PDA

View Full Version : образование в САЩ



SyntheticSensation
04-01-2010, 22:08
Още ми е доста рано, обаче искам още от сега да се подготвям един вид към висше образование, но всичко ми е доста объркано и си нямам идея как изобщо да се ориентирам към даден университет и да си избера подходяща специалност. Ако може някой по-подробно да ми разясни как стоят нещата със самото кандидатсване, цени, стипендии и всичко което би трябвало да знам, много ще съм благодарна. Наистина не знам към кого да се обърна за повече информация и за това пиша тук :]

p.s. Имам и още 1 въпрос и то не точно въпрос а дилема :D така значи занимавам се с музика и наистина ми се ще да уча това след като завърша, обаче уча икономика и ми се струва, че икономиката е по-сигурно начинание, ако мога така да се изразя. Но все пак не знам...

amk933
04-01-2010, 22:12
Ами насочи се към някаква специалност, кажи си честно с какво се занимаваш като извънкласни дейности, колко се занимаваш с инструменти и поне общи работи...така знаеш ли колко много неща има. Т'ва уводно изречение звучеше като разкажи ми накратко Библията. 8-)

SyntheticSensation
04-01-2010, 22:24
ами то аз за това толкова съм объркана :D знам, че има толкова много неща ама аз даже не знам от къде изобщо да започна.

YouAteMyHeart
04-02-2010, 09:25
И аз съм си харесал USA след като завърша и от доста време проучвам нещата.Първо трябва да се запиташ какво искаш да учиш.Ако си избрала определен щат разгледай университетите(държавните) и специалностите.Таксите са мн мн важни и трябва да си наясно с това,колко ще ти струва.От лични познати имам информацията,че трябват най-малко 100 000$.Има университети,които дават стипендии,но не се взимат лесно.За приема ти трябва SAT и TOEFL,но има университети,които искат други изпити.

www.collegeboard.com - има информация за университетите и колежите в USA.(такси,специалности,изпи и,крайни срокове и тн)

www.fastweb.com - стипендии от спонсори.

Успех! Ако имаш други въпроси питай! :)

SyntheticSensation
04-03-2010, 09:53
една моя учителка ми беше казала, че има някаква отстъпка от таксата за чуждестранни студенти, има ли нещо такова изобщо? Искам д апитам и за колежите и университетите, към кое е по-добре да се насоча?

YouAteMyHeart
04-03-2010, 12:01
Таксите за чуждестранни студенти са мн. по-високи.След колеж трябва да отидеш в университет.Но може направо да започнеш в университет.По-добре е да завършиш в Европа* бакалавър,защото таксите са ниски и достъпни,а след това магистър в USA.Него можеш да го вземеш за 1 година.

*Като казвам Европа изкл. България,защото няма да ти признаят образованието в Америка.
Разгледай образованието в Англия,Дания,Германия,Швей ария,Италия и т.н,защото има места,където ти покриват таксите напълно.+ в тези държави имаш възможност да работиш и да си изкараш пари за образованието в USA.

Nakadah
04-13-2010, 07:06
Дех тези Българи, пари нямат да си купат хляб, но ходят в Университети дето таксата почва от $70к. После не крадели :lol:

amk933
04-13-2010, 14:48
Дех тези Българи, пари нямат да си купат хляб, но ходят в Университети дето таксата почва от $70к. После не крадели :lol:

Малко го разду де, но карай...едни от най-скъпите училища са Джордж Вашингтон и Йейл и там таксата привършва в диапазона 49 - 51 к. Освен това има много државни, където е по-евтино, а в Community College е почти без пари... :)

YouAteMyHeart
04-13-2010, 16:32
Дех тези Българи, пари нямат да си купат хляб, но ходят в Университети дето таксата почва от $70к. После не крадели :lol:

Щом има желание,има и начин! :)

Nakadah
04-13-2010, 19:32
Дех тези Българи, пари нямат да си купат хляб, но ходят в Университети дето таксата почва от $70к. После не крадели :lol:

Щом има желание,има и начин! :)

прав си ! След данък лукс идва време на ДАНЪК ТРОТОАР... пак ще има пари за крадене и всички щастливи.

