PDA

View Full Version : Акция по кръводаряване полезно или вредно за организма?



ivan_realmadrid
03-31-2010, 20:21
Ще има акция по кръводаряване и за 6-ти път ще давам кръв на 21 г. съм. Аз мисля, че нее вредно за организма като се даварява кръв 450 мл. Чрез кръводаряването кръвта ти се подменя донякъде което е добре за организма според мен. А вие как мислите как влияе кръводаряването върху организма? Полезно или вредно е кръводаряването? Като давам кръв после съм един отпаднъл спи ми се ама немога да заспя казват трябва повече течности кафе шоколад. Малко спада кръвното. :)

zoreto
03-31-2010, 20:26
при положение ,че даваш кръв е нормално после да ти е отпаднало,а отнсно дали е вредно не мога да ти кажа :-o

ImmortalSportFreak
03-31-2010, 20:40
Здравей! :) Поздравления че даряваш кръв.Това не създава проблеми освен че са възможни симптоми като замаяност и отпадналост в първия ден (след даряването) което е напълно нормално.Естествено могат да настъпят проблеми при използване на нечисти материали с които ти взимат кръв но ако няма такова нещо не съществува друга вероятност за проблеми.. :) На другия ден би трябвало да се възстановяваш. ;) Дават ти няколко месеца срок до другия път когато можеш да даряваш. :)

ivan_realmadrid
03-31-2010, 20:54
Здравей! :) Поздравления че даряваш кръв.Това не създава проблеми освен че са възможни симптоми като замаяност и отпадналост в първия ден (след даряването) което е напълно нормално.Естествено могат да настъпят проблеми при използване на нечисти материали с които ти взимат кръв но ако няма такова нещо не съществува друга вероятност за проблеми.. :) На другия ден би трябвало да се възстановяваш. ;) Дават ти няколко месеца срок до другия път когато можеш да даряваш. :)

Да вярно е има отпадналост замаяност. Но някой са ми казвали, че не трябва да давам кръв или са ми го казвали на базик батко например що даряваш но не трябва ти нормален ли си. Вреди ли даряването на организма.

zoreto
03-31-2010, 21:02
"Вредно ли е кръводаряването? – Кръводаряването не вреди! Нещо повече – то е полезно, тъй като стимулира процеса на кръвотворене в организма " :)

SK0RP10N
03-31-2010, 21:16
Искам само нещо да те светна: похвално е, че даряваш кръв - така ще спасиш нечий живот и ще заредиш организма си с нова, чиста от токсини кръв, НО...
... ако го правиш твърде често, после ще ти е наложително редовно да даряваш кръв, защото органите ще са свикнали да правят повече кръв от нужното попринцип, за да върнат нужното и тогава става неприятно

ivan_realmadrid
03-31-2010, 21:23
Искам само нещо да те светна: похвално е, че даряваш кръв - така ще спасиш нечий живот и ще заредиш организма си с нова, чиста от токсини кръв, НО...
... ако го правиш твърде често, после ще ти е наложително редовно да даряваш кръв, защото органите ще са свикнали да правят повече кръв от нужното попринцип, за да върнат нужното и тогава става неприятно

Дарявам 2 пъти в годината тогава има акция. Казвали са ми, че кръвта като количество се възтановява за 3-6 месеца а като качество за 1 ден затова като дам кръв и съм малко омотан и ми се спи се едно следн нощна смяна :D

scanadal
04-01-2010, 10:24
Много се радвам,че има млади хора като теб,които даряват кръв :)
Работя с сферата на здравеопаването и всеки ден се налага да преливаме банки с кръв на нуждаещи се и е много трудно да се осигурява.

ivan_realmadrid
04-01-2010, 11:29
Коя е най-рядката кръвна група. Аз съм АБ - отрицателна на кой мога да давам и кои може да дава на мен?

amk933
04-01-2010, 11:43
Ако не се лъжа на теб могат да ти дават А-, Б- и АБ-. :)

Fx1
04-01-2010, 18:14
0- също може да ти дава, а ти можеш да даваш на АВ- и АВ+. Твоята кръвна група е най-рядката, така че е похвално, че даряваш кръв редовно! :)

Колкото до това дали е вредно за организма - ако си здрав, не е нито полезно, нито вредно. Но си заслужава, знаейки колко много хора се нуждаят от кръв и колко малко хора даряват...поздравления!

batkodoki
04-01-2010, 20:55
Ще има акция по кръводаряване и за 6-ти път ще давам кръв на 21 г. съм. Аз мисля, че нее вредно за организма като се даварява кръв 450 мл. Чрез кръводаряването кръвта ти се подменя донякъде което е добре за организма според мен. А вие как мислите как влияе кръводаряването върху организма? Полезно или вредно е кръводаряването? Като давам кръв после съм един отпаднъл спи ми се ама немога да заспя казват трябва повече течности кафе шоколад. Малко спада кръвното. :)

въпросът е сложен, но във всички случаи 6-ти път на 21 год е леко отдалечено от разумният избор.

