната точка на височината с хипотенузата да ти е среда на хипотенузата. Това може да се направи само с пергел. Още повече, триъгълникът ти е с ъгъл 90 градуса, а по теоремата за медиана към хипотенуза (която предполагам вече сте взели) медианата е равна на половината от хипотенузата, т.е. радиусът на окръжността трябва да е равен на медианата (дадената височина). Написах го възможно най-просто, ако не го разбереш прочети го няколко пъти, ще ти стане ясно. :) Няма защо :P

Chacho
03-31-2010, 04:16
Чертаеш прав ъгъл и ъглополовящата му. От върха на ъгъла мериш колкото е дълга височината, слагаш точка и построяваш перпендикуляр от там.

astateoftrance
03-31-2010, 08:09
Чертаеш прав ъгъл и ъглополовящата му. От върха на ъгъла мериш колкото е дълга височината, слагаш точка и построяваш перпендикуляр от там.

Дамз, не се бях сетил. Има много начини за построението на подобна фигура.

Еми ето, имаш построение с медиана и ъглополовяща. Предполагам е достатъчно :P


Tha theme can be closed.

Chacho
03-31-2010, 11:29
Чертаеш прав ъгъл и ъглополовящата му. От върха на ъгъла мериш колкото е дълга височината, слагаш точка и построяваш перпендикуляр от там.

Дамз, не се бях сетил. Има много начини за построението на подобна фигура.

Еми ето, имаш построение с медиана и ъглополовяща. Предполагам е достатъчно :P


Tha theme can be closed.

Мойто е ненужно по-сложно, твоя начин е по-готин. Просто ме сърбеше да пусна и този ^^

darrie
03-31-2010, 12:16
мерси за обясненията, схванах :) :oops:

mlakniwe
04-15-2010, 15:41
За да не създавам нова тема ще пиша тук
Една трудна задачка:
Страните на триъгълник се отнасят както 7:15:20. Най голямата височина hmax=24. Намерете страните на триъгълника? :-o

britzy
04-15-2010, 16:57
За да не създавам нова тема ще пиша тук
Една трудна задачка:
Страните на триъгълник се отнасят както 7:15:20. Най голямата височина hmax=24. Намерете страните на триъгълника? :-o
е тея беха много лесни и ме кефеха ама едно време,някой да помогне на дИтето :lol:

ameli
04-15-2010, 17:12
За да не създавам нова тема ще пиша тук
Една трудна задачка:
Страните на триъгълник се отнасят както 7:15:20. Най голямата височина hmax=24. Намерете страните на триъгълника? :-o
е тея беха много лесни и ме кефеха ама едно време,някой да помогне на дИтето :lol:

е като са ти лесни, що ти не и помогнеш :-o

mlakniwe
04-15-2010, 17:17
Задачата е за 10 клас :-o

britzy
04-16-2010, 12:35
За да не създавам нова тема ще пиша тук
Една трудна задачка:
Страните на триъгълник се отнасят както 7:15:20. Най голямата височина hmax=24. Намерете страните на триъгълника? :-o
е тея беха много лесни и ме кефеха ама едно време,някой да помогне на дИтето :lol:

е като са ти лесни, що ти не и помогнеш :-o
щото не помня точно как ставаха-обясних в предния пост,НО...