Metal
04-15-2010, 06:18
Дех тези Българи, пари нямат да си купат хляб, но ходят в Университети дето таксата почва от $70к. После не крадели :lol: Сестра ми учи във Американски университет. Спечели стипендия и се налага да се плаща по около 5 000 лева на година. Не е толкова скъпо като се земе напредвид цялата сума 8-) . Иначе таксата за всичко там е 72 000 лева....

Nakadah
04-15-2010, 06:40
Дех тези Българи, пари нямат да си купат хляб, но ходят в Университети дето таксата почва от $70к. После не крадели :lol: Сестра ми учи във Американски университет. Спечели стипендия и се налага да се плаща по около 5 000 лева на година. Не е толкова скъпо като се земе напредвид цялата сума 8-) . Иначе таксата за всичко там е 72 000 лева....

аз съм с пълна стипендиа. и съм ситизен та не плащам и бъкет, но познавам хора дето не знам как плащат... като например мама работи на границата и зима 600 кинта на месец, а дъщето само за университета плаща $40к на година + жилище + ++ ++ ++ да не говориме че са си купили чистак ново Q7S....

всичко е до крадене....

Metal
04-15-2010, 06:43
аз съм с пълна стипендиа. и съм ситизен та не плащам и бъкет, но познавам хора дето не знам как плащат... като например мама работи на границата и зима 600 кинта на месец, а дъщето само за университета плаща $40к на година + жилище + ++ ++ ++ да не говориме че са си купили чистак ново Q7S....

всичко е до крадене.... На сестра ми предлагаха във един университет президенска стипендия но тя отказа. И отида във Принстън :) .

ПП - Наистина си е до крадене във повечето случеи

Nakadah
04-15-2010, 06:45
аз съм с пълна стипендиа. и съм ситизен та не плащам и бъкет, но познавам хора дето не знам как плащат... като например мама работи на границата и зима 600 кинта на месец, а дъщето само за университета плаща $40к на година + жилище + ++ ++ ++ да не говориме че са си купили чистак ново Q7S....

всичко е до крадене.... На сестра ми предлагаха във един университет президенска стипендия но тя отказа. И отида във Принстън :) .

ПП - Наистина си е до крадене във повечето случеи

виж Университета винаги има начин да се плати, но квартира, храна, транспорт и тн е тежката част за човек който не живее тука. Точно то ти взима парите... И то е по-скъпо от Университета...

SeleneLeBoursier
05-08-2010, 20:14
Metal,я дай малко инфо за сестра ти.За първи път чувам за българин,който да учи в Принстън и ми се струва направо извънземно.Пък и тази президентска стипендия.Сестра ти трябва да е гений,ако това е истина й се възхищавам.Я разкажи,ако не нахалствам,как я приеха,как живее там,каква специалност учи и т.н. :)

amk933
05-08-2010, 20:40
^Аз познавам хора в Харвард, Колумбия, Браун и Принстън.

Освен това имаме семейни познати, чиито деца са в Йейл, UC Berkeley, Станфорд, MIT, Кеймбридж и LSE. Така че, ако те интересува нещо по-конкретно мога в някакъв приличен срок да отг. Освен това аз самия знам доста основно за Брашлянената Лига (Harvard, Yale, Princeton (HYP), Cornell, Brown, Darthmouth, UPenn, Columbia). :)

delfin4eto66
08-24-2013, 07:28
Здравейте! Бих искала да попитам дали имате представа как стои въпросът със стипендиите за магистърска програма в САЩ? Ако можете да ми дадете повече информация, относно начини и възможности. Благодаря!