доброволното и безвъзмездно кръводаряване е акт, етичните измерения на който не подлежат на коментар и/или обсъждане!
човек го прави защото иска да го направи, следвайки някакъв вътрешен подтик и точно защото е "вътрешен" е ирационален и не се подчинява на някакъв външен дискурс.

личното ми мнение е, че "нормата" се колебае м/у 12 и 18 месечен минимален период на кръводаряване без значими последствия за индивида, но и тук вс е мн индивидуално....

към днешна дата са известни над 50 кръвногрупови системи, като най-стара и най-популярна е системата АВ0. по законите на тази система в серума на вс човек се намират естествени аглутинини (антитела), срещу които липсват съответните антигени. така хората от група АВ нямат аглутинини в серума си => са универсални реципиенти и теоретично могат да приемат кръв от всеки донор (с техен Резус фактор). а могат пряко да даряват само на собствената си хомоложна група.
това са теоретични абстракции, разбира се! в наше време се следи строго кръвногруповата принадлежност на реципиента и донора да съвпадат, освен при спец спешни случаи.

групата АВ е възникнала най-късно в еволюцията на Вида, затова е и най-рядка. по статистика в БГ това са 8.11% (средностатистически за Земята ~4%).
a АВ с отрицателен Резус фактор е още по-рядка за БГ, минава за най-рядка фенотипна честота.

amk933
04-01-2010, 21:00
batkodoki, миналата година по биология имахме точно Punnet Square с тия групи и кой на кого може да прелива. Обаче, аз доколкото помня 0 група можеше на всеки да прелива на теория, а на практика все повече доктори казват, че универсалната 0 е мит. Къде е истината? :-o

Ако съм А, Б, АБ +/- може ли 0 +/- да ми бъде прелята чисто практически?

Fx1
04-02-2010, 13:24
batkodoki, къде си го чел това за 12-18 месеца? Аз знам, че може да се дава най-често веднъж на 2 месеца, айде това е малко, но на 6 месеца си е напълно нормално. Ако дарява от 18-годишна възраст - ето ги 6 пъти.

redbul2
04-02-2010, 13:26
Смятам,че на тая възраст-21 години няма да е вредно кръводаряването. Може би дори ще освежи собствената кръв с нова,прясна. На тоя въпрос ще ти отговорят по-точно,ако се знае дали имаш стабилен хемоглобин над 140 и нагоре. И нямаш признаци на анемия,която щяха да открият ако имаше такава. Написал си кръвната си група,може би трябваше да прибавиш и хемоглобина,ако го знаеш. А това,че си давал 6 пъти означава според мен че те намират за здрав. Нямаш някакви заразни, инфекциозни заболявания.Проблеми с кръвното и пр. И щом си рядка група, си спасил може би много хора досега от най-лошото. Дано не се налага някога да търсят кръв за теб. Бъди здрав и се радвай на живота! :)

SK0RP10N
04-02-2010, 19:45
batkodoki, миналата година по биология имахме точно Punnet Square с тия групи и кой на кого може да прелива. Обаче, аз доколкото помня 0 група можеше на всеки да прелива на теория, а на практика все повече доктори казват, че универсалната 0 е мит. Къде е истината? :-o

Ако съм А, Б, АБ +/- може ли 0 +/- да ми бъде прелята чисто практически?
0 - универсален дарител
AB - универсален приемател

Само се следи за резус фактора, но принципно той при почти всички е положителен (85% + и 15% -)

kalpazanka
04-03-2010, 05:00
amk933, ще си позволя да ти отговоря вместо batkodoki. Най-добре е да се прелива изогрупова кръв, т. е. ако ти си А, да ти се прелее А. ;)
Ако няма такава възможност, едва тогава 0.

amk933
04-03-2010, 14:20
Мерси. Много се обърквам, защото все повече чувам, че това с 0 универсална се избягва като практика и е мит от миналото. И доктори това са ми го казвали и от там се чудя. :)

Защото и из моите учебници го пише така, но знаеш, че понякога на учебник е едно, на практика друго. :)

Мерси пак. :)

ivan_realmadrid
04-08-2010, 15:24
Казах на мой приятели и те да дават кръв ама те ми казаха, че имат страх от това да не хванат някоя болест от тия игли ако са замърсени. Аз това го знам но мисля, че е малка вероятноста да се хване някоя болест примерно жълтеница. Какво мислите по въпроса.

