PDA

View Full Version : Kursova zada4a na C++



mrd_89
04-02-2010, 14:57
Hora pomagaiteee!!!Ne moga da si napravq kursovata zada4a po SAA(sintez i analiz na algoritmi).Trqbva mi sors-kod + blok-shema na zada4ata.Ako nqkoi razbira molq da mi pomogne!Blagodarq predvaritelno :)

L0ST
04-02-2010, 14:58
Ами айде дай задачата де. Аз програмирам на шарп (C#), но все ще се намери някой да ти помогне.

mrd_89
04-02-2010, 15:05
Da se syzdade programa za generirane na N na broi nepovtarqshti se sluchaini chisla v intervala M,kogato N kloni kym M.Da se izsledva zadachata sys syzdadena programa. BLAGODARQ!!!

L0ST
04-02-2010, 19:45
Не мога да ти помогна, нещо май не ми достига и математиката тука, макар че ми се струва не много трудна и си мисля че някой малко по-напред оф мен без проблем ще ти каже акк се решава...

kykyto
04-03-2010, 15:50
Тука Chacho трябва да даде компетентен отговор :)
ОФТ. Алгоритъма според мен е следния:
Да се вземат най-малката и най-голямата стойност на М (начало и край)
, изваждат се и новополученото число се закръгля към най-близкото цяло, и се записва на N. След това генерирш N на брой елементи в интервала.
Изобщо нямам knowledge по синтаксиса на езика, така че не мога да напиша кода sry

Chacho
04-03-2010, 17:41
Според мен задачата не е коректно зададена.

Първо: Какво означава число да клони към интервал? Може да клони към дължината на интервала или към броя на елементите. Ако е първото, то това е алгоритъма на kykyto, ако е второто, тъй като в информатиката се работи с дискретни стойности, не изпадаме в абстракции като безкрайности, разглеждаш типа на числата в интервала (реални, цели, т.н.) и по този начин пресмяташ броя им.

Примерно алгоритъма за изчисляване на броя на целите числа в даден интервал е:

Нека Х е по-големият край на интервала, а у по-малкият. дел(х) ще е функция, която връща цялата част на числото х

дел(х) - дел(у) = броя на целите числа в интервала.

Алгоритъмчетата за това са прости.




Второ: Какво значи да се изследва програмата? Да ти изведе получените случайни стойности? Да разгадаваш алгоритъма за генериране на случайни стойности от първоначалната програма?


Доуточни се и може да успеем да помогнем с нещо.



ПС: Мога само да събирам числа на С++, най-много да ти помогна със псевдо-код :>

amk933
04-03-2010, 23:13
Кирилица.