HollyGolightly
08-29-2013, 04:07
Здравейте! Бих искала да попитам дали имате представа как стои въпросът със стипендиите за магистърска програма в САЩ? Ако можете да ми дадете повече информация, относно начини и възможности. Благодаря!
Определено това не е правилният сайт, в който да питаш за магистратура и как стоят нещата. До колкото знам повече тук все още работим върху бакалавърска. Ако искаш пиши ми на лично и ще ти дам сайт, където хората са на нужните години и с нужният опит, за да ти дадат достоверен отговор

kapero
03-24-2014, 15:09
^Аз познавам хора в Харвард, Колумбия, Браун и Принстън.

Освен това имаме семейни познати, чиито деца са в Йейл, UC Berkeley, Станфорд, MIT, Кеймбридж и LSE. Така че, ако те интересува нещо по-конкретно мога в някакъв приличен срок да отг. Освен това аз самия знам доста основно за Брашлянената Лига (Harvard, Yale, Princeton (HYP), Cornell, Brown, Darthmouth, UPenn, Columbia). :)

sori ako moje6 mi pi6a iskam da te pitam nqkoi ne6ta

alexandra_96
04-10-2014, 14:39
Мои приятели, които учат там не мислят, че е по-добре, отколкото в БГ.

HollyGolightly
04-11-2014, 01:37
Мои приятели, които учат там не мислят, че е по-добре, отколкото в БГ.
Да, точно така ще да е :lol:
Yale или ПУ-то все тая викаш

DisappointedDreamer
04-12-2014, 09:29
Да, точно така ще да е :lol:
Yale или ПУ-то все тая викаш

С тая разлика, че процентът българи учещи в Yale е страшно малък. Неуместно ги сравняваш.

anonymous708973
04-12-2014, 10:19
Това няма значение, коментарът й беше отговор на нелепата идея, че е все тая дали учиш в БГ или в Америка.
Дали ще говори за Йейл или за не толкова известен американски университет с повече българи - все тая (в този контекст).

Auriss
04-12-2014, 11:47
^извинявам се за циничното включване, но професиите, изискващи безупречни познания и отдаденост, каквито се предполага, че притежаваш като възпитаник на подобна инстутуция, се броят на пръстите на едната ръка.

Огромен процент от работата се аутсорсва към държави, където работната ръка е евтина (включително и България). Ако беше толкова по-лошо образованието в нашите университети, само възпитаници на (прехвалени) американски колежи щяха да могат да си намерят работа.

Признавам си, че не знам какво е положението с бизнес и хуманитарните специалности - вероятно от юрист от ПУ до юрист от Принстън има разлика, но ще си позволя и да допусна, че е до материал (отново, сори за циничната вметка). В крайна сметка от специалност до специалност има разлика; Правото (например) в същността си е четене и наизустяване на огромни количества информация. След като има възпитаници на СУ на нивото на тези на МИТ в техническите специалности, не виждам защо същото да не е възможно, при достатъчно желание, и в хуманитарните и бизнес такива.

// като оставим горното настрана - чувал съм от един познат за преподавател в МЕИ/ТУ (който доскоро преподавал и нещо общо с комп. графика в НБУ), който обяснявал, че 16 милиона цвята само на 800х600 екран можеш да имаш и всякакви такива дивотии, а хората му имали курсовете за едни от най-трудните за вземане ('щото е ненормален, де). Тъжното е, че реално се преподават грешни неща, а после се късат студенти задето не са ги 'научили' (тъй, де - погрешно).

Та в този смисъл знам ли - май и аз съм съгласен, че е все тая дали учиш в БГ или Америка. Дръпнете си някой курс - те неслучайно са ги качили. После и един учебник на Бг и ще установите, че материалът се припокрива.


DD може и същото като мен да е казала, но с 1 изречение. Просто да вметна :cool:

DisappointedDreamer
04-12-2014, 12:50
Това няма значение, коментарът й беше отговор на нелепата идея, че е все тая дали учиш в БГ или в Америка.
Дали ще говори за Йейл или за не толкова известен американски университет с повече българи - все тая (в този контекст).

Айде, бе.
Всеки американски университет, независимо колко загубен е, е по-добър от който и да е български, само 'щото е американски? Сериозно?