KumchoValcho
04-08-2010, 15:30
А на колко години трябва да си минимум, за да даряваш кръв? Питам информативно.. :)

rrrawrrr
04-08-2010, 15:39
Мисля, че не е вредно, а полезно. :)

ImmortalSportFreak
04-08-2010, 16:11
А на колко години трябва да си минимум, за да даряваш кръв? Питам информативно.. :)
18


Казах на мой приятели и те да дават кръв ама те ми казаха, че имат страх от това да не хванат някоя болест от тия игли ако са замърсени. Аз това го знам но мисля, че е малка вероятноста да се хване някоя болест примерно жълтеница. Какво мислите по въпроса.
При добре почистени и стерилни материали и неизползвана игла няма шанс от заразяване.Успокой приятелите си. :)

bebity92
04-08-2010, 16:28
[/quote]
При добре почистени и стерилни материали и неизползвана игла няма шанс от заразяване.Успокой приятелите си. :)[/quote]

Съгласна съм,ако материалите са почистени добре няма шанс да се заразиш с нещо. :)

ivan_realmadrid
04-08-2010, 20:00
Е да те ги вадят от опаковката освен ако е замърсена нещо. Иначе нее вредно.

Luscious_Heart
04-08-2010, 20:19
batkodoki, миналата година по биология имахме точно Punnet Square с тия групи и кой на кого може да прелива. Обаче, аз доколкото помня 0 група можеше на всеки да прелива на теория, а на практика все повече доктори казват, че универсалната 0 е мит. Къде е истината? :-o

Ако съм А, Б, АБ +/- може ли 0 +/- да ми бъде прелята чисто практически?
Мда и в моя учебник пише , че нулата е универсален донор.
Обаче наште са доктори .. И най-добре е всяка група на себе си. :P Има Rh фактор който също е от значение... Особено при зачеването големи поразии стават понякога, обаче медицината държи под контрол нещата в повечето случаи. :-)

mirchona
06-06-2011, 23:25
Здравейте, случайно попаднах на разговора ви и бих искала да се включа с препращане на зов за помощ. Съобщението е следното:

"Спешно се търси кръводарител с кръвна група "АB-". Ако сте от Плевен и имате тази кръвна група, обадете се на тел. 0889 722 760 или 0879 05 23 24 и потърсете Здравко Ангелов. Здравко се опитва да спаси живота на баща си, нуждае се от няколко банки кръв, а до този момент е успял да намери единствено една и при това срещу солена сума."

Аз за съжаление не отговарям на условията, но се опитвам да помогна чрез разпространяване на молбата. Дори и да не сте от Плевен, може би е във ваши ръце да помогнете директно! Всеки живот е ценен! Помощта на хора като вас е безценна!

van1
06-08-2011, 15:06
Здравейте, случайно попаднах на разговора ви и бих искала да се включа с препращане на зов за помощ. Съобщението е следното:

"Спешно се търси кръводарител с кръвна група "АB-". Ако сте от Плевен и имате тази кръвна група, обадете се на тел. 0889 722 760 или 0879 05 23 24 и потърсете Здравко Ангелов. Здравко се опитва да спаси живота на баща си, нуждае се от няколко банки кръв, а до този момент е успял да намери единствено една и при това срещу солена сума."

Аз за съжаление не отговарям на условията, но се опитвам да помогна чрез разпространяване на молбата. Дори и да не сте от Плевен, може би е във ваши ръце да помогнете директно! Всеки живот е ценен! Помощта на хора като вас е безценна!

Успех в търсенето!

Преди не съществуваше ли практиката, че за да получиш кръв, трябва да дариш без значение от каква кръвна група е?
Например нуждаеш се от А+, но твой близък дарява Б- и ти осигуряват А+ ?