HollyGolightly
04-12-2014, 16:34
Нека пък да не е така. Тук само умни и знаещи хора влизат в колежите/университетите. Другите просто не могат да си го позволят финасово и отпадат след семестър-два. Ако имаш акъл в главата ще ти се отдадат възможности за стипендии и грандове, а в България всичко живо учи висше. Мои познати, които две думи не могат да вържат в изречение учат филология и се приготвят за учителки.

Auriss
04-12-2014, 16:57
Тук само умни и знаещи хора влизат в колежите/университетите

Дефинирай умен.
https://sat.collegeboard.org/practice/sat-subject-test-preparation/mathematics-level-2

^Няма как да знам доколко представителен е този сайт за реалната трудност на SAT II , но това е ниво 10-ти клас в Европа.
Че в ЕС се влиза лесно в университет е факт и не виждам защо трябва да се възприема за нещо негативно. В конституцията на всяка държава-членка е обяснено защо.

Ако правилно съм те разбрал твърдиш, че в САЩ образованието е по-добро, защото учащите са по-умни, така ли ? Или ако позволиш да си го преведа на разбиаем за мен (глупав и незнаещ) език - завършилите са по-добре образовани, защото приемът е по-стриктен ? Ми ... вероятно е така. И вероятно ти противоречи на тезата напълно, макар и да е вярно.

// и нередно не че е нетипично за неофашистка олигархия лел

HollyGolightly
04-12-2014, 17:08
Не, нямах предвид това. Както и да е, явно тук има хора, които са много по-наясно от мен с образованието тук, така че нямам намерение да споря.

Auriss
04-12-2014, 17:23
Стига сега, недей така. Аз просто да си поговорим искам.

Я ни кажи по-добре как изучаването на творчестово на 2pac в Харвард произвежда невероятно квалифицирани кадри! (ще ми се да се шегувах в случая)

DisappointedDreamer
04-12-2014, 17:58
^Изучаването на творчеството на 2pac в Харвард? :Д

Hayashi
04-12-2014, 22:41
Auriss, склонна съм да се съглася с теб, ако си говорим за чисто теоретични специалности като право и икономика. Но ако започнем да сравняваме астрономия, генетика, инженерни науки вече няма нищо образованието в България с това на Запад. И не е, защото българчетата са по-тъпи, а защото нито имат необходимата база, нито пък средства.

amk933
04-17-2014, 06:09
Стига сега, недей така. Аз просто да си поговорим искам.

Я ни кажи по-добре как изучаването на творчестово на 2pac в Харвард произвежда невероятно квалифицирани кадри! (ще ми се да се шегувах в случая)

С удоволствие ще ти отговоря само да ни се върне системата с класовете обратно и да отворя проспекта на този клас.
Като цяло, Х. е университет, в който има над 4000 класа само за бакалаври и освен ядрото в дадена специалност, хората си избират още 3-6 класа, с които да довършат специалността. За човек, който учи история на модерната музика (да, има и такива хора), подобен клас би бил полезен. Тук не става въпрос за това дали харесваш някого или не - става въпрос за това дали този човек има някакъв принос в дадената област.
В Х. има супер много откачени предмети, от които човек може да научи страшно много, защото под интересно име и атрактивна тема доста често се крият основни познания или се доразвиват тези същите. Примери мога да дам безброй, но смятам, че е излишно.

Ъпдейт: Дааа...точно както предполагах. Въпросният клас се намира в един от департаментите за обща култура (има общо 8 такива тук и всеки трябва да вземе по един клас от всички осем). Името на въпросният клас е "Американска протестна литература от Том Пейн до Tupac" и изучава цяло едно движение, малка част, от което е и небизвестният рапър. Във въпросния клас се изучават всякакви форми на протест, включително хип-хоп, поезия, романи и т.н. Както предполагах - под името се крие доста повече и е много лесно да се цитира наизуст и по заглавие, а не по същност.